Anna Rychlewicz
Anna Rychlewicz
Aktualizowano: 14.03.2022 Komunikacyjne
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 5 minut.
Rate this post

W rzeczywistości każdego kierowcy zniżki na ubezpieczenie auta są na wagę złota. Pozwalają one zaoszczędzić co nieco na obowiązkowym ubezpieczeniu samochodu i sprawiają, że zakup polisy staje się mniej dotkliwy finansowo. Na zniżki na ubezpieczenie auta możemy łatwo zapracować, jednak jeszcze łatwiej możemy je stracić. Czym są zniżki w OC? Jak są naliczane i w jaki sposób zmienia się cena ubezpieczenia po ich stracie? 

<3
Uzupełnij tylko 2 pola i poznaj cenę OC/AC od razu!Poznaj cenę OC
X

Czym są zniżki w OC i jak są naliczane? 

Zniżki na ubezpieczenie samochodu to rabat, jaki udzielany jest kierowcom przez towarzystwa ubezpieczeniowe, z uwzględnieniem historii ubezpieczeniowej i bezszkodowej jazdy. Efektem zniżek jest obniżenie podstawowej składki ubezpieczeniowej. Sposób, w jaki naliczane są zniżki na ubezpieczenie auta ustalany jest indywidualnie przez każde towarzystwo.

UWAGA: Zniżki w OC przypisane są do konkretnego właściciela pojazdu oraz do współwłaściciela. W praktyce oznacza to, że w przypadku współwłasności samochodu, podczas wyliczenia składki ubezpieczeniowej, ubezpieczyciel weźmie pod uwagę zniżki bardziej doświadczonego kierowcy.

System procentowego naliczania zniżek i zwyżek OC nazywany jest systemem bonus-malus, który polega na klasyfikacji kierowców na podstawie dotychczasowych szkód. Standardowo, każdy rok bezpiecznej i bezszkodowej jazdy sprawia, że na koncie kierowcy zapisuje się 10 proc. zniżki w OC. Tę samą ulgę możemy utracić w przypadku każdej spowodowanej szkody. Nie jest to jednak regułą, ponieważ na rynku ubezpieczeniowym znajdziemy towarzystwa, które kierują się zupełnie inną polityką i przykładowo za każdą szkodę naliczą nam chociażby 20 proc. zwyżki. 

Za co naliczane są zniżki na ubezpieczenie auta? 

Nie będzie zaskoczeniem stwierdzenie, że sprawdzonym, a jednocześnie najszybszym sposobem na zgromadzenie zniżek na obowiązkowe ubezpieczenie samochodu jest bezpieczna jazda i bezszkodowa historia kierowcy. Faktem jest natomiast, że każdy ubezpieczyciel podczas wyliczenia składki polisy weźmie pod uwagę różne czynniki. W zależności od towarzystwa – jeden czynnik może być dla niego nieco bardziej istotny, inny mniej. Wśród nich możemy wymienić chociażby te związane z samym pojazdem, jak parametry techniczne auta oraz te związane bezpośrednio z kierowcą – wiek, doświadczenie za kółkiem czy miejsce zamieszkania. 

UWAGA: Choć może się wydawać, że zniżki na ubezpieczenie auta mogą zadecydować o wysokości składki ubezpieczeniowej, są one jedynie jednym z wielu czynników mających wpływ na jej wysokość.

Co do zasady jednak, doświadczony kierowca w sile wieku, który latami bezszkodowej jazdy zapracował sobie na maksymalne zniżki, do tego na co dzień porusza się po mniejszej miejscowości, gdzie ryzyko kolizji jest mniejsze niż w wielkich aglomeracjach, a jego auto może pochwalić się niezbyt dużą pojemnością silnika, może liczyć na nieco przychylniejsze traktowanie ze strony ubezpieczycieli i niższe składki ubezpieczeniowe. 

Utrata zniżki na ubezpieczenie auta, czyli o ile wzrośnie cena OC? 

Zniżki na ubezpieczenie auta są niezwykle pożądane przez wszystkich kierowców. Jesteśmy świadomi tego, że wraz z każdą szkodą, której dopuścimy się na drodze, nasza sytuacja staje się nieco mniej optymistyczna – każda zwyżka to droższa składka ubezpieczenia. Faktem jest, że zarówno zwyżki, jak i zniżki mogą znacząco zmienić bazową składkę, ale czy są w stanie przesądzić o jej wysokości? Absolutnie nie. 

Zniżki na ubezpieczenie auta nie są w stanie zagwarantować nam najtańszej polisy. Kierowcy żyjący w przekonaniu, że dzięki maksymalnej zniżce będą mieli zagwarantowane najtańsze OC, niestety są w błędzie. Oczywiście zniżki te są jednym z czynników, które wpływają na ostateczną wysokość składki, jednak nie przesądzają o niej. Warto mieć na uwadze, że zniżka zniżce nierówna, a każdy ubezpieczyciel może przywiązywać wagę do nieco innych kwestii. W efekcie okaże się, że bazowa cena OC w jednym towarzystwie będzie na porównywalnym poziomie, co cena polisy uwzględniającą maksymalną zniżkę w innym. Pamiętajmy, że każde towarzystwo ubezpieczeniowe ma pełną dowolność w kształtowaniu zarówno ceny polisy, jak i polityki przyznawania zniżek. 

PODSUMOWANIE: 

  • Zniżki OC to określenie procentowego rabatu, który udzielany jest właścicielowi pojazdu podczas zakupu obowiązkowego ubezpieczania. 
  • Zniżki na ubezpieczenie auta przypisane są do konkretnego kierowcy, a nie do samochodu. 
  • W przypadku współwłasności auta, ubezpieczyciel podczas wyliczania wysokości składki weźmie pod uwagę historię bardziej doświadczonego kierowcy i wyższe zniżki na OC.
  • Zniżki OC choć są jedynym z czynników wpływających na cenę polisy, nie są w stanie zagwarantować najtańszego ubezpieczenia.

