Dorota Bajorek
Dorota Bajorek
Aktualizowano: 14.03.2022 Komunikacyjne
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 10 minut.
Rate this post

Tablice rejestracyjne są tak integralną częścią samochodu, że nawet nie zauważamy ich jakoś szczególnie na co dzień. Dopiero brak tablicy przykuwa uwagę wszystkich dookoła. Czy w ogóle trzeba mieć tablice rejestracyjne? Czy można je zgubić i czy trzeba się bać, że łatwo je stracić? W jakich okolicznościach może do tego dojść? Czym skutkuje zgubienie tablic rejestracyjnych i co wtedy należy zrobić. Oto najważniejsze kwestie związane z taką ewentualnością.

<3
Uzupełnij tylko 2 pola i poznaj cenę OC/AC od razu!Poznaj cenę OC
X

Tablice rejestracyjne w Polsce

Znane wszystkim białe tablice wydawane są w naszym kraju od 31 marca 2000 roku. Nie tak dawno przeszły delikatny lifting i polską flagę zastąpiło godło Unii Europejskiej. Obowiązujący od 1 stycznia 2018 wzór tablic określa rozporządzenie Ministra Infrastruktury i Budownictwa z dnia 11 grudnia 2017. Przepisy dokładnie określają, jaki rodzaj tablic obowiązuje konkretny pojazd. W związku z tym wyróżnia się tablice:

 • zwyczajne
 • indywidualne
 • zabytkowe
 • dla pojazdów o napędzie elektrycznym
 • tymczasowe
 • profesjonalne
 • dyplomatyczne

Przepisy określają też dokładnie wymiary i kolory tablic i nie ma tu miejsca na dowolność. Standardowe tablice na naszych samochodach to biały prostokąt z czarnymi napisami. Istnieją jednak kolorystyczne odstępstwa od tej normy. A chodzi konkretnie o tablice:

 • zielone tablice z czarną czcionką – są to tablice samochodów elektrycznych, coraz częściej widywane na polskich drogach
 • żółte z czarną czcionką – zakładane w pojazdach zabytkowych
 • niebieskie tło i biała czcionka – tablice na pojazdach dyplomatycznych
 • białe tło i czerwona czcionka – tablice wydawane tymczasowo
 • białe tło i zielona czcionka – tablice umieszczane na pojazdach profesjonalnych.

O czym informują tablice rejestracyjne naszego pojazdu?

Bez względu na to, jaki rodzaj tablic przeznaczony jest do naszego pojazdu, są one obowiązkowe. Dotyczy to każdego pojazdu, który zobowiązany jest do ich posiadania. Tablice to niezbędny element wyposażenia, ponieważ służą do identyfikacji i ustalenia pochodzenia pojazdu. Co to oznacza w praktyce?

Czytaj także: Zielone tablice rejestracyjne

Że jedna, dwie lub trzy pierwsze litery tworzą wyróżnik miejsca zarejestrowania pojazdu. Pierwsza litera oznacza województwo, a jedna lub dwie następne – powiat. Wszystko zależy od tego, gdzie mieszka właściciel auta. W ten sposób bardzo łatwo odczytać, skąd konkretnie pochodzi dane auto.

Które pojazdy muszą mieć tablice rejestracyjne?

A które pojazdy konkretnie muszą mieć na swoim wyposażeniu tablice rejestracyjne i w jaki sposób? Również to regulują przepisy. Wynika z nich, że tablica rejestracyjna powinna być umieszczona z przodu i tyłu pojazdu w miejscach do tego konstrukcyjnie przeznaczonych, wyjątkiem są przyczepy, ciągniki rolnicze, motocykle oraz motorowery, w których tablicę umieszcza się tylko z tyłu. Co to oznacza w przypadku konkretnych pojazdów, czyli jakie pojazdy muszą mieć tablice? Otóż chodzi o:

 • samochody – oznaczone są one przy pomocy dwóch tablic samochodowych jednorzędowych lub jednej samochodowej jednorzędowej i jednej samochodowej dwurzędowej, przy czym zgodnie z przepisami tablicę dwurzędową zakłada się jako tylną, na wniosek użytkownika dodatkową tablicę wydaje się dla samochodu, jeżeli bagażnik rowerowy zasłania tylną tablicę
 • przyczepy do samochodu lub ciągnika rolniczego – oznacza się je z tyłu jedną tablicą samochodową jedno- lub dwurzędową
 • motocykle – oznaczane są z tyłu jedną tablicą motocyklową
 • motorowery – muszą posiadać z tyłu jedną tablicę motorowerową lub motocyklową, jeżeli motorower został zarejestrowany jako pojazd zabytkowy
 • ciągniki rolnicze – oznacza się jedną tablicą motocyklową lub samochodową jednorzędową, jeżeli ciągnik posiada warunki konstrukcyjne do umieszczenia takiej tablicy.

Jak montować tablice rejestracyjne?

