Bartłomiej Skrobol
Bartłomiej Skrobol
Aktualizowano: 15.03.2022 Komunikacyjne
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 6 minut.
Rate this post

Jeśli długo masz długą historię ubezpieczeniową, istnieje możliwość, że nie pamiętasz dokładnie, jak wygląda kwestia zniżek czy jak dawno temu doszło do jakiejś szkody. Na szczęście w łatwy sposób możesz się tego dowiedzieć, a służy do tego zaświadczenie o przebiegu OC i AC. Kiedy się przyda i jak je zdobyć? Oto szczegóły.

Zaświadczenie o przebiegu AC i OC – co to za dokument?

Zaświadczenie o przebiegu AC i OC zawiera informacje o całkowitym przebiegu ubezpieczenia, a nie tylko o polisie w konkretnej firmie. Jest to pełny obraz bezszkodowości klienta lub szkód, które miały miejsce w przeszłości. Systemy informatyczne pozwalają na sprawdzenie tego, ale w mniejszym zakresie. Na podstawie tego dokumentu nowy ubezpieczyciel, który nie zna przeszłości ubezpieczeniowej klienta, szacuje ryzyko. Ustala więc składkę ubezpieczenia komunikacyjnego indywidualnie dostosowaną do konkretnego kierowcy – właściciela pojazdu.  

Po co wystawia się zaświadczenie?

Przede wszystkim ten dokument potrzebny jest do zawarcia nowej umowy ubezpieczenia w innym niż dotychczas towarzystwie ubezpieczeniowym. Dlaczego? Zaświadczenie pokazuje czarno na białym, jak przebiegała historia twojego ubezpieczenia. Przecież w przypadku szkody niekoniecznie musisz pamiętać, czy doszło do niej 2 czy 3 lata temu, a ma to wpływ na cenę kolejnej zawartej polisy.

Niektórzy ubezpieczyciele wymagają takiego dokumentu podczas zawierania umowy, a u innych jest on także bardzo pomocny, mimo że wystarcza oświadczenie klienta o przebiegu ubezpieczenia. Dostarczenie oświadczenia do ubezpieczyciela, gdy przenosisz się do innej firmy, może realnie przyczynić się do obniżenia składki.    

Jak uzyskać zaświadczenie o przebiegu OC lub AC?

Jeśli zdecydowałeś się z jakiegoś powodu na zmianę ubezpieczyciela, musisz złożyć wypowiedzenie w dotychczasowej firmie. Właśnie przy tej okazji należy zwrócić się do ubezpieczyciela z wnioskiem o wydanie zaświadczenia o przebiegu historii ubezpieczenia. Wówczas bez problemu otrzymasz stosowny dokument zaświadczający o bezszkodowości lub poświadczający szkody z przeszłości. Być może nowy ubezpieczyciel nie będzie wymagał tego dokumentu.

Jeśli jednak nie poprosisz od razu, a okaże się, że jest on niezbędny? Otóż taki wniosek można złożyć w dowolnym momencie i otrzymać zaświadczenie. Można to zrobić osobiście lub załatwić formalności online za pomocą elektronicznego wniosku dostępnego na stronie ubezpieczyciela. 

Informacja o przebiegu ubezpieczenia – UFG

Informację o przebiegu ubezpieczenia można uzyskać także w bazie UFG, w której należy się zarejestrować i wygenerować historię od ręki. Można również wypełnić wniosek i uzyskać dokument w formie papierowej.  UFG udostępnia dane  o przebiegu ubezpieczeń komunikacyjnych  w trzech wersjach językowych: polskiej, angielskiej i niemieckiej oraz w dwóch wariantach czasowych – za ostatnie 5 lat oraz pełną historię w bazie UFG , czyli od 2004 roku w przypadku ubezpieczenia OC oraz od 2006 roku dla ubezpieczenia AC.  

Wniosek o wydanie zaświadczenia

Jak już zostało wspomniane, każdy ubezpieczyciel zapewnia swojemu dotychczasowemu klientowi wydanie zaświadczenia o przebiegu AC, OC. Wystarczy w tym celu wypełnić formularz dostępny na stronie ubezpieczyciela. Jakie informacje należy wpisać we wniosku, aby otrzymać zaświadczenie? Formularz uzupełniamy o: 

 • imię i nazwisko lub nazwę firmy
 • nazwę i adres towarzystwa ubezpieczeniowego, do którego składany jest wniosek
 • pesel / regon
 • adres zameldowania
 • adres kontaktowy i adres mailowy. 

Co zawiera zaświadczenie o przebiegu ubezpieczenia?

Dokument, który zostanie wydany na podstawie wniosku, zawiera następujące informacje:

 • imię i nazwisko oraz adres zamieszkania właściciela bądź współwłaściciela pojazdu
 • dane ubezpieczonego pojazdu czyli markę, model, rok produkcji, numer rejestracyjny
 • czas trwania poszczególnych polis
 • daty ewentualnych szkód zgłoszonych w ramach obowiązkowego ubezpieczenia OC lub AC w trakcie trwania ochrony ubezpieczeniowej.

Na podstawie tej właśnie historii ubezpieczeniowej ubezpieczyciel, z którym zawierasz umowę, skalkuluje zniżki według własnego przelicznika. 

PODSUMOWANIE:

 • Zaświadczenie o przebiegu OC, AC to dokument informujący o dotychczasowym przebiegu ubezpieczenia.
 • Dokument ten potrzebny jest podczas zawierania umowy w innym niż dotychczas towarzystwie ubezpieczeniowym do skalkulowania składki.
 • Zaświadczenie na podstawie wniosku można otrzymać u każdego ubezpieczyciela lub w bazie UFG.

Zaświadczenie zawiera: dane właściciela pojazdu, dane pojazdu, czas trwania polis oraz daty ewentualnych szkód.  

Bartłomiej Skrobol
Bartłomiej Skrobol

Z wykształcenia dziennikarz zajmujący się nowymi technologiami, z praktyki specjalista do spraw komunikacji internetowej i ubezpieczeń. Prywatnie fan motoryzacji, muzyki i gier komputerowych.

Dołącz do dyskusji
Samochód van
Samochód VAN Autor Anna Rychlewicz Komunikacyjne
Van to typ nadwozia wielozadaniowego. W zależności od jego konfiguracji może służyć do przewozu ładunków lub pasażerów. Jest to pojazd pracujący, który chętnie wykorzystują różnego rodzaju firmy i przedsiębiorstwa. To także świetny środek transportowy dla większej liczby osób. ...
Czytaj dalej
liftback
Liftback Autor Agata Wiśniewska Komunikacyjne
Liftback to typ nadwozia samochodowego, który jest niezwykle podobny do sedana lub do hatchbacka. Niektórzy twierdzą nawet, że te pojęcia są sobie tożsame i nie ma między nimi żadnych różnić. Jak jest naprawdę? Jak odróżnić nadwozie liftback od innych typów samochodów? Zapraszamy n...
Czytaj dalej