Weronika Cichocka
Weronika Cichocka
Aktualizowano: 24.10.2022 Komunikacyjne
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 12 minut.
5/5 - (1 vote)

Zajmujesz się zawodowo przewozem osób i szukasz ubezpieczenia dla swojego auta? Musisz liczyć się z tym, że obowiązkowe ubezpieczenie taxi będzie zdecydowanie droższe, niż w przypadku samochodu wykorzystywanego do celów prywatnych. Co więcej – w niektórych towarzystwach możesz napotkać jeszcze większe trudności z ubezpieczeniem OC taksówki. Co warto wiedzieć o ubezpieczeniu auta służącego do przewozu osób i ile kosztuje OC taksówki?

<3
Uzupełnij tylko 2 pola i poznaj cenę OC/AC od razu!Poznaj cenę OC
X

Niezależnie od tego czy wykorzystujemy swój samochód w celach prywatnych, czy zarobkowych, musimy posiadać ważne ubezpieczenie OC. Jednak to, w jakim celu auto będzie wykorzystywane ma pewne znaczenie. To właśnie dlatego, wypełniając formularz kalkulacji, często spotykasz się z pytaniem dotyczącym tego, w jakim celu auto będzie eksploatowane. W przypadku działalności gospodarczej polegającej na przewozie osób, koszty polisy OC będą zdecydowanie wyższe niż w przypadku auta prywatnego. Dlaczego?

Ubezpieczenie OC taxi – czym różni się od tradycyjnego?

Odpowiedź na tak postawione pytanie brzmi: ceną. Głównie i przede wszystkim. Mowa tutaj oczywiście o obowiązkowym ubezpieczeniu OC – o dobrowolnych ubezpieczeniach taksówki będzie nieco później. Na razie, zatrzymajmy się jednak na tym obowiązkowym…

Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej jest ubezpieczeniem obowiązkowym, od którego nie ucieknie absolutnie żaden właściciel auta. Zawodowi kierowcy, a przede wszystkim właściciele taksówki – owszem – są szczególną grupą zawodową, jednak w przypadku tego ubezpieczenia nie mogą liczyć na wyjątkowe traktowanie.

Przynajmniej w pozytywnym sensie… Co to oznacza? Ubezpieczenie samochodu taxi zawsze będzie kosztowało zdecydowanie więcej niż ubezpieczenie auta wykorzystywanego w celach prywatnych. W przypadku ubezpieczenia OC nie ma mowy o większym czy szerszym zakresie polisy – ten jest regulowany ustawowo i dotyczy wszystkich aut. Bez wyjątku. Jedynie wysokość składki ubezpieczeniowej OC i AC  stanowi szeroką przestrzeń ubezpieczeniowych możliwości.

Ile kosztuje ubezpieczenie na taxi?

Już nawet sama polisa OC taksówki jest znacząco droższa od tej, którą kupuje zwykły Kowalski. O ile droższa? To zależy. Ubezpieczyciel, kalkulując składkę obowiązkowego ubezpieczenia taksówki, weźmie pod uwagę między innymi wiek kierowcy i jego doświadczenie, a także miejsce zamieszkania właściciela taksówki, miasto lub powiat, po którym taksówka będzie się poruszać.

Znaczenie będzie miał też sam model i marka samochodu do przewozu pasażerów, jego przebieg oraz historia ubezpieczenia kierowcy. Cena ubezpieczenia kształtowana jest przez wiele różnych czynników, jednak w tym wypadku różnica w cenach ubezpieczenia OC może wynosić nawet kilkaset złotych.

W porównaniu do ubezpieczenia prywatnego auta, obowiązkowe ubezpieczenie taxi może być droższe nawet o 50 proc. Jednak kwota składki ubezpieczeniowej taksówki nie powinna odwieść nas od opłacenia obowiązkowego ubezpieczenia taxi. Brak OC wiąże się z wieloma nieprzyjemnymi konsekwencjami.

Znajdziemy się w bazie Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego, a więc za brak ważnej polisy właściciel pojazdu otrzyma wezwanie do zapłaty wysokiej kary, sięgającej nawet trzykrotności kwoty płacy minimalnej.

