Dorota Bajorek
Dorota Bajorek
Aktualizowano: 14.03.2022 Komunikacyjne
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 15 minut.
5/5 - (1 vote)

Doszło do kolizji. Pierwsza reakcja to szok i emocje, ale już za moment czas na działanie. Co robić w takiej sytuacji? Wzywać policję, czy rozwiązywać sprawę samodzielnie? Na pewno najważniejsze jest oświadczenie sprawcy kolizji drogowej, bo na jego podstawie zostanie wypłacone odszkodowanie z OC. A pozostałe działania zależą od powagi sytuacji. Sprawdzimy więc, co koniecznie powinno się znaleźć w prawidłowo napisanym oświadczeniu sprawcy kolizji.

<3
Uzupełnij tylko 2 pola i poznaj cenę OC/AC od razu!Poznaj cenę OC
X

Czy wezwać policję do zdarzenia drogowego?

Okazuje się, że jeśli dojdzie do kolizji drogowej, wzywanie policji nie jest konieczne. Można wtedy spokojnie zjechać na pobocze, by nie blokować ruchu. Uszkodzenia samochodów zazwyczaj są niewielkie, nikt nie ucierpiał w zdarzeniu, a na dodatek obie strony są zgodne co do przebiegu wydarzeń – to idealna sytuacja, by sprawę załatwić na własną rękę. Jeśli zarówno sprawca, jak i poszkodowany mają to samo zdanie do co faktu, kto i jak spowodował stłuczkę, wystarczy spisać odpowiednie oświadczenie sprawcy kolizji. Dzięki temu można zaoszczędzić zarówno czas jak i formalności. A przy okazji zyskuje się pewność, że kwestie odszkodowania okażą się jasne i w ogóle załatwienie sprawy z ubezpieczycielem odbędzie się sprawnie.

Inaczej jest, gdy dojdzie do wypadku. Wówczas na miejscu zdarzenia obowiązkowo musi pojawić się policja.

Pojazdy nie mogą być przestawiane, a przebieg zdarzeń muszą ocenić funkcjonariusze. To właśnie na tej podstawie, czyli na podstawie protokołu policji będzie przebiegało postępowanie odszkodowawcze.

Oświadczenie sprawcy kolizji drogowej [PDF] – pobierz wzór

Czym się różni kolizja od wypadku?

Prawie każde zdarzenie drogowe wiąże się ze stresem i stratami. Tym bardziej koniecznie trzeba mieć świadomość, czym jest kolizja drogowa, a czym wypadek. Oto więc zasada, która różni te dwie sytuacje.

Kolizja inaczej zwana stłuczką to zdarzenie drogowe, w którym nie zostali poszkodowani ludzie. Oznacza to więc, że co prawda uszkodzone mogą być oba pojazdy i to nawet w znacznym stopniu, ale na pewno nie ma rannych i zabitych. Wtedy wystarczy spisać oświadczenie sprawcy kolizji drogowej.

Z kolei wypadek drogowy to właśnie takie zdarzenie, którego skutkiem będą nie tylko uszkodzone pojazdy, ale przede wszystkim poszkodowani ludzie. Wówczas koniecznie trzeba wezwać policję i wszelkie potrzebne do pomocy służby.

Kiedy koniecznie trzeba wezwać policję do stłuczki?

Jak już zostało wyżej wspomniane, do zwykłej stłuczki nie trzeba wzywać policji. Jednak pamiętaj! Jeśli sprawca kolizji, w której zostałeś poszkodowany, nie chce się przyznać do winy lub ewidentnie nie współpracuje, koniecznie wezwij policję! O jakie konkretnie sytuacje chodzi? Na pewno nie zwlekaj z wezwaniem policji do stłuczki, jeśli:

  • sprawca kolizji zbiegł z miejsca zdarzenia
  • wygląda na to, że sprawca jest pod wpływem alkoholu lub innej substancji odurzającej
  • sprawca zdarzenia nie chce przedstawić swoich dokumentów uprawniających do prowadzenia pojazdów, przede wszystkim prawa jazdy czy polisy OC
  • na skutek stłuczki została zatarasowana droga przejazdu innych pojazdów i potrzeba pomocy służb, by usunąć uszkodzone samochody.

Oświadczenie sprawcy kolizji drogowej – co to za dokument?

