Weronika Cichocka
Weronika Cichocka
Aktualizowano: 18.03.2022 Komunikacyjne
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 3 minut.
Rate this post

Cesja ubezpieczenia OC to nic innego jak zapis mówiący o tym, że towarzystwo ubezpieczeniowe wypłaca całość lub część odszkodowania na rzecz konkretnej osoby lub firmy. Najczęściej tego rodzaju instytucją jest leasingodawca lub udzielający pożyczki na zakup samochodu bank. 

Na czym polega cesja ubezpieczenia OC?

Cesja ubezpieczenia OC musi posiadać moc prawną. W tym celu należy poinformować zakład ubezpieczeniowy o tego rodzaju zapotrzebowaniu już na etapie podpisywania polisy. Cesja z polisy jest również możliwa, jeśli podpisaliśmy już umowę. W tej sytuacji jednak musimy zgłosić się do ubezpieczyciela i ustalić, jakiego rodzaju formalności jesteśmy zobowiązani uzupełnić.

Na czym polega cesja ubezpieczenia AC?

Cesja ubezpieczenia dotyczy najczęściej ubezpieczeń komunikacyjnych dobrowolnych, takich jak cesja polisy AC. Cesja AC wiąże się z tym, że w przypadku kradzieży auta, towarzystwo ubezpieczeniowe przekazuje całość środków określonych w ogólnych warunkach ubezpieczenia na rzecz cesjonariusza, czyli w tym wypadku leasingodawcy lub pożyczkodawcy, to jest banku. Jest to bardzo korzystne rozwiązanie dla kupującego, ponieważ jeżeli samochód zostanie skradziony, zakład ubezpieczeniowy przekaże odszkodowanie bankowi lub innej instytucji finansowej.

Dotychczasowy właściciel nie będzie musiał płacić rat za samochód, którego już nie posiada.

Można więc powiedzieć, że korzyści z tego rodzaju zabezpieczenia są również dla klienta korzystającego z leasingu lub kredytu. Na polskim rynku zazwyczaj cesja ubezpieczenia OC występuje rzadko i najczęściej banki zainteresowane są polisą autocassco. 

Cesja ubezpieczenia – formalności

Wielu z nas myśląc o cesji ubezpieczenia spodziewa się ogromu formalności i dokumentów do uzupełnienia. Nic bardziej mylnego. W banku otrzymamy specjalny dokument, który należy uzupełnić wszystkimi niezbędnymi danymi i następnie trzeba przekazać formularz odpowiedniemu zakładowi ubezpieczeń.  Z punktu widzenia kredytobiorcy lub leasingobiorcy nie ma więcej formalności, których musiałby dopełnić. Bardzo często zdarza się natomiast, że instytucje bankowe na stałe współpracują z wybranym towarzystwem ubezpieczeniowym.

Niekiedy już w momencie udzielania pożyczki istnieje możliwość zakupienia na przykład obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego lub autocasco.

Taka sytuacja nie jest jednak zazwyczaj korzystna dla kupującego i jeżeli nie jesteśmy zobligowani do tego rodzaju transakcji w ramach udzielonej pożyczki, warto skorzystać z dostępnych darmowych kalkulatorów i porównywarek OC w internecie tak, aby znaleźć najkorzystniejszą i najtańszą ofertę.

PODSUMOWANIE: 

  • Kredytobiorca może zostać zobligowany do korzystania z konkretnego zakładu ubezpieczeń. 
  • Bank lub leasingodawca zostaje wpisany do dowodu rejestracyjnego jako współwłaściciel. 
  • Cesja ubezpieczenia pojazdu powoduje przekazanie odszkodowania na rzecz cesjonariusza. 
  • W niektórych instytucjach finansowych umowę polisy można podpisać już na etapie udzielania pożyczki lub leasingu.
  • Formalności związane z zakupem i cesja ubezpieczenia zazwyczaj ograniczają się do jednego formularza, który musi zostać przekazany zakładowi ubezpieczeń.
  • Bank ma prawo wskazać konkretne towarzystwo ubezpieczeniowe, w którym trzeba będzie wykupić wskazany produkt. 
Weronika Cichocka
Weronika Cichocka

Dziennikarka z wieloletnim doświadczeniem. Od lat pisząca o ubezpieczeniach, ekonomii i zdrowiu. Specjalista ds. PR i marketingu internetowego.

Dołącz do dyskusji

Kiedy przysługuje auto zastępcze
Kiedy przysługuje auto zastępcze? Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
Wokół aut zastępczych w Polsce narosło wiele mitów i postanowiliśmy się z kilkoma z nich rozprawić, ponieważ od lat po internecie krążą opowieści, które mogą zmrozić krew w żyłach. [bee_cta_inset style='1' header='Uzupełnij tylko 2 pola i poznaj cenę OC/AC od razu!' link='htt...
Czytaj dalej
Domki fińskie
Domki fińskie Autor Katarzyna Matusiak Nieruchomości
Domki fińskie stanowią świetną alternatywę dla tradycyjnych altan. Te niewielkie sauny stają się coraz popularniejsze, a przy tym mają bardzo dobry wpływ na nasze zdrowie. Wyjaśniamy, czym są sauny fińskie i co warto wiedzieć przed ich budową? Sprawdź! Czym są domki fińskie? D...
Czytaj dalej