Mimo że wydawać by się mogło, iż prowadzący tego rodzaju pojazdy, mają wieloletnie, codzienne doświadczenie za kółkiem, a co za tym idzie – ich umiejętności są daleko większe, niż przeciętnej osoby poruszającej się samochodem, ubezpieczenie OC taksówki, a raczej jego cena, na pewno nie jest tego odzwierciedleniem.

Dlaczego ubezpieczenie taksówki jest droższe?

Wspomnieliśmy już o tym, że kierowca taksówki to zazwyczaj osoba bardzo doświadczona za kółkiem, która manewry na drodze ma opanowane do perfekcji. Długoletni staż powinien zatem przełożyć się na dodatkowe ulgi i niższą cenę ubezpieczenia OC. Tymczasem jest zupełnie inaczej!

Niestety, z punktu widzenia zakładów ubezpieczeniowych taksówkarze, zajmujący się przewozem osób, często bardzo intensywnie eksploatują swoje auto i nie zawsze dbają o wszystkie niezbędne oraz konieczne naprawy w terminie. Na dodatek wiele godzin prowadzenia samochodu szczególnego przeznaczenia niekorzystnie wpływa na ich refleks i koncentrację na drodze.

Intensywne użytkowanie samochodu oznacza również to, że pojazd jest narażony na różnego rodzaju częste awarie, a niektóre z nich mogą przyczynić się do zaistnienia wypadku lub kolizji. Niemniej istotny zdaje się być również fakt, że w momencie, gdy taksówkarz odbywa kurs, najczęściej w samochodzie znajduje się pasażer.

W sytuacji, gdy dojdzie do zdarzenia drogowego, prowadzący pojazd musi liczyć się z tym, że potencjalna ofiara wypadku może zgłosić się do niego z żądaniem wysokiej rekompensaty za urazy, zarówno te fizyczne, jak i te natury psychologicznej. A na ubezpieczyciela spadnie obowiązek wypłaty odszkodowania.

Wysokie koszty związane z polisami dla tej grupy zawodowej, czyli taksówkarzy, wiążą się również z tym, że prowadzący pojazdy podróżują w różnych godzinach, również nocą. Trzeba też pamiętać, że im większe miasto, w którym pracuje taksówkarz, tym wyższej rocznej składki obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego można się spodziewać.

Ubezpieczenie taksówki – dodatkowa ochrona

Ubezpieczenie OC to absolutna podstawa. Nad nim nie ma co gdybać. Specyfika zawodu taksówkarza sprawia jednak, że ten szczególnie narażony jest na różnego rodzaju awarie. Codzienny i wielogodzinny przewóz osób to także wysokie ryzyko wystąpienia kolizji. To właśnie dlatego warto rozważyć ubezpieczenie dodatkowe. Klasyka ubezpieczenia dobrowolnego, czyli AC. I już tutaj taksówkarz może napotkać schody, ale o tym za chwilę…

Idźmy jednak dalej… W przypadku kierowców taksówki oczywiste jest, że każdego dnia mają oni do czynienia z dziesiątkami klientów, którzy poniekąd oddają się pod ich opiekę. W związku z czym, przydać może się ubezpieczenie NNW kierowcy i pasażera, który jest przewożony odpłatnie czy chociażby ubezpieczenie Assistance. To pierwsze będące ubezpieczeniem od następstw nieszczęśliwych wypadków wydaje się być absolutnym priorytetem.

Polisa ta zapewnia wypłaty odszkodowania w momencie doznania trwałego uszczerbku na zdrowiu, co w przypadku częstotliwości i specyfiki pracy taksówkarza, jest całkiem możliwe.

Kierowcy taksówek, więc nader eksploatowanych każdego dnia aut powinni nie tylko zadbać o OC samochodu zarejestrowanego do przewozu osób, ale także o dodatkowym ubezpieczeniu AC. Często właściciele taksówek, pragnąc sprostać wysokim wymaganiom współczesnych pasażerów, inwestują w drogie i wysokiej klasy auta.

Wtedy decydują się na wykupienie polisy AC, która zapewni pokrycie kosztów związanych z naprawą szkód w wyniku otarć karoserii, stłuczek czy wypadków. Warto wtedy sprawdzić najtańsze oferty ubezpieczenia AC, gdyż są one nawet 50% droższe niż te przewidziane dla właścicieli aut prywatnych.