Skupimy się w dalszych rozważaniach wyłącznie na przypadkach kolizji, bo to właśnie z ich przebiegu spisuje się oświadczenie bez obecności policji. Na dodatek na takich stłuczkach, w których obecność policji nie jest potrzebna. Właśnie wówczas spisuje się oświadczenie sprawcy kolizji drogowej czyli dokument spisany przez obie strony, które uczestniczyły w zdarzeniu drogowym.

W oświadczeniu sprawca przyznaje się do tego, że spowodował stłuczkę. Dokument jest podstawą tego, by przeprowadzić likwidację szkody z OC sprawcy. A do tego dzięki porozumieniu stron obejdzie się bez mandatu oraz punktów karnych.

Spisanie oświadczenia sprawcy o kolizji drogowej – czy warto?

Na tak postawione pytanie jest tylko jedna odpowiedź – warto, a nawet trzeba. Wyobraźmy sobie sytuację, że uczestnicy doszli do wniosku, że szkody są niewielkie, nic się nikomu nie stało i nie trzeba wzywać policji. Oczywiście nie trzeba tego robić. Jednak może się zdarzyć, że sprawca kolizji trafi na niezorientowanego w temacie poszkodowanego, zaproponuje, że się „dogadają”, a potem nie pozostawi swoich namiarów albo później będzie chciał się wyprzeć swojej winy.

Oświadczenie sprawcy kolizji zabezpiecza więc, jak widać, osobę poszkodowaną w stłuczce przed taką ewentualnością.

Dokument ten sporządzony na miejscu stłuczki, można powiedzieć, że „na gorąco”, niesie ze sobą wyłącznie korzyści, a mianowicie:

  • przedstawia faktyczny przebieg zdarzenia
  • pozwala zaoszczędzić czas, który przy obecności policji znacznie by się wydłużył
  • jest podstawą do szybkiej wypłaty odszkodowania z polisy OC
  • potwierdza prawo osoby poszkodowanej do roszczeń z OC
  • sprawca zdarzenia unika w ten sposób otrzymanie mandatu karnego.

Czy warto spisać wspólne oświadczenie o kolizji drogowej?

Istnieje jeszcze jedna możliwość udokumentowania stłuczki. Jest to dokument, który nosi nazwę wspólne oświadczenie o zdarzeniu drogowym. Jednak zdecydowanie nie warto go spisywać. A to dlatego, że jest ono jedynie dokładnym udokumentowaniem przebiegu kolizji, ale nie wskazuje na sprawcę. W związku z tym nie pomaga osobie poszkodowanej w uzyskaniu odszkodowania. Dlatego trzeba koniecznie wybrać oświadczenie sprawcy o kolizji drogowej.

Co zawiera oświadczenie sprawcy kolizji drogowej?

W sytuacji, gdy obie strony zdarzenia są jednomyślne co do jego przebiegu, nadchodzi czas na napisanie oświadczenia sprawcy kolizji. Powinno ono zawierać następujące elementy:

  • dane osobowe zarówno sprawcy jak i poszkodowanego czyli uczestników stłuczki – chodzi przede wszystkim o adres, imię, nazwisko, serię i numer dowodu osobistego, numer i serię prawa jazdy
  • dane pojazdów, które brały udział w zdarzeniu – należy spisać z dowodu rejestracyjnego markę, model i numery rejestracyjne uszkodzonych pojazdów
  • dokładne okoliczności zdarzenia drogowego
  • informacje na temat ubezpieczenia OC – ważny jest numer polisy OC oraz okres jej ważności, a także nazwa ubezpieczyciela sprawcy kolizji
  • czytelne podpisy obu stron zdarzenia.

Podczas załatwiania formalności po zdarzeniu warto zjechać na pobocze lub zepchnąć uszkodzone pojazdy tak, by nie blokować ruchu. Wówczas łatwiej będzie się skoncentrować na spisywaniu oświadczenia.

Jak opisać okoliczności zdarzenia?

