Weronika Cichocka
Weronika Cichocka
Aktualizowano: 15.12.2021 Komunikacyjne
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 10 minut.
Rate this post

Zajmujesz się zawodowo przewozem osób i szukasz ubezpieczenia dla swojego auta? Musisz liczyć się z tym, że ubezpieczenie taksówki będzie zdecydowanie droższe, niż w przypadku samochodu wykorzystywanego do celów prywatnych. Co więcej – w niektórych towarzystwach możesz napotkać jeszcze większe trudności z ubezpieczeniem taxi. Co warto wiedzieć o ubezpieczeniu takiego auta i ile kosztuje ubezpieczenie taksówki?

<3
Uzupełnij tylko 2 pola i poznaj cenę OC/AC od razu!Poznaj cenę OC
X

Niezależnie od tego czy wykorzystujemy swój samochód w celach prywatnych czy zarobkowych, musimy posiadać ważne ubezpieczenie OC. Jednak to, w jakim celu auto będzie wykorzystywane ma pewne znaczenie. To właśnie dlatego wypełniając formularz kalkulacji często spotykasz się z pytaniem dotyczącym tego, w jakim celu auto będzie eksploatowane. W przypadku działalności gospodarczej polegającej na przewozie osób, koszty ubezpieczenia będą zdecydowanie wyższe niż w przypadku auta prywatnego. Dlaczego? 

Czym różni się ubezpieczenie taksówki od ubezpieczenia prywatnego auta? 

Odpowiedź na tak postawione pytanie brzmi: ceną. Głównie i przede wszystkim. Mowa tutaj oczywiście o obowiązkowym ubezpieczeniu OC – o dobrowolnych ubezpieczeniach taksówki będzie nieco później. Póki co, zatrzymajmy się jednak na tym obowiązkowym… 

Ubezpieczenie OC jest ubezpieczeniem obowiązkowym, od którego nie ucieknie absolutnie żaden właściciel auta. Zawodowi kierowcy, a przede wszystkim właściciele taksówki – owszem – są szczególną grupą zawodową, jednak w przypadku tego ubezpieczenia nie mogą liczyć na wyjątkowe traktowanie. Przynajmniej w pozytywnym sensie… Co to oznacza? Ubezpieczenie taksówki zawsze będzie kosztowało zdecydowanie więcej niż ubezpieczenie auta wykorzystywanego w celach prywatnych. W przypadku ubezpieczenia OC nie ma mowy o większym czy szerszym zakresie polisy – ten jest regulowany ustawowo i dotyczy wszystkich aut. Bez wyjątku. 

Ubezpieczenie taksówki: ile kosztuje?

Już nawet samo ubezpieczenie taksówki jest znacząco droższe od tego, które kupuje zwykły Kowalski. O ile droższe? To zależy. Ubezpieczyciel kalkulując składkę obowiązkowego ubezpieczenia taksówki weźmie pod uwagę między innymi wiek kierowcy i jego doświadczenie, a także miasto lub powiat, po którym taksówka będzie się poruszać. Znaczenie będzie miał też sam model i marka samochodu, jego przebieg oraz historia ubezpieczeniowa kierowcy. Cena polisy kształtowana jest przez wiele różnych czynników, jednak w tym wypadku różnica w cenach ubezpieczenia OC może wynosić nawet kilkaset złotych. W porównaniu do ubezpieczenia prywatnego auta, obowiązkowe ubezpieczenie taxi może być droższe nawet o 50 proc. 

Mimo, że wydawać by się mogło, iż prowadzący tego rodzaju pojazdy, mają wieloletnie, codzienne doświadczenie za kółkiem, a co za tym idzie – ich umiejętności są daleko większe, niż przeciętnej osoby poruszającej się samochodem, ubezpieczenie taksówki, a raczej jego cena, na pewno nie jest tego odzwierciedleniem. 

Dlaczego ubezpieczenie taksówki jest droższe? 

Wspomnieliśmy już o tym, że kierowca taksówki to zazwyczaj osoba bardzo doświadczona za kółkiem, która manewry na drodze ma opanowane do perfekcji. Długoletni staż powinien zatem przełożyć się na dodatkowe ulgi i niższą cenę za ubezpieczenie taksówki. Tymczasem jest zupełnie inaczej! 

