Kto z nas nie lubi podróżować i poznawać nowe kraje oraz ich kulturę. Wyjazdy zazwyczaj kojarzą się z wypoczynkiem, z piękną pogodą, wolnym czasem, ale nie można też zapominać, żeby zadbać o bezpieczeństwo podczas podróży. Jak? Podpowiadamy!
Tanie linie lotnicze i możliwość bookowania noclegów, nie tylko w ekskluzywnych hotelach, ale również w kwaterach prywatnych, potrafią znacząco obniżyć koszty nawet najodleglejszych wojaży. Aby nie narazić się na przygody, których nie planowaliśmy, warto rozejrzeć się za kompleksową polisą turystyczną. W ramach tego rodzaju świadczeń towarzystwa ubezpieczeniowe oferują swoim klientom wsparcie, w zależności od tego: do jakich krajów zamierzają się udać, w jakim celu, na jak długo i w końcu – co zamierzają tam robić.
Na tej podstawie ubezpieczyciel wylicza swoje ryzyko związane z ochroną polisą podróżującego i wycenia wysokość składki. Kwota, którą zapłacić musi klient za bezpieczeństwo podczas podróży, zazwyczaj zależy również od tego, jakiego rodzaju świadczeń oczekuje ze strony z zakładu ubezpieczeń.
Z tego artykułu dowiesz się...
Bezpieczeństwo podczas podróży – pomogą ministerstwa!
Decydując się na wyjazd przede wszystkim warto zapoznać się ze stroną Ministerstwa Spraw Zagranicznych, na której znajdziemy najbardziej aktualne informacje dotyczące bezpieczeństwa określonych krajów i regionów. Ministerstwo ostrzega obywateli przed wyjazdami w miejsca oceniana jako niebezpieczne, na przykład z powodu ataków terrorystycznych czy też konfliktów wewnętrznych w danym kraju. To bardzo istotna informacja, ponieważ rzadko kto jest tak naprawdę na bieżąco zorientowany sytuacji wewnętrznej kraju, do którego udaje się na urlop.
Niemniej istotnym elementem, który poprawia bezpieczeństwo podczas podróży jest tabela tak zwanych szczepień obowiązkowych. Wyjeżdżając za granicę, szczególnie do krajów egzotycznych i odległych, musimy liczyć się z tym, że choroby, z którymi możemy mieć styczność, nie znajdują się w szczepieniach obowiązkowych w Polsce. Dlatego też podróżując na przykład do Kenii należy zaszczepić dodatkowo chociażby na malarię.
Na stronach Ministerstwa Zdrowia znajdziemy informacje dotyczące obowiązkowych, czyli koniecznych do przekroczenia granicy, szczepień i tych dodatkowych, które możemy zrobić, gdy chcemy dodatkowo ochronić się przed skutkami egzotycznych chorób. W razie wątpliwości warto skonsultować się z lekarzem medycyny podróży, który odpowie na wszystkie nasze pytania i skontroluje nasz stan zdrowia przed wyjazdem.
Bezpieczeństwo podczas podróży – ubezpieczenie turystyczne
Kolejnym niezwykle istotnym elementem naszego bezpieczeństwa jest polisa podróżna. W ramach tego rodzaju ochrony towarzystwo ubezpieczeniowe może przejąć za nas odpowiedzialność za kilka lub kilkanaście czynności. Jedną z najważniejszych jest ubezpieczenie kosztów leczenia oraz pakiet assistance. Zakład ubezpieczeń do kwoty określonej w umowie będzie organizował konieczne leczenie w razie wypadku oraz je opłacał.
Warto zweryfikować, czy w ramach polisy, możemy liczyć również na dodatkowe wizyty lekarskie, powierzchniowe zabiegi ambulatoryjne, wizyty specjalistów, a także, co niezwykle istotne, transport do placówek medycznych oraz do kraju. W wielu pakietach medycznych znajduje się również na leczenie dentystyczne (jeżeli wymaga tego nasz stan zdrowia). Niektórzy ubezpieczyciela bezpośrednio opłacają świadczenia tak, że nie musimy zbierać rachunków i potwierdzeń za leczenie.
Przed czym chroni polisa turystyczna?
W ramach ubezpieczenia turystycznego możemy także być chronieni od odpowiedzialności cywilnej, gdy na przykład zniszczymy komuś wypożyczony rower lub deska surfingową, czy chociażby miejskiego Segwaya lub gdy niechcący uszkodzimy kogoś tak, że będzie wymagał leczenia. W ramach polisy możemy również liczyć na ochronę bagażu nie tylko, gdy zginie, ale również, gdy zostanie uszkodzony.
Niejednokrotnie w ramach świadczeń towarzystwo ubezpieczeniowe chroni również sprzęt sportowy, możemy również dokupić ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków, a nawet ubezpieczenie mieszkania na czas naszego urlopu. Każdorazowo wszystkie czynności, do których zobowiązany jest zakład ubezpieczeń, opisywane są w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia polisy. Bardzo dokładnie zweryfikujmy, jakiego rodzaju świadczenia, w ramach opłaty, oferowane są przez ubezpieczyciela i dopasujmy je do potrzeb związanych z naszą podróżną.
PODSUMOWANIE:
- Gdy wyjeżdżasz za granicę, sprawdź na stronach Ministerstwa Zdrowia, które szczepienia są obowiązkowe. W razie potrzeby umów się do lekarza medycyny podróży.
- Sprawdź stronę Ministerstwa Spraw Zagranicznych, na jej łamach publikowane są komunikaty dotyczące zagrożeń na świecie.
- Wybierz odpowiednie ubezpieczenie turystyczne, które będzie chronić Ciebie i Twój bagaż oraz Twoje mieszkanie w czasie urlopu. Dzięki temu za leczenie za granicą i powrót do domu nie zapłacisz z własnej kieszeni, tym samym dbając o bezpieczeństwo podczas podróży.
Przeczytaj więcej na temat: podróż samochodem
Słowenia samochodem
Słowenia samochodem
Autostrady na Słowacji
Autostrady na Słowacji
Czarnogóra samochodem
Czarnogóra samochodem
Autostrady i drogi ekspresowe w Polsce – aktualna sieć drogowa, opłaty i ograniczenia prędkości w 2023
Autostrady i drogi ekspresowe w Polsce – aktualna sieć drogowa, opłaty i ograniczenia prędkości w 2023
Najniebezpieczniejsze drogi w Polsce
Najniebezpieczniejsze drogi w Polsce
Samochodem do Włoch
Samochodem do Włoch
Czechy samochodem
Czechy samochodem