Dorota Bajorek
Dorota Bajorek
Aktualizowano: 31.08.2023 Komunikacyjne
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 8 minut.
5/5 - (1 vote)

Ubezpieczenia komunikacyjne dzieli się na polisy obowiązkowe i dobrowolne. Każdy kierowca wie, że musi zapłacić OC samochodu. Skojarzenie, które się wówczas narzuca, to oczywiście coroczna składka obowiązkowego ubezpieczenia. Czy to jedyna opcja opłaty polisy? A jak wygląda sytuacja w przypadku polis dodatkowych takich jak AC, NNW czy Assistance? Co ile płaci się ubezpieczenie samochodu? Oto możliwości, które dają kierowcom ubezpieczyciele.

<3
Uzupełnij tylko 2 pola i poznaj cenę OC/AC od razu!Poznaj cenę OC
X

Co ile płaci się ubezpieczenie samochodu – OC?

OC jest jedyną komunikacyjną polisą, którą musi zapłacić każdy właściciel pojazdu mechanicznego w naszym kraju. Obowiązek ten jest uzasadniony faktem, że polisa chroni od finansowych skutków szkody, którą spowodujemy na drodze. Za brak ważnego OC płaci się nawet kilka tysięcy kary. Dlatego koniecznie trzeba pilnować terminów, w których powinniśmy opłacić składkę. A co ile płaci się ubezpieczenie samochodu? W przypadku OC polisę standardowo kupuje się na okres 12 miesięcy i płaci się za nią z góry roczną składkę.

Co ile płaci się polisy dodatkowe?

Wielu kierowców nie poprzestaje jednak tylko na obowiązkowym ubezpieczeniu, ale wykupuje dla swojego samochodu także polisy dodatkowe takie jak AC, NNW czy Assistance. Dzięki nim ubezpieczyciel zapewnia odszkodowanie w razie uszkodzenia czy kradzieży auta, uszczerbku na zdrowiu, a także zapewnia pomoc techniczną, a w tym holowanie. Na pytanie o to, co ile płaci się polisy dodatkowe, także należy odpowiedzieć, że standardowa umowa zawierana jest na rok i opłacona zostaje jednorazowo z góry.

Polisy krótkoterminowe

Oprócz polis komunikacyjnych, które obowiązują przez pełne 12 miesięcy, na rynku ubezpieczeniowym dostępne są także polisy krótkoterminowe. Chodzi tu o wyjątkowe sytuacje, kiedy ubezpieczenie obowiązuje krócej niż rok – od 30 dni do 6 miesięcy w zależności od potrzeb. Ubezpieczyciele oferują taką możliwość jako:

  • OC dla właścicieli samochodów zabytkowych, które często używane są tylko w sezonie
  • OC dla właścicieli komisów
  • OC dla pojazdów wolnobieżnych
  • Assistance dla kierowców, którzy na czas wyjazdu w trasę po Polsce lub za granicę zapewniają sobie w ten sposób pomoc techniczną.

Uwaga! Wszystkie polisy krótkoterminowe muszą zostać opłacone jednorazowo i nie mogą zostać rozłożone na raty.

Czy można zapłacić za polisę w ratach?

W takim razie nasuwa się pytanie, czy za polisę ubezpieczeniową, którą wykupujemy na cały rok można zapłacić w ratach. Odpowiedź w przypadku rocznej polisy brzmi – tak. To bardzo korzystna opcja, na którą decyduje się wielu właścicieli samochodów, tym bardziej, że roczna składka to często spory wydatek zwłaszcza dla młodych kierowców. Usystematyzujmy, co ile płaci się ubezpieczenie samochodu, biorąc pod uwagę także polisy krótkoterminowe:

  • jednorazowo można zapłacić składkę za każdą roczną polisę OC, AC, NNW oraz Assistance
  • w ratach można zapłacić za każdą standardową polisę OC, AC, NNW oraz Assistance
  • wyłącznie jednorazowo trzeba opłacić krótkoterminowe ubezpieczenie OC i Assistance.

Jak rozłożyć OC na raty?

Jeśli z jakiegoś powodu uznamy, że lepszym rozwiązaniem będzie zapłata składki ubezpieczeniowej w ratach, wystarczy jedynie zgłosić taką potrzebę ubezpieczycielowi. Wówczas większość firm ubezpieczeniowych wychodzi naprzeciw oczekiwaniom klientów. To rozwiązanie wybierają zazwyczaj młodzi kierowcy, którzy płacą wysokie OC oraz osoby, które na przykład planują w trakcie najbliższego roku sprzedać samochód. Wysokość rat będzie zależała od tego, czy raty będą udzielane przez:

  • firmę ubezpieczeniową – w tym przypadku nie wszyscy ubezpieczyciele rozkładają płatność na raty
  • dystrybutora ubezpieczeń, który ma podpisaną umowę z bankiem.

Uwaga! Składka za ubezpieczenie płacona w ratach zawsze będzie wyższa niż jednorazowa opłata za polisę. Dodatkowa opłata zależy oczywiście od liczby rat, ale w skali roku ogólny koszt składki może wynieść nawet 15 do 20% więcej.

Co ile płaci się ubezpieczenie samochodu w przypadku rat?

Jeśli zadajemy sobie pytanie, co ile płaci się ubezpieczenie samochodu, jeśli decydujemy się na raty, odpowiedź brzmi – to zależy od potrzeb klienta i decyzji ubezpieczyciela. Zazwyczaj płatność ratalna może być rozłożona na 2, 4 albo 12 rat. Trzeba mieć też świadomość, że im większa liczba rat, tym finalnie wyższa opłata za całość ubezpieczenia. Jednak ta ostatnia możliwość dopuszczana jest przez niewielu ubezpieczycieli, dlatego zazwyczaj można liczyć na raty, które trzeba płacić co pół roku lub co kwartał.

