Agata Wiśniewska
Agata Wiśniewska
Aktualizowano: 18.03.2022 Komunikacyjne
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 5 minut.
5/5 - (1 vote)

Właśnie ubezpieczyłeś samochód  i chcesz zapomnieć o kontakcie z ubezpieczycielem do kolejnego roku. Tak byłoby najwygodniej, ale w ciągu tych 12 miesięcy może wydarzyć się wiele i kontakt z towarzystwem może być konieczny. Taką sytuacją jest np. zmiana nazwiska.

Zazwyczaj pamiętamy, aby o zmianie danych powiadomić stosowne urzędy, bo wymieniamy dowód, prawo jazdy. Aktualizujemy dane w banku, bo nikomu przecież nie marzą się problemy z kontem czy  kredytem. Okazuje się, że o powiadomieniu ubezpieczyciela często zapominamy. Nic nam nie grozi za to, że nie damy znać towarzystwu o zmianie nazwiska. Ale jeśli w trakcie trwania polisy będziesz musiał coś załatwić, np. zlikwidować szkodę, może to dłużej trwać przez podwójne sprawdzanie czy ty to na pewno ty. 

Procedura zmiany nazwiska na polisie OC

Mimo że samo OC jest regulowane ustawą, przepisy prawa nie narzucają zgłaszania zmiany nazwiska do zakładu ubezpieczeń. Przemawia za tym jednak zdrowy rozsądek. Zgodność danych na polisie z tym, co zapisane w innych dokumentach jest ważne. Dzięki temu unikniesz niepotrzebnego zamieszania np. przy likwidacji szkody. 

Procedura zmiany nazwiska na polisie OC czy innych ubezpieczeniach jest prosta. Coraz częściej możesz to zrobić przez stronę internetową wypełniając odpowiedni formularz. Wolisz bardziej tradycyjne metody? Też nie problem – zmianę nazwiska czy innych danych możesz zgłosić mailem, przez telefon lub w placówce towarzystwa. Możesz też sprawę załatwić u agenta. 

Aktualizacja danych w polisie – pobierz wzór PDF – kliknij w link

Procedura zmiany nazwiska na polisie OC lub każdej innej wymaga okazania ubezpieczycielowi dokumentu potwierdzającego zmianę, np. dokumentu z USC lub dowodu osobistego. Z kolei towarzystwo ponownie wystawi dokumenty ubezpieczeniowe, wraz z „kartonikiem”, czyli potwierdzeniem ważnego ubezpieczenia OC, które wkładamy zazwyczaj do dowodu rejestracyjnego.  

Inne zmiany w ubezpieczeniach OC

Zmiana nazwiska to nie jedyna zmiana, o której warto powiadomić towarzystwo. Także przy zmianie danych osobowych, takich jak: adres, a nawet telefon, warto odezwać się do swojego ubezpieczyciela i wprowadzić zmiany. W jakich innych sytuacjach wskazane są zmiany w ubezpieczeniach OC? Gdy zmiana dotyczy właścicieli, kierowców lub parametrów pojazdu.

  • Zmiana pojemności silnika

Każda zmiana w parametrach mocy silnika musi być zgłoszona do towarzystwa. Gdy tego nie zrobimy, możemy mieć kłopoty przy likwidacji szkody. Poza tym pojemność silnika ma znaczenie dla ceny OC.

  • Zainstalowanie gazu

Instalacja gazowa, podobnie jak zmiana mocy silnika, ma wpływ na cenę OC. I podobnie jak przy zmianie pojemności, brak informacji o gazie w pojeździe może mieć wpływ na odmowę wypłaty odszkodowania przy potencjalnej szkodzie.

  • Zmiana właściciela lub dopisanie współwłaściciela 

Zgodnie z przepisami prawa – zmiana właściciela równa się obowiązek powiadomienia ubezpieczyciela. Dotychczasowy właściciel ma na to 14 dni. 

