Winiety mogą bardzo przydatne podczas zagranicznych wyjazdów autem osobowym, szczególnie do popularnych narciarskich celów podróży. Czechy, Słowacja i Austria to kraje, w których winieta może być potrzebna, jeśli nie chcesz zapłacić wysokiej kary. Winiety – ile kosztują? Gdzie kupić? Dowiedz się, u których sąsiadów naszego kraju są niezbędne do poruszania się autostradami.
Z tego artykułu dowiesz się...
Co to jest winieta?
Winiety – ile kosztują? Gdzie kupić? to często wyszukiwana fraza. Zanim jednak poznasz odpowiedzi na te pytania, przeczytaj, czym jest opłata, o której mowa. W dużej części europejskich krajów przejazd częścią dróg, szczególnie autostrad i dróg szybkiego ruchu, jest płatny. Obowiązują różne stawki i formy płatności, czy to w postaci bramek na placach poboru, opłat elektronicznych, czy bardziej tradycyjnych winiet w postaci nalepki, którą trzeba nakleić na szybę w widocznym miejscu.
Czy opłaty za winietę można uniknąć?
Zazwyczaj opłaty można uniknąć, jadąc pobocznymi drogami, ale taka jazda okazuje się znacznie bardziej kosztowna z powodu zużycia paliwa, nie wspominając już o stracie czasu.
Z punktu widzenia zarządzających autostradami klasyczne winiety mają swoje plusy i minusy. Są tańsze niż system zbierania opłat na bramkach wjazdowych lub wyjazdowych, nie ma potrzeby budowania placów poboru opłat i zatrudniania na nich pracowników. Nie ma też problemu tworzenia się zatorów w miejscu pobierania opłat. Z drugiej strony winiety są mniej sprawiedliwe, użytkownicy często korzystający z autostrad posiadają takie same winiety jak ci jeżdżący bardzo sporadycznie, system jest też mniej szczelny, pozwala na przejazd bez winiety na krótszych odcinkach przy mniejszym ryzyku złapania. Dlatego coraz więcej krajów przechodzi na różnego rodzaju systemy elektroniczne, e-winiety, itp.
Na jakich drogach w Czechach obowiązują winiety?
Winiety nie są obowiązkowe przy wjeździe do kraju, w którym obowiązują, ale podróżując głównym drogami, łatwo znaleźć się w miejscu, w którym już trzeba z nich korzystać. Jadąc na przykład do Czech na narty, można śmiało z nich zrezygnować – w górach żadna droga nie jest objęta opłatami. Ale chcąc już wybrać się na weekend do Pragi, nie da się kosztów uniknąć. Każda ważniejsza droga w stronę czeskiej stolicy objęta jest obowiązkową płatnością i łatwo narazić się na wysoką karę.
Winiety – ile kosztują? Gdzie kupić?
W tym miejscu warto jednak zaznaczyć, że winiety w Czechach, ale także na Słowacji czy Austrii i innych krajach, w których obowiązuje takie system płatności, można nabyć w każdej chwili w oficjalnych punktach sprzedaży, czyli głównie na stacjach benzynowych w pobliżu autostrad i dróg ekspresowych, na których są wymagane. Przezorni i bardziej zapobiegawczy mogą poszukać w Internecie gdzie wykupić winiety w Polsce.
Warto jednak pamiętać, że cena winiety na Czechy kupiona jeszcze w Polsce za złotówki może być trochę wyższa niż oficjalna cena w lokalnej walucie na stacji benzynowej, poczcie, czy sklepie w pobliżu przejścia granicznego.
Cena winiety – Czechy, Słowacja, Austria, Szwajcaria, Słowenia i Bułgaria, Węgry
Opłaty za przejazd autostradami i drogami szybkiego ruchu są różne w każdym kraju, dodatkowo często zmieniają się z roku na rok. Porównajmy zatem, dla przykładu, jaka jest obecnie cena winiety w krajach takich jak Czechy, Słowacja i Austria, czyli coraz bardziej popularnych narciarskich kierunkach Polaków, szczególnie w momencie, gdy w Polsce nie ma śniegu. Sprawdź też, jakie opłaty obowiązują w Bułgarii, Słowenii, Szwajcarii i na Węgrzech.
Winiety Czechy
Winieta 10-dniowa – cena to 310 koron czeskich, czyli 12,5 euro, winieta miesięczna kosztuje 440 koron czeskich, czyli 18 euro, natomiast cały rok jazdy po czeskich autostradach będzie nas kosztować 1500 koron czeskich, czyli 60,5 euro.
Winiety na Słowacji
Cena winiety 10-dniowej to 10 euro, winieta 30-dniowa to 14 euro, natomiast roczna kosztuje 50 euro.
Winiety Austria:
Winieta 10-dniowa – cena to 9,4 euro, 2-miesięczna 27,4 euro, a roczna 91,1 euro. Motocykle zapłacą około połowę tej ceny. Warto też wiedzieć, że niektóre odcinki dróg, jak na przykład część górskich tuneli, są dodatkowo płatne.
Winiety Szwajcaria
Ile kosztują winiety w Szwajcarii? Na terenie tego kraju obowiązują wyłącznie winiety roczne. Cena rocznej winiety dla samochodów osobowych wynosi 40 CHF (∼ 176,50 PLN). Do 2022 roku można było kupić winietę tylko w wersji tradycyjnej (z naklejką na szybę). Od 2023 roku planuje się przejście na system elektroniczny opłat za autostrady.
