Weronika Cichocka
Weronika Cichocka
Aktualizowano: 23.01.2023 Komunikacyjne
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 9 minut.
5/5 - (1 vote)

Autocasco należy do tak zwanych nieobowiązkowych ubezpieczeń komunikacyjnych, a zatem, o ile OC musi wykupić każdy właściciel pojazdu, o tyle autocasco jest już prywatną decyzją kierowcy. Wyjaśniamy, czy można zakupić autocasco na miesiąc i ile to może kosztować?

<3
Uzupełnij tylko 2 pola i poznaj cenę OC/AC od razu!Poznaj cenę OC
X

Co to jest AC? Do czego może przydać się ta polisa?

Autocasco na miesiąc

Warto wiedzieć, do czego tak naprawdę służy właścicielowi samochodu polisa autocasco. Dzięki tego rodzaju polisie można uzyskać odszkodowanie w sytuacji gdy wina przypisana za zdarzenie drogowe będzie leżała po Twojej stronie. Polisa ta przyda się również wtedy, gdy Twoje auto zostanie zniszczone przez wandali, zostanie skradzione albo zwali się na nie pobliskie drzewo.

W przypadku ubezpieczeń dobrowolnych należy jednak mieć na uwadze to, że to co podlega ochronie w ramach autocasco u jednego ubezpieczyciela u innego może nie leżeć w zakresie ochrony, ponieważ tu nie jest tak, jak w przypadku obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego i zakres ochrony polisą nie jest określone przepisami ustawy.

W jaki sposób działa ubezpieczenie autocasco?

Zazwyczaj w każdej z firm dostępnych jest kilka wariantów dobrowolnego ubezpieczenia komunikacyjnego, jakim jest między innymi autocasco. W przypadku tego rodzaju ubezpieczenia należy się kierować nie tyle ceną, co zakresem ochrony, który powinien być najbardziej właściwy dla naszego sposobu użytkowania pojazdu,  a także przechowywania auta. Dla ubezpieczyciela bardzo dużą różnicę robi to, czy auto garażowane jest na zamkniętym osiedlu, w wolnostojącym garażu, czy też po prostu na ulicy.

To wszystko wpływa na wysokość składki. W Polsce niewiele osób kupuje ubezpieczenia autocasco. Decydując się na ochronę polisę autocasco warto z dużą uwagą przeczytać ogólne warunki ubezpieczenia, w których określono zakres, za który odpowiada ubezpieczyciel i sytuacje, w których będzie on wypłaca należną rekompensatę.

Równie istotnym jest sprawdzenie działu wykluczeń, w którym towarzystwo ubezpieczeniowe określa sytuacje, w których z góry odmawia wypłaty odszkodowania.

Autocasco na miesiąc czy minicasco? Zapytaj doradcę!

Jeżeli coś pozostaje niejasne, masz wątpliwości, nie jesteś pewien rozwiązania – najlepiej jest skontaktować się z doradcą i wyjaśnić wszystkie nieścisłości i wątpliwości po to, by potem nie być nieprzyjemnie zaskoczonym.

Na co warto zwracać uwagę porównując różne oferty autocasco na miesiąc?

Autocasco na miesiąc

Bardzo często kierowcy nie decydują się na zakup pełnego autocasco i przyglądając się ubezpieczeniu mini casco, czyli takiemu które chroni właściciela pojazdu przed kradzieżą auta, a niektórzy zainteresowani są stosunkowo nowym rozwiązaniem, czyli krótkoterminowym AC.

Autocasco na 1 miesiąc to bardzo wygodne rozwiązanie. Szczególnie, jeśli wyjeżdżamy autem w podróż służbową czy na urlop dosłownie kilka razy w roku. W takim wypadku wydaje się być rozwiązaniem wręcz idealnym. Warto jednak pamiętać, że takie krótkoterminowe rozwiązania muszą się również opłacać towarzystwu ubezpieczeniowemu i bardzo często wysokość tej składki może zaskoczyć. Trzeba porównać ubezpieczenie oferowane przez zakład ubezpieczeń w ramach autocasco z tym na okres pełnego roku.

