Agata Wiśniewska
Agata Wiśniewska
Aktualizowano: 18.03.2022 Komunikacyjne
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 4 minut.
Rate this post

Wybierając kompleksowe ubezpieczenie komunikacyjne możesz się natknąć na polisę assistance all risk. Co więcej, możesz trafić na all risk na rok lub all risk krótkoterminowe. Brzmi skomplikowanie? Po naszym poradniku już tak nie będzie. 

Zacznijmy od tego czym jest ubezpieczenie assistance. W przeciwieństwie do obowiązkowego OC jest to polisa dobrowolna. O jej zakresie decyduje towarzystwo ubezpieczeniowe do spółki z ubezpieczonym, a nie prawo. Jej podstawową funkcją jest udzielanie pomocy we wszelkich nieprzewidzianych sytuacjach. 

Czym jest ubezpieczenie assistance all risk?

Assistance zapewnia pomoc, gdy kierowcy lub jego pasażerom przydarzy się coś nieprzewidzianego. Tymi nieprzewidzianymi zdarzeniami mogą być: kradzież, stłuczka, wypadek, unieruchomienie auta, zgubione kluczyki, brak benzyny czy wymiana opony. W grę może wchodzić zarówno pomoc techniczna np. związana z uruchomieniem auta czy holowaniem, pomoc medyczna czy informacyjna, także wsparcie logistyczne (np. przewóz osób, zapewnienie noclegu). 

To, na jaką pomoc możesz liczyć i w jakich okolicznościach, zależy od rodzaju wykupionej polisy. I tu dochodzimy do wyjaśnienia, czym jest ubezpieczenie assistance all risk. To taki typ ubezpieczenia assistance, które chroni od „wszystkich ryzyk”, czyli ma możliwie najszerszy katalog zdarzeń i czynności, które obejmuje. 

Ubezpieczenie assistance all risk – mimo nazwy – nie oznacza nielimitowanych usług. Nawet pełne ubezpieczenia pomocowe mogą mieć tzw. limity kilometrów dotyczących holowania czy odległości od domu, przy której udzielany jest dany rodzaj wsparcia. Poszczególne polisy mogą mieć np. różną liczbą dni, na które udostępniany jest pojazd zastępczy. I wiele innych. Żeby dokładnie wiedzieć,  czym jest assistance all risk wybrane przez ciebie, zawsze dokładnie czytaj ogólne warunki ubezpieczenia. 

Assistance all risk na rok czy krótkoterminowe – co wybrać?

Trzeba też pamiętać, że im szerszy zakres polisy i nasze oczekiwania względem towarzystwa, tym wyższa czeka nas składka za ubezpieczenie. Jest na to sposób. Koszt tego ubezpieczenia można obniżyć, wybierając assistance all risk krótkoterminowe. Kiedy to będzie lepszy wybór niż polisa na rok? Wszystko zależy od rodzaju podejmowanych przez nas rozjazdów w danym roku. 

Jeśli na co dzień poruszasz się na krótkich dystansach np. między domem i pracą, niekoniecznie musisz decydować się na ubezpieczenie all risk na rok. Możesz kupić „uboższą” wersję assistance, która np. zawiera holowanie, dowóz paliwa i uruchomienie auta, gdy zgubisz kluczyki. Mało tego, podstawową wersję assistance niektóre towarzystwa dokładają w cenie polisy OC. 

Inaczej sprawa wygląda, gdy planujesz np. na dwa tygodnie wyjazd na urlop, szczególnie zagraniczny. Wtedy ubezpieczenie assistance all risk  może być bardzo pomocne. Warto byś na czas wyjazdu kupił assistance all risk krótkoterminowe. Większość towarzystw oferuje assistance all risk krótkoterminowe w trzech wersjach: 7-, 14- lub 30- dniowej. 

Assistance all risk na rok a krótkoterminowe – różnice w cenach

Jak wspomnieliśmy, polisy assistance są stosunkowo niedrogimi ubezpieczeniami dobrowolnymi. Jeśli dobrze poszukasz, możesz znaleźć naprawdę atrakcyjne oferty. Porównanie cen assistance all risk warto też zrobić między wariantami. Może się bowiem okazać, że różnica w składce za polisę na rok a krótkoterminową (szczególnie w przypadku 30-dniowego wariantu) jest nieznaczna. 

Zawsze też pamiętaj o sprawdzeniu zakresów. Mimo tych samych nazw dla ubezpieczenia i założenia pomocy w przypadku „każdego ryzyka”, w rzeczywistości tak nie jest. Tylko porównując zakres oferty sprawdzisz czym jest ubezpieczenie all risk w rozumieniu danego zakładu ubezpieczeń. 

PODSUMOWANIE:

  • Ubezpieczenie assistance all risk jest dobrowolnym ubezpieczeniem komunikacyjnym. All risk (od wszystkich ryzyk) oznacza, że zakres udzielanych świadczeń jest bardzo szeroki i obejmuje wszystkie typowe zdarzenia ubezpieczeniowe (kradzież, kolizja, wypadek, uszkodzenie pojazdu przez czynniki zewnętrze, unieruchomienie auta). 
  • W zależności od planowanych podróży i rozjazdów w danym roku możemy wybrać ubezpieczenie assistance all risk na rok lub  krótkoterminowe. 
  • Im szerszy zakres polisy typu all risk, tym wyższa jest jej cena. Nie warto jednak przy zakupie tego ubezpieczenia kierować się tylko ceną. Mimo tej samej nazwy produktu, zakresy w zależności od towarzystwa różnią się szczegółami.
Agata Wiśniewska
Agata Wiśniewska

Pasjonatka komunikacji i dobrego contentu na temat ubezpieczeń. Od ponad 10 lat wspiera różne marki w skutecznym komunikowaniu się z otoczeniem. Jest przekonana, że o ubezpieczeniach można mówić prosto i ciekawie. Po godzinach: pochłania książki w każdej ilości i planuje kolejne podróże (backpaker to jej drugie imię ;) ). Pasjami chodzi po górach i odwiedza stare, często zrujnowane budynki, czyli … zamki wszelkiej maści.

Dołącz do dyskusji

Budowa DK9
Budowa DK9 Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
GDDKiA zapowiedziała budowę nowego odcinka drogi krajowej DK9, który będzie kluczowym elementem poprawy ruchu na osi północ-południe w okolicach Rzeszowa. Ten imponujący fragment trasy rozciągnie się na 60 kilometrów, stanowiąc znaczący krok w ułatwieniu podróży dla kierowców w tym...
Czytaj dalej
Które auta mogą jeździć na E10
Które auta mogą jeździć na E10? Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
Od 1 stycznia 2024 roku, polskie stacje paliw wprowadzają rewolucyjną zmianę - benzynę silnikową 95-oktanową zawierającą do 10% biokomponentów, znaną jako E10. Ta przełomowa inicjatywa zastąpi obecną benzynę E5 o tej samej liczbie oktanowej. Co to oznacza dla kierowców i jak wpłynie...
Czytaj dalej