Czy montowanie tablic rejestracyjnych jest trudne? Absolutnie nie. Wcale nie potrzebujemy do tego żadnego specjalisty. Montaż tablicy wykonuje się na dwa różne sposoby. Można ją zamontować bezpośrednio do pojazdu. Wtedy trzeba po prostu wywiercić 4 otwory w tablicy i wkręcić ją wkrętami, śrubami lub nitami. Nie wygląda to najpiękniej, ale za to zdecydowanie chroni przed taką nieprzyjemnością jak zgubienie tablic rejestracyjnych.

Drugi sposób polega na korzystaniu ze specjalnych ramek do tablic rejestracyjnych. W tym przypadku tablica nie zostaje przewiercona. To ramka przykręcona zostaje wkrętami do zderzaka, a tablicę wkłada się i przytwierdza specjalnymi klipsami. Ten sposób mocowania jest bardziej estetyczny. Uroda, urodą, ale ten sposób okazuje się nieco mniej bezpieczny, bo tablice opierają się tylko na zatrzaskach. Wówczas niestety zgubienie tablic rejestracyjnych staje się bardziej prawdopodobne.

Można też połączyć obydwa sposoby i włożyć tablice w ramki, a jednocześnie dla większego bezpieczeństwa przykręcić je wkrętami.

Zgubienie tablic rejestracyjnych – kiedy się zdarza?

Zgubienie tablic rejestracyjnych wcale nie jest łatwe, ale oczywiście każdemu może się zdarzyć. Po pierwsze blachy można po prostu ukraść i przestępcy posuwają się do takich metod, aby wykorzystać je w czasie popełnienia przestępstwa. Bywa też, że po stłuczce, kolizji czy wypadku uszkodzeniu ulegnie ramka, a tablica wypadnie nieświadomemu kierowcy nieco później. Ale zdarzają się też sytuacje znacznie mniej drastyczne, a bardziej prozaiczne. Na przykład podczas bardzo złych warunków pogodowych, zwłaszcza nawałnic może dojść do zgubienia tablic.

Wystarczy zalana ulica czy większa kałuża i można wyjechać z niej bez tablicy, a zorientować się, gdy już będzie za późno.

Zgubienie tablic rejestracyjnych – co musimy wtedy zrobić?

Jeśli zauważymy, że brakuje nam tablicy rejestracyjnej, najlepiej od razu zacząć poszukiwania. W wielu przypadkach kończą się one na szczęście happy endem. Wystarczy zapamiętać, w którym miejscu doszło do sprzyjającej temu sytuacji i przeszukać okolicę i całą pokonaną trasę. Ale oczywiście ma to sens przy pokonaniu krótkiej trasy albo w małej miejscowości. Gorzej w dużym mieści lub gdy zorientujemy się o stracie późno. Istnieje oczywiście szansa, że ktoś znalazł zagubioną tablicę i umieścił ją w widocznym miejscu albo zaniósł na komisariat policji. A co, jeśli poszukiwania nie dały rezultatu? Wtedy trzeba wyrobić duplikat tablicy lub tablic albo przerejestrować auto i sprawa będzie załatwiona.

Jak wyrobić wtórnik tablicy rejestracyjnej?

Aby wyrobić duplikat, musimy udać się do właściwego dla siebie wydziału komunikacji, czyli tam, gdzie wcześniej rejestrowaliśmy auto. Wystarczy jedna tablica czy trzeba wyrobić obie? Nawet jeśli zgubiliśmy tylko jedną tablicę, wszystko zależy od tego, kiedy auto było rejestrowane. W przypadku aut rejestrowanych w latach 2000 – 2006 na tablicach była polska flaga a nie unijna. Jeśli właśnie taka blacha zaginęła, niestety trzeba wyrobić obie.

A co będzie potrzebne do wyrobienia duplikatu? Przede wszystkim dowód rejestracyjny, karta pojazdu, aktualna polisa OC, dowód tożsamości oraz oświadczenie pod odpowiedzialnością karną za składanie fałszywych zeznań w przypadku zagubienia tablic. Jeśli wyrabiamy tylko jedną tablicę, drugą trzeba zanieść do wydziału komunikacji, bo trzeba przykleić na nią nową naklejkę homologacyjną. Koszt wyrobienia duplikatu zależy od tego, jakie tablice zostały utracone:

 • jeden duplikat standardowej tablicy – 53 zł, dwa – 93 zł
 • jeden duplikat zabytkowej tablicy – 63 zł, dwa – 113 zł
 • jeden duplikat tablicy indywidualnej – 513 zł, dwa – 1013 zł.

Na wtórniki trzeba czekać kilka dni, a auto jest uziemione. Wyjściem z sytuacji dla niecierpliwych lub potrzebujących auta są tablice tymczasowe, na których można jeździć do 30 dni. Wystarczy zapłacić jeszcze 30 zł, zakładać tablice i ruszać w drogę.

