Anna Rychlewicz
Anna Rychlewicz
Aktualizowano: 14.03.2022 Komunikacyjne
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 5 minut.
Rate this post

W rzeczywistości każdego kierowcy zniżki na ubezpieczenie auta są na wagę złota. Pozwalają one zaoszczędzić co nieco na obowiązkowym ubezpieczeniu samochodu i sprawiają, że zakup polisy staje się mniej dotkliwy finansowo. Na zniżki na ubezpieczenie auta możemy łatwo zapracować, jednak jeszcze łatwiej możemy je stracić. Czym są zniżki w OC? Jak są naliczane i w jaki sposób zmienia się cena ubezpieczenia po ich stracie? 

<3
Uzupełnij tylko 2 pola i poznaj cenę OC/AC od razu!Poznaj cenę OC
X

Czym są zniżki w OC i jak są naliczane? 

Zniżki na ubezpieczenie samochodu to rabat, jaki udzielany jest kierowcom przez towarzystwa ubezpieczeniowe, z uwzględnieniem historii ubezpieczeniowej i bezszkodowej jazdy. Efektem zniżek jest obniżenie podstawowej składki ubezpieczeniowej. Sposób, w jaki naliczane są zniżki na ubezpieczenie auta ustalany jest indywidualnie przez każde towarzystwo.

UWAGA: Zniżki w OC przypisane są do konkretnego właściciela pojazdu oraz do współwłaściciela. W praktyce oznacza to, że w przypadku współwłasności samochodu, podczas wyliczenia składki ubezpieczeniowej, ubezpieczyciel weźmie pod uwagę zniżki bardziej doświadczonego kierowcy.

System procentowego naliczania zniżek i zwyżek OC nazywany jest systemem bonus-malus, który polega na klasyfikacji kierowców na podstawie dotychczasowych szkód. Standardowo, każdy rok bezpiecznej i bezszkodowej jazdy sprawia, że na koncie kierowcy zapisuje się 10 proc. zniżki w OC. Tę samą ulgę możemy utracić w przypadku każdej spowodowanej szkody. Nie jest to jednak regułą, ponieważ na rynku ubezpieczeniowym znajdziemy towarzystwa, które kierują się zupełnie inną polityką i przykładowo za każdą szkodę naliczą nam chociażby 20 proc. zwyżki. 

Za co naliczane są zniżki na ubezpieczenie auta? 

Nie będzie zaskoczeniem stwierdzenie, że sprawdzonym, a jednocześnie najszybszym sposobem na zgromadzenie zniżek na obowiązkowe ubezpieczenie samochodu jest bezpieczna jazda i bezszkodowa historia kierowcy. Faktem jest natomiast, że każdy ubezpieczyciel podczas wyliczenia składki polisy weźmie pod uwagę różne czynniki. W zależności od towarzystwa – jeden czynnik może być dla niego nieco bardziej istotny, inny mniej. Wśród nich możemy wymienić chociażby te związane z samym pojazdem, jak parametry techniczne auta oraz te związane bezpośrednio z kierowcą – wiek, doświadczenie za kółkiem czy miejsce zamieszkania. 

UWAGA: Choć może się wydawać, że zniżki na ubezpieczenie auta mogą zadecydować o wysokości składki ubezpieczeniowej, są one jedynie jednym z wielu czynników mających wpływ na jej wysokość.

Co do zasady jednak, doświadczony kierowca w sile wieku, który latami bezszkodowej jazdy zapracował sobie na maksymalne zniżki, do tego na co dzień porusza się po mniejszej miejscowości, gdzie ryzyko kolizji jest mniejsze niż w wielkich aglomeracjach, a jego auto może pochwalić się niezbyt dużą pojemnością silnika, może liczyć na nieco przychylniejsze traktowanie ze strony ubezpieczycieli i niższe składki ubezpieczeniowe. 

Utrata zniżki na ubezpieczenie auta, czyli o ile wzrośnie cena OC? 

Zniżki na ubezpieczenie auta są niezwykle pożądane przez wszystkich kierowców. Jesteśmy świadomi tego, że wraz z każdą szkodą, której dopuścimy się na drodze, nasza sytuacja staje się nieco mniej optymistyczna – każda zwyżka to droższa składka ubezpieczenia. Faktem jest, że zarówno zwyżki, jak i zniżki mogą znacząco zmienić bazową składkę, ale czy są w stanie przesądzić o jej wysokości? Absolutnie nie. 

Zniżki na ubezpieczenie auta nie są w stanie zagwarantować nam najtańszej polisy. Kierowcy żyjący w przekonaniu, że dzięki maksymalnej zniżce będą mieli zagwarantowane najtańsze OC, niestety są w błędzie. Oczywiście zniżki te są jednym z czynników, które wpływają na ostateczną wysokość składki, jednak nie przesądzają o niej. Warto mieć na uwadze, że zniżka zniżce nierówna, a każdy ubezpieczyciel może przywiązywać wagę do nieco innych kwestii. W efekcie okaże się, że bazowa cena OC w jednym towarzystwie będzie na porównywalnym poziomie, co cena polisy uwzględniającą maksymalną zniżkę w innym. Pamiętajmy, że każde towarzystwo ubezpieczeniowe ma pełną dowolność w kształtowaniu zarówno ceny polisy, jak i polityki przyznawania zniżek. 

PODSUMOWANIE: 

  • Zniżki OC to określenie procentowego rabatu, który udzielany jest właścicielowi pojazdu podczas zakupu obowiązkowego ubezpieczania. 
  • Zniżki na ubezpieczenie auta przypisane są do konkretnego kierowcy, a nie do samochodu. 
  • W przypadku współwłasności auta, ubezpieczyciel podczas wyliczania wysokości składki weźmie pod uwagę historię bardziej doświadczonego kierowcy i wyższe zniżki na OC.
  • Zniżki OC choć są jedynym z czynników wpływających na cenę polisy, nie są w stanie zagwarantować najtańszego ubezpieczenia.

Anna Rychlewicz
Anna Rychlewicz

Absolwentka dziennikarstwa i zarządzania mediami. Na świat patrzy przez pryzmat tego, jakimi słowami może go opisać. Nieustannie poszerza horyzonty podejmując się tematów z zakresu turystyki, językoznawstwa czy tematyki kryminalnej. Od kilku lat związana z branżą ubezpieczeń. W wolnym czasie eksploruje otoczenie czytając i prowadząc bloga.

Dołącz do dyskusji

Budowa DK9
Budowa DK9 Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
GDDKiA zapowiedziała budowę nowego odcinka drogi krajowej DK9, który będzie kluczowym elementem poprawy ruchu na osi północ-południe w okolicach Rzeszowa. Ten imponujący fragment trasy rozciągnie się na 60 kilometrów, stanowiąc znaczący krok w ułatwieniu podróży dla kierowców w tym...
Czytaj dalej
Które auta mogą jeździć na E10
Które auta mogą jeździć na E10? Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
Od 1 stycznia 2024 roku, polskie stacje paliw wprowadzają rewolucyjną zmianę - benzynę silnikową 95-oktanową zawierającą do 10% biokomponentów, znaną jako E10. Ta przełomowa inicjatywa zastąpi obecną benzynę E5 o tej samej liczbie oktanowej. Co to oznacza dla kierowców i jak wpłynie...
Czytaj dalej