Agata Wiśniewska
Agata Wiśniewska
Aktualizowano: 16.03.2022 Komunikacyjne
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 8 minut.
Rate this post

Fanów ruszania samochodem na wakacje nie ubywa. Dzięki transportowi na własną rękę możemy podróżować bez ograniczeń do jednego regionu i zobaczyć więcej niż w czasie zorganizowanego urlopu. Do tego sama podróż na miejsce docelowe już jest przygodą – pikniki po drodze, niezaplanowane przystanki, spontaniczne zboczenie z trasy. Gdzie samochodem na wakacje opłaca się pojechać? Oto nasz subiektywny wybór.

<3
Uzupełnij tylko 2 pola i poznaj cenę OC/AC od razu!Poznaj cenę OC
X

Samochodem na wakacje – blisko są Czechy, Słowacja, Litwa

Zastanawiasz się, gdzie na wakacje za granicę, ale obawiasz się wielu kilometrów za kółkiem? Pomyśl o sąsiednich krajach. Przykładowo do Czech, Słowacji czy na Litwę dostaniesz się szybko i bezpiecznie. Powodów na odwiedzenie tych krajów jest przynajmniej kilka. Są blisko, są stosunkowo tanie jak na polską kieszeń i nie są oblegane przez turystów. No może poza czeską Pragą. Do tego dobrze rozwinięta infrastruktura drogowa sprawia, że jest to raj dla fanów tzw. objazdówek. 

Czechy i Słowacja oferują dużo możliwości aktywnego wypoczynku, np. w górach. Czeska Szwajcaria, Czeski czy Słowacki Raj, Tatry Wysokie i Fatry czekają na miłośników górskich wycieczek. Inną opcją są zamki (w samych Czechach ich jest około 400) i ciekawe renesansowe miasteczka. Do tego kawa porównywalna z włoską. 

Z kolei Litwa kusi jeziorami, kameralnym klimatem i czystymi plażami nad Bałtykiem, które są znacznie spokojniejsze niż te w Polsce. Nie lada gratką jest pobyt na Mierzei Kurońskiej, gdzie poza plażowaniem można też zapuścić się na spacer do lasu czy pochodzić po unikalnym wydmowym nadbrzeżu. Litwa ma też dobrze rozbudowane zaplecze campingowe. 

Na wakacje do Włoch samochodem

Dla wielu odpowiedzią na pytanie, gdzie na wakacje samochodem za granicę, jest: oczywiście do Włoch. Mimo że do pokonania mamy przynajmniej 1000 km, podróż możemy sobie umilić postojami po drodze.  Zamiast tylko nocować w przypadkowym motelu, warto zaplanować postój z bonusem. Czyli przed wyjazdem wytypujmy miejsce, gdzie miło będzie się zatrzymać i pozwiedzać, a nie tylko się przespać. 

 A co w samych Włoszech? Wybrzeże Adriatyckie, Wenecja, Toskania, Lombardia, Liguria… Opcji jest wiele. Można je też połączyć w jedna i zdecydować się na objazd. W końcu jedziemy samochodem, więc wykorzystajmy fakt, że możemy znacznie więcej i dalej. Tym bardziej, że Włochy są świetnie przystosowane do zwiedzania ich samochodem. Dzięki temu, że jesteśmy mobilni, możemy też nocować na obrzeżach kurortów i głównych miast, co będzie nas znacznie mniej kosztować. 

Na wakacje do Chorwacji? Samochodem oczywiście

Od pewnego czasu do Chorwacji możemy dolecieć samolotem. Nadal jednak większość wyjeżdżających decyduje się na minimum 13-godzinną podróż autem do tego najpopularniejszego wśród naszych rodaków kierunku bałkańskiego. Po pierwsze, przy wieloosobowej rodzinie jest to nadal najtańsza opcja. Po drugie, trasę do Chorwacji możemy sobie umilić ciekawym postojem np. w mniej obleganej Słowenii czy na Węgrzech. 

Niezależnie, gdzie jedziemy, Chorwacja nas nie zawiedzie. Plaże, cudne wybrzeża, fantastyczne miasta i miasteczka oraz różnorodna i smaczna kuchnia – na o wszystko możemy liczyć na miejscu. Dzięki podróżowaniu autem niemal każdy cud architektoniczny czy naturalny leży w naszym zasięgu. Decydując się na wakacje do Chorwacji samochodem możemy atrakcje wycisnąć „jak cytrynę”. 

Gdzie na wakacje samochodem za granicę, żeby było ciekawie i niedrogo

Wyjazd samochodem na wakacje to nie tylko kwestia oszczędności. Podróż autem daje nam poczucie niezależności, więc dlaczego nie wybrać się gdzieś, gdzie niekoniecznie jadą rzesze turystów, ceny nie zwalają z nóg, a w sezonie polski nie jest drugim językiem? 