W przypadku autocasco ubezpieczenie na miesiąc jest możliwe, ponieważ przepisy wskazujące, że ubezpieczenie musi być wykupione na cały rok, dotyczy wyłącznie obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego.

Niektóre firmy oferują nie tylko krótkoterminowe AC, ale również ubezpieczenia na godziny. To bardzo prężna część rynku i można się spodziewać, że tego typu rozwiązania będą dostępne coraz powszechniej, a kierowcy coraz odważniej będą z nich korzystać.

Warto zwrócić uwagę, kupując AC na miesiąc, przede wszystkim tak, jak już wspomnieliśmy, na to, co dokładnie ujęte jest w ogólnych warunkach ubezpieczenia polisy. Czy zderzenie z jeleniem będzie podlega ochronie? Czy uderzenie pioruna powoduje wypłatę rekompensaty? To bardzo ważne pytania, które powinniśmy sobie zadać, zanim podpiszemy jakąkolwiek umowę dobrowolnego ubezpieczenia komunikacyjnego.

AC na miesiąc, a suma ubezpieczenia

Niemniej istotnym elementem jest tak zwane suma ubezpieczenia. Jest to kwota, którą ubezpieczyciel określa w polisie. Dzięki niej wiadomo, ile auto jest warte na dzień zawarcia umowy. W zależności od tego, w jaki sposób skonstruowana jest umowa, możemy mieć możliwość stałego ustalenia wartości pojazdu od początku do końca trwania polisy autocasco. W przypadku ubezpieczenia na jeden miesiąc najczęściej występuje właśnie tego rodzaju rozwiązanie.

Natomiast, jeżeli zdecydujemy się na autocasco roczne, warto sprawdzić, czy suma ubezpieczenia nie ulega obniżeniu z każdym miesiącem.

Niezależnie od tego, czy decydujesz się na krótkoterminowe AC, czy też na rok trzeba sprawdzić, do jakiej kwoty właściciel pojazdu za spowodowane szkody będzie odpowiadał z własnej kieszeni. To wszystko zależy od ubezpieczyciela. Niektórzy określają tę kwotę w złotówkach, inni zaś wskazują wartość procentową.

Franszyza integralna – o tym warto pamiętać!

Autocasco na miesiąc

W przypadku autocasco na miesiąc warto też zwrócić uwagę na kwestię dotyczącą franszyzy integralnej. Jest to kwota, do której właściciel pojazdu sam odpowiada za zniszczenia. Są one całkowicie nieobjęte ochroną przez towarzystwo ubezpieczeniowe. Dzięki tej informacje będziesz mieć jasność, że mniejsze straty tak jak: porysowanie lakieru czy drobne wgniecenie, lepiej jest opłacić samemu, ponieważ i tak nie podlegają ochronie z tytułu autocasco. W ramach tego rodzaju umowy określone są też warunki naprawiania samochodu.

Jeżeli w umowie wskazane jest, że auto naprawione ma być w autoryzowanym serwisie, musisz liczyć się z tym, że cena polisy automatycznie wzrośnie. W umowie powinna też być określone, jakiego rodzaju częściami będzie naprawione Twoje auto. W przypadku niektórych ubezpieczeń autocasco ubezpieczenie szyb ujęte jest w ramach ochrony polisą. Sprawdź, czy tego rodzaju ochrony nie musisz dokupić. I w końcu najważniejsze: kto będzie i w jaki sposób oceniał, jakiego rodzaju szkody powstały na samochodzie i jak je wycenić.

AC na miesiąc a AC mini

Niektórzy kierowcy decydują się na wykupienie autocasco na miesiąc, a w opcji autocasco mini kupowane jest często razem z obowiązkowym ubezpieczeniem komunikacyjnym. W tym przypadku może się okazać, że jest to bardzo wygodne rozwiązanie, a sama kwota autocasco w nieznacznym stopniu podwyższa składkę OC.

