Weronika Cichocka
Weronika Cichocka
Aktualizowano: 18.03.2022 Komunikacyjne
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 3 minut.
Rate this post

Czy ubezpieczenie OC sportowego samochodu jest dużo droższe? Czy konieczne są dodatkowe formalności? Co oznacza dla towarzystwa ubezpieczeniowego, że samochód zaliczany jest do typu sportowego? Wyjaśniamy!

Przede wszystkim pamiętajmy, że obowiązkowe ubezpieczenia komunikacyjne dotyczy wszystkich typów pojazdów, które poruszają się po polskich drogach. Każdy właściciel auta ma ustawowy obowiązek wykupienia OC, dzięki czemu zabezpiecza się przed odpowiedzialnością finansową za ewentualne szkody, które mogą powstać zarówno na mieniu, jak i na osobie.

Brak ubezpieczenia komunikacyjnego w tym zakresie skutkuje wysokimi karami finansowymi nakładanymi przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Obecnie urząd ten dokonuje kontroli poprzez specjalistyczny system informatyczny, który na podstawie danych przesłanych przez zakłady ubezpieczeniowe weryfikuje, które auta nie posiadają ubezpieczenia OC. 

Ile kosztuje ubezpieczenie OC sportowego samochodu?

Tanie samochody sportowe to oksymoron. Większość pojazdów tego typu nie należy do najtańszych. Tanie sportowe auta to raczej marzenie większości, szczególnie młodych kierowców, a nie rzeczywistość. Szybkie samochody sportowe rozpalają do czerwoności nie jednego fana motoryzacji. Kupując jednak tego typu pojazd musimy liczyć się z tym, że za obowiązkowe ubezpieczenie komunikacyjne nie zapłacimy mało. 

Co do zasady towarzystwa ubezpieczeniowe handlujące polisami komunikacyjnymi, mają obowiązek sprzedania tego typu ubezpieczenia każdemu kierowcy. Oznacza to, że nie mogą odmówić nikomu. W praktyce niezwykle często możemy się spotkać z może nie tyle odmową, ale przedstawieniem bardzo wysokiej, kosztownej oferty potencjalnemu klientowi, a ten zmuszony jest odmówić i szukać OC w innej firmie.

W przypadku pojazdów sportowych dość często może dochodzić do tego typu sytuacji, ponieważ zakłady ubezpieczeniowe zawsze biorą pod uwagę to, czy z ich punktu widzenia jest opłacalne ubezpieczenie konkretnego kierowcy oraz jego pojazdu. Przyznając polisę właścicielowi pojazdu firma bierze pod uwagę historię prowadzenia pojazdów kierowcy oraz dane dotyczące samochodu. 

Co wpływa na cenę OC sportowych aut?

Zakład ubezpieczeniowy interesuje zatem marka pojazdu, model, pojemność silnika, kolor oraz data produkcji. Na podstawie tych wszystkich informacji określa on poziom ryzyka, które niesie za sobą podróżujący sportowym samochodem. Obecnie w Polsce najwięcej sportowych pojazdów kupują młodzi kierowcy, których doświadczenie za kierownicą jest niewielkie, a co za tym idzie, powodują wiele kolizji i wypadków drogowych.

Niestety, duża moc silnika i niskie kompetencje prowadzą często do tragicznych w skutkach zdarzeń drogowych. Dlatego też średnio kierowcy w Polsce za samochody sportowe i ich ubezpieczenie płacą sporo tj. około 1000 zł. W tym wypadku niezwykle cenione jest doświadczenie, w związku z tym im kierowca starszy, im dłużej ma prawo jazdy, tym większe ma szanse na to, że składka jego rocznej polisy będzie niższa.

PODSUMOWANIE:

  •  Obowiązkowe ubezpieczenie komunikacyjne obejmuje również samochody sportowe.
  • OC samochodów sportowych jest zazwyczaj o wiele droższe od zwykłych, miejskich odpowiedników.
  • Towarzystwa ubezpieczeniowe nie mogą odmówić sprzedaży OC żadnemu kierowcy. Mogą jednak zaproponować bardzo wysoką składkę. Wtedy też wykupienie OC w wybranym TU może okazać się nieopłacalne.
  • Doświadczenie kierowcy bezpośrednio wpływa na wysokość rocznej polisy ubezpieczenia.
  • Najwięcej zdarzeń drogowych powodują młodzi i niedoświadczeni kierowcy.
Weronika Cichocka
Weronika Cichocka

Dziennikarka z wieloletnim doświadczeniem. Od lat pisząca o ubezpieczeniach, ekonomii i zdrowiu. Specjalista ds. PR i marketingu internetowego.

Dołącz do dyskusji
rozrusznik
Rozrusznik Autor Agata Wiśniewska Komunikacyjne
Rozrusznik samochodowy jest tym elementem spalinowego auta, który pozwala na uruchomienie silnika. Bez tej części odpalenie pojazdu jest bardzo trudne, choć nie niemożliwe. Jak działa rozrusznik w aucie? Po czym poznać, że uległ awarii? I co zrobić z uszkodzoną częścią? Odpowiadamy. ...
Czytaj dalej
intercooler
Intercooler Autor Agata Wiśniewska Komunikacyjne
Intercooler to po prostu chłodnica powietrza. Jeszcze w latach 90. niekoniecznie była obecny w każdym samochodzie. Teraz trudno o model, który by jej nie miał. Jak działa intercooler? I jak wpływa na moc silnika? Przekonaj się razem z nami. [bee_cta_inset style='1' header='Uzupełnij tyl...
Czytaj dalej