Weronika Cichocka
Weronika Cichocka
Aktualizowano: 16.03.2022 Komunikacyjne
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 4 minut.
Rate this post

Bardzo wiele film z sprzedających polisy komunikacyjne proponuje swoim klientom początkowo dość wysokie stawki. Odpowiada za nie tzw. zwyżka ubezpieczeniowa. Wyjaśniamy, co oznacza to pojęcie.

<3
Uzupełnij tylko 2 pola i poznaj cenę OC/AC od razu!Poznaj cenę OC
X

Zwyżki OC dla młodych kierowców

Najwięcej z obowiązkowe ubezpieczenie zapłacą kierowcy, którzy dopiero rozpoczynają prowadzenie pojazdu. Młodzi kierowcy nie mają wypracowanych żadnych zniżek i rabatów za lata bezszkodowej jazdy, zatem zgodnie ze statystykami, to oni powodują najwięcej kolizji i wypadków na terenie Polski. 

To właśnie tę grupę osób prowadzących auta możemy określić jako najbardziej ryzykowną, ponieważ bardzo często to właśnie oni cechują się dużą brawurą i kierują pojazdem w sposób bardzo nierozsądny. Niestety, OC dla młodego kierowcy jest najdroższe i to ta grupa generalnie płaci najwięcej. I choć być może nie jest to tak zwana zwyżka ubezpieczeniowa, to kwotę składki za roczną polisę podnosi brak rabatów. 

Zwyżki OC. Do jakiego wieku płacimy więcej?

W tym wypadku warto również zastanowić się, co tak naprawdę kryje się pod słowami “młody kierowca” dla większości towarzystw ubezpieczeniowych. Jako takie osoby określa te, które nie ukończyły 25. roku życia. Jednak warto zwrócić uwagę, że w niektórych towarzystwach, za młodego kierowcę uznawane są również osoby do ukończenia 26. roku życia.

Zwyżka OC po kolizji

Bardziej doświadczeni kierowcy najczęściej mogą mieć do czynienia ze zwyżką ubezpieczenia po zdarzeniu drogowym. Zwyżka OC za kolizję to jedną z najczęściej spotykanych sytuacji. Ubezpieczyciele sprawdzają historię prowadzenia pojazdu przez kierowcę i między innymi na tej podstawie ustalają wysokość kolejnych opłat przy zakupie i przedłużenia OC. 

Zakłady ubezpieczeniowe mają pewną dowolność w ustalaniu zwyżek oraz zniżek. Zatem o ile zakres obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego określony jest przepisami polskiego prawa, to sposoby rabatowania oraz karania kierowców ze szkodową jazdę pozostają w gestii towarzystwa ubezpieczeniowego.

Ile wynoszą zwyżki OC po kolizji?

Zazwyczaj zniszczenia, które pojawią się w danym roku polisowym po raz pierwszy, generują około 10% zwyżki. Nie dzieje się tak jednak we wszystkich firmach. W niektóry przypadkach już przy pierwszej szkodzie zwyżka ubezpieczeniowa podnosi cenę polisy o 20% a czasem nawet 30%. 

W tym momencie warto podkreślić, że nawet jeśli firma ubezpieczeniowa przyzna nam takie same zniżki jak w ubiegłym roku, to nie oznacza to, że zapłacimy dokładnie taką samą składkę. Ubezpieczyciel gwarantuje jedynie utrzymanie wysokości upustów na dotychczasowym poziomie. 

Niesie to za sobą szereg konsekwencji. Mimo podniesienia opłaty z powodu zwyżki, możemy zapłacić dokładnie tyle samo np. w innym towarzystwie ubezpieczeniowym lub też zwyżka w niewielkim stopniu wpłynie na kwotę składki. Dodatkowo nie wiemy, jak kształtować się będą ceny za obowiązkowe ubezpieczenie komunikacyjne w kolejnym roku polisowym na polskim rynku.

Zwyżka AC. Czy ubezpieczenia dobrowolne też mają zwyżki?

W momencie kiedy kierowca korzysta z ubezpieczenia autocasco musi liczyć się z utratą wypracowanych zniżek. W związku z tym następna polisa autocasco będzie droższa. Naturalnie, towarzystwa ubezpieczeniowe oferują swoim klientom tak zwane ubezpieczenie zniżek. Ubezpieczyciel za odpowiednią opłatą daje gwarancje zachowania dotychczasowych rabatów, bez względu na to, czy w ramach ubezpieczenia AC powstała szkoda. 

Weronika Cichocka
Weronika Cichocka

Dziennikarka z wieloletnim doświadczeniem. Od lat pisząca o ubezpieczeniach, ekonomii i zdrowiu. Specjalista ds. PR i marketingu internetowego.