Winiety Węgry
Winieta D1, czyli standardowa winieta dla samochodów i motocykli kosztuje:
- 3820 forintów (około 47 złotych) w wersji 10-dniowej;
- 5210 forintów (około 64 złote) w wariancie miesięcznym;
- 46850 forintów (około 570 złotych) w wersji całorocznej.
Winiety Słowenia
Słoweńskie e-winiety roczne kosztują 110 euro, miesięczne – 30 euro, a tygodniowe – 15 euro.
Winiety w Bułgarii
Kary za brak winiety dla samochodów osobowych
Jak widać, cena winiety raczej nie zrujnuje naszego budżetu, natomiast kary mogą być naprawdę bolesne. Za jazdę bez ważnej winiety przez Czechy zapłacimy mandat w wysokości minimum 5000 koron czeskich, czyli około 840 złotych (a może być nawet więcej), natomiast wpadka w Austrii będzie nas kosztować 120 euro, przy czym należy pamiętać, że niektóre odcinki dróg uzbrojone są już w kamery i systemy elektroniczne, przez co mandat możemy dostać pocztą nawet po paru tygodniach.
Jeśli nie wiesz jeszcze, gdzie udać się samochodem na wypoczynek przeczytaj nasz poradnik: Gdzie samochodem na wakacje?
Zakup winiety online – czy można kupić winiety przez internet?
Elektroniczne winiety można kupić na Słowacji, w Austrii, Bułgarii czy na Węgrzech. Systemy różnią się między sobą, ale zazwyczaj kupując winiety przez Internet, będziemy zmuszeni podać numer rejestracyjny pojazdu, którym będziemy się poruszać oraz określić czas ważności winiety. Warto pamiętać, żeby nie czekać z tym na ostatnią chwilę – na przykład w Austrii winieta potrzebuje aż 18 dni, by aktywować się w systemie.
Jeśli nie zdążyliśmy, dalej możemy kupić tradycyjną winietę w jednym z wielu punktów, także w polskich sklepach przygranicznych. Warto zaznaczyć, że winieta elektroniczna jest zupełnie wirtualna – na przykład na Słowacji numer rejestracyjny Twojego auta trafi do bazy danych i będziesz mógł jeździć po płatnych drogach tak samo, jak z tradycyjną nalepką na szybie.
Tradycyjną winietę, obowiązującą na przykład w Czechach, należy przedziurkować w dniu, w którym rozpoczyna się jej ważność (zrobi to już sprzedawca, chyba, że poprosimy go inaczej). Z tyłu winiety wpisujemy numer rejestracyjny naszego pojazdu, mniejszej części, kuponu kontrolnego, nie wyrzucamy, może nam się przydać w trakcie kontroli, natomiast większą część nalepki naklejamy od wewnątrz w prawym dolnym rogu przedniej szyby (w Austrii, jeśli nie korzystamy z systemu elektronicznego, zaleca się nakleić winietę w prawym górnym rogu). Nieaktualną winietę (jeśli mamy) należy starannie usunąć – nie wolno mieć kilku winiet jednocześnie.
Przejazd płatnymi drogami i autostradami za granicą – podsumowanie
Znasz już odpowiedzi na pytanie na temat „winiety – ile kosztują? Gdzie kupić?”. Wiesz już, w których krajach obowiązują winiety. Winiety wykupuje się na określony czas. W różnych krajach obowiązują różne okresy ważności opłat drogowych – Czechy, Słowacja i Węgry wprowadziły winiety na 10 dni, miesiąc oraz rok. W Austrii, oprócz rocznych, są jeszcze inne rodzaje winiet – dziesięciodniowe i dwumiesięczne, z kolei na Słowenii tygodniowe, miesięczne i roczne, a w Bułgarii do tego dochodzą weekendowe i trzymiesięczne. Najbardziej radykalnie do sprawy podeszła Szwajcaria, która posiada tylko winiety ważne przez cały rok. Jeśli wyjeżdżasz poza granice UE, koniecznie przeczytaj nasz artykuł „Zielona Karta OC – gdzie jest potrzebna?”
Najczęściej zadawane pytania
Gdzie można kupić winietę na autostradę?
Winiety możesz kupić przez internet lub tradycyjnie w przeznaczonych do tego punktach (np. na stacji benzynowej, na poczcie, a także w marketach i sklepach przy przejściach granicznych).
Gdzie w Europie jest obowiązek posiadania winiety?
Winiety dla samochodów osobowych obowiązują obecnie w 8 krajach Europy (Austrii, Bułgarii, Czechach, Rumunii, Słowacji, Słowenii, Szwajcarii i Węgrach) i w ograniczonym zakresie na Łotwie.
Co za brak winiety?
Za brak ważnej winiety grozi mandat. Jego wysokość uzależniona jest od ustaleń poszczególnych krajów. Przykładowo w Austrii kara wynosi 120 euro, a na Słowenii zapłacisz 300–800 euro.
Przeczytaj więcej na temat: winiety
Eurowinieta
Eurowinieta
Winiety Austria 2023
Winiety Austria 2023
Winiety Słowacja 2025
Winiety Słowacja 2025
Elektroniczne winiety Czechy 2025
Elektroniczne winiety Czechy 2025