07/05/2020 15 maja, 2020 Komunikacyjne

Czy wiesz, z jakimi kosztami wiąże się ubezpieczenie taxi? Czego wymagają towarzystwa ubezpieczeniowe w Polsce od taksówkarzy? Nie? Przeczytaj koniecznie i nie daj wprowadzić się w błąd! 

Niezależnie od tego, czy poruszamy się samochodem jako zawodowiec, który przewozi pasażerów, czy też jeździmy wyłącznie prywatnie lub rekreacyjnie, mamy świadomość tego, że koszty związane z eksploatacja pojazdu nie są niskie.  W przypadku aut, które wykorzystywane są do przewozu osób, wydatki związane z ich użytkowaniem są jeszcze wyższe.

Ubezpieczenie taksówki: ile kosztuje?

Już nawet samo ubezpieczenie OC taxi jest znacząco droższa od tego, które kupuję zwykły Kowalski. W takim wypadku różnica może wynosić nawet kilkaset złotych w skali roku. Ubezpieczenie taksówki polisą autocasco może stanowić obecnie nie lada wyzwanie, ponieważ bardzo wiele zakładów ubezpieczeniowych w ogóle nie przygotowuje specjalnych ofert dla tego rodzaju klientów. Taksówkarze najczęściej decydują się wyłącznie na obowiązkowe ubezpieczenie komunikacyjne, czyli OC. Ci z nich, którzy chcą posiadać ubezpieczenie taxi AC, muszą liczyć się z o wiele wyższymi wydatkami, ponieważ ubezpieczyciele oferują je tylko i wyłącznie w pakietach wraz z innymi polisami. 

Obowiązkowe ubezpieczenie taxi

OC dla taxi jest również obowiązkowe. Ta grupa zawodowa nie posiada żadnych szczególnych uprawnień i na mocy polskiego prawa zmuszona jest do zakupu obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego. Tanie ubezpieczenie OC taxi staje się więc wręcz rarytasem. Mimo, że wydawać by się mogło, iż prowadzący tego rodzaju pojazdy, mają wieloletnie, codzienne doświadczenie, a co za tym idzie, ich umiejętności są daleko większe, niż przeciętnej osoby poruszającej się samochodem, ubezpieczenie OC taksówki nie powinno stanowić problemu. To nie takie proste!

Niestety z punktu widzenia zakładów ubezpieczeniowych taksówkarze, zajmujący się przewozem osób, często bardzo intensywnie eksploatują swoje auto, nie zawsze dbają o wszystkie niezbędne i konieczne naprawy w terminie, a na dodatek wiele godzin prowadzenia samochodu niekorzystnie wpływa na ich refleks i koncentrację uwagi na drodze. Intensywne użytkowanie samochodu oznacza również to, że pojazd jest narażony na różnego rodzaju częste awarie, a niektóre z nich mogą przyczynić się do zaistnienia wypadku lub kolizji. Niemniej istotny zdaje się być również fakt, że w momencie, gdy taksówkarz odbywa kurs, najczęściej w samochodzie znajduje się pasażer.

W sytuacji, gdy dojdzie do zdarzenia drogowego, prowadzący pojazd musi liczyć się z tym, że potencjalna ofiara wypadku może zgłosić się do niego z żądaniem wysokiej rekompensaty za urazy, zarówno te fizyczne, jak i te natury psychologicznej. 

Wysokie koszta związane z polisami dla tej grupy zawodowej, czyli taksówkarzy, wiążą się również z tym, że prowadzący pojazdy podróżują w różnych godzinach, również nocą. Trzeba też pamiętać, że im większe miasto, w którym pracuje taksówkarz, tym wyższej rocznej  składki obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego można się spodziewać.

Taksówkarz ma specjalne OC!

Dobrym rozwiązaniem dla tej grupy zawodowej jest korzystanie z kalkulatorów oraz porównywarek cen w internecie. Nie wszystkie, ale niektóre z towarzystw ubezpieczeniowych oraz firm sprzedających OC, przygotowały oferty dla tej grupy zawodowej online. Dzięki temu kierowcy mają szansę na znalezienie składki OC, która jest najtańsza. W przypadku obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego, podobnie jak inni kierowcy, nie muszą kierować się zakresem ochrony polisą, ponieważ jest on dokładnie taki sam w każdym zakładzie ubezpieczeniowym. Również i w tym wypadku można kierować się wyłącznie wysokością składki polisy. Taksówkarza mają obowiązek wykupienia OC na 12 miesięcy. 

Niestety, prowadzącym taki pojazd jak taksówka, musi się liczyć z tym, że nie może kupić zwykłego OC, zaznaczając jedynie, że prowadzi działalność gospodarczą. Dla tej grupy zawodowej przewidziane są specjalne oferty, ze względu na specyfikę zawodu. Jeżeli jednak posiadacz pojazdu kupi niewłaściwe, czyli nieprzeznaczone dla niego OC, musi liczyć się z tym, że zakład ubezpieczeniowy w przypadku zdarzenia drogowego dokona rekalkulacji składki, a co za tym idzie, taksówkarz będzie musiał dopłacić do dotychczasowej kwoty za ochronę polisą.

PODSUMOWANIE:

  • Obowiązkowe ubezpieczenie komunikacyjne, czyli tak zwane OC, obejmuje wszystkie osoby prowadzące pojazdy, w tym taksówkarzy. 
  • Prowadzący taksówki muszą liczyć się z tym, że za obowiązkowe ubezpieczenie komunikacyjne zapłacą o kilkaset złotych więcej w skali roku. 
  • Taksówkarzom najtrudniej zakupić jest ubezpieczenie autocasco i najczęściej dostępne jest ono wyłącznie w pakiecie wraz z innymi polisami. 
  • Najkorzystniejsze oferty można znaleźć korzystając z porównywarek i kalkulatorów cen dostępnych w internecie. 
Weronika Cichocka

Weronika Cichocka

Dziennikarka z wieloletnim doświadczeniem. Od lat pisząca o ubezpieczeniach, ekonomii i zdrowiu. Specjalista ds. PR i marketingu internetowego.