Anna Rychlewicz
Anna Rychlewicz
Aktualizowano: 18.03.2022 Komunikacyjne
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 4 minut.
Rate this post

Obowiązki kupującego samochód dotyczą nie tylko weryfikacji stanu technicznego auta czy późniejszych formalności związanych z jego rejestracją czy ubezpieczeniem. Ważne jest także sprawdzenie stanu prawnego pojazdu. Zakup kradzionego samochodu, nawet gdy doszło do niego nieświadomie, może wiązać się z poważnymi konsekwencjami. 

Planujesz zakup samochodu z drugiej ręki? Przeglądając ogłoszenia zwracasz przede wszystkim uwagę na kwestie wizualne i kwestie techniczne. Czasem poprosisz też o jazdę próbną. Wszystko wydaje się bez zarzutu, więc dopełniacie transakcji jest czystą formalnością. Jest jednak coś, o czym zapomniałeś – weryfikacja stanu prawnego auta. Jeśli nie chcesz, by zakup kradzionego samochodu miał miejsce, warto o to zadbać! 

Kradzieże samochodu – statystyki

Policyjne statystyki napawają optymizmem. Z roku na rok, liczba kradzieży samochodów maleje. Wciąż jednak na mapie Polski zdarzeń tych jest zdecydowanie za dużo. Choć na ostateczne podsumowanie 2019 roku musimy jeszcze chwilę zaczekać, z ostatnich danych opublikowanych przez Policję i dotyczących utraconych pojazdów wynika, że na przestrzeni 4 lat, liczba kradzieży samochodów spadła aż o 3 291. 

Rok  Liczba kradzieży samochodów

2018

8 745
2017

10 047

2016

11 448

2015

12 036

Poruszając zagadnienie “kradzieże samochodu – statystyki”, warto zauważyć także, że spadek kradzieży można odnotować w całej Unii Europejskiej. W latach 2015-2017, policja na terenie UE notowała średnio 697 000 kradzieży samochodów rocznie, co stanowi spadek aż o 29 proc. w porównaniu do lat 2008-2010. Statystyki jednak nie powinny uśpić naszej czujności. Tak, jak łatwo jest paść ofiarą złodzieja, tak równie dobrze na naszej drodze może stanąć nieuczciwy sprzedawca samochodu. 

Kupno samochodu z drugiej ręki. Obowiązki kupującego samochód

Wymarzony i wyczekany. Kiedy w końcu wypatrzysz go w internecie czy na giełdzie, przyglądasz się stanowi karoserii i sprawdzasz jego stan techniczny. Dobrze jest mieć ze sobą wówczas kogoś, kto na samochodach naprawdę się zna. Jednak nawet najbardziej sprawne oko mechanika może nie dostrzec pewnych uchybień. Mowa tutaj o kwestiach prawnych związanych ze sprzedawanym autem.

Pamiętaj, że obowiązki kupującego samochód obejmują także sprawdzenie, czy oferowany pojazd rzeczywiście pochodzi z legalnego źródła. W jaki sposób to sprawdzić? Jeśli planujesz kupno samochodu z drugiej ręki pamiętaj przede wszystkim o sprawdzeniu dowodu rejestracyjnego auta, książki serwisowej oraz potwierdzenia nabycia pojazdu przez dotychczasowego właściciela aby nie narazić się na zakup kradzionego samochodu. 

Baza samochodów skradzionych. Jak sprawdzić auto? 

Pochodzenie samochodu bardzo łatwo zweryfikujesz także w internecie. Każde auto ma swój indywidualny numer VIN, po którym można je zidentyfikować. Możesz sprawdzić go w Europejskim Rejestrze Pojazdów, gdzie dostępna jest baza samochodów skradzionych, czy zgłosić się do jednej z wielu firm, które sprawdzają legalność pojazdu.

Wiedzy na temat sytuacji prawnej auta nie trzeba jednak szukać daleko, ponieważ jego przeszłość możesz sprawdzić korzystają z serwisu historiapojazdu.gov.pl. Baza ta łącząc się z bazą CEPiK umożliwia sprawdzenia zarówno informacji o danych technicznych pojazdu, jego dotychczasowych właścicielach, ważności badań technicznych czy ubezpieczeniu OC. 

Zakup kradzionego samochodu. Co dalej z pojazdem?

Oczywiście są osoby, które trudnią się paserstwem. Ich nie zaskoczy więc fakt posiadania skradzionego samochodu. Co jednak w sytuacji, gdy padłeś ofiarą nieuczciwego handlarza i już po zakupie auta okazało się, że pojazd był kradziony? Pierwszym krokiem, jaki powinieneś podjąć, jest zgłoszenie tego faktu na policję. Dalsze losy auta uzależnione są od kilku kwestii – jeśli kradzież auta została zgłoszona, samochód trafi wówczas do prawowitego właściciela.

Może się jednak zdarzyć, że prawdziwy właściciel uzyskał wcześniej odszkodowanie za kradzież auta z ubezpieczenia AC – w takiej sytuacji, to towarzystwo ubezpieczeniowe staje się właścicielem pojazdu. A czy Ty, jako poszkodowany masz jakiekolwiek szanse na zatrzymanie samochodu? Owszem. Jednak, aby było to możliwe, spełnione muszą zostać trzy warunki:

  1. Od nabycia pojazdu na podstawie umowy muszą upłynąć co najmniej 3 lata. 
  2. Musisz udowodnić, że nabyłeś samochód w dobrej wierze, czyli nie byłeś świadomy faktu, że pojazd był kradziony.
  3. Po zakupie sprzedawca wydał Ci samochód. 

PODSUMOWANIE: 

  • Obowiązki kupującego samochód nie ograniczają się jedynie do sprawdzenia stanu technicznego czy później formalności związanych z nabyciem pojazdu, ale także sprawdzeniem legalności jego pochodzenia. 
  • Kupując auto z drugiej ręki pamiętaj sprawdzeniu dowodu rejestracyjnego samochodu, książki serwisowej oraz potwierdzenia nabycia auta przez dotychczasowego właściciela. 
  • Pochodzenie samochodu możesz sprawdzić na stronie historiapojazdu.gov.pl.
Anna Rychlewicz
Anna Rychlewicz

Absolwentka dziennikarstwa i zarządzania mediami. Na świat patrzy przez pryzmat tego, jakimi słowami może go opisać. Nieustannie poszerza horyzonty podejmując się tematów z zakresu turystyki, językoznawstwa czy tematyki kryminalnej. Od kilku lat związana z branżą ubezpieczeń. W wolnym czasie eksploruje otoczenie czytając i prowadząc bloga.

Dołącz do dyskusji

Budowa DK9
Budowa DK9 Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
GDDKiA zapowiedziała budowę nowego odcinka drogi krajowej DK9, który będzie kluczowym elementem poprawy ruchu na osi północ-południe w okolicach Rzeszowa. Ten imponujący fragment trasy rozciągnie się na 60 kilometrów, stanowiąc znaczący krok w ułatwieniu podróży dla kierowców w tym...
Czytaj dalej
Które auta mogą jeździć na E10
Które auta mogą jeździć na E10? Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
Od 1 stycznia 2024 roku, polskie stacje paliw wprowadzają rewolucyjną zmianę - benzynę silnikową 95-oktanową zawierającą do 10% biokomponentów, znaną jako E10. Ta przełomowa inicjatywa zastąpi obecną benzynę E5 o tej samej liczbie oktanowej. Co to oznacza dla kierowców i jak wpłynie...
Czytaj dalej