Weronika Cichocka
Weronika Cichocka
Aktualizowano: 16.03.2022 Komunikacyjne
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 4 minut.
Rate this post

Bardzo wiele film z sprzedających polisy komunikacyjne proponuje swoim klientom początkowo dość wysokie stawki. Odpowiada za nie tzw. zwyżka ubezpieczeniowa. Wyjaśniamy, co oznacza to pojęcie.

<3
Uzupełnij tylko 2 pola i poznaj cenę OC/AC od razu!Poznaj cenę OC
X

Zwyżki OC dla młodych kierowców

Najwięcej z obowiązkowe ubezpieczenie zapłacą kierowcy, którzy dopiero rozpoczynają prowadzenie pojazdu. Młodzi kierowcy nie mają wypracowanych żadnych zniżek i rabatów za lata bezszkodowej jazdy, zatem zgodnie ze statystykami, to oni powodują najwięcej kolizji i wypadków na terenie Polski. 

To właśnie tę grupę osób prowadzących auta możemy określić jako najbardziej ryzykowną, ponieważ bardzo często to właśnie oni cechują się dużą brawurą i kierują pojazdem w sposób bardzo nierozsądny. Niestety, OC dla młodego kierowcy jest najdroższe i to ta grupa generalnie płaci najwięcej. I choć być może nie jest to tak zwana zwyżka ubezpieczeniowa, to kwotę składki za roczną polisę podnosi brak rabatów. 

Zwyżki OC. Do jakiego wieku płacimy więcej?

W tym wypadku warto również zastanowić się, co tak naprawdę kryje się pod słowami “młody kierowca” dla większości towarzystw ubezpieczeniowych. Jako takie osoby określa te, które nie ukończyły 25. roku życia. Jednak warto zwrócić uwagę, że w niektórych towarzystwach, za młodego kierowcę uznawane są również osoby do ukończenia 26. roku życia.

Zwyżka OC po kolizji

Bardziej doświadczeni kierowcy najczęściej mogą mieć do czynienia ze zwyżką ubezpieczenia po zdarzeniu drogowym. Zwyżka OC za kolizję to jedną z najczęściej spotykanych sytuacji. Ubezpieczyciele sprawdzają historię prowadzenia pojazdu przez kierowcę i między innymi na tej podstawie ustalają wysokość kolejnych opłat przy zakupie i przedłużenia OC. 

Zakłady ubezpieczeniowe mają pewną dowolność w ustalaniu zwyżek oraz zniżek. Zatem o ile zakres obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego określony jest przepisami polskiego prawa, to sposoby rabatowania oraz karania kierowców ze szkodową jazdę pozostają w gestii towarzystwa ubezpieczeniowego.

Ile wynoszą zwyżki OC po kolizji?

Zazwyczaj zniszczenia, które pojawią się w danym roku polisowym po raz pierwszy, generują około 10% zwyżki. Nie dzieje się tak jednak we wszystkich firmach. W niektóry przypadkach już przy pierwszej szkodzie zwyżka ubezpieczeniowa podnosi cenę polisy o 20% a czasem nawet 30%. 

W tym momencie warto podkreślić, że nawet jeśli firma ubezpieczeniowa przyzna nam takie same zniżki jak w ubiegłym roku, to nie oznacza to, że zapłacimy dokładnie taką samą składkę. Ubezpieczyciel gwarantuje jedynie utrzymanie wysokości upustów na dotychczasowym poziomie. 

Niesie to za sobą szereg konsekwencji. Mimo podniesienia opłaty z powodu zwyżki, możemy zapłacić dokładnie tyle samo np. w innym towarzystwie ubezpieczeniowym lub też zwyżka w niewielkim stopniu wpłynie na kwotę składki. Dodatkowo nie wiemy, jak kształtować się będą ceny za obowiązkowe ubezpieczenie komunikacyjne w kolejnym roku polisowym na polskim rynku.

Zwyżka AC. Czy ubezpieczenia dobrowolne też mają zwyżki?

W momencie kiedy kierowca korzysta z ubezpieczenia autocasco musi liczyć się z utratą wypracowanych zniżek. W związku z tym następna polisa autocasco będzie droższa. Naturalnie, towarzystwa ubezpieczeniowe oferują swoim klientom tak zwane ubezpieczenie zniżek. Ubezpieczyciel za odpowiednią opłatą daje gwarancje zachowania dotychczasowych rabatów, bez względu na to, czy w ramach ubezpieczenia AC powstała szkoda. 

Weronika Cichocka
Weronika Cichocka

Dziennikarka z wieloletnim doświadczeniem. Od lat pisząca o ubezpieczeniach, ekonomii i zdrowiu. Specjalista ds. PR i marketingu internetowego.

Dołącz do dyskusji

Samochody hybrydowe mhev hev phev
Samochody hybrydowe mHEV, HEV i PHEV Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
W świecie motoryzacyjnym, pojęcie hybrydowego samochodu staje się coraz powszechniejsze, ale co tak naprawdę oznacza bycie hybrydą? Poza tradycyjnym silnikiem spalinowym, hybrydy wyposażone są w silnik elektryczny, a ich działanie można podzielić na trzy główne typy: mHEV, HEV i PHEV, k...
Czytaj dalej
Ubezpieczenie samochodu OC
Ubezpieczenie samochodu OC Autor Katarzyna Matusiak Komunikacyjne
Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej właścicieli pojazdów mechanicznych, znane powszechnie jako ubezpieczenie samochodu OC, stanowi nie tylko obowiązkowy element posiadania i eksploatacji pojazdu w Polsce, ale również kluczowy aspekt bezpieczeństwa na drogach. W tym artykule przyjrzymy ...
Czytaj dalej