Anna Rychlewicz
Anna Rychlewicz
Aktualizowano: 14.03.2022 Komunikacyjne
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 5 minut.
Rate this post

W rzeczywistości każdego kierowcy zniżki na ubezpieczenie auta są na wagę złota. Pozwalają one zaoszczędzić co nieco na obowiązkowym ubezpieczeniu samochodu i sprawiają, że zakup polisy staje się mniej dotkliwy finansowo. Na zniżki na ubezpieczenie auta możemy łatwo zapracować, jednak jeszcze łatwiej możemy je stracić. Czym są zniżki w OC? Jak są naliczane i w jaki sposób zmienia się cena ubezpieczenia po ich stracie? 

<3
Uzupełnij tylko 2 pola i poznaj cenę OC/AC od razu!Poznaj cenę OC
X

Czym są zniżki w OC i jak są naliczane? 

Zniżki na ubezpieczenie samochodu to rabat, jaki udzielany jest kierowcom przez towarzystwa ubezpieczeniowe, z uwzględnieniem historii ubezpieczeniowej i bezszkodowej jazdy. Efektem zniżek jest obniżenie podstawowej składki ubezpieczeniowej. Sposób, w jaki naliczane są zniżki na ubezpieczenie auta ustalany jest indywidualnie przez każde towarzystwo.

UWAGA: Zniżki w OC przypisane są do konkretnego właściciela pojazdu oraz do współwłaściciela. W praktyce oznacza to, że w przypadku współwłasności samochodu, podczas wyliczenia składki ubezpieczeniowej, ubezpieczyciel weźmie pod uwagę zniżki bardziej doświadczonego kierowcy.

System procentowego naliczania zniżek i zwyżek OC nazywany jest systemem bonus-malus, który polega na klasyfikacji kierowców na podstawie dotychczasowych szkód. Standardowo, każdy rok bezpiecznej i bezszkodowej jazdy sprawia, że na koncie kierowcy zapisuje się 10 proc. zniżki w OC. Tę samą ulgę możemy utracić w przypadku każdej spowodowanej szkody. Nie jest to jednak regułą, ponieważ na rynku ubezpieczeniowym znajdziemy towarzystwa, które kierują się zupełnie inną polityką i przykładowo za każdą szkodę naliczą nam chociażby 20 proc. zwyżki. 

Za co naliczane są zniżki na ubezpieczenie auta? 

Nie będzie zaskoczeniem stwierdzenie, że sprawdzonym, a jednocześnie najszybszym sposobem na zgromadzenie zniżek na obowiązkowe ubezpieczenie samochodu jest bezpieczna jazda i bezszkodowa historia kierowcy. Faktem jest natomiast, że każdy ubezpieczyciel podczas wyliczenia składki polisy weźmie pod uwagę różne czynniki. W zależności od towarzystwa – jeden czynnik może być dla niego nieco bardziej istotny, inny mniej. Wśród nich możemy wymienić chociażby te związane z samym pojazdem, jak parametry techniczne auta oraz te związane bezpośrednio z kierowcą – wiek, doświadczenie za kółkiem czy miejsce zamieszkania. 

UWAGA: Choć może się wydawać, że zniżki na ubezpieczenie auta mogą zadecydować o wysokości składki ubezpieczeniowej, są one jedynie jednym z wielu czynników mających wpływ na jej wysokość.

Co do zasady jednak, doświadczony kierowca w sile wieku, który latami bezszkodowej jazdy zapracował sobie na maksymalne zniżki, do tego na co dzień porusza się po mniejszej miejscowości, gdzie ryzyko kolizji jest mniejsze niż w wielkich aglomeracjach, a jego auto może pochwalić się niezbyt dużą pojemnością silnika, może liczyć na nieco przychylniejsze traktowanie ze strony ubezpieczycieli i niższe składki ubezpieczeniowe. 

Utrata zniżki na ubezpieczenie auta, czyli o ile wzrośnie cena OC? 

Zniżki na ubezpieczenie auta są niezwykle pożądane przez wszystkich kierowców. Jesteśmy świadomi tego, że wraz z każdą szkodą, której dopuścimy się na drodze, nasza sytuacja staje się nieco mniej optymistyczna – każda zwyżka to droższa składka ubezpieczenia. Faktem jest, że zarówno zwyżki, jak i zniżki mogą znacząco zmienić bazową składkę, ale czy są w stanie przesądzić o jej wysokości? Absolutnie nie. 

Zniżki na ubezpieczenie auta nie są w stanie zagwarantować nam najtańszej polisy. Kierowcy żyjący w przekonaniu, że dzięki maksymalnej zniżce będą mieli zagwarantowane najtańsze OC, niestety są w błędzie. Oczywiście zniżki te są jednym z czynników, które wpływają na ostateczną wysokość składki, jednak nie przesądzają o niej. Warto mieć na uwadze, że zniżka zniżce nierówna, a każdy ubezpieczyciel może przywiązywać wagę do nieco innych kwestii. W efekcie okaże się, że bazowa cena OC w jednym towarzystwie będzie na porównywalnym poziomie, co cena polisy uwzględniającą maksymalną zniżkę w innym. Pamiętajmy, że każde towarzystwo ubezpieczeniowe ma pełną dowolność w kształtowaniu zarówno ceny polisy, jak i polityki przyznawania zniżek. 

PODSUMOWANIE: 

  • Zniżki OC to określenie procentowego rabatu, który udzielany jest właścicielowi pojazdu podczas zakupu obowiązkowego ubezpieczania. 
  • Zniżki na ubezpieczenie auta przypisane są do konkretnego kierowcy, a nie do samochodu. 
  • W przypadku współwłasności auta, ubezpieczyciel podczas wyliczania wysokości składki weźmie pod uwagę historię bardziej doświadczonego kierowcy i wyższe zniżki na OC.
  • Zniżki OC choć są jedynym z czynników wpływających na cenę polisy, nie są w stanie zagwarantować najtańszego ubezpieczenia.

Anna Rychlewicz
Anna Rychlewicz

Absolwentka dziennikarstwa i zarządzania mediami. Na świat patrzy przez pryzmat tego, jakimi słowami może go opisać. Nieustannie poszerza horyzonty podejmując się tematów z zakresu turystyki, językoznawstwa czy tematyki kryminalnej. Od kilku lat związana z branżą ubezpieczeń. W wolnym czasie eksploruje otoczenie czytając i prowadząc bloga.

Dołącz do dyskusji
Samochód van
Samochód VAN Autor Anna Rychlewicz Komunikacyjne
Van to typ nadwozia wielozadaniowego. W zależności od jego konfiguracji może służyć do przewozu ładunków lub pasażerów. Jest to pojazd pracujący, który chętnie wykorzystują różnego rodzaju firmy i przedsiębiorstwa. To także świetny środek transportowy dla większej liczby osób. ...
Czytaj dalej
liftback
Liftback Autor Agata Wiśniewska Komunikacyjne
Liftback to typ nadwozia samochodowego, który jest niezwykle podobny do sedana lub do hatchbacka. Niektórzy twierdzą nawet, że te pojęcia są sobie tożsame i nie ma między nimi żadnych różnić. Jak jest naprawdę? Jak odróżnić nadwozie liftback od innych typów samochodów? Zapraszamy n...
Czytaj dalej