Pamiętaj, że autocasco nie w każdym towarzystwie ubezpieczeniowym możemy kupić samodzielnie, jeżeli nie posiadamy w tej firmie obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego.

Dlatego warto porównywać tego rodzaju zestawy polis przy okazji zakupu OC. Pamiętajmy też, że w przypadku autocasco nie ma okresu karencji i akurat to dobrowolne ubezpieczenie komunikacyjne działa praktycznie od razu, od momentu podpisania umowy.

Jeżeli decydujesz się na nieobowiązkowe ubezpieczenie komunikacyjne, sprawdź, czy dodanie opcji assistance nie będzie dla Ciebie również wygodnym rozwiązaniem w razie awarii Twojego pojazdu.

Dzięki polisie zostanie on naprawiony, a Ty będziesz mógł skorzystać z holowania, a często też w ramach umowy towarzystwo ubezpieczeniowe zajmie się wynajęciem do Ciebie pojazdu zastępczego. To bardzo wygodne rozwiązanie, szczególnie wtedy gdy wyjeżdżasz swoim pojazdem na urlop z całą rodziną. Nie musicie wtedy na gwałt decydować o zmianie planów.

Kupujesz ubezpieczenie dla swojego auta? Skorzystaj z kalkulatora OC AC online!

Pamiętaj o tym, że korzystanie z wygodnych kalkulatorów online – takich jak Beesafe – jest nie tylko wygodne i oszczędzające czas, ale też daje szansę na to, aby sprawnie porównać różnego rodzaju oferty (i warianty) oferowane przez towarzystwo ubezpieczeniowe. Jeśli nie jesteś pewien zakresu świadczeń zawsze możesz skontaktować się z doradcą i wypytać go o wszystkie te elementy, co do których masz wątpliwości lub których nie rozumiesz.

Warto również pamiętać, że w przypadku polis zawieranych na odległość, czy to przez telefon, czy też przez internet konsument ma prawo odstąpić od umowy w ciągu 30 dni. Jeśli jednak zrezygnuje z OC, nadal w ciągu tego samego dnia jest zobowiązany do wykupienia kolejnego ubezpieczenia OC, ale już nie innych polis dobrowolnych komunikacyjnych.

W takich sytuacjach zakład ubezpieczeń potrąci kwotę za dni, w których faktycznie korzystano z ochrony polisą, a pozostałe wpłacone środki zostaną zwrócone na konto klienta. Pamiętaj, aby wybierać mądrze to, co dla Ciebie jest najbardziej przydatne, konieczne i wygodne.

Kupując ubezpieczenia w pakietach możesz spodziewać się wyższych zniżek ze strony zakładów ubezpieczeń niż w przypadku gdybyś te same polisy kupował oddzielnie.

Weronika Cichocka
Weronika Cichocka

Dziennikarka z wieloletnim doświadczeniem. Od lat pisząca o ubezpieczeniach, ekonomii i zdrowiu. Specjalista ds. PR i marketingu internetowego.

Dołącz do dyskusji

Słowenia samochodem
Słowenia samochodem Autor Katarzyna Matusiak Komunikacyjne
Słowenia, będąca jednym z preferowanych przez nas kierunków na wycieczkę samochodową, zachwyca swoim kompaktowym rozmiarem i różnorodnością krajobrazów. Od urokliwych miasteczek aż po górskie wierzchołki w Triglavskim Parku Narodowym, podróżowanie po tym kraju autem staje się bardz...
Czytaj dalej
Autostrady na Słowacji
Autostrady na Słowacji Autor Katarzyna Matusiak Komunikacyjne
Słowacja, kraj pozbawiony dostępu do morza, przyciąga turystów, zwłaszcza w sezonie zimowym. Jej górski teren w połączeniu z dobrze rozwiniętą infrastrukturą turystyczną, przyciąga wielu Polaków na  wakacje. Autostrady na Słowacji to ponad 600 km dróg. Planujesz letni lub zimowy wy...
Czytaj dalej