Anna Rychlewicz
Anna Rychlewicz
Aktualizowano: 01.09.2023 Komunikacyjne
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 6 minut.
5/5 - (1 vote)

Ubezpieczenie OC to czysta klasyka, a inaczej mówiąc – obowiązek każdego kierowcy. W przypadku ubezpieczenia AC do głosu dochodzi wolna wola. Posiadanie pakietu obu polis zapewni nam jednak ochronę niemal absolutną. Co jednak w sytuacji, gdy zmieniliśmy zdanie i chcemy rozszerzyć ochronę? Czy można dokupić polisę AC do OC? Jeśli tak, to na jakich warunkach możliwe jest dokupienie AC do OC?

<3
Uzupełnij tylko 2 pola i poznaj cenę OC/AC od razu!Poznaj cenę OC
X

Ubezpieczenie OC, polisa AC czy pakiet ubezpieczeń?

W życiu każdego kierowcy przychodzi moment, kiedy staje przed dylematem dotyczącym wyboru ubezpieczeń. O ile nad obowiązkową polisą odpowiedzialności cywilnej nie ma co gdybać, ponieważ to prawo nakłada na kierowców obowiązek jej posiadania, o tyle pewne wątpliwości mogą pojawić się w przypadku ubezpieczenia AC, które jest ubezpieczeniem w pełni dobrowolnym. A jakie tak naprawdę korzyści płyną z posiadania tego typu ubezpieczeń?

To pierwsze, obowiązkowe – ubezpieczenie OC dla posiadaczy pojazdów mechanicznych jest polisą, której konieczność posiadania reguluje ustawa o ubezpieczenia obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Jest to ubezpieczenie chroniące interesy ubezpieczonego, który w razie wyrządzenia szkody zostanie pociągnięty do odpowiedzialności i będzie musiał pokryć wszelkie koszty ich naprawy.

Wówczas to właśnie z polisy OC zostanie wypłacone odszkodowanie osobie pokrzywdzonej. Nieco inaczej wygląda to w przypadku ubezpieczenia AC, którego posiadanie zależy tak naprawdę od woli kierowcy. Polisa Autocasco przyda się przede wszystkim wtedy, gdy to właściciel pojazdu doprowadzi do jego uszkodzenia, auto zostanie skradzione czy uszkodzone chociażby na skutek działania sił natury.

Czy można dokupić AC do OC? Oto jest pytanie!

Zdrowy rozsądek nakazuje nie igrać z prawem i sumiennie wypełniać obowiązki kierowcy. Dbamy więc i pilnujemy, by obowiązkowa polisa komunikacyjna zachowała ciągłość – w końcu jest to nasz obowiązek. Rezygnujemy jednak z ubezpieczenia AC uznając je za zbędne czy też za drogie. Niekiedy z chęci czystej oszczędności nie rozważamy dokupienia dodatkowych rozszerzeń ochrony wierząc, że takie zabezpieczenie nie jest nam potrzebne.

Po czasie dochodzimy jednak do wniosku, że ubezpieczenie AC może rzeczywiście okazać się przydatne, a bardziej nie stać nas na jego nieposiadanie, niż na jego zakup. Problem w tym, że obowiązkowe ubezpieczenie OC już mamy, a do ważności umowy pozostało jeszcze kilka miesięcy.

Pojawia się pytanie dotyczące tego, czy dokupienie AC do OC jest w ogóle możliwe? Czy można dokupić AC do OC? Oczywiście, że tak.

Dokupienie AC do OC u tego samego czy innego ubezpieczyciela?

Standardowa umowa ubezpieczenia OC zawierana jest na okres 12 miesięcy, a ochrona ubezpieczeniowa wygasa ostatniego dnia jej trwania. Wyjątkiem są jednak sytuacje, kiedy dochodzi do automatycznego odnowienia polisy. To ma miejsce chociażby wtedy, gdy auto pozostaje własnością tego samego właściciela, a na jego koncie nie ma żadnych zaległych składek do zapłaty. Nie czekając jednak do zakończenia ważności polisy OC, chcemy rozszerzyć naszą ochronę, więc decydujemy się na dodatkową polisę AC.

Najważniejsze to wiedzieć, że dokupienie AC do OC jest jak najbardziej możliwe.

