Agata Wiśniewska
Agata Wiśniewska
Aktualizowano: 05.05.2022 Komunikacyjne
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 5 minut.
Rate this post

Zarysowane auto nie jest najmilszym obrazkiem, jaki możesz zastać po powrocie do samochodu. Pół biedy, jeśli wiesz, kto to zrobił. Zdarza się jednak po sprawcy nie ma śladu. Jak udowodnić porysowanie auta? I czy masz szansę na odszkodowanie? Wyjaśniamy.

<3
Uzupełnij tylko 2 pola i poznaj cenę OC/AC od razu!Poznaj cenę OC
X

Naprawa porysowanego  auta może sporo kosztować. Wszystko zależy od tego, czy wiadomo kto jest sprawcą, czy też uciekł z miejsca zdarzenia i trzeba go ustalić. Jeśli nie wiadomo, kto zniszczył ci lakier, to bez autocasco możesz zapomnieć o rekompensacie za naprawę. Ale po kolei.

Znany sprawca – nie ma kłopotu

Pytanie, jak udowodnić porysowanie auta cię nie dotyczy, jeśli wiesz, kto to zrobił. Bo taka osoba poczekała na ciebie lub zostawiła do siebie namiary. Wtedy możesz z tą osobą spisać oświadczenie o tzw. szkodzie parkingowej, w którym zawarte są takie informacje jak:

  • miejsce i okoliczności zdarzenia,
  • opis uszkodzeń,
  • dane pojazdów i ich właścicieli,
  • dane o OC sprawcy.

Czytaj także: Zarysowanie auta na parkingu

Tego typu dokument możesz spisać na zwykłej kartce lub pobrać ze strony praktycznie każdego towarzystwa ubezpieczeniowego. Gotowe oświadczenie o zdarzeniu zgłaszasz do ubezpieczyciela sprawcy i czekasz na decyzję o odszkodowaniu.

Jak znaleźć sprawcę zarysowania auta?

Schody zaczynają się wtedy, gdy auto masz porysowane, ale sprawca nie chce spisać oświadczenia lub jest nieznany. Jak udowodnić porysowanie auta w takiej sytuacji? W pierwszym przypadku wyjściem jest wezwanie policji na miejsce zdarzenia. Policjanci spiszą wasze dane i przeprowadzą postępowanie wyjaśniające. W ramach czynności mogą przesłuchać dodatkowych świadków czy przejrzeć monitoring, jeśli taki był w miejscu zdarzenia. Jako poszkodowany będziesz mógł zlikwidować szkodę z OC sprawcy na podstawie notatki policyjnej.

W drugim przypadku, gdy po sprawcy zarysowanego auta nie ma śladu, także czeka cię kontakt z policją. Wcześniej warto, byś ustalił sprawcę lub numery auta samochodu, którym uszkodzoną twoją karoserię. Albo znalazł świadków zdarzenia. Nie zawsze jest to możliwe. Wszystko zależy od tego, czy dane miejsce wyposażone jest w monitoring lub czy ktoś widział sprawcę. Najważniejsze, by ustalić numery podejrzanego auta lub wizerunek sprawcy.

Pamiętaj: jeśli w danym miejscu jest monitoring gminny, dostęp do takiego nagrania uzyskują policjanci.

Jeśli masz dane sprawcy lub dane, które pomogą go zidentyfikować, zgłaszasz sprawę na policję. Funkcjonariuszy możesz też wezwać na miejsce zdarzenia. Opłaca się to wtedy, gdy wiesz, że miejsce  ma miejski monitoring. Po przeprowadzeniu dochodzenia przez policję i ustaleniu sprawcy, roszczenie o odszkodowanie zgłaszasz do ubezpieczyciela sprawcy.

