Bartłomiej Skrobol
Bartłomiej Skrobol
Aktualizowano: 15.03.2022 Komunikacyjne
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 6 minut.
Rate this post

Jeśli długo masz długą historię ubezpieczeniową, istnieje możliwość, że nie pamiętasz dokładnie, jak wygląda kwestia zniżek czy jak dawno temu doszło do jakiejś szkody. Na szczęście w łatwy sposób możesz się tego dowiedzieć, a służy do tego zaświadczenie o przebiegu OC i AC. Kiedy się przyda i jak je zdobyć? Oto szczegóły.

Zaświadczenie o przebiegu AC i OC – co to za dokument?

Zaświadczenie o przebiegu AC i OC zawiera informacje o całkowitym przebiegu ubezpieczenia, a nie tylko o polisie w konkretnej firmie. Jest to pełny obraz bezszkodowości klienta lub szkód, które miały miejsce w przeszłości. Systemy informatyczne pozwalają na sprawdzenie tego, ale w mniejszym zakresie. Na podstawie tego dokumentu nowy ubezpieczyciel, który nie zna przeszłości ubezpieczeniowej klienta, szacuje ryzyko. Ustala więc składkę ubezpieczenia komunikacyjnego indywidualnie dostosowaną do konkretnego kierowcy – właściciela pojazdu.  

Po co wystawia się zaświadczenie?

Przede wszystkim ten dokument potrzebny jest do zawarcia nowej umowy ubezpieczenia w innym niż dotychczas towarzystwie ubezpieczeniowym. Dlaczego? Zaświadczenie pokazuje czarno na białym, jak przebiegała historia twojego ubezpieczenia. Przecież w przypadku szkody niekoniecznie musisz pamiętać, czy doszło do niej 2 czy 3 lata temu, a ma to wpływ na cenę kolejnej zawartej polisy.

Niektórzy ubezpieczyciele wymagają takiego dokumentu podczas zawierania umowy, a u innych jest on także bardzo pomocny, mimo że wystarcza oświadczenie klienta o przebiegu ubezpieczenia. Dostarczenie oświadczenia do ubezpieczyciela, gdy przenosisz się do innej firmy, może realnie przyczynić się do obniżenia składki.    

Jak uzyskać zaświadczenie o przebiegu OC lub AC?

Jeśli zdecydowałeś się z jakiegoś powodu na zmianę ubezpieczyciela, musisz złożyć wypowiedzenie w dotychczasowej firmie. Właśnie przy tej okazji należy zwrócić się do ubezpieczyciela z wnioskiem o wydanie zaświadczenia o przebiegu historii ubezpieczenia. Wówczas bez problemu otrzymasz stosowny dokument zaświadczający o bezszkodowości lub poświadczający szkody z przeszłości. Być może nowy ubezpieczyciel nie będzie wymagał tego dokumentu.

Jeśli jednak nie poprosisz od razu, a okaże się, że jest on niezbędny? Otóż taki wniosek można złożyć w dowolnym momencie i otrzymać zaświadczenie. Można to zrobić osobiście lub załatwić formalności online za pomocą elektronicznego wniosku dostępnego na stronie ubezpieczyciela. 

Informacja o przebiegu ubezpieczenia – UFG

Informację o przebiegu ubezpieczenia można uzyskać także w bazie UFG, w której należy się zarejestrować i wygenerować historię od ręki. Można również wypełnić wniosek i uzyskać dokument w formie papierowej.  UFG udostępnia dane  o przebiegu ubezpieczeń komunikacyjnych  w trzech wersjach językowych: polskiej, angielskiej i niemieckiej oraz w dwóch wariantach czasowych – za ostatnie 5 lat oraz pełną historię w bazie UFG , czyli od 2004 roku w przypadku ubezpieczenia OC oraz od 2006 roku dla ubezpieczenia AC.  

Wniosek o wydanie zaświadczenia

Jak już zostało wspomniane, każdy ubezpieczyciel zapewnia swojemu dotychczasowemu klientowi wydanie zaświadczenia o przebiegu AC, OC. Wystarczy w tym celu wypełnić formularz dostępny na stronie ubezpieczyciela. Jakie informacje należy wpisać we wniosku, aby otrzymać zaświadczenie? Formularz uzupełniamy o: 

 • imię i nazwisko lub nazwę firmy
 • nazwę i adres towarzystwa ubezpieczeniowego, do którego składany jest wniosek
 • pesel / regon
 • adres zameldowania
 • adres kontaktowy i adres mailowy. 

Co zawiera zaświadczenie o przebiegu ubezpieczenia?

Dokument, który zostanie wydany na podstawie wniosku, zawiera następujące informacje:

 • imię i nazwisko oraz adres zamieszkania właściciela bądź współwłaściciela pojazdu
 • dane ubezpieczonego pojazdu czyli markę, model, rok produkcji, numer rejestracyjny
 • czas trwania poszczególnych polis
 • daty ewentualnych szkód zgłoszonych w ramach obowiązkowego ubezpieczenia OC lub AC w trakcie trwania ochrony ubezpieczeniowej.

Na podstawie tej właśnie historii ubezpieczeniowej ubezpieczyciel, z którym zawierasz umowę, skalkuluje zniżki według własnego przelicznika. 

PODSUMOWANIE:

 • Zaświadczenie o przebiegu OC, AC to dokument informujący o dotychczasowym przebiegu ubezpieczenia.
 • Dokument ten potrzebny jest podczas zawierania umowy w innym niż dotychczas towarzystwie ubezpieczeniowym do skalkulowania składki.
 • Zaświadczenie na podstawie wniosku można otrzymać u każdego ubezpieczyciela lub w bazie UFG.

Zaświadczenie zawiera: dane właściciela pojazdu, dane pojazdu, czas trwania polis oraz daty ewentualnych szkód.  

Bartłomiej Skrobol
Bartłomiej Skrobol

Z wykształcenia dziennikarz zajmujący się nowymi technologiami, z praktyki specjalista do spraw komunikacji internetowej i ubezpieczeń. Prywatnie fan motoryzacji, muzyki i gier komputerowych.

Dołącz do dyskusji

Budowa DK9
Budowa DK9 Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
GDDKiA zapowiedziała budowę nowego odcinka drogi krajowej DK9, który będzie kluczowym elementem poprawy ruchu na osi północ-południe w okolicach Rzeszowa. Ten imponujący fragment trasy rozciągnie się na 60 kilometrów, stanowiąc znaczący krok w ułatwieniu podróży dla kierowców w tym...
Czytaj dalej
Które auta mogą jeździć na E10
Które auta mogą jeździć na E10? Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
Od 1 stycznia 2024 roku, polskie stacje paliw wprowadzają rewolucyjną zmianę - benzynę silnikową 95-oktanową zawierającą do 10% biokomponentów, znaną jako E10. Ta przełomowa inicjatywa zastąpi obecną benzynę E5 o tej samej liczbie oktanowej. Co to oznacza dla kierowców i jak wpłynie...
Czytaj dalej