Weronika Cichocka
Weronika Cichocka
Aktualizowano: 24.11.2022 Komunikacyjne
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 4 minut.
5/5 - (1 vote)

Znak ustąp pierwszeństwa przejazdu jest jednym z najważniejszych z grupy znaków ostrzegawczych. Znak A7, bo taki jest jego symbol, ustawiany jest na skrzyżowaniach. Pozwala on na bezpieczne pokonanie „krzyżówki”, która nie jest wyposażona w sygnalizację świetlną.

<3
Uzupełnij tylko 2 pola i poznaj cenę OC/AC od razu!Poznaj cenę OC
X

Jak wygląda znak ustąp pierwszeństwa? O czym informuje znak ustąp pierwszeństwa? Czy trzeba zatrzymać się przed znakiem ustąp pierwszeństwa? Dlaczego znak ostrzegawczy ustąp pierwszeństwa jest odwrócony? Tego wszystkiego dowiecie się w naszym artykule.

Czytaj także: Znaki poziome

Jak wygląda znak ustąp pierwszeństwa przejazdu?

Znak ustąp pierwszeństwa przejazdu, podobnie jak inne znaki ostrzegawcze jest trójkątny, ma pomarańczowe tło i czerwoną obwódkę. Na pomarańczowym tle nie znajduje się żaden symbol. Wyróżnia go jedna rzecz – obrócony jest do góry nogami. Wierzchołek trójkąta skierowany jest ku dołowi, a dwa kąty ku górze.

Nie ma możliwości, abyśmy pomylili ten znak z jakimkolwiek innym – taki zresztą był cel osób, które opracowywały jego kolorystykę, kształt i położenie.

Dlaczego znak ostrzegawczy ustąp pierwszeństwa jest odwrócony?

Wiele osób zastanawia się, dlaczego znak A7 jest odwrócony do góry nogami. Powód jest bardzo prosty – bezpieczeństwo. Wszystkie znaki tego typu są w jednakowej kolorystyce i mają ten sam kształt. Jednak żaden z nich nie wymaga od kierowcy tak konkretnego zachowania, jakim jest ustąpienie pierwszeństwa.

Znak został odwrócony po to, aby nawet w zimę, kiedy zasypie go śnieg, kierowca wiedział, z jakim znakiem ma do czynienia. W jego głowie automatycznie zapala się lampka „ustąp pierwszeństwa. Zachowanie szczególnej ostrożności na drodze bez pierwszeństwa przejazdu ma szczególne znaczenie dla bezpieczeństwa.

Niektóre skrzyżowania mają bardzo ograniczoną widoczność – w takim przypadku najlepiej zatrzymać pojazd, rozejrzeć się i dopiero wtedy ruszyć.

O czym informuje znak ustąp pierwszeństwa?

Ustąp pierwszeństwa znak – informuje nas o tym, że znajdujemy się na drodze podporządkowanej i bez względu na to, po której stronie nadjeżdża pojazd, musimy bezwzględnie ustąpić mu pierwszeństwa.

Czy trzeba zatrzymać się przed znakiem ustąp pierwszeństwa?

Nie ma obowiązku zatrzymywania pojazdu przed znakiem A7. Wszystko zależy od sytuacji na drodze i konkretnego skrzyżowania. Jeżeli z daleka jesteśmy w stanie ocenić, że jest pusto, wystarczy, że zwolnimy, aby mieć całkowitą pewność, że możemy bezpiecznie przejechać. Pamiętajmy, że bez względu na wszystko, widząc znak A7 powinniśmy zachować szczególną ostrożność.

Znak pierwszeństwa przejazdu

Znak pierwszeństwa posiada za to symbol D-1. Jest pochylonym kwadratem. Ma pomarańczowo-białe tło i czarną obwódkę. Widząc ten znak na skrzyżowaniu wiemy, że mamy bezwzględne pierwszeństwo przed innymi pojazdami. Nie oznacza to jednak, że powinniśmy pokonywać skrzyżowanie bezrefleksyjnie i pełną prędkością.

Na drodze obowiązuje zasada ograniczonego zaufania. Zawsze musimy zakładać, że inny kierowca może nie zauważyć, że musi ustąpić pierwszeństwa lub znak został zasłonięty przez przydrożna roślinność.

PODSUMOWANIE:

  • Znak ustąp pierwszeństwa przejazdu jest trójkątny, ma pomarańczowe tło i czerwoną obwódkę.
  • Ustąp pierwszeństwa znak informuje nas o tym, że znajdujemy się na drodze podporządkowanej.
  • Nie trzeba zatrzymać pojazdu przed znakiem A7.

Weronika Cichocka
Weronika Cichocka

Dziennikarka z wieloletnim doświadczeniem. Od lat pisząca o ubezpieczeniach, ekonomii i zdrowiu. Specjalista ds. PR i marketingu internetowego.

Mandat za złe parkowanie
Mandat za złe parkowanie Autor Katarzyna Matusiak Komunikacyjne
Każdy kierowca wie, że parkowanie w niedozwolonym miejscu może skończyć się mandatem. Ale czy na pewno znamy wszystkie niuanse związane z "mandatem za złe parkowanie"? Czy wiesz, kiedy możesz go dostać, ile wynosi i czy można się od niego odwołać? W tym artykule postaramy się rozwia...
Czytaj dalej
Przejazd rowerem przez pasy
Przejazd rowerem przez pasy Autor Weronika Cichocka Pozostałe
Kiedy dzieci poniżej 10. roku życia ruszają na rowerze w drodze do szkoły, zaskakująco wiele z nich nie zdaje sobie sprawy, że przepisy drogowe traktują je w sposób wyjątkowy. W świetle prawa, te najmłodsze rowerzystki i rowerzyści nie są bowiem uważani za typowych uczestników ruchu ...
Czytaj dalej