Jak udowodnić porysowanie auta – ważne informacje

Gdy stoisz przed dylematem, jak udowodnić porysowanie auta, musisz pamiętać o jeszcze jednej rzeczy. Policyjne postępowania zwykle trwają przynajmniej kilka tygodni i nie zawsze kończą się ustaleniem sprawcy. Wtedy sprawa zostaje umorzona, a ty zostajesz z kosztami naprawy karoserii.

Czy autocasco pokrywa zarysowania?

Nie zawsze koszty naprawy porysowanego auta musisz brać na siebie. Jeśli masz ubezpieczenie AC, możesz skorzystać z tej polisy. Praktycznie każdy wariant pełnego autocasco chroni od skutków uszkodzeń, które są spowodowane przez nieznanych sprawców. Czyli pokrywa też koszty naprawy zarysowań. Sprawa więc wydaje się prosta, ale nie jest taka do końca.

Jak wiadomo, zgłoszenie szkody oznacza utratę części zniżek (zwykle jest to 10 proc. za szkodę). Warto więc zastanowić się, czy bardziej opłaca ci się zgłoszenie szkody parkingowej z AC czy też naprawa z własnej kieszeni. Kalkulacja jest prosta i zależy od kosztów naprawy. Kwota rekompensaty zależy od rozmiaru szkody. Jeśli obcierka była niewielka i mieści się w granicach kilkuset złotych, to być może lepiej zrobić naprawę samodzielnie i ochronić zniżki przy AC.

Ważne: w polisach AC bywają zapisy o udziale własnym w szkodzie. Przy drobnych zarysowaniach może się okazać, że większość kosztów pokrywasz i tak samodzielnie.

PODSUMOWANIE:

  • Jeśli ktoś zarysował twoje auto i wiesz, kim ta osoba jest, możesz zgłosić szkodę z tytułu OC sprawcy.
  • W przypadku sprawcy, który jest nieznany, odszkodowanie za zarysowane auto możesz dostać z ubezpieczenia AC, jeśli takie masz. Autocasco pokrywa bowiem koszty uszkodzeń samochodu, które są spowodowane przez nieznanych sprawców.
  • W tym, jak udowodnić porysowanie auta, gdy sprawca jest nieznany pomocna może być policja. Wezwij funkcjonariuszy na miejsce zdarzenia lub zgłoś sprawę bezpośrednio na komisariacie.

Agata Wiśniewska
Agata Wiśniewska

Pasjonatka komunikacji i dobrego contentu na temat ubezpieczeń. Od ponad 10 lat wspiera różne marki w skutecznym komunikowaniu się z otoczeniem. Jest przekonana, że o ubezpieczeniach można mówić prosto i ciekawie. Po godzinach: pochłania książki w każdej ilości i planuje kolejne podróże (backpaker to jej drugie imię ;) ). Pasjami chodzi po górach i odwiedza stare, często zrujnowane budynki, czyli … zamki wszelkiej maści.

