Anna Rychlewicz
Anna Rychlewicz
Aktualizowano: 18.03.2022 Komunikacyjne
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 4 minut.
Rate this post

Posiadanie i użytkowanie samochodu wiąże się z niezaprzeczalną wygodą. Wszystko to ma jednak także swoją cenę. Jako kierowca czy właściciel pojazdu, możesz znaleźć się w sytuacji, w której będziesz musiał dochodzić swoich praw. Wówczas przydać Ci się może ubezpieczenie ochrony prawnej kierowcy.

Ubezpieczenie OC chroni przed roszczeniami ze strony osób poszkodowanych. Autocasco pokryje koszty naprawy auta, które uszkodzone zostało w wyniku kolizji, której byłeś sprawcą. Z kolei Assistance gwarantuje Ci wsparcie i pomoc drogową w razie nieprzewidzianych sytuacji na drodze. A ubezpieczenie ochrony prawnej kierowcy? Polisa mało popularna, a jednak bardzo przydatna. 

Oprócz ochrony prawnej otrzymujesz również możliwość konsultacji z infolinią prawniczą która doradzi jak zachować się w określonej sytuacji, oraz przedstawi możliwości rozwiązania Twojego problemu

Ochrona prawna dla kierowcy – kiedy się przyda?

Ubezpieczyciel odmówił Ci wypłaty odszkodowania z OC sprawcy? Samochód podczas naprawy w warsztacie samochodowym został uszkodzony? A może mechanik nie wywiązał się z umowy i niepoprawnie wykonał usługę? Przeciwko Tobie, jako kierowcy, toczy się postępowanie karne lub administracyjne?

Wobec tych wszystkich kruczków prawnych masz prawo czuć się zagubiony. Nie zdajesz sobie sprawy ze swoich obowiązków i nie wiesz jakie masz prawa. We wszystkich z tych sytuacji nieocenione może okazać się wsparcie prawne. To możesz uzyskać decydując się na ubezpieczenie ochrony prawnej kierowcy.

Wsparcie prawne kierowcy – co obejmuje?

Ubezpieczenie ochrony prawnej kierowcy przyda się w różnych sytuacjach związanych z posiadaniem i użytkowaniem samochodu. Zawsze wtedy, gdy będziesz musiał dochodzić swoich praw za odszkodowanie, uszkodzenie ciała czy koszty naprawy pojazdu, ale także w przypadkach popełnienia wykroczenia czy przestępstwa, kiedy staniesz po stronie oskarżonej, przyda Ci się pomoc i wsparcie osoby, która sprawnie poprowadzi Cię wszystkie tematy prawne.

Decydując się na taką ochronę, zyskujesz przede wszystkim dostęp do porad prawnych, a także pokrycie kosztów postępowania sądowego. Posiadając ubezpieczenie ochrony prawnej możesz ubiegać się o udostępnienie wszelkich wzorów umów cywilnoprawnych, aktów prawnych czy innych informacji z tego zakresu. 

Na co zwrócić uwagę kupując ubezpieczenie ochrony prawnej kierowcy?

Jako zapobiegliwy kierowca, decydujesz się na ochronę absolutną i wykupujesz ubezpieczenie ochrony prawnej. Zanim jednak podpiszesz umowę z konkretnym towarzystwem, sprawdź zakres takiego ubezpieczenia. Ponieważ polisa ta należy do grupy ubezpieczeń dobrowolnych, towarzystwa ubezpieczeniowe mają pełną dowolność w kształtowaniu jej zakresu.

W Ogólnych Warunkach Ubezpieczeń sprawdź limity kosztów, które w ramach umowy ponosi ubezpieczyciel. Te będą określone np. liczbą konsultacji prawnych w okresie trwania umowy. Jest jeszcze coś, na co powinieneś zwrócić szczególną uwagę, a mianowicie – wyłączenia odpowiedzialności. 

Wyłączenia odpowiedzialności. Czego nie obejmuje ochrona prawna? 

W przypadku ubezpieczenia ochrony prawnej kierowcy, jak w przypadku wszystkich innych ubezpieczeń, znajdzie się szereg sytuacji, w których polisa ta nie zadziała, a ubezpieczyciel nie weźmie odpowiedzialności za zdarzenie.

Wśród nich możemy wyróżnić m.in. sytuację, gdy:

  • prowadziłeś samochód bez wymaganych uprawnień,
  • prowadziłeś pojazd bez aktualnych badań technicznych,
  • brałeś udział w zawodach motorowych,
  • naruszyłeś przepisy o czasie pracy kierowców zawodowych,
  • prowadziłeś pojazd pod wpływem alkoholu lub innych środków odurzających,
  • spowodowałeś wypadek w wyniku rażącego niedbalstwa. 

To tylko kropla w morzu wyłączeń odpowiedzialności, jakie mogą nałożyć poszczególne towarzystwa. Jeśli chcesz uniknąć przykrego rozczarowania, zanim zdecydujesz się na konkretna polisę, zweryfikuj dokładnie jej zakres i sprawdź zapisy w OWU. 

PODSUMOWANIE: 

  • Ubezpieczenie ochrony prawnej kierowcy przyda się w sytuacjach związanych z posiadaniem i użytkowaniem samochodu, kiedy będzie potrzebował wsparcia prawnego.
  • Ubezpieczenie gwarantuje m.in. możliwość uzyskania porady prawnej czy pokrycie kosztów postępowania sądowego. 
  • Decydując się na konkretną polisę zwróć uwagę na jej zakres oraz wyłączenia odpowiedzialności ubezpieczyciela. 
  • Ubezpieczenie nie obejmuje zazwyczaj zdarzeń powstałych pod wpływem alkoholu, w wyniku rażącego niedbalstwa czy podczas prowadzenia pojazdu bez wymaganych uprawnień. 
Anna Rychlewicz
Anna Rychlewicz

Absolwentka dziennikarstwa i zarządzania mediami. Na świat patrzy przez pryzmat tego, jakimi słowami może go opisać. Nieustannie poszerza horyzonty podejmując się tematów z zakresu turystyki, językoznawstwa czy tematyki kryminalnej. Od kilku lat związana z branżą ubezpieczeń. W wolnym czasie eksploruje otoczenie czytając i prowadząc bloga.

Dołącz do dyskusji

mandat na raty
Mandat na raty Autor Katarzyna Matusiak Komunikacyjne
Mandaty drogowe są jednym z najczęstszych sposobów karania kierowców za naruszenie przepisów ruchu drogowego w Polsce. Choć większość mandatów należy opłacić w wyznaczonym terminie, wielu kierowców znajduje się w sytuacji, w której jednorazowa spłata kary stanowi duże obciążenie...
Czytaj dalej
1 ar ile to m2
1 ar – ile to m2? Autor Katarzyna Matusiak Nieruchomości
Zakup działki pod budowę domu wiąże się z koniecznością zrozumienia kluczowych pojęć, które pomogą wybrać odpowiednią wielkość terenu. Co to jest hektar? Ile metrów kwadratowych to 1 ar? Co jeszcze warto wiedzieć na temat powierzchni działki przeznaczonej na budowę domu? Poniżej...
Czytaj dalej