Weronika Cichocka
Weronika Cichocka
Aktualizowano: 24.11.2022 Komunikacyjne
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 4 minut.
5/5 - (1 vote)

Znak ustąp pierwszeństwa przejazdu jest jednym z najważniejszych z grupy znaków ostrzegawczych. Znak A7, bo taki jest jego symbol, ustawiany jest na skrzyżowaniach. Pozwala on na bezpieczne pokonanie „krzyżówki”, która nie jest wyposażona w sygnalizację świetlną.

<3
Uzupełnij tylko 2 pola i poznaj cenę OC/AC od razu!Poznaj cenę OC
X

Jak wygląda znak ustąp pierwszeństwa? O czym informuje znak ustąp pierwszeństwa? Czy trzeba zatrzymać się przed znakiem ustąp pierwszeństwa? Dlaczego znak ostrzegawczy ustąp pierwszeństwa jest odwrócony? Tego wszystkiego dowiecie się w naszym artykule.

Czytaj także: Znaki poziome

Jak wygląda znak ustąp pierwszeństwa przejazdu?

Znak ustąp pierwszeństwa przejazdu, podobnie jak inne znaki ostrzegawcze jest trójkątny, ma pomarańczowe tło i czerwoną obwódkę. Na pomarańczowym tle nie znajduje się żaden symbol. Wyróżnia go jedna rzecz – obrócony jest do góry nogami. Wierzchołek trójkąta skierowany jest ku dołowi, a dwa kąty ku górze.

Nie ma możliwości, abyśmy pomylili ten znak z jakimkolwiek innym – taki zresztą był cel osób, które opracowywały jego kolorystykę, kształt i położenie.

Dlaczego znak ostrzegawczy ustąp pierwszeństwa jest odwrócony?

Wiele osób zastanawia się, dlaczego znak A7 jest odwrócony do góry nogami. Powód jest bardzo prosty – bezpieczeństwo. Wszystkie znaki tego typu są w jednakowej kolorystyce i mają ten sam kształt. Jednak żaden z nich nie wymaga od kierowcy tak konkretnego zachowania, jakim jest ustąpienie pierwszeństwa.

Znak został odwrócony po to, aby nawet w zimę, kiedy zasypie go śnieg, kierowca wiedział, z jakim znakiem ma do czynienia. W jego głowie automatycznie zapala się lampka „ustąp pierwszeństwa. Zachowanie szczególnej ostrożności na drodze bez pierwszeństwa przejazdu ma szczególne znaczenie dla bezpieczeństwa.

Niektóre skrzyżowania mają bardzo ograniczoną widoczność – w takim przypadku najlepiej zatrzymać pojazd, rozejrzeć się i dopiero wtedy ruszyć.

O czym informuje znak ustąp pierwszeństwa?

Ustąp pierwszeństwa znak – informuje nas o tym, że znajdujemy się na drodze podporządkowanej i bez względu na to, po której stronie nadjeżdża pojazd, musimy bezwzględnie ustąpić mu pierwszeństwa.

Czy trzeba zatrzymać się przed znakiem ustąp pierwszeństwa?

Nie ma obowiązku zatrzymywania pojazdu przed znakiem A7. Wszystko zależy od sytuacji na drodze i konkretnego skrzyżowania. Jeżeli z daleka jesteśmy w stanie ocenić, że jest pusto, wystarczy, że zwolnimy, aby mieć całkowitą pewność, że możemy bezpiecznie przejechać. Pamiętajmy, że bez względu na wszystko, widząc znak A7 powinniśmy zachować szczególną ostrożność.

Znak pierwszeństwa przejazdu

Znak pierwszeństwa posiada za to symbol D-1. Jest pochylonym kwadratem. Ma pomarańczowo-białe tło i czarną obwódkę. Widząc ten znak na skrzyżowaniu wiemy, że mamy bezwzględne pierwszeństwo przed innymi pojazdami. Nie oznacza to jednak, że powinniśmy pokonywać skrzyżowanie bezrefleksyjnie i pełną prędkością.

Na drodze obowiązuje zasada ograniczonego zaufania. Zawsze musimy zakładać, że inny kierowca może nie zauważyć, że musi ustąpić pierwszeństwa lub znak został zasłonięty przez przydrożna roślinność.

PODSUMOWANIE:

  • Znak ustąp pierwszeństwa przejazdu jest trójkątny, ma pomarańczowe tło i czerwoną obwódkę.
  • Ustąp pierwszeństwa znak informuje nas o tym, że znajdujemy się na drodze podporządkowanej.
  • Nie trzeba zatrzymać pojazdu przed znakiem A7.

Weronika Cichocka
Weronika Cichocka

Dziennikarka z wieloletnim doświadczeniem. Od lat pisząca o ubezpieczeniach, ekonomii i zdrowiu. Specjalista ds. PR i marketingu internetowego.

Samochody hybrydowe mhev hev phev
Samochody hybrydowe mHEV, HEV i PHEV Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
W świecie motoryzacyjnym, pojęcie hybrydowego samochodu staje się coraz powszechniejsze, ale co tak naprawdę oznacza bycie hybrydą? Poza tradycyjnym silnikiem spalinowym, hybrydy wyposażone są w silnik elektryczny, a ich działanie można podzielić na trzy główne typy: mHEV, HEV i PHEV, k...
Czytaj dalej
Ubezpieczenie samochodu OC
Ubezpieczenie samochodu OC Autor Katarzyna Matusiak Komunikacyjne
Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej właścicieli pojazdów mechanicznych, znane powszechnie jako ubezpieczenie samochodu OC, stanowi nie tylko obowiązkowy element posiadania i eksploatacji pojazdu w Polsce, ale również kluczowy aspekt bezpieczeństwa na drogach. W tym artykule przyjrzymy ...
Czytaj dalej