Z kolei jeśli do auta dopisujemy drugiego lub kolejnego współwłaściciela, informacja do towarzystwa jest konieczna w związku z rekalkulacją składki za OC. 

  • Zmiana numeru rejestracyjnego, PESEL  lub REGON

Przy zmianie numerów rejestracyjnych, PESEL lub REGON zakład ubezpieczeń poprosi cię o dokumenty potwierdzające zmianę. Możesz dostarczyć kopię lub ich skan. 

  • Nowy kierowca

Jak wiadomo, każdy pojazd może mieć wielu kierowców, niekoniecznie wpisanych jako współwłaściciele. Aby uniknąć problemów z odszkodowaniem z OC, warto o tym informować ubezpieczyciela. Szczególnie jeśli nowym użytkownikiem auta jest tzw. młody kierowca. Towarzystwu wystarczy podać datę urodzenia i datę zrobienia prawa jazdy nowego użytkownika. 

Zmiana nazwiska a polisa OC – czy cena też ulega zmianie?

Zmiana podstawowych danych, jak nazwisko, adres czy telefon nie ma wpływu na cenę ubezpieczenia OC. Jak to już jednak sugerowaliśmy wyżej, niektóre zmiany będą miały wpływ na składkę obowiązkowej polisy. Jak wiadomo na stawkę za OC wpływają cechy kierowcy, szczególnie wiek i doświadczenie za kółkiem. Nie bez znaczenia są też parametry auta – szczególnie jego pojemność czy rodzaj paliwa. Jeśli więc któryś z tych elementów się zmienił – towarzystwo może nam przekalkulować składkę. Większa pojemność, młody kierowca lub instalacja gazowa spowodują zwyżkę ceny OC. 

PODSUMOWANIE:

  • Zmianę nazwiska czy danych adresowych warto jak najszybciej zgłosić ubezpieczycielowi, u którego mamy wykupioną polisę OC. Unikniesz niepotrzebnego zamieszania w przypadku likwidacji szkody. 
  • Nie tylko zmianę nazwiska warto zmienić na polisie OC. Do towarzystwa zgłaszajmy także zmiany dotyczące auta, nowych jego użytkowników lub współwłaścicieli. 
  • Zmiana nazwiska nie wpływa na cenę OC. Jednak przy zmianie pojemności, dołożeniu instalacji gazowej, nowych użytkownikach czy właścicielach auta, ubezpieczyciel może nam ponownie przeliczyć cenę OC.
Agata Wiśniewska
Agata Wiśniewska

Pasjonatka komunikacji i dobrego contentu na temat ubezpieczeń. Od ponad 10 lat wspiera różne marki w skutecznym komunikowaniu się z otoczeniem. Jest przekonana, że o ubezpieczeniach można mówić prosto i ciekawie. Po godzinach: pochłania książki w każdej ilości i planuje kolejne podróże (backpaker to jej drugie imię ;) ). Pasjami chodzi po górach i odwiedza stare, często zrujnowane budynki, czyli … zamki wszelkiej maści.

Dołącz do dyskusji

Czarny lód
Czarny lód Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
Czy zwykłe przymrozki mogą zamienić codzienną podróż w niebezpieczną grę z lodem? Oto czarny lód, tajemniczy wróg kierowców i pieszych, którego obecność trudno dostrzec, a konsekwencje mogą być niewyobrażalnie niebezpieczne. [bee_cta_inset style='1' header='Uzupełnij tylko 2 po...
Czytaj dalej
ubezpieczenie domu mieszkania ranking
Ubezpieczenie domu mieszkania ranking Autor Katarzyna Matusiak Nieruchomości
Ranking ubezpieczenia domu lub mieszkania to zestawienie najlepszych ofert ubezpieczeniowych, stworzone, aby ułatwić Ci wybór optymalnego ubezpieczenia dla siebie i Twoich bliskich. Polisy ubezpieczeniowe na nieruchomości różnią się zakresem ochrony, okresem obowiązywania, przeznaczeniem o...
Czytaj dalej