Agata Wiśniewska
Agata Wiśniewska
Aktualizowano: 05.05.2022 Komunikacyjne
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 5 minut.
Rate this post

Zarysowane auto nie jest najmilszym obrazkiem, jaki możesz zastać po powrocie do samochodu. Pół biedy, jeśli wiesz, kto to zrobił. Zdarza się jednak po sprawcy nie ma śladu. Jak udowodnić porysowanie auta? I czy masz szansę na odszkodowanie? Wyjaśniamy.

<3
Uzupełnij tylko 2 pola i poznaj cenę OC/AC od razu!Poznaj cenę OC
X

Naprawa porysowanego  auta może sporo kosztować. Wszystko zależy od tego, czy wiadomo kto jest sprawcą, czy też uciekł z miejsca zdarzenia i trzeba go ustalić. Jeśli nie wiadomo, kto zniszczył ci lakier, to bez autocasco możesz zapomnieć o rekompensacie za naprawę. Ale po kolei.

Znany sprawca – nie ma kłopotu

Pytanie, jak udowodnić porysowanie auta cię nie dotyczy, jeśli wiesz, kto to zrobił. Bo taka osoba poczekała na ciebie lub zostawiła do siebie namiary. Wtedy możesz z tą osobą spisać oświadczenie o tzw. szkodzie parkingowej, w którym zawarte są takie informacje jak:

  • miejsce i okoliczności zdarzenia,
  • opis uszkodzeń,
  • dane pojazdów i ich właścicieli,
  • dane o OC sprawcy.

Czytaj także: Zarysowanie auta na parkingu

Tego typu dokument możesz spisać na zwykłej kartce lub pobrać ze strony praktycznie każdego towarzystwa ubezpieczeniowego. Gotowe oświadczenie o zdarzeniu zgłaszasz do ubezpieczyciela sprawcy i czekasz na decyzję o odszkodowaniu.

Jak znaleźć sprawcę zarysowania auta?

Schody zaczynają się wtedy, gdy auto masz porysowane, ale sprawca nie chce spisać oświadczenia lub jest nieznany. Jak udowodnić porysowanie auta w takiej sytuacji? W pierwszym przypadku wyjściem jest wezwanie policji na miejsce zdarzenia. Policjanci spiszą wasze dane i przeprowadzą postępowanie wyjaśniające. W ramach czynności mogą przesłuchać dodatkowych świadków czy przejrzeć monitoring, jeśli taki był w miejscu zdarzenia. Jako poszkodowany będziesz mógł zlikwidować szkodę z OC sprawcy na podstawie notatki policyjnej.

W drugim przypadku, gdy po sprawcy zarysowanego auta nie ma śladu, także czeka cię kontakt z policją. Wcześniej warto, byś ustalił sprawcę lub numery auta samochodu, którym uszkodzoną twoją karoserię. Albo znalazł świadków zdarzenia. Nie zawsze jest to możliwe. Wszystko zależy od tego, czy dane miejsce wyposażone jest w monitoring lub czy ktoś widział sprawcę. Najważniejsze, by ustalić numery podejrzanego auta lub wizerunek sprawcy.

Pamiętaj: jeśli w danym miejscu jest monitoring gminny, dostęp do takiego nagrania uzyskują policjanci.

Jeśli masz dane sprawcy lub dane, które pomogą go zidentyfikować, zgłaszasz sprawę na policję. Funkcjonariuszy możesz też wezwać na miejsce zdarzenia. Opłaca się to wtedy, gdy wiesz, że miejsce  ma miejski monitoring. Po przeprowadzeniu dochodzenia przez policję i ustaleniu sprawcy, roszczenie o odszkodowanie zgłaszasz do ubezpieczyciela sprawcy.

Jak udowodnić porysowanie auta – ważne informacje

Gdy stoisz przed dylematem, jak udowodnić porysowanie auta, musisz pamiętać o jeszcze jednej rzeczy. Policyjne postępowania zwykle trwają przynajmniej kilka tygodni i nie zawsze kończą się ustaleniem sprawcy. Wtedy sprawa zostaje umorzona, a ty zostajesz z kosztami naprawy karoserii.

Czy autocasco pokrywa zarysowania?

Nie zawsze koszty naprawy porysowanego auta musisz brać na siebie. Jeśli masz ubezpieczenie AC, możesz skorzystać z tej polisy. Praktycznie każdy wariant pełnego autocasco chroni od skutków uszkodzeń, które są spowodowane przez nieznanych sprawców. Czyli pokrywa też koszty naprawy zarysowań. Sprawa więc wydaje się prosta, ale nie jest taka do końca.

Jak wiadomo, zgłoszenie szkody oznacza utratę części zniżek (zwykle jest to 10 proc. za szkodę). Warto więc zastanowić się, czy bardziej opłaca ci się zgłoszenie szkody parkingowej z AC czy też naprawa z własnej kieszeni. Kalkulacja jest prosta i zależy od kosztów naprawy. Kwota rekompensaty zależy od rozmiaru szkody. Jeśli obcierka była niewielka i mieści się w granicach kilkuset złotych, to być może lepiej zrobić naprawę samodzielnie i ochronić zniżki przy AC.

Ważne: w polisach AC bywają zapisy o udziale własnym w szkodzie. Przy drobnych zarysowaniach może się okazać, że większość kosztów pokrywasz i tak samodzielnie.

PODSUMOWANIE:

  • Jeśli ktoś zarysował twoje auto i wiesz, kim ta osoba jest, możesz zgłosić szkodę z tytułu OC sprawcy.
  • W przypadku sprawcy, który jest nieznany, odszkodowanie za zarysowane auto możesz dostać z ubezpieczenia AC, jeśli takie masz. Autocasco pokrywa bowiem koszty uszkodzeń samochodu, które są spowodowane przez nieznanych sprawców.
  • W tym, jak udowodnić porysowanie auta, gdy sprawca jest nieznany pomocna może być policja. Wezwij funkcjonariuszy na miejsce zdarzenia lub zgłoś sprawę bezpośrednio na komisariacie.

Agata Wiśniewska
Agata Wiśniewska

Pasjonatka komunikacji i dobrego contentu na temat ubezpieczeń. Od ponad 10 lat wspiera różne marki w skutecznym komunikowaniu się z otoczeniem. Jest przekonana, że o ubezpieczeniach można mówić prosto i ciekawie. Po godzinach: pochłania książki w każdej ilości i planuje kolejne podróże (backpaker to jej drugie imię ;) ). Pasjami chodzi po górach i odwiedza stare, często zrujnowane budynki, czyli … zamki wszelkiej maści.

Dołącz do dyskusji

Budowa DK9
Budowa DK9 Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
GDDKiA zapowiedziała budowę nowego odcinka drogi krajowej DK9, który będzie kluczowym elementem poprawy ruchu na osi północ-południe w okolicach Rzeszowa. Ten imponujący fragment trasy rozciągnie się na 60 kilometrów, stanowiąc znaczący krok w ułatwieniu podróży dla kierowców w tym...
Czytaj dalej
Które auta mogą jeździć na E10
Które auta mogą jeździć na E10? Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
Od 1 stycznia 2024 roku, polskie stacje paliw wprowadzają rewolucyjną zmianę - benzynę silnikową 95-oktanową zawierającą do 10% biokomponentów, znaną jako E10. Ta przełomowa inicjatywa zastąpi obecną benzynę E5 o tej samej liczbie oktanowej. Co to oznacza dla kierowców i jak wpłynie...
Czytaj dalej