[vc_row type=”in_container” full_screen_row_position=”middle” column_margin=”default” scene_position=”center” text_color=”dark” text_align=”left” overlay_strength=”0.3″ shape_divider_position=”bottom” bg_image_animation=”none”][vc_column column_padding=”no-extra-padding” column_padding_position=”all” background_color_opacity=”1″ background_hover_color_opacity=”1″ column_link_target=”_self” column_shadow=”none” column_border_radius=”none” width=”1/1″ tablet_width_inherit=”default” tablet_text_alignment=”default” phone_text_alignment=”default” overlay_strength=”0.3″ column_border_width=”none” column_border_style=”solid” bg_image_animation=”none”]
[/vc_column][/vc_row][vc_row type=”full_width_background” full_screen_row_position=”middle” column_margin=”default” scene_position=”center” text_color=”dark” text_align=”left” top_padding=”4%” bottom_padding=”4%” color_overlay=”rgba(69,69,255,0.15)” overlay_strength=”0.3″ shape_divider_position=”bottom” bg_image_animation=”none” shape_type=””][vc_column column_padding=”no-extra-padding” column_padding_position=”all” background_color_opacity=”1″ background_hover_color_opacity=”1″ column_link_target=”_self” column_shadow=”none” column_border_radius=”none” width=”1/1″ tablet_width_inherit=”default” tablet_text_alignment=”default” phone_text_alignment=”default” overlay_strength=”0.3″ column_border_width=”none” column_border_style=”solid” bg_image_animation=”none”][vc_row_inner column_margin=”default” text_align=”left”][vc_column_inner column_padding=”no-extra-padding” column_padding_position=”all” background_color_opacity=”1″ background_hover_color_opacity=”1″ column_shadow=”none” column_border_radius=”none” bottom_margin=”2%” column_link_target=”_self” width=”1/1″ tablet_width_inherit=”default” overlay_strength=”0.3″ column_border_width=”none” column_border_style=”solid” bg_image_animation=”none”][vc_column_text]
Poradnik dla kierowców
Praktyczne informacje o ubezpieczeniu OC/AC
[/vc_column_text][/vc_column_inner][/vc_row_inner][vc_row_inner column_margin=”default” text_align=”left”][vc_column_inner column_padding=”padding-4-percent” column_padding_position=”all” centered_text=”true” background_color_opacity=”1″ background_hover_color_opacity=”1″ column_shadow=”none” column_border_radius=”none” column_link_target=”_self” width=”1/3″ tablet_width_inherit=”default” overlay_strength=”0.3″ column_border_width=”none” column_border_style=”solid” bg_image_animation=”none”][vc_column_text css=”.vc_custom_1673606981694{margin-top: 0px !important;margin-bottom: 0px !important;}”]

Ubezpieczenie samochodu

Co obejmuje ubezpieczenie OC

[/vc_column_text][/vc_column_inner][vc_column_inner column_padding=”padding-4-percent” column_padding_position=”all” background_color_opacity=”1″ background_hover_color_opacity=”1″ column_shadow=”none” column_border_radius=”none” column_link_target=”_self” width=”1/3″ tablet_width_inherit=”default” overlay_strength=”0.3″ column_border_width=”none” column_border_style=”solid” bg_image_animation=”none”][vc_column_text css=”.vc_custom_1675167557776{margin-top: 0px !important;margin-bottom: 0px !important;}”]

Kalkulator OC

Kalkulator OC bez podawania danych

[/vc_column_text][/vc_column_inner][vc_column_inner column_padding=”padding-4-percent” column_padding_position=”all” background_color_opacity=”1″ background_hover_color_opacity=”1″ column_shadow=”none” column_border_radius=”none” column_link_target=”_self” width=”1/3″ tablet_width_inherit=”default” overlay_strength=”0.3″ column_border_width=”none” column_border_style=”solid” bg_image_animation=”none”][vc_column_text css=”.vc_custom_1677793971799{margin-top: 0px !important;margin-bottom: 0px !important;}”]

Pozostałe porady

Eurotax – wycena samochodu

Historia pojazdu po numerze rejestracyjnym

[/vc_column_text][/vc_column_inner][/vc_row_inner][/vc_column][/vc_row]

Dołącz do dyskusji

Płatności bezgotówkowe w Policji
Płatności bezgotówkowe w Policji Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
Każdy kierowca może znaleźć się w sytuacji, w której otrzymuje mandat karny za wykroczenie w ruchu drogowym. Niezależnie od tego, czy popełniliśmy drobny błąd, czy też bardziej poważne naruszenie przepisów, konsekwencje w postaci mandatu karnego są nieuniknione. Jednak warto wiedzie...
Czytaj dalej
glamping
Glamping Autor Katarzyna Matusiak Turystyczne
Czy zastanawiałeś się kiedyś, jak to jest spać pod gwiazdami w luksusowych warunkach, nie rezygnując z komfortu własnego łóżka? Jeśli tak, to glamping jest dla Ciebie! Co to jest glamping? To pytanie krąży po głowach wielu, którzy słyszeli o tym trendzie, ale nie do końca wie...
Czytaj dalej