Agata Wiśniewska
Agata Wiśniewska
Aktualizowano: 31.08.2023 Komunikacyjne
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 6 minut.
5/5 - (1 vote)

Współwłasność samochodu może być bardzo dobrym rozwiązaniem, gdy chcesz płacić mniej za ubezpieczenie auta, a nie masz wypracowanych zniżek lub jesteś młodym kierowcą.  Jak dopisać współwłaściciela do samochodu? Jakie prawa ma współwłaściciel samochodu? O tym przeczytasz w naszym artykule.

<3
Uzupełnij tylko 2 pola i poznaj cenę OC/AC od razu!Poznaj cenę OC
X

 Co to jest współwłasność samochodu?

Jak każda własność, tak i samochód może mieć więcej niż jednego właściciela. Jest to dobry sposób nie tylko na współdzielenie kosztów zakupu maszyny, ale też na obniżenie składki ubezpieczeniowej. Przy kilku posiadaczach auta towarzystwa przy wyliczaniu stawki za OC i AC biorą pod uwagę m.in. wypracowane zniżki tego właściciela, który ma ich więcej. A te mogą znacząco obniżyć składki za polisę.

Czytaj także: Dwóch współwłaścicieli samochodu a ubezpieczenie

Dzielenie się własnością auta jest szczególnie atrakcyjną opcją dla młodych i niedoświadczonych kierowców, którzy nie mają własnej historii ubezpieczeniowej lub daleko im do kompletu zniżek za bezszkodową jazdę. Ten problem może rozwiązać współwłaściciel samochodu z prawem do pełnych zniżek.

Pamiętaj: współwłasność samochodu pozwala na bezbolesne zbieranie własnych zniżek aż do osiągnięcia 60 proc. Warunkiem jest brak szkód w tym czasie.

Kiedy można zostać współwłaścicielem samochodu?

Każdy może być współwłaścicielem auta. Bez znaczenia są więzy krwi, wiek takiej osoby (może nie być pełnoletnia, a nawet uprawnienia do prowadzenia pojazdów. Współwłasność można ustanowić w każdym momencie. Dwie lub więcej osób od razu może wspólnie kupić auto.

Współwłaściciel samochodu może też zostać ustanowiony po jakimś czasie. Co ciekawe, posiadacze pojazdu nie muszą (chyba że chcą) ustalać podziału własności. Na pewno nie jest to potrzebne z punktu widzenia ubezpieczyciela. Ważne natomiast jest dopisanie współwłaściciela pojazdu do dowodu rejestracyjnego, z czym wiążą się określone formalności choć niezbyt skomplikowane.

Jak dopisać współwłaściciela samochodu?

Na dopisanie współwłaściciela do dowodu rejestracyjnego są dwie metody:

  • podpisanie umowy kupna sprzedaży, w której wpisani są wszyscy współwłaściciele auta,
  • przekazanie konkretnej osobie części własności samochodu w ramach darowizny.

W tym drugim przypadku darowizna nie może być przekazana na tzw. gębę. Potrzebny jest formalny akt przekazania. Wzór takiego dokumentu, podobnie jak wzór umowy o dopisanie współwłaściciela samochodu bez trudu znajdziesz w intrenecie. Najważniejsze, żeby w obu dokumentach widniały dane osoby lub osób, które razem z tobą będą posiadaczem auta.

Uwaga: w przypadku darowizny współwłaściciel samochodu będzie musiał zapłacić podatek. Tego typu obowiązku nie ma w przypadku darowizny na rzecz członka najbliższej rodziny.

Domknięciem formalności jest dopisanie kolejnego współwłaściciela w dowodzie rejestracyjnym. Robi się to w wydziale komunikacji. W urzędzie musisz mieć ze sobą umowę kupna-sprzedaży lub akt darowizny, dokumenty tożsamości posiadaczy pojazdu, dotychczasowy dowód rejestracyjny oraz kartę pojazdu.

Będziesz też musiał zadeklarować, kto jest głównym właścicielem samochodu. Ta informacja może mieć znaczenie przy ubezpieczeniu. Jeśli zależy ci na obniżeniu kosztów za polisę, to jako głównego właściciela wpisz tego, kto ma wyższe zniżki. Niektóre towarzystwa według tego naliczają zniżki.

Pamiętaj: jeśli współwłaściciel samochodu został dopisany do dokumentów w trakcie okresu ubezpieczenia, musisz o tym powiadomić swoje towarzystwo.

 Jakie prawa ma współwłaściciel samochodu?