Jeśli chodzi o kwestię tego, w jaki sposób opisać okoliczności zdarzenia, to na pewno warto to zrobić jak najdokładniej. Każdy szczegół może być przydatny w momencie, gdy trwa postępowanie odszkodowawcze. Jeśli jest możliwość, warto zrobić zdjęcia lub filmik. Bardzo ważna i pomocna jest także obecność świadków. Jeśli ktoś widział, co się wydarzyło, koniecznie trzeba podać w oświadczeniu dane świadków kolizji oraz poprosić ich o podpisy. W razie niejasności lub mataczenia sprawcy mogą oni zaświadczyć, jak wyglądało zdarzenie. A jeśli chodzi o szczegóły zdarzenia, to w dokumencie koniecznie trzeba opisać:

  • okoliczności, w jakich doszło do kolizji – a konkretnie chodzi o godzinę, miejsce, przebieg stłuczki, znaki drogowe obowiązujące na tym obszarze
  • szkic zdarzenia – bardzo pomaga w podaniu okoliczności dodatkowe narysowanie szkicu i mapki – to znacznie ułatwi orientację w wydarzeniach
  • szczegółowe przedstawienie uszkodzeń obu pojazdów – zarówno samochodu poszkodowanego jak i sprawcy zdarzenia – takie uszkodzenia także mogą specjalistom „opowiedzieć” historię stłuczki
  • informacje o uszkodzeniach przedmiotów przewożonych w pojazdach
  • informacje na temat ewentualnych uszkodzeń innych elementów na miejscu kolizji – na przykład słupków, znaków, barierek.

Uwaga! Koniecznie wystrzegaj się w oświadczeniu niejasnych i nieprecyzyjnych zwrotów typu: „doszło do kolizji”, które rozmywają odpowiedzialność.

W oświadczeniu muszą się znaleźć następujące określenia, które wskazują na sprawcę:

  • spowodowałem kolizję
  • jestem sprawcą kolizji
  • sprawcą kolizji jest
  • kolizję spowodował

Skąd wziąć wzór oświadczenia o kolizji?

Każdy chce jeździć bezpiecznie, a stłuczka może nas całkowicie zaskoczyć? W jaki sposób więc spisać oświadczenie, gdy nagle trzeba zatrzymać się na poboczu bez potrzebnych pomocy? Okazuje się, że w takiej sytuacji można spisać oświadczenie na zwykłej kartce papieru, ręcznie. W Internecie dostępnych jest wiele gotowych wzorów, które pomogą zawrzeć w dokumencie wszystkie potrzebne informacje.

Często taki wzór pojawia się w kalendarzach lub rozdają go ubezpieczyciele. Natomiast faktem jest, że wiele osób po prostu drukuje sobie formularz i wozi go w samochodzie na wszelki wypadek.

Stłuczka na parkingu – jak się zachować?

Parkingi to miejsca, w których bywa, że dochodzi do otarć, stłuczek i uszkodzeń. Ale różnica polega na tym, że często na miejscu zdarzenia znajduje się tylko jedna strona. Jest to albo zszokowany sprawca, który właśnie wjechał komuś w tył auta, albo jeszcze bardziej zszokowana ofiara zdarzenia, która znajduje uszkodzone auto po wyjściu ze sklepu.

Jak się wtedy zachować? Uczciwy sprawca zdarzenia powinien zostawić swoje namiary za wycieraczką lub poprosić obsługę sklepu o wywołanie właścicieli przez mikrofon. Gorzej, jeśli sprawcy już nie ma. Wtedy to poszkodowany musi przejąć inicjatywę. Można wtedy poprosić o przejrzenie monitoringu.

Jeśli obie strony spotkają się i porozumieją, spisują oświadczenie o kolizji.

Oświadczenie sprawcy kolizji drogowej gotowe – co dalej?

Pojawia się teraz ważne pytanie – co zrobić, gdy oświadczenie sprawcy kolizji drogowej jest już gotowe. Jak wyglądają formalności związane z otrzymaniem odszkodowania z OC sprawcy? Otóż osoba poszkodowana w kolizji musi się w następnym kroku skontaktować z towarzystwem ubezpieczeniowym, w którym sprawca ma wykupioną polisę OC. Aby zgłosić szkodę, można to zrobić:

  • osobiście
  • mailowo
  • listownie

W tym celu należy wypełnić specjalny formularz zgłoszenia szkody dostępny na stronach ubezpieczycieli. Zgłoszenie szkody z OC sprawcy powinno zawierać:

  • miejsce i datę zdarzenia drogowego
  • opis okoliczności kolizji
  • dane uczestników stłuczki oraz ich pojazdów.

