Weronika Cichocka
Weronika Cichocka
Aktualizowano: 10.01.2023 Komunikacyjne
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 3 minut.
5/5 - (3 votes)

Rondo turbinowe to innowacyjne rozwiązanie wymyślone w 1998 roku w Holandii. Zaprojektowane jest w taki sposób, aby potoki ruchu wewnętrznego i zewnętrznego nie przecinały się. Oznacza to, że ruch na nim jest bezkolizyjny. Tego typu rondo jest niezwykle wydajne i bezpieczne – jedynym warunkiem jest jednak to, aby kierowcy potrafili z niego korzystać.

<3
Uzupełnij tylko 2 pola i poznaj cenę OC/AC od razu!Poznaj cenę OC
X

Co to jest rondo turbinowe, jakie panują na nim zasady, kto ma pierwszeństwo na rondzie turbinowym, czy trzeba włączać na nim kierunkowskaz – tego wszystkiego dowiecie się w naszym artykule.

Po czym poznać rondo turbinowe?

Przed rondem turbinowym ustawione są znaki, które informują kierowcę, o tym, że powinien wybrać kierunek jazdy oraz właściwego dla tego wyboru pasa ruchu. Jest to bardzo ważne, ponieważ będąc już na samym rondzie, nie możemy zmienić pasa. Dzięki temu ruch odbywa się w niezwykle płynny sposób.

Czytaj także: Jazda po rondzie

Często zdarza się, że pasy ruchu na rondzie ograniczone są wysepkami i separatorami, które fizycznie uniemożliwiają zmianę pasa.

Pojazdy poruszające się po rondzie turbinowym kierowane są bezkolizyjnie do odpowiedniego wylotu ronda, dzięki czemu, teoretycznie, wyeliminowane jest ryzyko kolizji. W praktyce jednak, szczególnie na polskich drogach, kierowcy nieumiejętnie poruszający się po tego typu rondzie, powodują niebezpieczne sytuacje.

Rondo turbinowe określane jest też jako rondo ślimakowe i rondo hybrydowe.

Jak zachować się na rondzie turbinowym?

Rondo turbinowe zasady ma bardzo proste. Jak zachować się na rondzie turbinowym? Przede wszystkim powinniśmy zwracać uwagę na znaki, tuż przed wjazdem na rondo. Dzięki temu będziemy mogli wybrać odpowiedni pas dla celu naszej podróży. Jeżeli jednak pomylimy się, pod żadnym pozorem nie możemy zmieniać pasa ruchu przebywając już na samym rondzie.

Po pierwsze linię ciągłą narażamy się na mandat, a po drugie, możemy spowodować kolizję z poprawnie poruszającym się pojazdem.

Kto ma pierwszeństwo na rondzie turbinowym?

Zasady panujące na rondzie turbinowym są bardzo proste. Musimy ustąpić pierwszeństwa pojazdom, które znajdują się na rondzie. Czasem zdarza się, że rondo przecinają tory tramwajowe. W tym przypadku musimy zachować się podobnie. Jeżeli tramwaj wjechał już na rondo, mamy obowiązek go przepuścić.

Czy na rondzie turbinowym trzeba włączać kierunkowskaz?

Zasada jest taka sama jak przy klasycznym rondzie. Kierowca ma obowiązek zasygnalizować moment, w którym chce opuścić rondo. Nie trzeba włączać lewego kierunkowskazu podczas jazdy na samym rondzie.

PODSUMOWANIE:

  • Na rondzie turbinowym nie możemy zmienić pas.
  • Pas drogowy na podstawie znaków należy wybrać przed wjazdem na rondo.
  • Inne nazwy tego rodzaju ronda to: rondo ślimakowe i rondo hybrydowe.

Weronika Cichocka
Weronika Cichocka

Dziennikarka z wieloletnim doświadczeniem. Od lat pisząca o ubezpieczeniach, ekonomii i zdrowiu. Specjalista ds. PR i marketingu internetowego.

Budowa DK9
Budowa DK9 Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
GDDKiA zapowiedziała budowę nowego odcinka drogi krajowej DK9, który będzie kluczowym elementem poprawy ruchu na osi północ-południe w okolicach Rzeszowa. Ten imponujący fragment trasy rozciągnie się na 60 kilometrów, stanowiąc znaczący krok w ułatwieniu podróży dla kierowców w tym...
Czytaj dalej
Które auta mogą jeździć na E10
Które auta mogą jeździć na E10? Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
Od 1 stycznia 2024 roku, polskie stacje paliw wprowadzają rewolucyjną zmianę - benzynę silnikową 95-oktanową zawierającą do 10% biokomponentów, znaną jako E10. Ta przełomowa inicjatywa zastąpi obecną benzynę E5 o tej samej liczbie oktanowej. Co to oznacza dla kierowców i jak wpłynie...
Czytaj dalej