[vc_row type=”in_container” full_screen_row_position=”middle” column_margin=”default” scene_position=”center” text_color=”dark” text_align=”left” overlay_strength=”0.3″ shape_divider_position=”bottom” bg_image_animation=”none”][vc_column column_padding=”no-extra-padding” column_padding_position=”all” background_color_opacity=”1″ background_hover_color_opacity=”1″ column_link_target=”_self” column_shadow=”none” column_border_radius=”none” width=”1/1″ tablet_width_inherit=”default” tablet_text_alignment=”default” phone_text_alignment=”default” overlay_strength=”0.3″ column_border_width=”none” column_border_style=”solid” bg_image_animation=”none”]
[/vc_column][/vc_row][vc_row type=”full_width_background” full_screen_row_position=”middle” column_margin=”default” scene_position=”center” text_color=”dark” text_align=”left” top_padding=”4%” bottom_padding=”4%” color_overlay=”rgba(69,69,255,0.15)” overlay_strength=”0.3″ shape_divider_position=”bottom” bg_image_animation=”none” shape_type=””][vc_column column_padding=”no-extra-padding” column_padding_position=”all” background_color_opacity=”1″ background_hover_color_opacity=”1″ column_link_target=”_self” column_shadow=”none” column_border_radius=”none” width=”1/1″ tablet_width_inherit=”default” tablet_text_alignment=”default” phone_text_alignment=”default” overlay_strength=”0.3″ column_border_width=”none” column_border_style=”solid” bg_image_animation=”none”][vc_row_inner column_margin=”default” text_align=”left”][vc_column_inner column_padding=”no-extra-padding” column_padding_position=”all” background_color_opacity=”1″ background_hover_color_opacity=”1″ column_shadow=”none” column_border_radius=”none” bottom_margin=”2%” column_link_target=”_self” width=”1/1″ tablet_width_inherit=”default” overlay_strength=”0.3″ column_border_width=”none” column_border_style=”solid” bg_image_animation=”none”][vc_column_text]
Poradnik dla kierowców
Praktyczne informacje o ubezpieczeniu OC/AC
[/vc_column_text][/vc_column_inner][/vc_row_inner][vc_row_inner column_margin=”default” text_align=”left”][vc_column_inner column_padding=”padding-4-percent” column_padding_position=”all” centered_text=”true” background_color_opacity=”1″ background_hover_color_opacity=”1″ column_shadow=”none” column_border_radius=”none” column_link_target=”_self” width=”1/3″ tablet_width_inherit=”default” overlay_strength=”0.3″ column_border_width=”none” column_border_style=”solid” bg_image_animation=”none”][vc_column_text css=”.vc_custom_1673606981694{margin-top: 0px !important;margin-bottom: 0px !important;}”]

Ubezpieczenie samochodu

Co obejmuje ubezpieczenie OC

[/vc_column_text][/vc_column_inner][vc_column_inner column_padding=”padding-4-percent” column_padding_position=”all” background_color_opacity=”1″ background_hover_color_opacity=”1″ column_shadow=”none” column_border_radius=”none” column_link_target=”_self” width=”1/3″ tablet_width_inherit=”default” overlay_strength=”0.3″ column_border_width=”none” column_border_style=”solid” bg_image_animation=”none”][vc_column_text css=”.vc_custom_1675167557776{margin-top: 0px !important;margin-bottom: 0px !important;}”]

Kalkulator OC

Kalkulator OC bez podawania danych

[/vc_column_text][/vc_column_inner][vc_column_inner column_padding=”padding-4-percent” column_padding_position=”all” background_color_opacity=”1″ background_hover_color_opacity=”1″ column_shadow=”none” column_border_radius=”none” column_link_target=”_self” width=”1/3″ tablet_width_inherit=”default” overlay_strength=”0.3″ column_border_width=”none” column_border_style=”solid” bg_image_animation=”none”][vc_column_text css=”.vc_custom_1677793971799{margin-top: 0px !important;margin-bottom: 0px !important;}”]

Pozostałe porady

Eurotax – wycena samochodu

Historia pojazdu po numerze rejestracyjnym

[/vc_column_text][/vc_column_inner][/vc_row_inner][/vc_column][/vc_row]

Dołącz do dyskusji

Płatności bezgotówkowe w Policji
Płatności bezgotówkowe w Policji Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
Każdy kierowca może znaleźć się w sytuacji, w której otrzymuje mandat karny za wykroczenie w ruchu drogowym. Niezależnie od tego, czy popełniliśmy drobny błąd, czy też bardziej poważne naruszenie przepisów, konsekwencje w postaci mandatu karnego są nieuniknione. Jednak warto wiedzie...
Czytaj dalej
glamping
Glamping Autor Katarzyna Matusiak Turystyczne
Czy zastanawiałeś się kiedyś, jak to jest spać pod gwiazdami w luksusowych warunkach, nie rezygnując z komfortu własnego łóżka? Jeśli tak, to glamping jest dla Ciebie! Co to jest glamping? To pytanie krąży po głowach wielu, którzy słyszeli o tym trendzie, ale nie do końca wie...
Czytaj dalej