Dorota Bajorek
Dorota Bajorek
Aktualizowano: 18.03.2022 Komunikacyjne
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 5 minut.
5/5 - (2 votes)

Ubezpieczenie samochodu, to formalność, która nie ominie żadnego właściciela auta. Jeśli już raz się przez nią przejdzie, sprawa wydaje się prosta. Wątpliwości dopadają tych, którzy wykupują OC po raz pierwszy. Czy wiąże się to z jakimiś szczególnymi trudnościami? Co potrzebne do ubezpieczenia auta? Jakie dokumenty potrzebne do ubezpieczenia auta warto mieć przy sobie kupując polisę? Wyjaśniamy związane z tym kwestie. 

Co potrzebne do ubezpieczenia auta? O tym pamiętaj

Zwłaszcza gdy zaczynasz swoją przygodę z samochodem i szukasz dla niego ochrony ubezpieczeniowej, musisz mieć świadomość, że polisy komunikacyjne dzielą się na obowiązkowe oraz dobrowolne. Ubezpieczenie, które bezwzględnie musisz mieć, to OC. Za jego brak grożą bardzo wysokie kary finansowe. OC czyli ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej chroni przed finansowymi skutkami szkody, której użytkownik pojazdu może być sprawcą. Polisa OC gwarantuje wtedy odszkodowanie osobie poszkodowanej.

Z kolei ubezpieczenia dobrowolne to:

 • AC  – jeśli się na nie zdecydujesz, chronisz swój samochód przed kradzieżą, szkodą całkowitą i w zależności od zakresu ochrony także uszkodzeniami spowodowanymi różnymi czynnikami 
 • Assistance – gdy je wykupisz, zapewnisz sobie pomoc techniczną w wybranym zakresie. 

Jak znaleźć polisę?

W przypadku poszukiwania każdego rodzaju polisy możliwości są takie same. Właściciel auta może udać się do siedziby ubezpieczyciela i zdać się na propozycje agenta ubezpieczeniowego. Można także poszukać odpowiedniej polisy przy pomocy popularnych obecnie porównywarek ubezpieczeń. Wówczas poznasz od razu propozycje wielu towarzystw w jednym miejscu. A samą polisę coraz więcej osób wykupuje telefonicznie lub przez Internet.

Jeśli chodzi o OC, jego zakres jest zawsze taki sam, więc trzeba się skupić na tym, aby cena była korzystna. Inaczej działa to w przypadku AC i assistance – tu im wyższa cena, tym pełniejsza ochrona. Tak naprawdę trzeba się poważnie zastanowić, jakiego rodzaju i zakresu ubezpieczenia potrzebujesz dla swojego samochodu. A jeśli już to wiesz, czas dowiedzieć się, co jest potrzebne do ubezpieczenia auta.

Jakie dokumenty potrzebne do ubezpieczenia auta?

Jeśli zastanawiasz się, co do ubezpieczenia auta są niezbędne, zapoznaj się z ich listą. Bez względu na to, jaki rodzaj polisy masz zamiar wykupić oraz czy zrobisz to w tradycyjny sposób, czy przez telefon albo online, zawsze będziesz potrzebować następującego zestawu dokumentów.

Wśród nich musisz mieć:

 • dowód rejestracyjny auta – z niego niezbędne są informacje o numerze rejestracyjnym, numerze VIN, a także dacie pierwszej rejestracji 
 • dowód osobisty – potrzebne są numer PESEL oraz data urodzenia
 • prawo jazdy – informacja o roku wydania
 • aktualna polisa OC i informacje o ewentualnych zniżkach
 • dane współwłaściciela (jeśli samochód masz na spółkę z inną osobą). 

Kiedy kupujemy ubezpieczenie samochodu, dokumenty te są niezbędne, ponieważ mają realny wpływ na cenę polisy. Wysokość składki OC zależy w dużej mierze od danych dotyczących zarówno auta jak i kierowcy. Zależy ona bowiem m.in. od marki, modelu, wieku auta, pojemności silnika, ale także wieku kierowcy i jego doświadczenia za kierownicą.    

