Dorota Bajorek
Dorota Bajorek
Aktualizowano: 18.03.2022 Komunikacyjne
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 4 minut.
Rate this post

Jeśli w ostatnim czasie zostałeś poszkodowany w wypadku komunikacyjnym, należy ci się odszkodowanie za uszczerbek na zdrowiu. Ponadto możesz otrzymać odpowiednie zadośćuczynienie. Zadośćuczynienie a odszkodowanie – czym się różnią? Czym jest zadośćuczynienie? W jakiej sytuacji je otrzymasz? Od czego zależy jego wysokość? Oto szczegóły.   

Czym jest odszkodowanie?

Odszkodowanie a zadośćuczynienieoba używane w prawie cywilnym określenia odnoszą się do różnych sytuacji. Odszkodowanie jest pieniężną równowartością szkody dotyczącej osoby lub majątkowej. Oznacza to, że pokrzywdzony może rościć sobie prawo do odszkodowania za np. kosztów leczenia urazów odniesionych w wypadku lub zwrotu kosztów swojego zniszczonego majątku. Najprościej mówiąc, po wypadku poszkodowany może otrzymać odszkodowanie za zniszczony samochód z OC sprawcy. Dodatkowo jeśli dojdzie do uszczerbku na zdrowiu, także można otrzymać odpowiednie odszkodowanie. Kwota odszkodowania musi odpowiadać równowartości powstałej szkody materialnej.

Co to jest zadośćuczynienie? 

W przeciwieństwie do odszkodowania stanowi ono rekompensatę szkody niemajątkowej. Może w takim razie dotyczyć cierpienia i poczucia krzywdy osoby poszkodowanej. Przepisy określają zadośćuczynienie jako sumę pieniężną przyznaną za doznaną krzywdę, choć zdecydowanie nie jest ona tak prosta do ustalenia jak w przypadku odszkodowania. Na dodatek trzeba wyraźnie podkreślić, że odszkodowanie się poszkodowanemu po prostu należy. Natomiast zadośćuczynienie jest świadczeniem fakultatywnym, co oznacza, że to poszkodowany musi udowodnić, że mu się ono należy.     

Zadośćuczynienie – od czego zależy jego wysokość?

Zadośćuczynienie za krzywdę wyrządzoną w wyniku wypadku drogowego to świadczenie, które jest przyznawane przez ubezpieczyciela jednorazowo. Ma ono szczególne znaczenie zwłaszcza w odniesieniu do najtragiczniejszych wypadków, które całkowicie zmieniają jakość życia poszkodowanego i całej jego rodziny. Trauma, cierpienie, uszczerbek na zdrowiu, pogorszenie jakości życia. Podstawową rolą zadośćuczynienia jest kompensacja, czyli naprawienie doznanej krzywdy. Ma ono stanowić pewnego rodzaju złagodzenie cierpień fizycznych i psychicznych poszkodowanego. Czy łatwo ustalić taką sumę? Na pewno nie. Od czego ona zależy?

Od czego zależy wysokość zadośćuczynienia?

Wysokość zadośćuczynienia, które jest świadczeniem bardzo zindywidualizowanym, zależy od wielu czynników.

Przy ustalaniu wysokości zadośćuczynienia sąd zazwyczaj bierze pod uwagę m.in.:

  • wiek poszkodowanego
  • długotrwałość leczenia i rehabilitacji oraz ich uciążliwość
  • rozmiar kalectwa i ewentualne oszpecenie
  • okres dochodzenia poszkodowanego do względnej sprawności 
  • ograniczenie w codziennym funkcjonowaniu, np. konieczność pomocy innej osoby w codziennym życiu 
  • niemożność wykonywania pracy i zarabiania na życie – utrata zdolności do pracy
  • niemożność prowadzenia aktywnego trybu życia, rozwijania pasji
  • trwałe dolegliwości bólowe
  • poczucie bezradności
  • trwały uszczerbek na zdrowiu fizycznym i w sferze psychicznej.

Trwały uszczerbek na zdrowiu a wysokość zadośćuczynienia

To, jak bardzo ktoś ucierpiał w wyniku wypadku komunikacyjnego, na pewno ma wielki wpływ na wysokość wypłaconego zadośćuczynienia. Każdy uraz lub obrażenie doznane w wypadku posiada swój procentowy przelicznik. Jest to chyba najbardziej czytelny i mierzalny czynnik, który pojawia się w trakcie ustalania wysokości zadośćuczynienia. Dlatego jest chętnie wykorzystywany przez ubezpieczyciela i sądy. 

Nie ulega wątpliwości – im większy procent uszczerbku na zdrowiu, tym wyższa będzie suma, którą uzyskamy w ramach zadośćuczynienia. Stopień trwałego uszczerbku zazwyczaj ustalany jest na podstawie tabeli norm oceny procentowej trwałego uszczerbku na zdrowiu ubezpieczyciela oraz orzeczenia lekarskiego.  

Odszkodowanie za uszczerbek na zdrowiu: jak uzyskać?

Bardzo ważne, by mieć świadomość, że osoba poszkodowana w wypadku ma możliwość ubiegać się o obydwa świadczenia odszkodowanie i zadośćuczynienie. W ramach odszkodowania może ona wystąpić do ubezpieczyciela o zwrot poniesionych kosztów leczenia, rehabilitacji, dojazdów do placówek medycznych. Następnie ma prawo zwrócić się z roszczeniem o wypłatę zadośćuczynienia. Warto powierzyć to zadanie profesjonalnemu pełnomocnikowi, by mieć pewność, że poszkodowany otrzyma odpowiednią sumę. Często nie jest on przecież po wypadku w stanie samodzielnie załatwić wszelkich formalności. W złożonej dokumentacji należy bardzo dokładnie i merytorycznie opisać sytuację, w jakiej znalazł się poszkodowany i uzasadnić konieczność zrekompensowania krzywd.

PODSUMOWANIE:

  • Odszkodowanie to pieniężna równowartość szkody majątkowej doznanej w ramach wypadku.
  • Zadośćuczynienie to zindywidualizowane, jednorazowe świadczenie wypłacone na wniosek poszkodowanego.
  • Zadośćuczynienie to rekompensata szkody niemajątkowej wypłaconej po krzywdzie i cierpieniu doznanych na skutek wypadku.
  • Wysokość zadośćuczynienia zależy od wielu czynników, a najważniejszym z nich jest uszczerbek na zdrowiu.     
Dorota Bajorek
Dorota Bajorek

Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego, autorka tekstów w Internecie. Dzięki pisaniu łączy przyjemne z pożytecznym. Miłośniczka natury, dobrej książki i sudoku.

Dołącz do dyskusji

Budowa DK9
Budowa DK9 Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
GDDKiA zapowiedziała budowę nowego odcinka drogi krajowej DK9, który będzie kluczowym elementem poprawy ruchu na osi północ-południe w okolicach Rzeszowa. Ten imponujący fragment trasy rozciągnie się na 60 kilometrów, stanowiąc znaczący krok w ułatwieniu podróży dla kierowców w tym...
Czytaj dalej
Które auta mogą jeździć na E10
Które auta mogą jeździć na E10? Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
Od 1 stycznia 2024 roku, polskie stacje paliw wprowadzają rewolucyjną zmianę - benzynę silnikową 95-oktanową zawierającą do 10% biokomponentów, znaną jako E10. Ta przełomowa inicjatywa zastąpi obecną benzynę E5 o tej samej liczbie oktanowej. Co to oznacza dla kierowców i jak wpłynie...
Czytaj dalej