Dodatkowe ubezpieczenie samochodu taxi nie jest tanie, ale warto w nie zainwestować, kiedy świadczymy usługi odpłatnego przewozu osób w dużym mieście lub gdy posiadamy drogą taksówkę.

Gdzie ubezpieczyć taxi?

Wielu taksówkarzy może mieć problem ze znalezieniem dodatkowego ubezpieczenia taksówki. Z reguły ubezpieczyciele nie są skłonni oferować im dodatkowych opcji ubezpieczeniowych ze względu na podwyższone ryzyko kolizji. W związku z tym znalezienie ubezpieczenia AC taksówki może graniczyć z cudem. Załóżmy jednak, że dopisze nam szczęście i znajdujemy taką polisę na rynku.

Nawet jeśli towarzystwo będzie otwarte na propozycję ubezpieczenia taksówki , więc często zaproponuje klientowi cenę, która może okazać się dla niego zaporowa.

Bardzo często, oferta taka będzie też zawierała pełne pakiety ubezpieczeń taksówek, wobec czego kierowca raczej nie będzie miał zbyt wielkiego pola manewru. W przypadku ubezpieczenia AC taksówki trzeba przygotować się przede wszystkim na to, że cena takiej polisy będzie dwa lub nawet trzykrotnie wyższa, niż w przypadku ubezpieczenia  samochodu prywatnego.

Nieraz alternatywą dla taksówkarza może okazać się zakup okrojonej wersji AC, czyli tzw. AC mini. Warto jednak wiedzieć, że ta zadziała zazwyczaj tylko w przypadku kradzieży samochodu i szkody całkowitej.

Co jeszcze warto wiedzieć? W przypadku ubezpieczenia AC towarzystwa charakteryzują się pełną dowolnością, więc to czy i jaki zakres ubezpieczenie zaproponują właścicielowi taxi, zależy tylko i wyłącznie od nich.  To, czy towarzystwa ubezpieczeniowe obejmą właścicieli taksówek ochroną ubezpieczeniową, zależy także od modelu pojazdu.

Najczęściej z odmową objęcia ochroną spotkają się właściciele pojazdów starszych i z dużym przebiegiem, ale także ci, którzy posiadają nowe modele auta o bardzo dużej wartości.

Ubezpieczenie taxi – kalkulator

Dobrym rozwiązaniem dla tej grupy zawodowej jest korzystanie z kalkulatorów oraz porównywarek cen w internecie. Nie wszystkie, ale niektóre firmy ubezpieczeniowe oraz towarzystwa sprzedające OC, przygotowały oferty dla tej grupy zawodowej online. Dzięki temu kierowcy mają szansę na szybkie i łatwe porównanie ofert,  sprawdzenie, ile kosztuje OC.

Wyliczając wysokość składki OC, w wielu kalkulatorach możemy zorientować się, która firma oferuje nam niższe składki OC, a także jaki zakres ochrony obejmowany przez wyższą cenę polisy.

W przypadku obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego, podobnie jak inni kierowcy, nie muszą kierować się zakresem ochrony polisy, ponieważ jest on dokładnie taki sam w każdym zakładzie ubezpieczeniowym. Kontaktując się z towarzystwami ubezpieczeniowymi, możemy także uzyskać indywidualną ofertę i korzystną

Niestety, prowadzący taki pojazd jak taksówka, musi się liczyć z tym, że nie może kupić zwykłego OC, zaznaczając jedynie, że prowadzi działalność gospodarczą. Dla tej grupy zawodowej przewidziane są specjalne oferty. Jeżeli jednak posiadacz taksówki kupi niewłaściwe, czyli nieprzeznaczone dla niego OC, musi liczyć się z tym, że zakład ubezpieczeniowy w przypadku zdarzenia drogowego dokona rekalkulacji składki, a co za tym idzie, taksówkarz będzie musiał dopłacić do dotychczasowej kwoty za ochronę polisą.

Jakie ubezpieczenie na taxi dla całej floty?

