Weronika Cichocka
Weronika Cichocka
Aktualizowano: 18.03.2022 Komunikacyjne
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 4 minut.
Rate this post

Ubezpieczenie OC jest ubezpieczeniem obowiązkowym. Warto jednak rozważyć również dobrowolne ubezpieczenie AC. To może okazać się niezastąpione w przypadku zagranicznych podróży. Myślisz o wycieczce do Włoch lub Hiszpanii? Sprawdź, czy Twoje AC za granicą gwarantuję Ci bezpieczeństwo podczas urlopu? W przeciwnym przypadku możesz zostać bez auta i pieniędzy!

AC za granicą przydaje się każdemu kierowcy. Warto jednak wiedzieć, co powinno być tak naprawdę najważniejsze w momencie, gdy decydujemy się na zakup tego rodzaju polisy. 

Co obejmuje AC?

Przede wszystkim należy pamiętać, że autocasco należy do nieobowiązkowych ubezpieczeń komunikacyjnych i nie mamy przymusu go kupować. Musimy jednak wiedzieć, że to dobrowolne ubezpieczenie chroni nas przed zdarzeniami, które możemy spowodować sami, a także przed kradzieżą pojazdu, działaniami sił natury i zniszczeniami osób nam nieznanych, na przykład wandali. 

Bardzo istotnym jest, aby pamiętać, że w przypadku autocasco każdy z ubezpieczycieli samodzielnie ustala zakres ochrony polisy swoich klientów. W związku z tym czynności, które objęte są wsparciem ubezpieczyciela w jednej firmie, nie muszą pojawić się w ogólnych warunkach ubezpieczenia innej instytucji wystawiającej polisy autocasco. 

Ubezpieczenie Autocasco – na co zwrócić uwagę?

Każdy właściciel pojazdu wybierając autocasco musi zdecydować, czy interesuje go pełne AC czy ubezpieczenie o mniejszym zakresie, obejmujące tylko wskazane ryzyka, takie jak kradzież czy szkoda całkowita. 

Kolejnym, nie mniej istotnym elementem, na który warto położyć nacisk przy czytaniu umowy,  jest sposób, w jaki nasze auto ma być naprawione. Właściciel pojazdu ma możliwość znalezienia polis, których ubezpieczyciele rozliczają się bezgotówkowo z warsztatami samochodowymi, a także takich, gdzie na podstawie kosztorysu kierowca otrzyma wypłatę pieniędzy i sam dokona koniecznych napraw, na przykład w ulubionym warsztacie. Już na etapie poszukiwania towarzystwa ubezpieczeniowego warto sprawdzić w zapisach umownych, czy pojazd będzie naprawiany częściami nowymi i oryginalnymi, czy też firma wystawiająca polisy bierze pod uwagę wykorzystanie części zamiennych przy odnowie naszego samochodu. 

Zakłady ubezpieczeniowe w ogólnych warunkach ubezpieczenia określają również to, czy właściciel pojazdu będzie odpowiadał za część szkód samodzielnie.

Jeżeli za szkody, na przykład 1000 zł odpowiadać będzie zawsze kierowca, to kwota, którą ubezpieczyciel zaproponuje za rok ochrony ubezpieczeniem, będzie o wiele niższa. Nie jest to jednak korzystne rozwiązanie dla tych z nas, którzy nie powodują wypadków, ale zdarzają im się drobne stłuczki czy otarcia. 

Warto również zwrócić baczną uwagę na kwestie amortyzacji części, ponieważ tylko w części towarzystw ubezpieczeniowych pokrywane są koszty zakupu niezbędnych elementów w całości. Niestety, ubezpieczyciela stosują często zapisy o pomniejszeniu wypłacanych kwot ze względu na eksploatację i zniszczenia elementów pojazdu. 

Ubezpieczenie AC Ukraina – gdzie AC za granicą nie zadziała?

Tak jak już wspomnieliśmy, zakłady ubezpieczeniowe nie są zobowiązane żadnym prawem, jeżeli chodzi o zakres ochrony autocasco. Dlatego należy również sprawdzić, które kraje są wykluczone z ochrony polisą i w jakim zakresie ubezpieczenie AC na Ukrainę może się okazać zbędne,  podobnie jak w Rosji, na Białorusi czy w Mołdawii. Zweryfikujmy, czy dany kraj nie jest objęty wykluczeniem umownym lub wysokość udziału własnego właściciela pojazdu nie jest tam wyższa. Za takie niedopatrzenie możemy zapłacić krocie lub zostać bez auta i bez pieniędzy.

PODSUMOWANIE: 

  • Ubezpieczenia autocasco należy do polis dobrowolnych.
  • AC gwarantuje wypłatę rekompensaty ze strony towarzystwa ubezpieczeniowego, jeśli auto zostanie skradzione lub zniszczone przez wandali oraz gdy zadziałają na nie siły natury.
  • Zakres ubezpieczeń nie jest określony przepisami prawa i każde towarzystwo ubezpieczeniowe samodzielnie go definiuje.
  • Rodzaj ochrony auta każdorazowo zapisany jest w ogólnych warunkach ubezpieczenia.
  • Czytając umowę polisy, warto zwrócić na wykluczenia krajów i zakres ochrony, gdy decydujemy się na wyjazd za granicę własnym pojazdem. Autocasco za granicą może okazać się kluczowe w wypadku kradzieży.
Weronika Cichocka
Weronika Cichocka

Dziennikarka z wieloletnim doświadczeniem. Od lat pisząca o ubezpieczeniach, ekonomii i zdrowiu. Specjalista ds. PR i marketingu internetowego.

Dołącz do dyskusji

Budowa DK9
Budowa DK9 Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
GDDKiA zapowiedziała budowę nowego odcinka drogi krajowej DK9, który będzie kluczowym elementem poprawy ruchu na osi północ-południe w okolicach Rzeszowa. Ten imponujący fragment trasy rozciągnie się na 60 kilometrów, stanowiąc znaczący krok w ułatwieniu podróży dla kierowców w tym...
Czytaj dalej
Które auta mogą jeździć na E10
Które auta mogą jeździć na E10? Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
Od 1 stycznia 2024 roku, polskie stacje paliw wprowadzają rewolucyjną zmianę - benzynę silnikową 95-oktanową zawierającą do 10% biokomponentów, znaną jako E10. Ta przełomowa inicjatywa zastąpi obecną benzynę E5 o tej samej liczbie oktanowej. Co to oznacza dla kierowców i jak wpłynie...
Czytaj dalej