Co więcej – możliwe jest w każdej chwili. Pozostaje pytanie – jak dokupić AC do OC? Czy na obie polisy należy zdecydować się u tego samego ubezpieczyciela? Czy możliwe jest posiadanie polisy OC w jednym towarzystwie, a dokupienie AC do OC u innego ubezpieczyciela? Wszystko to jest możliwe, ale – uwaga – może okazać się nieco nieopłacalne.

Przede wszystkim warto wiedzieć, że najbardziej opłacalnym rozwiązaniem jest zakup całego pakietu ubezpieczeń OC i AC. Dlaczego? Decydując się na taki zestaw możemy liczyć na nieco bardziej preferencyjne stawki. Jeśli natomiast chodzi o dokupienie AC do OC, to – owszem, choć jest możliwe – będzie kosztować nas nieco więcej. Ubezpieczenie OC i AC kupowane razem może ostatecznie wynieść nas tyle, co sama polisa AC dokupiona na przykład u innego ubezpieczyciela.

Jak dokupić AC do OC?

Wiemy już, że najkorzystniejszym rozwiązaniem będzie dokupienie AC do OC w tym samym towarzystwie. W takiej sytuacji ubezpieczyciel wystawi nam po prostu osobną polisę ubezpieczeniową AC. To, co warto wiedzieć, to fakt, że dokupienie AC do OC możliwe jest zarówno na cały rok, jak i tylko na czas, jaki pozostał nam do końca ochrony OC. Takie rozwiązanie ma jeszcze jedną dodatkową zaletę – w przypadku wygaśnięcia ważności polisy i podpisania nowej umowy, możemy zdecydować się już na zakup bardziej opłacalnego pakietu ubezpieczeń.

Warto jednak mieć na uwadze, że nie każde towarzystwo posiada w swojej ofercie ubezpieczenie AC krótkoterminowe. Tym są zazwyczaj zainteresowane osoby, które wyjeżdżają na zagraniczny urlop i potrzebują dodatkowej ochrony. Nie jest jednak tajemnicą, że lepiej być kompleksowo chronionym przez cały rok, a nie tylko od święta.

Dlatego warto już na etapie podpisywania umowy OC, rozważyć dokupienie także polisy AC.

PODSUMOWANIE:

  • Ubezpieczenie OC jest ubezpieczeniem obowiązkowym, natomiast posiadanie AC wynika tylko i wyłącznie z woli samego kierowcy.
  • Dokupienie AC do OC możliwe jest w każdym momencie – nawet podczas trwania już ubezpieczenia OC.
  • Bardziej opłacalne ze względów finansowych jest wykupienie pakietu ubezpieczeń OC i AC.
  • Dokupienie AC do OC możliwe jest zarówno u tego samego ubezpieczyciela, jak i w innym towarzystwie.
  • Posiadanie pakietu ubezpieczeń w tym samym towarzystwie daje szansę na bardziej preferencyjne warunki i niższe składki ubezpieczeń.

Anna Rychlewicz
Anna Rychlewicz

Absolwentka dziennikarstwa i zarządzania mediami. Na świat patrzy przez pryzmat tego, jakimi słowami może go opisać. Nieustannie poszerza horyzonty podejmując się tematów z zakresu turystyki, językoznawstwa czy tematyki kryminalnej. Od kilku lat związana z branżą ubezpieczeń. W wolnym czasie eksploruje otoczenie czytając i prowadząc bloga.

Dołącz do dyskusji

Budowa DK9
Budowa DK9 Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
GDDKiA zapowiedziała budowę nowego odcinka drogi krajowej DK9, który będzie kluczowym elementem poprawy ruchu na osi północ-południe w okolicach Rzeszowa. Ten imponujący fragment trasy rozciągnie się na 60 kilometrów, stanowiąc znaczący krok w ułatwieniu podróży dla kierowców w tym...
Czytaj dalej
Które auta mogą jeździć na E10
Które auta mogą jeździć na E10? Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
Od 1 stycznia 2024 roku, polskie stacje paliw wprowadzają rewolucyjną zmianę - benzynę silnikową 95-oktanową zawierającą do 10% biokomponentów, znaną jako E10. Ta przełomowa inicjatywa zastąpi obecną benzynę E5 o tej samej liczbie oktanowej. Co to oznacza dla kierowców i jak wpłynie...
Czytaj dalej