Przytoczone wyżej przykłady dotyczą tylko i wyłącznie sytuacji prowadzenia jednoosobowej działalności gospodarczej dotyczącej odpłatnego przewozu osób. Zupełnie inaczej będzie wyglądało ubezpieczenie dla firm, a konkretniej ubezpieczenie dla całej floty pojazdów. Właściciele firm dysponujących kilkoma autami przeznaczonymi do celów zarobkowych, mają możliwość skorzystania ze specjalnych, dedykowanych im ofert.

Niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe zapewniające taką ochronę, mają w ofercie ubezpieczenie obowiązkowe OC, ale także takie kategorie ubezpieczeń jak: AC, NNW czy Assistance, wyliczając cenę uśrednioną.

Światełko w tunelu pojawia się także dla właścicieli pokaźnych flot – mogą pokusić się oni o negocjowanie lepszych warunków cenowych i o dopasowane do Twoich potrzeb ubezpieczenie samochodu specjalnego przeznaczenia, jak np. OC, AC i innych. Tutaj jednak, jak w przypadku osobowych pojazdów szczególnego przeznaczenia ubezpieczyciel, proponując ubezpieczenie floty pojazdów, zwróci uwagę na historię ubezpieczeniową właściciela, a także informacje o stanie floty, jak np. wartość, wiek i rodzaj samochodów.

Tu także działa zasada – im bardziej kolizyjna firma, tym wyższa suma ubezpieczenia. Nie zapominajmy, że im większa flota, tym towarzystwa ubezpieczeniowe mogą zaproponować nam korzystniejsze ubezpieczenia OC taxi czy inne kategorie ubezpieczeń.  Warto porozmawiać z wybranym agentem i być może tym samym uzyskać korzystne warunki indywidualnej propozycji ubezpieczenia. Firmy ubezpieczeniowe, wyliczając cenę polisy, może nas pozytywnie zaskoczyć.

PODSUMOWANIE:

  • Obowiązkowe ubezpieczenie komunikacyjne dla posiadaczy pojazdów mechanicznych, czyli tak zwane OC, obejmuje wszystkie osoby prowadzące pojazdy, w tym taksówkarzy.
  • Jeśli jesteś właścicielem taksówki lub całej floty pojazdów musisz uważnie przyjrzeć się temu, ile kosztuje ubezpieczenie taxi. Prowadzący taksówki muszą liczyć się z tym, że za obowiązkowe ubezpieczenia OC taxi zapłacą o kilkaset złotych więcej, niż w przypadku ubezpieczenia samochodu prywatnego.
  • Pamiętaj, że warto wykupić OC i AC, by zapewnić sobie pełen pakiet ochrony przydatny dla taksówki. Taksówkarzom najtrudniej zakupić jest ubezpieczenie Autocasco i najczęściej dostępne jest ono wyłącznie w pakiecie wraz z innymi polisami.
  • W przypadku właścicieli firm dysponujących kilkoma pojazdami, świetnym rozwiązaniem mogą być oferty ubezpieczenia dla flot obejmujące OC, AC, NNW i Assistance.
  • Znajdź OC, które nie zachwieje Twoim biznesem!

Weronika Cichocka
Weronika Cichocka

Dziennikarka z wieloletnim doświadczeniem. Od lat pisząca o ubezpieczeniach, ekonomii i zdrowiu. Specjalista ds. PR i marketingu internetowego.

Dołącz do dyskusji

Budowa DK9
Budowa DK9 Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
GDDKiA zapowiedziała budowę nowego odcinka drogi krajowej DK9, który będzie kluczowym elementem poprawy ruchu na osi północ-południe w okolicach Rzeszowa. Ten imponujący fragment trasy rozciągnie się na 60 kilometrów, stanowiąc znaczący krok w ułatwieniu podróży dla kierowców w tym...
Czytaj dalej
Które auta mogą jeździć na E10
Które auta mogą jeździć na E10? Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
Od 1 stycznia 2024 roku, polskie stacje paliw wprowadzają rewolucyjną zmianę - benzynę silnikową 95-oktanową zawierającą do 10% biokomponentów, znaną jako E10. Ta przełomowa inicjatywa zastąpi obecną benzynę E5 o tej samej liczbie oktanowej. Co to oznacza dla kierowców i jak wpłynie...
Czytaj dalej