Katarzyna Matusiak
Katarzyna Matusiak
Aktualizowano: 20.02.2023 Komunikacyjne
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 4 minut.
3/5 - (7 votes)

Od lutego 2022 roku dopuszczalne jest przerejestrowanie samochodu bez zmiany tablic rejestracyjnych. Wyjaśniamy, jak zmieniły się przepisy w tym zakresie i jakie jeszcze nowości przyniosła nowelizacja prawa w zakresie rejestracji samochodu?

<3
Uzupełnij tylko 2 pola i poznaj cenę OC/AC od razu!Poznaj cenę OC
X

Przerejestrowanie samochodu bez zmiany tablic rejestracyjnych przed 2022 rokiem

Przerejestrowanie samochodu bez zmiany tablic

Do czasu wejścia w życie zmian, a więc do 31 stycznia 2022, brak konieczności zmiany tablic przy przerejestrowaniu samochodów dotyczył jedynie tych przypadków, gdy poprzedni i nowy właściciel byli zameldowani w tym samym powiecie.

Jednak obecnie przepisy stały się znacznie bardziej liberalne i taka możliwość została znacznie zwiększona. Kto więc może przerejestrować samochód bez zmiany tablic rejestracyjnych?

Kiedy można przerejestrować samochód bez zmiany tablic rejestracyjnych 2023?

Od 1 lutego 2022 roku, kupując używany samochód (który wcześniej był już zarejestrowany na terenie Rzeczypospolitej Polskiej), rejestrując go w wydziale komunikacji, możemy pozostać przy dotychczasowych numerach rejestracyjnych, bez względu na to, w jakim powiecie było ono zarejestrowane wcześniej. Oczywiście ostateczna decyzja należy do nowego właściciela pojazdu.

Jeżeli dotychczasowe numery rejestracyjne wskazujące inny powiat nie są problemem dla nowego właściciela pojazdu, może on przy nich pozostać i dalej korzystać z takiego oznaczenia pojazdu.

A co z indywidualnymi tablicami rejestracyjnymi? Otóż nowe regulacje prawne pozwalają zachować także i takie oznaczenie. Załóżmy, że kupiłeś pojazd z indywidualną rejestracją, np. „W1 BEESAFE”. We właściwym wydziale komunikacji możesz je zachować, bez ponoszenia dodatkowej opłaty.

Takie rozwiązanie pozwala znacząco zredukować koszty ponoszone przy rejestracji pojazdu. To właśnie cena nowych tablic rejestracyjnych była największą częścią składową opłaty ponoszonej przy rejestracji samochodu.

Ile kosztuje przerejestrowanie samochodu bez zmiany tablic?

Skoro już o kosztach mowa, wyjaśnijmy, ile kosztuje rejestracja samochodu bez zmiany tablic? Obecnie jest to koszt 98,50 zł. Składają się na niego znaki legalizacyjne wraz z nalepkami oraz wydanie nowego dowodu rejestracyjnego wraz z pozwoleniem czasowym. Jeżeli pozostajemy więc przy dotychczasowych tablicach rejestracyjnych, zarejestrowanie samochodu to wydatek poniżej 100 zł.

Co w przypadku, gdy chcemy mieć nowe tablice rejestracyjne? Wówczas musimy doliczyć do powyższej kwoty 80 złotych, co finalnie oznacza wydatek 178,50 zł. Jeżeli jednak zdecydujemy się na tablice indywidualne (specjalne tablice rejestracyjne), to musimy liczyć się z wydatkiem aż 1098,50 zł.

Zatem czy pozostanie przy dotychczasowych „blachach” się opłaca? Patrząc na to, ile kosztuje przerejestrowanie samochodu bez zmiany tablic, to widzimy wyraźnie, że jest to prosty sposób na zaoszczędzenie minimum 80 złotych. Zatem czy warto? Musimy odpowiedzieć sobie sami.

Jak przerejestrować samochód bez zmiany tablic?

Przerejestrowanie samochodu bez zmiany tablic

Aby przerejestrować samochód bez zmiany tablic rejestracyjnych, należy przede wszystkim skompletować niezbędne dokumenty. W Polsce, aby przerejestrować pojazd bez zmiany tablic, należy dostarczyć następujące dokumenty:

  • dowód rejestracyjny pojazdu
  • ważne ubezpieczenie OC
  • potwierdzenie przeglądu technicznego
  • oświadczenie o zgodzie na przerejestrowanie pojazdu od obecnego właściciela (jeśli pojazd jest w leasingu – potwierdzenie wypowiedzenia umowy leasingu)
  • dowód tożsamości właściciela
  • potwierdzenie opłaty skarbowej

Następnie, trzeba udać się do wydziału komunikacji w celu przerejestrowania pojazdu. W trakcie procedury przerejestrowania pojazdu należy okazać wszystkie wymagane dokumenty oraz zapłacić odpowiednie opłaty.

Pamiętajmy, aby do wydziału komunikacji zabrać także dotychczasowe tablice rejestracyjne. Nawet, jeżeli chcemy je pozostawić, to musimy je okazać urzędnikowi, który umieści na nich nową naklejkę hologramową.

Po zakończeniu procedury, otrzymuje się nowy dowód rejestracyjny oraz ewentualnie potwierdzenie przerejestrowania pojazdu.

W jakich przypadkach zmiana rejestracji samochodu pozostanie obowiązkowa?

Choć od 1 lutego 2022 przepisy bardzo się zmieniły, to jednak wciąż istnieją sytuacje, gdy zmiana tablic rejestracyjnych pozostaje obowiązkowa. Kiedy musimy zmienić „blachy”?

Zgodnie z ustawą, są sytuacje, gdy:

  • pojazd nigdy wcześniej nie był zarejestrowany na terenie Polski;
  • dotychczasowe tablice rejestracyjne zostały zniszczone lub uszkodzone w stopniu uniemożliwiającym ich identyfikację;
  • tablice rejestracyjne są niezgodne z obowiązującym wzorcem. Chodzi tutaj głównie o rejestracje starego typu (białe znaki na czarnym tle lub te z polską flagą i skrótem „PL”).

Katarzyna Matusiak
Katarzyna Matusiak

Autorka wielu tekstów poradnikowych o tematyce finansowej i ekonomii. Z wykształcenia specjalistka ds. Public Relations. Dzięki pracy w towarzystwach ubezpieczeniowych, posiada niezbędne doświadczenie, którym dzieli się z czytelnikami bloga Beesafe.

Budowa DK9
Budowa DK9 Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
GDDKiA zapowiedziała budowę nowego odcinka drogi krajowej DK9, który będzie kluczowym elementem poprawy ruchu na osi północ-południe w okolicach Rzeszowa. Ten imponujący fragment trasy rozciągnie się na 60 kilometrów, stanowiąc znaczący krok w ułatwieniu podróży dla kierowców w tym...
Czytaj dalej
Które auta mogą jeździć na E10
Które auta mogą jeździć na E10? Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
Od 1 stycznia 2024 roku, polskie stacje paliw wprowadzają rewolucyjną zmianę - benzynę silnikową 95-oktanową zawierającą do 10% biokomponentów, znaną jako E10. Ta przełomowa inicjatywa zastąpi obecną benzynę E5 o tej samej liczbie oktanowej. Co to oznacza dla kierowców i jak wpłynie...
Czytaj dalej