Armenia. Taka druga Gruzja, tylko tutaj łatwiej dotrzeć samochodem. Łatwiej ją też samochodem zwiedzać, bo lokalny transport nie jest dobrze rozwinięty. Wyjazd na wakacje samochodem do Armenii daje gwarancję, że dotrzemy dokładnie tam, gdzie chcemy. Ze względu na to, że niektóre miejsca są trudniej dostępne, dobrze zawczasu opracować plan podróżowaniu po kraju Ormian. A na co można tam liczyć? Coś dla siebie odnajdą tutaj miłośnicy dzikiej przyrody czy pieszych wędrówek. Górskie szlaki nie należą do najłatwiejszych, ale dostarczają niezapomnianych przeżyć. Świetnie wypadnie też objazd po miasteczkach, historycznych obiektach czy monasterach. Może też po prostu odpoczywać nad którymś z jezior.

Bułgaria. Słoneczny Brzeg i Złote Piaski to najbardziej kultowe miejsca do plażowania w Bułgarii. Kilometry plaż to jeden wyróżnik. Drugim jest dobre i stosunkowo nowe zaplecze turystyczne. Aquaparki, dyskoteki, parki rozrywki co roku przyciągają turystów nastawionych na rozrywkę i wieczne imprezowanie. Na miłośników spokojniejszych wakacji, czekają kameralne pensjonaciki, prywatne kwatery oraz zabytkowe miasta i miasteczka z wieloma obiektami znajdującymi się na liście Unesco. Własny samochodów pozwala na zapuszczenie się w głąb kraju i poznanie „prawdziwej”,  na swój sposób egzotycznej Bułgarii. 

Węgry i Balaton. „Węgierskie morze” to turystyczny hit wakacji w czasach PRL. Miłośnicy  wyjazdów samochodem na wakacje prędzej czy później też tutaj się wybierają. Bo jest pięknie, spokojnie i nawet w sezonie ceny noclegów nie są wygórowane. Węgry nie są dużym krajem, więc warto pokusić się o objazdówkę, tym bardziej, że niemal wszędzie można liczyć na dobre zakwaterowanie.  W ciągu dwóch tygodni wakacji samochodem możemy odwiedzić najciekawsze miejsca tego kraju – Budapeszt, zakole Dunaju, Siofok, Szentendre czy po prostu klimatyczne wioski i miasteczka. Wszędzie też dobrze zjemy i skorzystamy z lokalnych winnic czy napijemy się miejscowego Tokaju.  

Samochodem na wakacje – nie zapomnij o ubezpieczeniu 

Niezależnie od tego, gdzie zdecydujesz ruszyć samochodem na wakacje, nie zapomnij o ubezpieczeniu dla siebie oraz współpasażerów (polisa turystyczna) i dla samochodu.   W Europie w większości krajów uznawane jest nasze OC. Są jednak kraje, które wymagają Zielonej Karty OC, która stanowi potwierdzenie ważności naszego OC poza krajem. Wyjątkiem na europejskiej mapie jest Rosja – tutaj potrzebujesz oddzielnego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej, które kupisz zwykle w rejonie przejścia granicznego. 

Poza tym w trakcie podróży przyda ci się też pakiet assistance. W większości towarzystw możesz kupić dwutygodniowe lub krótsze assistance dla samochodu, które działa w Europie. Czy także w kraju do którego jedziesz lub przez który przejeżdżasz – to sprawdzasz w OWU. Jeśli masz NNW, sprawdź czy działa za granicą. 

Jeśli planujesz wakacje samochodem za granicę i kupujesz AC, sprawdź czy polisa swoim działaniem obejmuje kraj, do którego jedziesz. Gdy ktoś uszkodzi ci auto, wjedziesz w coś czy twój samochód zostanie skradziony, z AC możesz liczyć na wypłatę odszkodowania za poniesioną stratę. 

PODSUMOWANIE:

  • Wyjazdy samochodem na wakacje są popularnym sposobem na dotarcie do zakładanego celu podróży. Wybierając się na wakacje samochodem za granicę masz też szansę zobaczyć więcej niż w czasie zorganizowanego urlopu z bazą w jednym miejscu. 
  • Gdzie na wakacje samochodem za granicę? Częstymi kierunkami są Włochy i Chorwacja. Ale w rzeczywistości każdy kraj leży w zasięgu twoich możliwości jeśli podróżujesz autem.
  • Wybierasz się na wakacje do Chorwacji samochodem? A może jedziesz na wakacje do Włoch samochodem? Niezależnie od kierunku pamiętaj o ubezpieczeniu siebie oraz auta.

Agata Wiśniewska
Agata Wiśniewska

Pasjonatka komunikacji i dobrego contentu na temat ubezpieczeń. Od ponad 10 lat wspiera różne marki w skutecznym komunikowaniu się z otoczeniem. Jest przekonana, że o ubezpieczeniach można mówić prosto i ciekawie. Po godzinach: pochłania książki w każdej ilości i planuje kolejne podróże (backpaker to jej drugie imię ;) ). Pasjami chodzi po górach i odwiedza stare, często zrujnowane budynki, czyli … zamki wszelkiej maści.

Wlanie benzyny do diesla
Wlanie benzyny do diesla Autor Anna Rychlewicz Komunikacyjne Brak komentarzy
Chwila nieuwagi, moment roztargnienia. Tyle wystarczy, by pozornie niemożliwe, stało się faktem. Wlanie benzyny do diesla to wbrew pozorom bardzo częsta pomyłka wśród kierowców. To, jakie będzie miało skutki wlanie benzyny do diesla, zależy przede wszystkim od nas samych i tego, jak szybk...
Czytaj dalej