Każdy posiadacz auta musi podpisywać się pod dokumentami dotyczącymi pojazdu. Ponadto każdy współwłaściciel samochodu może w dowolnej chwili sprzedaż swoją część praw do auta (jeśli był ustanowiony podział własności). Niemożliwe jest jednak zbycie całego pojazdu bez wiedzy innych właścicieli lub ich pełnomocnictwa.

Każdy posiadacz auta może też kupić ubezpieczenie. Przy czym warto pamiętać, że samochód nie może mieć kilku OC. To ubezpieczenie kupuje się na auto, a nie właściciela. Jeśli jednak dojdzie do podwójnego ubezpieczenia, odszkodowanie dla poszkodowanego będzie wypłacone z jednej polisy.

Z kolei w przypadku wypłaty z tytułu AC pieniądze mogą trafić na jedno konto lub mogą być podzielone pomiędzy właścicieli proporcjonalnie do udziałów w samochodzie lub po równo. Wszystko zależy od deklaracji posiadaczy pojazdu.

Każdy współwłaściciel może też zarejestrować auto. Do tego nie musi mieć pełnomocnictw pozostałych osób. Wystarczy, że je o tym powiadomi. Inaczej jest natomiast z wyrejestrowaniem pojazdu. Nadal może to zrobić jeden współwłaściciel samochodu, ale musi mieć pełnomocnictwa innych posiadaczy.

Jak znieść współwłasność samochodu?

Właściciele samochodu dzielą się prawem do zniżek. Jednak jest w tym mechanizmie pułapka. Gdy dojdzie do szkody – wszystko jedno z czyjego powodu – zniżki (zazwyczaj 10 proc.) polecą każdemu, chyba że masz wykupioną ochronę zniżek.

Dobrze wtedy znieść współwłasność samochodu, na co są dwa sposoby.

  • Umowa pomiędzy posiadaczami, na mocy której dobrowolnie zbywają oni swoje prawo własności na rzecz jednego właściciela auta. Może to być też akt darowizny.
  • Wniosek o zniesienie współwłasności samochodu, który składa się do sądu. Takie żądanie należy uzasadnić np. długami innego posiadacza auta. Sądownie można też znieść współwłasności w przypadku konfliktu między właścicielami. Tego typu ścieżka jest jednak niełatwa i często długotrwała.

Po zniesieniu współwłasności należy wykreślić pozostałych posiadaczy z dowodu rejestracyjnego w wydziale komunikacji. Zmianę właścicielską trzeba też zgłosić do ubezpieczyciela.

PODSUMOWANIE:

  • Współwłasność samochodu ustalana jest w umowie kupna-sprzedaży lub aktem darowizny. W taki sam sposób można ją znieść.
  • Współwłasność samochodu może być sposobem na obniżenie składki za ubezpieczenie auta zwłaszcza dla młodych lub niedoświadczonych kierowców.
  • Przy wspólnym zakupie auta ważna jest odpowiednia rejestracja samochodu. Współwłaściciel musi być wpisany do dowodu rejestracyjnego.

Agata Wiśniewska
Agata Wiśniewska

Pasjonatka komunikacji i dobrego contentu na temat ubezpieczeń. Od ponad 10 lat wspiera różne marki w skutecznym komunikowaniu się z otoczeniem. Jest przekonana, że o ubezpieczeniach można mówić prosto i ciekawie. Po godzinach: pochłania książki w każdej ilości i planuje kolejne podróże (backpaker to jej drugie imię ;) ). Pasjami chodzi po górach i odwiedza stare, często zrujnowane budynki, czyli … zamki wszelkiej maści.

automatyczne wyrejestrowanie pojazdu
Automatyczne wyrejestrowanie pojazdu. Autor Katarzyna Matusiak Komunikacyjne
Ostatnio rząd wprowadził nowe przepisy umożliwiające automatyczne wyrejestrowanie pojazdu. Ta zmiana jest szczególnie korzystna dla osób, które posiadają stare samochody, które od lat nie były użytkowane. Dotychczas, właściciele tych pojazdów nie płacili za nie składek na ubezpiecze...
Czytaj dalej
Nagrania egzaminów na prawo jazdy
Nagrania egzaminów na prawo jazdy. Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
Wprowadzane zmiany w polskim prawie drogowym od 1 stycznia 2024 roku przynoszą rewolucyjne podejście do dokumentowania przebiegu egzaminów praktycznych na prawo jazdy. Obowiązek rejestrowania egzaminów istnieje już od ponad dekady, jednak dopiero teraz, wraz z nowelizacją przepisów, ośrodk...
Czytaj dalej