Anna Rychlewicz
Anna Rychlewicz

Absolwentka dziennikarstwa i zarządzania mediami. Na świat patrzy przez pryzmat tego, jakimi słowami może go opisać. Nieustannie poszerza horyzonty podejmując się tematów z zakresu turystyki, językoznawstwa czy tematyki kryminalnej. Od kilku lat związana z branżą ubezpieczeń. W wolnym czasie eksploruje otoczenie czytając i prowadząc bloga.

[vc_row type=”in_container” full_screen_row_position=”middle” column_margin=”default” scene_position=”center” text_color=”dark” text_align=”left” overlay_strength=”0.3″ shape_divider_position=”bottom” bg_image_animation=”none”][vc_column column_padding=”no-extra-padding” column_padding_position=”all” background_color_opacity=”1″ background_hover_color_opacity=”1″ column_link_target=”_self” column_shadow=”none” column_border_radius=”none” width=”1/1″ tablet_width_inherit=”default” tablet_text_alignment=”default” phone_text_alignment=”default” overlay_strength=”0.3″ column_border_width=”none” column_border_style=”solid” bg_image_animation=”none”]
[/vc_column][/vc_row][vc_row type=”full_width_background” full_screen_row_position=”middle” column_margin=”default” scene_position=”center” text_color=”dark” text_align=”left” top_padding=”4%” bottom_padding=”4%” color_overlay=”rgba(69,69,255,0.15)” overlay_strength=”0.3″ shape_divider_position=”bottom” bg_image_animation=”none” shape_type=””][vc_column column_padding=”no-extra-padding” column_padding_position=”all” background_color_opacity=”1″ background_hover_color_opacity=”1″ column_link_target=”_self” column_shadow=”none” column_border_radius=”none” width=”1/1″ tablet_width_inherit=”default” tablet_text_alignment=”default” phone_text_alignment=”default” overlay_strength=”0.3″ column_border_width=”none” column_border_style=”solid” bg_image_animation=”none”][vc_row_inner column_margin=”default” text_align=”left”][vc_column_inner column_padding=”no-extra-padding” column_padding_position=”all” background_color_opacity=”1″ background_hover_color_opacity=”1″ column_shadow=”none” column_border_radius=”none” bottom_margin=”2%” column_link_target=”_self” width=”1/1″ tablet_width_inherit=”default” overlay_strength=”0.3″ column_border_width=”none” column_border_style=”solid” bg_image_animation=”none”][vc_column_text]
Poradnik dla kierowców
Praktyczne informacje o ubezpieczeniu OC/AC
[/vc_column_text][/vc_column_inner][/vc_row_inner][vc_row_inner column_margin=”default” text_align=”left”][vc_column_inner column_padding=”padding-4-percent” column_padding_position=”all” centered_text=”true” background_color_opacity=”1″ background_hover_color_opacity=”1″ column_shadow=”none” column_border_radius=”none” column_link_target=”_self” width=”1/3″ tablet_width_inherit=”default” overlay_strength=”0.3″ column_border_width=”none” column_border_style=”solid” bg_image_animation=”none”][vc_column_text css=”.vc_custom_1673606981694{margin-top: 0px !important;margin-bottom: 0px !important;}”]

Ubezpieczenie samochodu

Co obejmuje ubezpieczenie OC

[/vc_column_text][/vc_column_inner][vc_column_inner column_padding=”padding-4-percent” column_padding_position=”all” background_color_opacity=”1″ background_hover_color_opacity=”1″ column_shadow=”none” column_border_radius=”none” column_link_target=”_self” width=”1/3″ tablet_width_inherit=”default” overlay_strength=”0.3″ column_border_width=”none” column_border_style=”solid” bg_image_animation=”none”][vc_column_text css=”.vc_custom_1675167557776{margin-top: 0px !important;margin-bottom: 0px !important;}”]

Kalkulator OC

Kalkulator OC bez podawania danych

[/vc_column_text][/vc_column_inner][vc_column_inner column_padding=”padding-4-percent” column_padding_position=”all” background_color_opacity=”1″ background_hover_color_opacity=”1″ column_shadow=”none” column_border_radius=”none” column_link_target=”_self” width=”1/3″ tablet_width_inherit=”default” overlay_strength=”0.3″ column_border_width=”none” column_border_style=”solid” bg_image_animation=”none”][vc_column_text css=”.vc_custom_1677793971799{margin-top: 0px !important;margin-bottom: 0px !important;}”]

Pozostałe porady

Eurotax – wycena samochodu

Historia pojazdu po numerze rejestracyjnym

[/vc_column_text][/vc_column_inner][/vc_row_inner][/vc_column][/vc_row]

Dołącz do dyskusji

Test percepcji zagrożeń
Test percepcji zagrożeń Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
Prawo jazdy to uprawnienie, które od wielu lat jest uważane za jeden z kluczowych elementów życia współczesnego człowieka. Daje nam możliwość poruszania się samochodem, co jest często niezbędne do pracy, nauki, czy po prostu codziennego życia. Jednak zdawalność egzaminów na prawo j...
Czytaj dalej
Staycation
Staycation Autor Katarzyna Matusiak Turystyczne
W ostatnich latach pojęcie "staycation" zyskało na popularności, stając się synonimem nowoczesnego wypoczynku. Staycation, czyli wakacje spędzane w domu lub blisko miejsca zamieszkania, to alternatywa dla tradycyjnych wyjazdów, która zyskała szczególne uznanie wśród osób poszukujących...
Czytaj dalej