Kiedy lepiej przerejestrować samochód?

Jeśli znikną od razu obie blachy, można śmiało podejrzewać nie zgubienie tablic rejestracyjnych ale ich kradzież. Wtedy najlepiej od razu zgłosić sprawę na policji. Tam otrzymamy zaświadczenie mówiące o czasie utraty tablic. Złodzieje tablic robią to w konkretnym celu – zakładają skradzione blachy i popełniają w nich przestępstwo. Lepiej więc wtedy dla własnego bezpieczeństwa zadbać o nowe numery.

Przerejestrowanie samochodu to koszt 180,50 zł.

Zgubienie tablic rejestracyjnych – co nam grozi?

Okazuje się, że za brak tablic rejestracyjnych grozi nam sporo nieprzyjemności. Nieważne, czy powodem jest zgubienie tablic rejestracyjnych, kradzież, czy demonstracja buntu przeciwko przepisom. Przede wszystkim pojazd bez blach automatycznie zostaje wykluczony z ruchu. Najlepiej więc natychmiast zrezygnować z jazdy danym autem do czasu wyrobienia wtórników i zamocowania ich. Jeśli jednak ktoś mimo to rusza w drogę bez tablic albo robi własną z kartonu, musi liczyć się z karą.

Zależy ona od tego, jak zostanie zakwalifikowane zdarzenie i dlaczego kierowca prowadzi auto bez blach. Za brak tablicy można dostać w zależności od okoliczności mandat do 500 zł. Spotkanie z policjantem może się też zakończyć zablokowaniem w systemie dowodu rejestracyjnego i odesłaniem auta na badanie techniczne.

Pamiętajmy o ubezpieczeniu

Kwestia tablic rejestracyjnych pojawia się zazwyczaj w momencie zakupu samochodu. To wtedy czeka nas procedura przerejestrowania auta na siebie. Tablice mogą zostać te same, jeśli kupiliśmy auto w swoim powiecie, natomiast w przypadku blach spoza powiatu, trzeba zmienić je na nowe.

Podczas załatwiania sprawy w wydziale komunikacji, musimy udowodnić, że mamy aktualną polisę OC.

Jeśli na przykład kupujemy auto z salonu, trzeba je wówczas od razu ubezpieczyć. W przypadku auta z drugiej ręki można korzystać z polisy zbywcy do końca jej trwania albo od razu ją wypowiedzieć i kupić własną polisę. Możliwości wyboru jest dużo. Wystarczy wybrać opcję korzystną dla siebie. Zawsze warto także rozważyć opcję zakupu dodatkowych polis komunikacyjnych takich jak AC czy assistance.   

PODSUMOWANIE:

 • Obowiązujący obecnie wzór tablic rejestracyjnych określa rozporządzenie Ministra Infrastruktury i Budownictwa z dnia 11 grudnia 2017.
 • Tablice rejestracyjne służą do identyfikacji pojazdu – litery tworzą wyróżnik miejsca zarejestrowania pojazdu. Pierwsza oznacza województwo, a jedna lub dwie następne – powiat.
 • Tablica rejestracyjna powinna być umieszczona z przodu i tyłu pojazdu w miejscach do tego konstrukcyjnie przeznaczonych, wyjątkiem są przyczepy, ciągniki rolnicze, motocykle oraz motorowery, w których tablicę umieszcza się tylko z tyłu.
 • Tablice rejestracyjne można przymocować wkrętami do zderzaka lub umieścić w specjalnie do tego przeznaczonej ramce.
 • Zgubienie tablic rejestracyjnych może się zdarzyć przy okazji stłuczki czy złych warunków pogodowych albo kradzieży.
 • Po utracie tablic rejestracyjnych należy wyrobić ich duplikat.
 • Jazda bez tablic grozi mandatem w wysokości do 500 zł.

Dorota Bajorek
Dorota Bajorek

Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego, autorka tekstów w Internecie. Dzięki pisaniu łączy przyjemne z pożytecznym. Miłośniczka natury, dobrej książki i sudoku.

Dołącz do dyskusji

Budowa DK9
Budowa DK9 Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
GDDKiA zapowiedziała budowę nowego odcinka drogi krajowej DK9, który będzie kluczowym elementem poprawy ruchu na osi północ-południe w okolicach Rzeszowa. Ten imponujący fragment trasy rozciągnie się na 60 kilometrów, stanowiąc znaczący krok w ułatwieniu podróży dla kierowców w tym...
Czytaj dalej
Które auta mogą jeździć na E10
Które auta mogą jeździć na E10? Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
Od 1 stycznia 2024 roku, polskie stacje paliw wprowadzają rewolucyjną zmianę - benzynę silnikową 95-oktanową zawierającą do 10% biokomponentów, znaną jako E10. Ta przełomowa inicjatywa zastąpi obecną benzynę E5 o tej samej liczbie oktanowej. Co to oznacza dla kierowców i jak wpłynie...
Czytaj dalej