Anna Rychlewicz
Anna Rychlewicz
Aktualizowano: 18.03.2022 Komunikacyjne
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 4 minut.
Rate this post

Zawarłeś umowę ubezpieczeniową, ale zmieniłeś zdanie? A może przy okazji końca Twojej polisy OC chciałbyś zmienić ofertę? Zmiana ubezpieczyciela OC jest możliwa. Podpowiadamy, kiedy i jak można to zrobić. 

Wybór towarzystwa, w którym ubezpieczysz swoje auto jest wyborem co najmniej na 12 miesięcy. Ale niekoniecznie. Wbrew pozorom – wierne trwanie przy jednym ubezpieczycielu nie  musi być wcale regułą, ponieważ możliwa jest zmiana towarzystwa, zarówno w trakcie trwania umowy, jak i wraz z jej końcem. Jeśli chcesz zmienić towarzystwo ubezpieczeniowe, podpowiemy jak należy do tego podejść. To właśnie dlatego warto wiedzieć, kiedy możliwa jest zmiana ubezpieczyciela OC i kiedy należy wypowiedzieć umowę OC. 

Zmiana ubezpieczyciela OC: kiedy jest możliwa? 

Standardowa umowa ubezpieczenia OC zawierana jest na okres 12 miesięcy. Często z wygody i przyzwyczajenia, trwasz przy tym samym ubezpieczycielu przez lata wierząc, że Twoja wierność zostanie wynagrodzona. Tak być powinno, ale nie jest. Zwykle, to nowy klient, który w oczach ubezpieczyciela jest tak bardzo pożądany, może liczyć na preferencyjne warunki ubezpieczenia. Takie, o których Ty – wierny konsument, możesz tylko pomarzyć.

Możesz je natomiast uzyskać w innym towarzystwie. Wcześniej warto jednak wiedzieć, kiedy zmiana ubezpieczyciela OC jest możliwa, a ta dopuszczalna jest tylko w określonych sytuacjach. Możesz to zrobić wówczas gdy:

  • Podpisałeś umowę OC na 12 miesięcy i właśnie zbliża się data jej końca,
  • podpisałeś umowę OC z nowym ubezpieczycielem, ale nie wypowiedziałeś polisy, która automatycznie się przedłużyła,
  • kupiłeś auto z ważnym ubezpieczeniem poprzedniego właściciela. 

Wypowiedzenie umowy OC: termin

Wiesz już dokładnie, w jakich sytuacjach możliwa jest zmiana ubezpieczyciela. Jeśli chcesz, by stała się ona faktem, musisz jednak dopełnić pewnej formalności. Pamiętaj, że wypowiedzenie umowy OC, aby było wiążące, musi odbyć się na piśmie i zostać wysłane pocztą. Niektóre towarzystwa dopuszczają możliwość przeprowadzenia tego procesu online, poprzez wysłanie skanu dokumentu mailem czy za złożenie go za pośrednictwem strony internetowej. Ale co z datami? Kiedy musisz to zrobić? Jak kształtuje się termin wypowiedzenia umowy OC? 

W przypadku zmiany ubezpieczyciela, wypowiedzenie OC musisz złożyć najpóźniej dzień przed końcem trwania aktualnej polisy. Pamiętaj jednak, że bardzo ważne jest zachowanie ciągłości ubezpieczenia. Oznacza to, że jeśli przykładowo roczna ochrona kończy się z dniem 20. maja, do 19. maja masz czas na złożenie dokumentu. Nowe ubezpieczenie powinno obowiązywać już od 21 maja. Tylko w ten sposób unikniesz wysokich kar za brak OC.

W sytuacji, gdy zapomniałeś wypowiedzieć OC u dotychczasowego ubezpieczyciela, a podpisałeś już nową umowę, tę która przedłużyła się automatycznie, możesz wypowiedzieć w każdej chwili. 

A jak wygląda to w przypadku korzystania z OC zbywcy pojazdu? Tutaj obowiązuje dokładnie taka sama zasada – z ochrony u dotychczasowego ubezpieczyciela możesz zrezygnować w dowolnym momencie. 

Jak zmienić ubezpieczyciela OC? 

Wspomnieliśmy już, że zmiana ubezpieczyciela powinna odbyć się na podstawie pisemnego wypowiedzenia. Dokument taki musi zawierać dane osobowe właścicieli pojazdu (w tym imię i nazwisko oraz adres zamieszkania), dane pojazdu (marka, model pojazdu oraz numer rejestracyjny), numer polisy ubezpieczeniowej oraz podstawę prawną, zgodnie z którą składasz wypowiedzenie. Odręcznie podpisany dokument złóż osobiście w siedzibie towarzystwa, wyślij pocztą lub mailem. Dla pewności, sprawdź jak drogę wypowiedzenia preferuje Twoje towarzystwo. 

PODSUMOWANIE: 

  • Standardowa umowa ubezpieczenia OC podpisywana jest na okres 12 miesięcy. Zmiana ubezpieczyciela możliwa jest w trzech sytuacjach: kiedy kończy się okres trwania dotychczasowej umowy, gdy kupiłeś samochód z ważną polisą zbywcy oraz gdy wpadłeś w pułapkę podwójnego ubezpieczyciela, podpisując kolejną umowę. 
  • W przypadku zmiany ubezpieczyciela, wypowiedzenie OC musisz złożyć najpóźniej dzień przed końcem trwania aktualnej polisy.
  • Rezygnując z ubezpieczenia zbywcy pojazdu, możesz wypowiedzieć umowę OC w dowolnym momencie. 
  • Decydując się na zmianę ubezpieczyciela pamiętaj o konieczności zachowania ciągłości OC.
Anna Rychlewicz
Anna Rychlewicz

Absolwentka dziennikarstwa i zarządzania mediami. Na świat patrzy przez pryzmat tego, jakimi słowami może go opisać. Nieustannie poszerza horyzonty podejmując się tematów z zakresu turystyki, językoznawstwa czy tematyki kryminalnej. Od kilku lat związana z branżą ubezpieczeń. W wolnym czasie eksploruje otoczenie czytając i prowadząc bloga.

Dołącz do dyskusji

Kiedy można wybić szybę w aucie
Kiedy można wybić szybę w aucie? Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
Czy istnieje sytuacja, w której wybicie szyby jest uzasadnione? Czy ryzyko poniesienia kary za zniszczenie cudzego mienia jest w stanie przeważyć moralny obowiązek uratowania bezbronnych istot? [bee_cta_inset style='1' header='Uzupełnij tylko 2 pola i poznaj cenę OC/AC od razu!' link='http...
Czytaj dalej
Ubezpieczenie biletu lotniczego
Ubezpieczenie biletu lotniczego Autor Katarzyna Matusiak Turystyczne
Kiedy ostatnio odwoływałeś lot? Zdarza się, prawda? Nagłe awarie, zmiany planów, niespodziewane choroby - wiele czynników może spowodować, że Twoje starannie zaplanowane podróże lądują na śmietniku. Zamiast doświadczać bólu po utracie cennego biletu lotniczego, można rozważyć u...
Czytaj dalej