Jeśli płacimy za ubezpieczenie jednorazowo z góry, mamy sprawę z głowy. A co się wydarzy, jeśli płacimy w ratach i z jakiegoś powodu przegapimy zapłatę kolejnej raty? Na pewno odpowiedź znajdzie się w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia polisy. Dlatego przed zakupem ubezpieczenia na raty koniecznie trzeba zapoznać się także z konsekwencjami przegapienia płatności raty.

Konsekwencje nieopłacenia rat za OC

Jeśli decydujemy się na opłacenie polisy OC na raty, musimy koniecznie pamiętać, co ile płaci się ubezpieczenie samochodu. Najczęściej właściciele samochodów wybierają opcję ubezpieczenia rozłożonego na dwie raty. Pierwszą płaci się wówczas przy okazji zawierania umowy, a następną po upływie 6 miesięcy. A się stanie, jeśli zapomnimy o zapłacie kolejnej raty? Czy ubezpieczenie OC przestanie wówczas obowiązywać, nawet jeśli nie zostanie do końca opłacone? Na szczęście nie i ochrona ubezpieczeniowa będzie trwała do końca trwania polisy. Wynika to z Ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych z dnia 22 maja 2003 roku.

Jednak decydując się na zakup ubezpieczenia OC na raty, musimy mieć świadomość, że nieopłacenie którejś z kolejnych rat będzie się wiązało z konsekwencjami. A oto one:

  • nieopłacona polisa spłacana na raty nie przedłuży się automatycznie na następny rok
  • ubezpieczyciel naliczy karne odsetki za niespłaconą ratę
  • towarzystwo ubezpieczeniowe ma prawo przekazać sprawę ściągnięcia należności firmie windykacyjnej
  • w razie braku spłaty ubezpieczyciel może umieścić informację na ten temat w Krajowym Rejestrze Dłużników.

Polisa OC jest obowiązkowa dla wszystkich pojazdów mechanicznych. Niespłacanie rat może sprawić, że nie wznowi się ona automatycznie. Wnioski – jeśli ktoś nie pamięta, co ile płaci się ubezpieczenie samochodu, może nie pamiętać też, że kończy się ważność jego polisy OC.

A niedopilnowanie terminów może mieć bardzo poważne konsekwencje – już za jednodniową przerwę w ciągłości OC grozi wysoka kara nakładana przez UFG – ponad tysiąc złotych.

Więcej o tym piszemy w artykule Kary za brak OC

Konsekwencje nieopłacenia rat za polisy dodatkowe

Zupełnie inaczej wygląda sytuacja w przypadku polis dodatkowych. Jeśli właściciel pojazdu zdecyduje się zakupić polisy dobrowolne takie jak AC, NNW czy Assistance, także może je zapłacić w ratach. To spore ułatwienie dla osób, które chcą chronić swój samochód przed nieprzewidzianymi zdarzeniami losowymi, a jednocześnie uniknąć jednorazowego sporego wypadku. Tym bardziej, że im wyższa składka, tym szersza ochrona.

A co się stanie, jeśli z jakiegoś powodu zapomnimy o zapłacie kolejnej czekającej nas raty za ubezpieczenie dobrowolne? Dobra wiadomość jest taka, że w większości OWU zapisana jest możliwość płatności nawet w terminie do 7 dni. Jeśli jednak rata nadal nie zostanie zapłacona, odpowiedzialność ubezpieczyciela po prostu ustanie i polisa przestaje działać.

PODSUMOWANIE:

  • Polisy komunikacyjne OC, AC, NNW i Assistance zawierane są na okres 12 miesięcy i opłacane z góry.
  • Na rynku dostępne są także ubezpieczenia krótkoterminowe takie jak OC oraz Assistance.
  • Za roczną polisę można zapłacić w ratach, a ich częstotliwość zależy od konkretnego ubezpieczyciela, natomiast za polisę krótkoterminową płacimy wyłącznie jednorazowo.
  • Składkę za ubezpieczenie komunikacyjne można rozłożyć na 2, 4 lub 12 rat.
  • W razie niezapłacenia raty za OC polisa jest aktywna do końca trwania umowy, ale nie przedłuży się automatycznie, co grozi przerwą w ubezpieczeniu, ubezpieczyciel natomiast naliczy odsetki, co może skończyć się nawet windykacją należności.
  • Brak opłacenia raty za ubezpieczenia AC, NNW czy Assistance powoduje ustanie odpowiedzialności ubezpieczyciela.

Dorota Bajorek
Dorota Bajorek

Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego, autorka tekstów w Internecie. Dzięki pisaniu łączy przyjemne z pożytecznym. Miłośniczka natury, dobrej książki i sudoku.

Dołącz do dyskusji

Zmiany w ITD
Zmiany w ITD Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
Ostatnie decyzje Rady Ministrów dotyczące Inspekcji Transportu Drogowego (ITD) zapowiadają gruntowną przebudowę tej instytucji. Projekt ustawy o zmianie ustawy o transporcie drogowym przewiduje zmiany, które mają zrewolucjonizować sposób funkcjonowania ITD. Kluczowe innowacje skupiają si�...
Czytaj dalej
Budowa DK9
Budowa DK9 Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
GDDKiA zapowiedziała budowę nowego odcinka drogi krajowej DK9, który będzie kluczowym elementem poprawy ruchu na osi północ-południe w okolicach Rzeszowa. Ten imponujący fragment trasy rozciągnie się na 60 kilometrów, stanowiąc znaczący krok w ułatwieniu podróży dla kierowców w tym...
Czytaj dalej