Wypowiedzenie OC komunikacyjnego nie jest skomplikowane. Ważne, by wiedzieć kiedy i jak powinniśmy to zrobić, a to szczegółowo wynika z ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych.
Polisę OC zawieramy na 12 miesięcy i w jej trakcie nie można z niej zrezygnować tylko dlatego, że przestał nam się podobać ubezpieczyciel czy dostaliśmy lepszą cenę. Wypowiedzenie umowy ubezpieczenia OC komunikacyjnego dotyczy 4 konkretnych sytuacji:
- zmiany dotychczasowego ubezpieczyciela, gdy kończy nam się aktualna umowa OC,
- zmiany ubezpieczenia OC przy zmianie właściciela auta,
- „podwójnego ubezpieczenia”, czyli rezygnacji z polisy automatycznie przedłużonej, gdy mamy wykupioną ochronę w innym towarzystwie,
Z kolei odstąpieniem od umowy ubezpieczenia jest rezygnacja z polisy zakupionej na odległość (przez internet lub telefon).
Wypowiedzenie OC możemy przesłać elektronicznie, pocztą lub kurierem. Możemy też dokument dostarczyć osobiście do siedziby towarzystwa, oddziału lub punktu agencyjnego.
Z tego artykułu dowiesz się...
Wzór wypowiedzenia umowy OC
Wypowiedzenie musi być w formie pisemnej i o jego ważności decyduje własnoręczny podpis (może być skan). Nie ma ogólnie obowiązującego wzoru dokumentu, ale jest kilka elementów obowiązkowych:
- nazwa i adres towarzystwa ubezpieczeniowego,
- dane osoby wypowiadającej umowę OC,
- dane pojazdu, którego dotyczy wypowiadana umowa,
- okres ubezpieczenia,
- odręczny podpis wypowiadającego umowę.
W wypowiedzeniu umowy OC musimy też powołać się na podstawę prawną.
W trzech przypadkach powołujemy się na Ustawę o Ubezpieczeniach Obowiązkowych z 22 maja 2013 roku:
- art. 28 – przy wypowiedzeniu umowy na koniec jej trwania,
- art. 28a – przy „podwójnym ubezpieczenia”,
- art. 31 – po zakupie samochodu z OC, z którego nie będziesz korzystać.
Rezygnację z umowy zawartej na odległość reguluje natomiast art. 40 z Ustawy o prawach konsumenta z dnia 30 maja 2014 roku.
Wypowiedzenie ubezpieczenia OC – zmiana ubezpieczyciela
Przy zmianie ubezpieczyciela odpowiedni dokument musimy dostarczyć dotychczasowemu towarzystwu najpóźniej na jeden dzień przed końcem trwania aktualnej polisy. Przykładowo, jeśli umowa kończy nam się 2 września, wypowiedzenie musi dotrzeć do towarzystwa najpóźniej 1 września. Jeśli zrobimy to z (nawet dużym) wyprzedzeniem, umowa skończy nam się… także 2 września.
Przy wysyłce wypowiedzenia listem tradycyjnym decydującą datą jest dzień nadania. Ale uwaga, tylko w sytuacji, gdy skorzystaliśmy z usług Poczty Polskiej. W innych wypadkach liczyć się będzie data dotarcia dokumentu do ubezpieczyciela.
Wypowiedzenie polisy OC – podwójne ubezpieczenie
Jeśli przegapimy termin wypowiedzenia, nasza umowa OC z mocy prawa zostanie automatycznie przedłużona w dotychczasowym towarzystwie. Co zrobić, gdy chcemy mieć polisę gdzie indziej? W każdej chwili możemy wypowiedzieć automatycznie przedłużoną polisę. Jedynym warunkiem jest posiadanie aktualnego OC komunikacyjnego w innym towarzystwie.
Co istotne, za wykorzystany okres przedłużonej polisy będzie nam naliczona składka. Dotyczy to sytuacji, gdy nową polisę kupiliśmy z tzw. poślizgiem. Przykładowo: kończyła nam się ochrona 2 września, a nowe ubezpieczenie kupiliśmy z datą startu 5 września. Za okres od 2 do 5 września będziemy musieli zapłacić odpowiednią część składki w „starym” towarzystwie.
Wypowiedzenie umowy OC – kupno samochodu
Gdy kupimy samochód z aktualną polisą OC, umowa ubezpieczenia przechodzi na kupującego. Możemy tę umowę wypowiedzieć w dowolnym momencie lub wykorzystać do końca jej ważności. W tym drugim przypadku pamiętajmy, że obowiązkowe ubezpieczenie nie przedłuży nam się automatycznie.
Wypowiedzenie umowy zawartej przez poprzedniego właściciela pojazdu także musi mieć formę pisemną i być opatrzone własnoręcznym podpisem kupującego. W ciągu 14 dni od złożenia dokumentu ubezpieczyciel zwróci składkę proporcjonalnie za każdy dzień niewykorzystanego okresu ochrony osobie, która była w danym czasie właścicielem auta.
Warto wiedzieć, że za czas, kiedy polisa była do nas przypisana, zakład ubezpieczeń może nam policzyć składkę na nowo. I zgodnie z ustawą będziemy musieli zapłacić ewentualną dopłatę.
Wypowiedzenie OC – umowa zawarta na odległość
W przypadku zawarcia umowy ubezpieczenia OC na odległość jesteśmy w sytuacji szczególnej. Prawo daje nam aż 30 dni na odstąpienie umowy. Podobnie jak we wcześniejszych przypadkach, odstąpienie od umowy polisy OC składamy na piśmie i z dniem jego dostarczenia umowę OC uważa się za niezawartą. Ale uwaga, obie strony muszą sobie zwrócić to, co wzajemnie otrzymały.
Ubezpieczyciel kwotę opłaconej składki, a klient – składkę za wykorzystany okres ochrony. Obie czynności powinny się zadziać w ciągu 30 dni od daty złożenia odstąpienia.
Wypowiedzenie OC online? To możliwe
Większość ubezpieczycieli na swojej stronie udostępnia przykładowe wypowiedzenie umowy OC. Wzór ten wystarczy wydrukować, uzupełnić i dostarczyć. Warto skorzystać z najwygodniejszej opcji i przekazać wypowiedzenie polisy OC na wskazany adres mailowy, który większość ubezpieczycieli podaje na swoich www.
Wyjątkiem jest np. PZU – towarzystwo nie podaje wprost e-maila, za to podpowiada trzy ścieżki, dzięki którym klient może uzyskać instrukcję postępowania przy wypowiedzeniu OC w PZU:
- kontakt telefoniczny pod numerem: 801 102 102,
- kontakt w najbliższym oddziale PZU,
- kontakt z agentem.
Podsumowanie:
- Wypowiedzenie OC musi być złożone pisemnie najpóźniej na 1 dzień przed końcem trwania bieżącej umowy.
- O ważności wypowiedzenia OC decyduje odręczny podpis. Nawet jeśli wypowiedzenie jest wysyłane skanem.
- W przypadku zakupu OC zdalnie mamy 30 dni na odstąpienie od umowy ubezpieczenia.
- Wygodną formą złożenia wypowiedzenia OC jest wysłanie zeskanowanego dokumentu na wskazany przez ubezpieczyciela adres mailowy.