Oświadczenie sprawcy kolizji jako podstawa do wypłaty odszkodowania

Jeśli podczas spisywania oświadczenia sprawcy kolizji nie doszło do żadnych kontrowersji i obie strony doszły do porozumienia w sprawie przebiegu zdarzeń, dokument ten całkowicie wystarczy do wypłaty odszkodowania. Po zgłoszeniu szkody ubezpieczyciel kontaktuje się ze sprawcą. Jeśli ten potwierdzi przebieg zdarzeń, oświadczenie jest podstawą do wypłaty odszkodowania osobie poszkodowanej w zdarzeniu drogowym. Gdyby jednak sprawca kolizji chciał się wycofać z poprzednich zeznań, pozostają zeznania świadków oraz nagrania czy zdjęcia z miejsca zdarzenia.

Sposoby likwidacji szkody

Po zgłoszeniu szkody następuje jej likwidacja. Może to przebiegać na różne sposoby. Wszystko zależy przede wszystkim od tego, jak poważne są straty i uszkodzenia pojazdu osoby poszkodowanej. Jeśli samochód został poważnie uszkodzony, poszkodowany musi zgłosić likwidację szkody do ubezpieczyciela, w którym ma podpisaną umowę sprawca kolizji. Dane dotyczące tego, czyli numer polisy i nazwa towarzystwa ubezpieczeniowego, znajdują się oczywiście w oświadczeniu sprawcy kolizji. Można to także sprawdzić w bazie UFG.

Inny sposób likwidacji szkody stosowany jest przez niektórych ubezpieczycieli w momencie, gdy uszkodzenia nie są zbyt poważne. Mówi się wówczas o Bezpośredniej Likwidacji Szkody. Polega to na tym, że poszkodowany może się zgłosić do swojego ubezpieczyciela i zgłosić szkodę. Wówczas ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie, a potem rozliczy się z ubezpieczycielem sprawcy. Możliwe jest to jednak tylko wtedy, gdy uszkodzenia są niewielkie. Obowiązują bowiem limity kwotowe likwidacji szkód – do 30 tysięcy zł.

Ubezpieczyciel może także w razie niewielkich uszkodzeń zaproponować tak zwaną uproszczoną likwidację szkody. To znak naszych czasów, ponieważ rzeczoznawca nie ogląda pojazdu, a całość odbywa się zdalnie na podstawie przesłanych zdjęć i dokumentów z miejsca zdarzenia.

Jakie terminy obowiązują?

Warto teraz przyjrzeć się ważnym terminom, które muszą być przestrzegane przy załatwianiu formalności związanych ze zgłoszeniem szkody.

Zaczniemy od tego, ile czasu ma osoba poszkodowana na zgłoszenie ubezpieczycielowi szkody. Okazuje się, że w przypadku kolizji drogowej mamy na to aż 3 lata. Oczywiście w praktyce każdy poszkodowany w stłuczce stara się to zrobić jak najszybciej.

A teraz kwestia odwrotna – ile czasu ma ubezpieczyciel na wypłatę odszkodowania z OC sprawcy? Oto podstawowe terminy, które obowiązują ubezpieczyciela:

  • 7 dni – w tym czasie ubezpieczyciel powinien skontaktować się z poszkodowanym, by potwierdzić zarejestrowanie zgłoszenia
  • 30 dni – tyle czasu ma ubezpieczyciel na wypłatę odszkodowania od dnia wpłynięcia zgłoszenia
  • 14 dni – tak szybko powinno zostać wypłacone odszkodowanie, jeśli po wcześniejszych niejasnościach, wątpliwości zostały wyjaśnione
  • nie dłużej niż 90 dni – całość likwidacji szkody nie powinna przekroczyć tego terminu.

Najczęściej pojawiające się pytania:

Czy mogę się odwołać od decyzji ubezpieczyciela?

Na szczęście tak. Można to zrobić, jeśli jako osoba poszkodowana, czujesz, że twoje roszczenia nie zostały zaspokojone i masz na to dowody. Można powołać własnego rzeczoznawcę i czekać na ponowną decyzję ubezpieczyciela. W razie kolejnej odmowy można zwrócić się o pomoc do Rzecznika Finansowego. W ostateczności zostaje także wstąpienie na drogę sądową, ale to będzie kosztowało sporo czasu i pieniędzy.

Jak mogę sprawdzić ważność polisy OC sprawcy kolizji?

