Weronika Cichocka
Weronika Cichocka
Aktualizowano: 18.03.2022 Komunikacyjne
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 4 minut.
Rate this post

Zabezpieczenie antykradzieżowe a odszkodowanie AC – jaka jest zależność? Czy ubezpieczyciel może odmówić wypłaty odszkodowania? To warto wiedzieć, zanim wybierzemy odpowiednią polisę! 

<3
Uzupełnij tylko 2 pola i poznaj cenę OC/AC od razu!Poznaj cenę OC
X

Dziś prawie każdy planuje posiadanie własnego auta. Niektórzy decydują się na nowe pojazdy, a inni zaś biorą pod uwagę zakup starego, wysłużonego auta. Niezależnie od wyboru, większość kierowców musi liczyć się z tym, że ich samochód musi być zabezpieczony w taki sposób, aby grasujący złodzieje mieli jak najmniejsze szanse na kradzież. Obecnie najbezpieczniejszą formą zabezpieczenia jest polisa. Trzeba jednak pamiętać, że wystawcy ubezpieczenia od kradzieży, czyli ubezpieczenia autocasco, wymagają od posiadaczy, zarówno starych, jak i nowych samochodów, przynajmniej kilku zabezpieczeń. 

Zabezpieczenie samochodu w praktyce

Kupowana przez właściciela pojazdu całoroczna polisa autocasco swoją ochroną obejmuje pojazd między innymi w sytuacji, gdy dojdzie do jego kradzieży. Jednakże zakłady ubezpieczeń stosują kilka obostrzeń tak, aby niefrasobliwe zachowanie kierowcy, było już podstawą do odmowy wypłaty lub zmniejszenia ewentualnego odszkodowania. Wszystkie zasady, którymi kieruje się towarzystwo ubezpieczeniowe, zawsze opisane są w OWU, czyli ogólnych warunkach ubezpieczenia polisy. Nie jest więc tak, że właściciel pojazdu w momencie decydowania się na konkretnego ubezpieczyciela nie wie, w jakich konkretnych sytuacjach zakład ubezpieczeniowy ma prawo, aby odmówić mu rekompensaty.

Warto wiedzieć, na jakie sytuacje szczególnie należy zwrócić uwagę i jakiego rodzaju zabezpieczenia będą nam niezbędne, aby ubezpieczyciel nie zarzucił nam na przykład rażącego niedbalstwa lub dla przykładu nie wskazał, że przez niesprawne systemy alarmowe umożliwiliśmy złodziejom dostęp do pojazdu. 

Systemy antykradzieżowe do samochodu 

Przede wszystkim należy pamiętać, że ubezpieczenie autocasco należy do polis dobrowolnych, a co za tym idzie, każde towarzystwo ubezpieczeniowe samo decyduje o zakresie ochrony ubezpieczeniowej. O ile w przypadku obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego o obszarze ochrony decyduje ustawa, o tyle w przypadku polis, które nie są obligatoryjne, ubezpieczyciele sami określają wszystkie zasady. Znajdziesz je w ogólnych warunkach ubezpieczenia polisy. Takie rozwiązanie niesie za sobą szereg konsekwencji, między innymi takich, że to, co objęte jest ochroną w jednym zakładzie, w innym może nie przysługiwać klientowi. 

Towarzystwa ubezpieczeniowe często bardzo precyzyjnie określają, jakiego rodzaju zabezpieczeń spodziewają się w pojazdach, które ubezpieczają autocasco. Dodatkowo też określają, że wszystkie wskazane zabezpieczenia muszą zostać uruchomione przez prowadzącego samochód. Ubezpieczyciel ma również prawo do tego, aby wskazać posiadaczowi auta, jakiego rodzaju mają być to zabezpieczenia. W tym wypadku bardzo wiele zależy od tego, na jaką kwotę wyceniany jest samochód.

Zabezpieczenie antykradzieżowe a odszkodowanie AC

Najczęściej w samochodach możemy spotkać zabezpieczenie w postaci nowoczesnego autoalarmu, który wydaje bardzo intensywne, drażniące słuch, wysokie tony oraz daje regularny sygnał świetlny  w sytuacji, gdy otwierany jest przez osobę nieuprawnioną. Innym, równie popularnym urządzeniem przeciwkradzieżowym, jest immobilizer, który odcina paliwo i nie sposób już odjechać  takim pojazdem.

W Polsce kierowcy równie często decydują się już na nowoczesne technologie, czyli np. lokalizator GPS. Dzięki niemu w prosty sposób można namierzyć aktualną pozycję na mapie naszego skradzionego auta. Jeżeli przekażemy takie dane policji, mamy większe szanse na to, że jeśli ta zadziała sprawnie, to odzyskamy nasz samochód. Równie popularnym sposobem na ochronę pojazdu jest monitoring radiowy oraz blokada silnika czy też blokada kierownicy. 

Naturalnie wszystkie te zabezpieczenia nie dają nam nigdy 100% gwarancji tego, że złodziej samochodu nie podejmie się próby włamania do niego, a w konsekwencji unikniemy kradzieży. Właściciel pojazdu musi jednak zrobić wszystko, aby maksymalnie utrudnić to działanie lub wydłużyć jego proces. Warto również zwrócić uwagę na to, że towarzystwa ubezpieczeniowe wyceniają lepiej, to znaczy wyżej, ubezpieczenie pojazdów, które posiadają kilka zabezpieczeń.

PODSUMOWANIE:

  • Umowy ubezpieczenia autocasco chronią właściciela pojazdu przed kradzieżą auta.
  • Towarzystwo ubezpieczeniowe może wymagać od posiadacza pojazdu bardzo konkretnych zabezpieczeń.
  • Suma ubezpieczenia u wielu ubezpieczycieli zależy od tego, jakie zabezpieczenia chronią pojazd przed złodziejami. 

Weronika Cichocka
Weronika Cichocka

Dziennikarka z wieloletnim doświadczeniem. Od lat pisząca o ubezpieczeniach, ekonomii i zdrowiu. Specjalista ds. PR i marketingu internetowego.

Dołącz do dyskusji

mandat na raty
Mandat na raty Autor Katarzyna Matusiak Komunikacyjne
Mandaty drogowe są jednym z najczęstszych sposobów karania kierowców za naruszenie przepisów ruchu drogowego w Polsce. Choć większość mandatów należy opłacić w wyznaczonym terminie, wielu kierowców znajduje się w sytuacji, w której jednorazowa spłata kary stanowi duże obciążenie...
Czytaj dalej
1 ar ile to m2
1 ar – ile to m2? Autor Katarzyna Matusiak Nieruchomości
Zakup działki pod budowę domu wiąże się z koniecznością zrozumienia kluczowych pojęć, które pomogą wybrać odpowiednią wielkość terenu. Co to jest hektar? Ile metrów kwadratowych to 1 ar? Co jeszcze warto wiedzieć na temat powierzchni działki przeznaczonej na budowę domu? Poniżej...
Czytaj dalej