Weronika Cichocka
Weronika Cichocka
Aktualizowano: 25.04.2022 Komunikacyjne
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 5 minut.
3.8/5 - (5 votes)

Popularnie niegdyś samochody „z kratką” powoli odchodzą w zapomnienie. Obowiązujące do 2014 roku przepisy pozwalały na stosowanie korzystnych rozwiązań podatkowych od zakupu tego typu pojazdów. Właściciele firm korzystali z możliwości odliczania podatku VAT od zakupu paliwa. Dziś te ulgi już nie obowiązują, lecz używane samochody osobowe z kratką wciąż dostępne są na rynku. Wyjaśniamy, na czym polega zmiana homologacji samochodu ciężarowego na osobowy.

<3
Uzupełnij tylko 2 pola i poznaj cenę OC/AC od razu!Poznaj cenę OC
X

Demontaż kratki jest banalnie prosty, niestety nie możemy zrobić tego na własną rękę. W tym artykule dowiecie się wszystkiego o przerobieniu samochodu ciężarowego na osobowy.

Czy można przerobić auto z kratką na osobowe

Czym w ogóle jest zmiana homologacji samochodu ciężarowego na osobowy? Zgodnie z obowiązującymi przepisami pojazdy poruszające się po drogach klasyfikuje się ze względu na rodzaj, podrodzaj oraz przeznaczenie. Oczywistym jest, że samochody przewożące np. produkty mrożone znaczącą różnią się od tych, którymi dowozimy dzieci do szkoły. Jednak również samochody osobowe – w myśl przepisów prawa – nie muszą być przeznaczone do przewozu wyłącznie ludzi.

Przeznaczenie pojazdu jest określone na podstawie kodu ITS (Instytut Transportu Samochodowego). To właśnie ten kod określa jaką homologację otrzymał konkretny pojazd.

Właśnie dlatego niegdyś bardzo popularne były samochody z kratką. Obecnie przepis wydaje się wręcz absurdalny. Trudno wyobrazić sobie, żeby mały miejski samochód pełnił funkcję ciężarówki. Przedsiębiorcy korzystali jednak z tego prawa, ponieważ przynosiło im to znaczące korzyści finansowe. Nie ukrywajmy, że kratka zamontowana w takim pojeździe była niepraktyczne i w zasadzie nie spełniała żadnej funkcji. Dlatego dziś, kierowcy, którzy kupują tego typu samochód chcą się jej jak najszybciej pozbyć.

Usunięcie kratki w samochodzie

Fizyczne usunięcie kratki nie jest żadnym problemem. Wystarczy odkręcić kilka śrub. Niestety według obowiązujących przepisów nie możemy wykonać tego samodzielnie. Usunięcie takiej kratki traktowane jest jako zmiana konstrukcyjna pojazdu i powinna zostać przeprowadzona w uprawnionym do tego typu czynności warsztacie. Podmiot do tego upoważniony powinien być oznaczony kodem PKD 45.20.Z, który potwierdza prowadzenie działalności w zakresie konserwacji i naprawy pojazdów samochodowych.

Najczęściej samochody z kratką posiadają tylne siedzenia, jednak zgodnie z prawem zmiana konstrukcyjna wymaga też dokupienia pasów bezpieczeństwa dla piątej osoby oraz dodatkowego zagłówka.

Po wykonaniu tego typu zmian otrzymamy od zakładu stosowne oświadczenie o przeprowadzonych pracach oraz paragon lub fakturę. Te dokumenty będą nam potrzebne podczas wizyty w wydziale komunikacji oraz na stacji kontroli pojazdów.

Ile kosztuje zmiana homologacji z ciężarowego na osobowy?

Zmiana homologacji samochodu ciężarowego na osobowy wiążę się również z wizytą w Okręgowej Stacji Kontroli Pojazdów. Wykwalifikowany pracownik sprawdzi, czy przeprowadzone zmiany zostały wykonane zgodnie z przepisami, które przecież bezpośrednio wpływają na bezpieczeństwo podróżowania.