Aby otrzymać odszkodowanie, koniecznie trzeba mieć pewność, że sprawca ma ważne OC. Jak to sprawdzić? Najprościej jest po prostu skorzystać z bazy UFG czyli Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. W zakładce Baza OC i AC kliknij Identyfikacja umowy OC na dzień. Tam wystarczy wpisać nr rejestracyjny lub numer VIN auta sprawcy.

Jak szybko muszę zgłosić szkodę w TU sprawcy? Są jakieś ograniczenia czasowe?

Nie ma pośpiechu – na zgłoszenie szkody jako osoba poszkodowana masz aż 3 lata. Jednak logiczne jest, że każdy chce otrzymać pieniądze jak najszybciej, by naprawić uszkodzone auto, dlatego zazwyczaj zgłasza szkodę niezwłocznie. Jeśli dojdzie do wypadku, masz aż 20 lat na zgłoszenie szkody.

Jaka jest maksymalna wysokość odszkodowania, jaką mogę otrzymać z polisy OC sprawcy?

Wysokość odszkodowania zależy od wielkości szkód. Odszkodowanie po stłuczce ma na celu pokryć koszty uszkodzonego pojazdu. Z kolei po wypadku dochodzi jeszcze leczenie poszkodowanych. Sumy maksymalnego odszkodowania określa ustawa, a są to w przy szkodach rzeczowych 1,05 mln euro, a w przypadku szkód osobowych 5,21 mln euro.

Czy jeśli wezwę policję po drobnej kolizji, nie będzie to uznane za nieuzasadnione wezwanie?

Wiele osób boi się, że zostaną posądzone o nieuzasadnione wezwanie policji. Na szczęście w przypadku kolizji to nie obowiązuje. Nie ma co prawda obowiązku wzywania policji po stłuczce, ale jeśli jakiekolwiek okoliczności są niejasne, a sprawca nie współpracuje, koniecznie dzwoń na policję.

PODSUMOWANIE:

  • Wypadek to takie zdarzenie, w którym poszkodowani czyli ranni lub zabici zostają ludzie.
  • Kolizja drogowa czyli stłuczka, to sytuacja, w której uszkodzeniu ulegają tylko pojazdy.
  • Jeśli dojdzie do kolizji drogowej obecność policji nie jest konieczna, jednak w sytuacji, gdy sprawca ucieknie z miejsca zdarzenia lub nie chce współpracować, należy wezwać funkcjonariuszy.
  • Oświadczenie sprawcy kolizji drogowej to dokument, który można pobrać z Internetu lub napisać ręcznie, a potwierdza on sprawstwo kolizji osoby, która spowodowała zdarzenie.
  • Oświadczenie sprawcy kolizji jest podstawą do zgłoszenia szkody.
  • Dokument powinien zawierać dane obu stron zdarzenia, dane pojazdów, dane polisy sprawcy, okoliczności zdarzenia oraz podpisy.
  • Następny krok to zgłoszenie szkody z OC sprawcy do ubezpieczyciela, a na tej podstawie następuje likwidacja szkody.
  • Sposób likwidacji szkody zależy od stopnia i kosztów uszkodzenia pojazdu.
  • Ubezpieczyciel ma 30 dni na wypłatę odszkodowania od terminu zgłoszenia szkody.

Dorota Bajorek
Dorota Bajorek

Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego, autorka tekstów w Internecie. Dzięki pisaniu łączy przyjemne z pożytecznym. Miłośniczka natury, dobrej książki i sudoku.

Dołącz do dyskusji

Budowa DK9
Budowa DK9 Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
GDDKiA zapowiedziała budowę nowego odcinka drogi krajowej DK9, który będzie kluczowym elementem poprawy ruchu na osi północ-południe w okolicach Rzeszowa. Ten imponujący fragment trasy rozciągnie się na 60 kilometrów, stanowiąc znaczący krok w ułatwieniu podróży dla kierowców w tym...
Czytaj dalej
Które auta mogą jeździć na E10
Które auta mogą jeździć na E10? Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
Od 1 stycznia 2024 roku, polskie stacje paliw wprowadzają rewolucyjną zmianę - benzynę silnikową 95-oktanową zawierającą do 10% biokomponentów, znaną jako E10. Ta przełomowa inicjatywa zastąpi obecną benzynę E5 o tej samej liczbie oktanowej. Co to oznacza dla kierowców i jak wpłynie...
Czytaj dalej