Niestety, z punktu widzenia zakładów ubezpieczeniowych taksówkarze, zajmujący się przewozem osób, często bardzo intensywnie eksploatują swoje auto i nie zawsze dbają o wszystkie niezbędne oraz konieczne naprawy w terminie. Na dodatek wiele godzin prowadzenia samochodu niekorzystnie wpływa na ich refleks i koncentrację na drodze.

Intensywne użytkowanie samochodu oznacza również to, że pojazd jest narażony na różnego rodzaju częste awarie, a niektóre z nich mogą przyczynić się do zaistnienia wypadku lub kolizji. Niemniej istotny zdaje się być również fakt, że w momencie, gdy taksówkarz odbywa kurs, najczęściej w samochodzie znajduje się pasażer. W sytuacji, gdy dojdzie do zdarzenia drogowego, prowadzący pojazd musi liczyć się z tym, że potencjalna ofiara wypadku może zgłosić się do niego z żądaniem wysokiej rekompensaty za urazy, zarówno te fizyczne, jak i te natury psychologicznej. 

Wysokie koszta związane z polisami dla tej grupy zawodowej, czyli taksówkarzy, wiążą się również z tym, że prowadzący pojazdy podróżują w różnych godzinach, również nocą. Trzeba też pamiętać, że im większe miasto, w którym pracuje taksówkarz, tym wyższej rocznej  składki obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego można się spodziewać.

Jakie dodatkowe ubezpieczenie taksówki warto mieć? 

Ubezpieczenie OC to absolutna podstawa. Nad nim nie ma co gdybać. Specyfika zawodu taksówkarza sprawia jednak, że ten szczególnie narażony jest na różnego rodzaju awarie czy kolizje. To właśnie dlatego warto rozważyć ubezpieczenie dodatkowe. Klasyka ubezpieczenia dobrowolnego, czyli AC. I już tutaj taksówkarz może napotkać schody, ale o tym za chwilę… 

Idźmy jednak dalej… W przypadku kierowców taksówki oczywistym jest, że każdego dnia mają oni do czynienia z dziesiątkami klientów, którzy poniekąd oddają się pod ich opiekę. W związku z czym przydać może się ubezpieczenie NNW kierowcy i pasażera czy chociażby ubezpieczenie assistance. To pierwsze będące ubezpieczeniem od następstw nieszczęśliwych wypadków wydaje się być absolutnym priorytetem. Polisa ta zapewnia wypłatę świadczenia w momencie doznania trwałego uszczerbku na zdrowiu, co w przypadku częstotliwości i specyfiki pracy taksówkarza, jest całkiem możliwe.  

Gdzie szukać ubezpieczenia taksówki? 

Wielu taksówkarzy może mieć problem ze znalezieniem dodatkowego ubezpieczenia taksówki. Z reguły ubezpieczyciele nie są skłonni oferować im dodatkowych opcji ubezpieczeniowych ze względu na podwyższone ryzyko kolizji. W związku z tym znalezienie ubezpieczenia AC taksówki może graniczyć z cudem. Załóżmy jednak, że dopisze nam szczęście i znajdujemy taką polisę na rynku. Nawet jeśli towarzystwo będzie otwarte na ubezpieczenie taksówki, zaproponuje klientowi cenę, która może okazać się dla niego zaporowa.

Bardzo często, oferta taka będzie też zawierała pakiet różnych innych polis, wobec czego kierowca raczej nie będzie miał zbyt wielkiego pola manewru. W przypadku ubezpieczenia AC taksówki trzeba przygotować się przede wszystkim na to, że cena takiej polisy będzie dwa lub nawet trzykrotnie wyższa, niż w przypadku ubezpieczenia prywatnego samochodu. Nieraz alternatywą dla taksówkarza może okazać się zakup okrojonej wersji AC, czyli tzw. AC mini. Warto jednak wiedzieć, że ta zadziała zazwyczaj tylko w przypadku kradzieży samochodu i szkody całkowitej. 

Co jeszcze warto wiedzieć? W przypadku ubezpieczenia AC towarzystwa charakteryzują się pełną dowolnością, więc to czy i jaki zakres ubezpieczenie zaproponują właścicielowi taxi, zależy tylko i wyłącznie od nich. Najczęściej z odmową objęcia ochroną spotkają się właściciele pojazdów starszych i z dużym przebiegiem, ale także ci, którzy posiadają nowe auta o bardzo dużej wartości. 

