Katarzyna Matusiak
Katarzyna Matusiak
Aktualizowano: 18.09.2023 Komunikacyjne
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 5 minut.
3.1/5 - (33 votes)

Kiedy myślimy o Ukrainie, przychodzą nam na myśl pyszne pierogi, folklor i… ukraińskie tablice rejestracyjne? Może nie dla każdego, ale dla miłośników motoryzacji i ciekawskich podróżników to temat godny uwagi! Zanurzmy się więc w świat ukraińskich tablic rejestracyjnych i odkryjmy ich tajemnice.

<3
Uzupełnij tylko 2 pola i poznaj cenę OC/AC od razu!Poznaj cenę OC
X

Jak wyglądają ukraińskie tablice rejestracyjne po 2015 roku?

Ukraińskie tablice rejestracyjne mają charakterystyczny wygląd, który różni się od wielu innych krajów. Składają się z kombinacji liter i cyfr, a ich układ może zdradzić wiele informacji o pochodzeniu pojazdu. Wyglądają one podobnie do tych, które spotykamy w krajach Unii Europejskiej.

Czytaj także: Sprzedaż auta Ukraińcowi

Tablica ma biały kolor. Na niej prezentuje się kombinacja dwóch liter, czterech numerów i dwóch liter, wszystko w kolorze czarnym. Początkowe dwie litery wskazują na obwód, w którym samochód został zarejestrowany, podczas gdy cztery numery i końcowe dwie litery są znakami seryjnymi. Z lewej strony tablicy umieszczony jest niebieski pasek z flagą Ukrainy oraz skrótem kraju: UA. Ma to swoje podobieństwo do eurobandu, niebieskiego paska z flagą UE i kodem kraju, który widzimy na tablicach w krajach Unii Europejskiej.

Ukraińskie tablice rejestracyjne

Wzory ukraińskich tablic rejestracyjnych ewoluowały z biegiem czasu. Aktualny wzór jest stosowany od początku 2015 roku.

Jak czytać ukraińskie tablice rejestracyjne?

Każda tablica składa się z liter, które wskazują na obwód, z którego pochodzi pojazd, oraz cyfr, które są unikalnym numerem pojazdu. Ale to nie wszystko! Kolejność liter i cyfr ma swoje znaczenie.

Patrząc od lewej strony, widzimy oznaczenie państwowe (flaga państwowa oraz skrót „UA”), następnie jest oznaczenie konkretnego obwodu, w którym został zarejestrowany pojazdu. Ostatnie znaki, to tzw. znaki seryjne składające się z cyfr i liter.

Najpopularniejsze obwody widoczne na tablicach rejestracyjnych z Ukrainy

Od 2015 roku wprowadzono nowy system, który pozwala łatwiej rozpoznać obwód pochodzenia pojazdu. Dzięki temu, nawet jeśli nie jesteś ekspertem, możesz zgadywać, skąd pochodzi dany samochód! Do tych, które najczęściej możemy spotkać także na naszych drogach, należą te z największym pod względem zaludnienia obszarów Ukrainy.

Są to obwody (w nawiasach podane oznaczenia obwodów): charkowski (AX), kijowski (AI i AA), odeski (BH) i lwowski (BC).

Graficzny wygląd ukraińskich tablic rejestracyjnych

Nie tylko numery, ale także kolory i grafika na ukraińskich tablicach rejestracyjnych mają swoje znaczenie. Czy wiesz, że kolor tła może wskazywać na typ pojazdu?

Na przykład: tablice tymczasowe składają się z białych znaków na czerwonym tle, policyjne to białe znaki na tle niebieski, a wojskowe przypominają polskie tablice rejestracyjne dla aut osobowych sprzed 2000 r, czyli białe znaki na czarnym tle.

Jak odczytać rejestrację z Ukrainy?

Choć może się wydawać skomplikowane, odczytanie ukraińskiej rejestracji jest prostsze, niż myślisz. Kluczem jest zrozumienie systemu liter i cyfr. Zgodnie z obecnie stosowanym systemem, pierwsze dwie litery na ukraińskiej tablicy rejestracyjnej wskazują konkretny obwód (analogicznie do polskiego województwa) lub miasto. Gdy na tablicy pojawia się symbol II, wskazuje to na to, że pojazd należy do organów państwowych.

Ukraińskie tablice rejestracyjne

Wydawane po 2015 roku tablice rejestracyjne na Ukrainie zawierają cztery cyfry identyfikacyjne oraz dwie dodatkowe litery, które określają serię. Dostępne są również tablice specjalne, dostosowywane według życzenia właściciela samochodu.

Lista skrótów ukraińskich rejestracji [TABELA]

Każdy obwód na Ukrainie ma swój unikalny skrót. Dzięki tej liście będziesz mógł szybko rozpoznać, skąd pochodzi dany pojazd.

ObwódOznaczenie
charkowskiAX
chersońskiBT
chmielnickiBX
czerkaskiCA
czernihowskiCB
czerniowieckiCE
dniepropetrowskiAE
donieckiAH
iwanofrankowskiAT
kijowskiAI
KijówAA
kirowogradzkiBA
lwowskiBC
ługańskiBB
mikołajowskiBE
odeskiBH
połtawskiBI
rówieńskiBK
sumskiBM
tarnopolskiBO
winnickiAB
wołyńskiAC
zakarpackiAO
zaporoskiAP
żytomierskiAM

Najczęściej zadawane pytania

  1. Czy ukraińskie tablice rejestracyjne są takie same jak w innych krajach? Nie, mają swój unikalny wygląd i system, który różni się od innych krajów.
  2. Czy mogę jeździć z ukraińskimi tablicami rejestracyjnymi po Europie? Tak, jeżeli auto jest zarejestrowane na terenie Ukrainy, można się nim legalnie poruszać po drogach innych państw europejskich.
  3. Czy kolory na ukraińskich tablicach mają jakieś znaczenie? Tak, mogą wskazywać na typ pojazdu lub jego przeznaczenie.

Wnioski:

  1. Ukraińskie tablice rejestracyjne ostatnią dużą zmianę przeszły w 2015 roku.
  2. Poza standardowym wyglądem, system ukraińskich tablic wyróżnia pojazdy uprzywilejowane specjalnym oznaczeniem.
  3. Zrozumienie systemu ukraińskich tablic rejestracyjnych pozwala na szybkie rozpoznanie pochodzenia pojazdu.
Katarzyna Matusiak
Katarzyna Matusiak

Autorka wielu tekstów poradnikowych o tematyce finansowej i ekonomii. Z wykształcenia specjalistka ds. Public Relations. Dzięki pracy w towarzystwach ubezpieczeniowych, posiada niezbędne doświadczenie, którym dzieli się z czytelnikami bloga Beesafe.

Budowa DK9
Budowa DK9 Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
GDDKiA zapowiedziała budowę nowego odcinka drogi krajowej DK9, który będzie kluczowym elementem poprawy ruchu na osi północ-południe w okolicach Rzeszowa. Ten imponujący fragment trasy rozciągnie się na 60 kilometrów, stanowiąc znaczący krok w ułatwieniu podróży dla kierowców w tym...
Czytaj dalej
Które auta mogą jeździć na E10
Które auta mogą jeździć na E10? Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
Od 1 stycznia 2024 roku, polskie stacje paliw wprowadzają rewolucyjną zmianę - benzynę silnikową 95-oktanową zawierającą do 10% biokomponentów, znaną jako E10. Ta przełomowa inicjatywa zastąpi obecną benzynę E5 o tej samej liczbie oktanowej. Co to oznacza dla kierowców i jak wpłynie...
Czytaj dalej