Ubezpieczenie samochodu bez dowodu rejestracyjnego

Skoro dowód rejestracyjny jest tak ważnym dokumentem potrzebnym do wykupienia polisy, to czy w ogóle istnieje możliwość zawarcia umowy ubezpieczenia bez niego? Okazuje się, że jak najbardziej. Można tego dokonać w niektórych sytuacjach, jeśli po utracie dowodu samochód nie zmienił właściciela i jest zarejestrowany w Polsce. Chodzi o przypadki, gdy właściciel samochodu zniszczył lub z jakiegoś powodu stracił dowód rejestracyjny, np. zgubił lub został mu on skradziony. Wówczas należy wyrobić sobie wtórnik dokumentu. Może też się zdarzyć, że dokument został zatrzymany przez policję podczas kontroli drogowej z powodu złego stanu technicznego pojazdu. 

Zakup OC bez dowodu rejestracyjnego 

Kiedy nadchodzi moment zakupu polisy, jak najbardziej trzeba zawrzeć umowę mimo tego, że chwilowo nie posiadamy dowodu rejestracyjnego. Nawet jednodniowa przerwa w OC będzie miała przykre konsekwencje w postaci kary nałożonej przez UFG. Aby kupić polisę bez dowodu, musimy po prostu podać podczas zakupu ubezpieczenia wszystkie niezbędne do tego informacje zawarte w dokumencie.

Zwłaszcza należy zadbać o aktualną polisę, gdy kończy się ubezpieczenie po poprzednim właścicielu, które się automatycznie nie przedłuża. Z kolei automatyczne wznowienie polisy u byłego ubezpieczyciela jest dobrym rozwiązaniem właśnie w momencie, gdy chwilowo nie masz dowodu rejestracyjnego. Ubezpieczyciel ma już przecież wszystkie twoje dane potrzebne do zawarcia polisy.  

PODSUMOWANIE:

 • Ubezpieczenia komunikacyjne dzielą się na obowiązkowe OC oraz dobrowolne polisy takie jak np. AC i assistance. 
 • Właściciel pojazdu ma możliwość zawarcia umowy w siedzibie ubezpieczyciela lub przez telefon albo Internet.
 • Przy zakupie polisy potrzebujemy okazać: dowód rejestracyjny, dowód osobisty, prawo jazdy, polisę OC oraz opcjonalnie dane współwłaściciela.
 • W pewnych sytuacjach np. po utracie dowodu rejestracyjnego, można kupić ubezpieczenie bez niego, podając informacje o aucie, które są zawarte w dokumencie.     
Dorota Bajorek
Dorota Bajorek

Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego, autorka tekstów w Internecie. Dzięki pisaniu łączy przyjemne z pożytecznym. Miłośniczka natury, dobrej książki i sudoku.

Dołącz do dyskusji

Samochody hybrydowe mhev hev phev
Samochody hybrydowe mHEV, HEV i PHEV Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
W świecie motoryzacyjnym, pojęcie hybrydowego samochodu staje się coraz powszechniejsze, ale co tak naprawdę oznacza bycie hybrydą? Poza tradycyjnym silnikiem spalinowym, hybrydy wyposażone są w silnik elektryczny, a ich działanie można podzielić na trzy główne typy: mHEV, HEV i PHEV, k...
Czytaj dalej
Ubezpieczenie samochodu OC
Ubezpieczenie samochodu OC Autor Katarzyna Matusiak Komunikacyjne
Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej właścicieli pojazdów mechanicznych, znane powszechnie jako ubezpieczenie samochodu OC, stanowi nie tylko obowiązkowy element posiadania i eksploatacji pojazdu w Polsce, ale również kluczowy aspekt bezpieczeństwa na drogach. W tym artykule przyjrzymy ...
Czytaj dalej