Czytaj także: Ile kosztuje przegląd samochodu

Badanie kosztuje 82 zł. Do tego trzeba doliczyć tradycyjny przegląd rejestracyjny, którego cena wynosi 99 zł. W sumie za całą wizytę zapłacisz 181 zł. Po otrzymaniu dokumentów od diagnosty sprawdźmy czy w dowodzie rejestracyjnym znajduje się informacje o zmianach pozwalających na przewożenie 5 osób, a nie na przykład 2 czy 4.

Przerobienie samochodu ciężarowego na osobowy – wizyta w Wydziale Komunikacji

Zmiana homologacji samochodu ciężarowego na osobowy to również obowiązkowa wizyta w miejscowym Wydziale Komunikacji. Należy pamiętać, że do urzędu musimy udać się maksymalnie 30 dni od wykonania badania technicznego. Do poprawnej rejestracji będą nam potrzebne następujące dokumenty:

  • Dowód rejestracyjny i ważne badanie techniczne
  • Karta pojazdu
  • Wcześniej wspomniany certyfikat wydany przez warsztat dokonujący zmian konstrukcyjnych. Potrzebny jest także wpis z CEiDG lub KRS, że firma ma prawo prowadzić działalność w zakresie naprawy i obsługi pojazdów,
  • zaświadczenie z Okręgowej Stacji Kontroli Pojazdów o dokonanych zmianach
  • dowód osobisty
  • aktualne ubezpieczenie OC
  • dowód wpłaty za wymianę dowodu rejestracyjnego

Zmiana homologacji samochodu ciężarowego na osobowy – najważniejsze wiadomości

Przerobienie samochodu zarejestrowanego jako ciężarowy nie jest skomplikowane. Jak zawsze musimy pamiętać jednak, że tę kwestie regulują przepisy prawa. Zmiany powinniśmy rozpocząć od wizyty w wykwalifikowanym zakładzie, następnie powinniśmy udać się do Okręgowej Stacji Kontroli Pojazdów, a na koniec do Wydziału Komunikacji.

Po dokonaniu wszelkich niezbędnych formalności będziemy mogli cieszyć się z użytkowania w pełni przeznaczonego do przewozu osób pojazdu. Zmiany te powodują dodatkowe koszty, ale należy pamiętać, że samochody z kratką są zazwyczaj sporo tańsze niż ich zwykłe odpowiedniki dostępne na rynku.

PODSUMOWANIE:

  • Pamiętajmy, że zmiana homologacji samochodu ciężarowego na osobowy oznacza zmianę jego przeznaczenia.
  • Zmiana homologacji samochodu ciężarowego na osobowy to koszt około 181 zł.
  • Zmiana homologacji samochodu ciężarowego na osobowy oznacza konieczność wizyty w Okręgowej Stacji Kontroli Pojazdów i w wydziale komunikacji.

Weronika Cichocka
Weronika Cichocka

Dziennikarka z wieloletnim doświadczeniem. Od lat pisząca o ubezpieczeniach, ekonomii i zdrowiu. Specjalista ds. PR i marketingu internetowego.

Dołącz do dyskusji

Czarny lód
Czarny lód Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
Czy zwykłe przymrozki mogą zamienić codzienną podróż w niebezpieczną grę z lodem? Oto czarny lód, tajemniczy wróg kierowców i pieszych, którego obecność trudno dostrzec, a konsekwencje mogą być niewyobrażalnie niebezpieczne. [bee_cta_inset style='1' header='Uzupełnij tylko 2 po...
Czytaj dalej
ubezpieczenie domu mieszkania ranking
Ubezpieczenie domu mieszkania ranking Autor Katarzyna Matusiak Nieruchomości
Ranking ubezpieczenia domu lub mieszkania to zestawienie najlepszych ofert ubezpieczeniowych, stworzone, aby ułatwić Ci wybór optymalnego ubezpieczenia dla siebie i Twoich bliskich. Polisy ubezpieczeniowe na nieruchomości różnią się zakresem ochrony, okresem obowiązywania, przeznaczeniem o...
Czytaj dalej