Weronika Cichocka
Weronika Cichocka
Aktualizowano: 15.03.2022 Komunikacyjne
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 5 minut.
Rate this post

Dzięki temu rozwiązaniu ubezpieczyciele swobodnie będą wymieniać informacje dotyczące zakresu polis swoich klientów oraz oferowanych im usług, w tym ubezpieczeń komunikacyjnych czy polis na życie. Baza danych ubezpieczeniowych UFG wprowadza porządek w obecny system ubezpieczeniowy. 

<3
Uzupełnij tylko 2 pola i poznaj cenę OC/AC od razu!Poznaj cenę OC
X

Co stanowi prawo? Czemu musiała powstać baza danych ubezpieczeniowych UFG? 

Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny zgodnie z przepisami zajmuje się gromadzeniem informacji przekazywanych ze strony wszystkich towarzystw ubezpieczeniowych działających na terenie naszego kraju i tworzeniem z nich bazy osób, które podlegają ubezpieczeniu polisą. W ten sposób Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny tworzą specjalny informatyczny system, czyli bazę danych. Rozwój tego rozwiązania był stopniowy. Już prawie 6 lat temu rozpoczęto tworzenie pierwszych baz danych ubezpieczeniowych, które niejako stały się podwalinami obecnego rozwiązania.

Od tego czasu trwały bardzo intensywna testy i wdrożenia nowych rozwiązań tak, aby już teraz, czyli od września 2020 roku, można było skorzystać z tak zwanej Bazy Danych Ubezpieczeniowych. Baza danych ubezpieczeniowych UFG musiała powstać na podstawie ustawy z dnia 22 maja 2003 roku o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych.

Baza danych ubezpieczeniowych UFG – które dane zbierane są w systemie? 

Wszystkie zakłady ubezpieczeń mogą być objęte przez bazę danych ubezpieczeniowych. Oznacza to, że każdy rodzaj polisy wprowadzony przez towarzystwo ubezpieczeniowe może być ujęty w systemie informatycznym. Nie mówimy tu zatem wyłącznie o ubezpieczeniach komunikacyjnych, ale również na przykład o ubezpieczeniu mieszkania, polisie turystycznej czy też, jak już wspomnieliśmy, ubezpieczeniu na życie.

Do września 2020 roku Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny z zasady kolekcjonował jedynie informacje dotyczące obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego oraz autocasco. Zbierane były również informacje, które dotyczyły zdarzeń drogowych – co miało realny wpływ na wysokość składki osoby objętej ochroną towarzystwa ubezpieczeniowego. Zakłady ubezpieczeń miały więc dostęp do historii wypadków i kolizji kierowców również w sytuacji, gdy ubezpieczeni mieli dotychczas polisę  w innym towarzystwie ubezpieczeniowym. 

Kto na tym skorzysta? Czy każdy zakład ubezpieczeniowy musi dołączyć do systemu? 

Baza danych ubezpieczeniowych UFG jest rozwiązaniem, które dostępne będzie dla towarzystw ubezpieczeniowych. Warto jednak podkreślić w tym momencie, że jest to rozwiązanie, które nie jest obowiązkowe i ubezpieczyciel może, ale nie musi, dołączyć do bazy danych ubezpieczeniowych. Dopiero w momencie gdy to rozwiązanie będzie powszechne wśród zakładów ubezpieczeniowych i zakres wprowadzanych danych będzie pełny, będzie można mówić o całościowym lub też większościowym objęciu rynku rozwiązaniem informatycznym. Każdorazowo to właśnie ubezpieczyciel definiuje, którą z informacji przekazywanych mu przez klienta zamierza umieścić w systemie.

Jednocześnie w momencie gdy firma ubezpieczeniowa decyduje się na przekazywanie jedynie szczątkowych informacji o swoich klientach, musi się liczyć z tym, że dokładnie taki sam zakres informacji otrzyma ze strony innych firm. Oznacza to, że żaden z zakładów ubezpieczeniowych nie będzie poszkodowany i nie będzie przedstawiał zbyt mało lub zbyt wiele w innym podmiotom. Naturalnie, wszystkie bazy danych wymagają nadzoru. To właśnie zadanie spoczywa na Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym, który nie tylko zbiera informacje, ale również ma baczenie na rozwój narzędzia i jego bezpieczeństwo oraz dostęp do informacji dla wszystkich firm sprzedających polisy ubezpieczeniowe. Co do zasady można powiedzieć, że udostępnianie tego rodzaju informacji innym podmiotom z rynku, pozwoli wykluczyć krzyżowe ubezpieczenia, oszustwa i inne próby wyłudzenia rekompensat finansowych. 

Kto skorzysta na tego rodzaju rozwiązaniu?

Baza danych ubezpieczeniowych UFG to przede wszystkim bezpieczeństwo dla osób, które wykupują polisy. Informacje z systemu zwiększają bezpieczeństwo zarówno firm ubezpieczeniowych, jak i klientów. Rozwój samej bazy niewątpliwie związany jest z nastawieniem towarzystw ubezpieczeniowych i powszechnością korzystania z systemu. 

PODSUMOWANIE:

  • Baza danych ubezpieczeniowych UFG rozpoczęła swoje funkcjonowanie we wrześniu 2020 roku.
  • Do specjalnie stworzonego systemu informatycznego mogą dobrowolnie przystąpić towarzystwa ubezpieczeniowe. 
  • W systemie informatycznym znajdą się polisy komunikacyjne, ubezpieczenia na życie oraz ubezpieczenia dóbr materialnych. 
  • Dostęp do bazy danych będą posiadały tylko uprawnione podmioty, to jest zakłady ubezpieczeń. 

Weronika Cichocka
Weronika Cichocka

Dziennikarka z wieloletnim doświadczeniem. Od lat pisząca o ubezpieczeniach, ekonomii i zdrowiu. Specjalista ds. PR i marketingu internetowego.

Dołącz do dyskusji

Bezpieczeństwo na drogach jesienią
Bezpieczeństwo na drogach jesienią Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
Jesień to czas, gdy warunki atmosferyczne stają się bardziej wymagające, a krótszy dzień wpływa na widoczność na drodze. W związku z tym, przestrzeganie przepisów drogowych staje się kluczowe dla zachowania bezpieczeństwa wszystkich uczestników ruchu. Jednym z podstawowych aspektów, ...
Czytaj dalej
Test percepcji zagrożeń
Test percepcji zagrożeń Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
Prawo jazdy to uprawnienie, które od wielu lat jest uważane za jeden z kluczowych elementów życia współczesnego człowieka. Daje nam możliwość poruszania się samochodem, co jest często niezbędne do pracy, nauki, czy po prostu codziennego życia. Jednak zdawalność egzaminów na prawo j...
Czytaj dalej