Ubezpieczenie taksówki inne niż wszystkie? 

Dobrym rozwiązaniem dla tej grupy zawodowej jest korzystanie z kalkulatorów oraz porównywarek cen w internecie. Nie wszystkie, ale niektóre z towarzystw ubezpieczeniowych oraz firm sprzedających OC, przygotowały oferty dla tej grupy zawodowej online. Dzięki temu kierowcy mają szansę na znalezienie składki OC, która jest najtańsza. W przypadku obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego, podobnie jak inni kierowcy, nie muszą kierować się zakresem ochrony polisą, ponieważ jest on dokładnie taki sam w każdym zakładzie ubezpieczeniowym. 

Niestety, prowadzący taki pojazd jak taksówka, musi się liczyć z tym, że nie może kupić zwykłego OC, zaznaczając jedynie, że prowadzi działalność gospodarczą. Dla tej grupy zawodowej przewidziane są specjalne oferty. Jeżeli jednak posiadacz taksówki kupi niewłaściwe, czyli nieprzeznaczone dla niego OC, musi liczyć się z tym, że zakład ubezpieczeniowy w przypadku zdarzenia drogowego dokona rekalkulacji składki, a co za tym idzie, taksówkarz będzie musiał dopłacić do dotychczasowej kwoty za ochronę polisą.

Ubezpieczenie floty pojazdów czy jednej taksówki? 

Przytoczone wyżej przykłady dotyczą tylko i wyłącznie sytuacji prowadzenia jednoosobowej działalności gospodarczej polegającej na przewozie osób. Zupełnie inaczej będzie wyglądało ubezpieczenie dla firm, a konkretniej ubezpieczenie dla całej floty pojazdów. Właściciele firm dysponujących kilkoma autami przeznaczonymi do celów zarobkowych, mają możliwość skorzystania ze specjalnych, dedykowanych im ofert. Niektóre towarzystwa ubezpieczeniowa zapewniające taką ochronę, mają w ofercie ubezpieczenie obowiązkowe OC, ale także pakiet ubezpieczeń AC, NNW czy Assistance. Światełko w tunelu pojawia się także dla właścicieli pokaźnych flot – mogą pokusić się oni o negocjowanie lepszych warunków cenowych. 

PODSUMOWANIE:

  • Obowiązkowe ubezpieczenie komunikacyjne dla posiadaczy pojazdów mechanicznych, czyli tak zwane OC, obejmuje wszystkie osoby prowadzące pojazdy, w tym taksówkarzy. 
  • Prowadzący taksówki muszą liczyć się z tym, że za obowiązkowe ubezpieczenie komunikacyjne zapłacą o kilkaset złotych więcej, niż w przypadku auta przeznaczonego do celów prywatnych.
  • Taksówkarzom najtrudniej zakupić jest ubezpieczenie Autocasco i najczęściej dostępne jest ono wyłącznie w pakiecie wraz z innymi polisami. 
  • W przypadku właścicieli firm dysponujących kilkoma pojazdami, świetnym rozwiązaniem mogą być oferty ubezpieczenia dla flot obejmujące OC, AC, NNW i Assistance. 

Weronika Cichocka
Weronika Cichocka

Dziennikarka z wieloletnim doświadczeniem. Od lat pisząca o ubezpieczeniach, ekonomii i zdrowiu. Specjalista ds. PR i marketingu internetowego.

Dołącz do dyskusji
Samochód van
Samochód VAN Autor Anna Rychlewicz Komunikacyjne
Van to typ nadwozia wielozadaniowego. W zależności od jego konfiguracji może służyć do przewozu ładunków lub pasażerów. Jest to pojazd pracujący, który chętnie wykorzystują różnego rodzaju firmy i przedsiębiorstwa. To także świetny środek transportowy dla większej liczby osób. ...
Czytaj dalej
liftback
Liftback Autor Agata Wiśniewska Komunikacyjne
Liftback to typ nadwozia samochodowego, który jest niezwykle podobny do sedana lub do hatchbacka. Niektórzy twierdzą nawet, że te pojęcia są sobie tożsame i nie ma między nimi żadnych różnić. Jak jest naprawdę? Jak odróżnić nadwozie liftback od innych typów samochodów? Zapraszamy n...
Czytaj dalej