Agata Wiśniewska
Agata Wiśniewska
Aktualizowano: 15.03.2022 Komunikacyjne
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 8 minut.
5/5 - (1 vote)

Zmiana dowodu czy prawa jazdy przy nowym nazwisku lub adresie jest dla nas oczywista. W jakich przypadkach zmiana danych w polisie OC jest konieczna? Jak to zrobić? Wyjaśniamy w naszym poradniku.

<3
Uzupełnij tylko 2 pola i poznaj cenę OC/AC od razu!Poznaj cenę OC
X

Powodów do zmian w polisie OC jest więcej niż może ci się wydawać. Bo zmieniłeś nazwisko lub adres, bo skończyłeś umowę leasingową, bo masz współwłaściciela pojazdu albo kolejnego użytkownika, bo dokonałeś zmian w konstrukcji pojazdu, bo pomyliłeś się przy podawaniu danych. Sytuacje, gdy zmiana danych w polisie OC jest konieczna, można mnożyć. Jeśli części z nich nie zgłosisz, możesz mieć kłopoty przy identyfikacji czy ty to na pewno ty. Część zmian powoduje inną wysokość składki lub zwrot niewykorzystanej części.

Kiedy dokonujemy zmian w umowie OC?

Jak widzisz, po zawarciu umowy ubezpieczenia OC może być sporo okazji do korekty swoich danych. Gdy podane informacje stają się nieaktualne lub są nieprawidłowe. Poniżej przedstawiamy listę sytuacji, w której konieczna jest zmiana danych w polisie OC.

 1. Zmiany dotyczące właściciela polisy

  1. zmiana imienia i nazwiska
  2. zmiana adresu do korespondencji (także e-mail)
  3. zmiana numeru telefonu
  4. zmiana daty wydania prawa jazdy
 1. Zmiana danych pojazdu zgodnie z dowodem rejestracyjnym

  1. zmiana numeru rejestracyjnego
  2. zmiana numeru VIN
  3. zmiana marki i/lub modelu
  4. zmiana daty produkcji
  5. zmiany konstrukcyjne, np. pojemności, mocy, montaż instalacji gazowej
  6. zmiana daty pierwszej rejestracji
  7. zmiana przebiegu pojazdu
  8. czasowe wycofanie z ruchu
  9. złomowanie lub wyrejestrowanie
 1. Zmiana danych związana z ubezpieczającym, użytkownikiem lub właścicielem pojazdu

  1. zmiany danych osobowych współużytkownika lub współwłaściciela
  2. dodanie lub usunięcie użytkownika pojazdu
  3. dodanie lub usunięcie współwłaściciela pojazdu
  4. zmiana właściciela pojazdu
  5. zmiana ubezpieczającego pojazd
  6. wkupienie auta z leasingu
  7. cesja
 1. Inne zmiany związane z pojazdem

  1. zmiana liczby posiadanych kluczyków
  2. zmiana typu pojazdu (np. na ciężarowy) lub sposobu użytkowania (np. taksówka)
 1. Zmiany związane z ubezpieczeniem

  1. zmiana formy płatności lub jej terminu w przypadku rat
  2. zmiana zniżki bonus malus za przebieg ubezpieczenia

Zmiana danych w polisie OC – formalności

Co jak co, ale ubezpieczyciele nie nastręczają trudności przy aktualizowaniu informacji do umowy ubezpieczenia. Formalnie nie ma jednego modelu załatwiania tego typu sprawy. Każdy zakład ubezpieczeń ma swoje procedury lub regulaminy, które opisują, co należy zrobić, by skorygować dane w polisie.

Aktualizacja danych w polisie – pobierz wzór PDF – kliknij w link

Praktycznie każde towarzystwo pozwala,  by zmiana danych w polisie OC była możliwa online – poprzez stronę internetową lub platformę obsługi klienta. Na stronach lub platformach wybranych zakładów można znaleźć proste formularze, w których podajesz imię i nazwisko, numer polisy i numer rejestracyjny auta. Możesz być też dodatkowo poproszony o telefon lub email. W udostępnionym formularzu zaznaczasz, o jaką zmianę chodzi i załączasz skany wymaganych dokumentów (o czym za chwilę), jeśli takie są konieczne.

Zmiana danych w polisie OC możliwa jest pocztą, mailem lub osobiście w towarzystwie. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości – napisz lub zadzwoń na infolinię danego zakładu. Konsultant wyjaśni ci krok po kroku, co powinieneś zrobić przy danej aktualizacji. Doradca, w zależności od rodzaju zmiany, może też od razu dopełnić wszelkich procedur.

Dokumenty potrzebne do wprowadzenia zmian w polisie

Podstawowym dokumentem, którym posługujesz się przy dokonywaniu zmian jest oświadczenie (wniosek, informacja) dotyczące korekty danych – czy to w formie wypełnionego formularza online, skanu czy wydrukowanego dokumentu. W zależności od tego, czego zmiana dotyczy, ubezpieczyciel może poprosić o kopię lub wgląd do dokumentów takich jak m.in.:

 • aktualny dowód rejestracyjny,
 • umowa kupna sprzedaży lub faktura za zakup pojazdu,
 • umowa wykupu lub faktura za wykup leasingowy,
 • dokument bankowy potwierdzający cesję.

Ważne terminy

Ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych reguluje wiele kwestii związanych z tymi produktami, ale nie znajdziesz w niej informacji o terminach zgłaszania i dokonywania korekt. Najlepiej z tym nie czekać. Raz, że możesz mieć problemy proceduralne (wydłużony proces np. likwidacji szkody). Dwa, ubezpieczyciel może nabrać podejrzeń, że celowo ukrywałeś informacje. Dotyczy to przede wszystkich danych dotyczących pojazdu czy dotychczasowej historii szkodowej.

Uwaga!
Jako dotychczasowy właściciel w przypadku sprzedaży auta masz zgodnie z ustawą 14 dni na powiadomienie ubezpieczyciela o tej zmianie.

Dlaczego warto pamiętać o zmianach?

Mimo że ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych nie nakazuje ci wprost dokonywania zmian w umowie OC, przemawia za tym zdrowy rozsądek. Dlaczego? Przede wszystkim żeby uniknąć niepotrzebnych komplikacji w trakcie obsługi ubezpieczenia. Przykładowo, jeśli masz inne niż podane w polisie dane osobowe, gdy dojdzie do szkody, towarzystwo może mieć kłopot z prawidłową identyfikacją. Stracisz czas i nerwy na odkręcaniu sytuacji.

Zmiana danych w polisie OC może wiązać się dopłatą lub nadpłatą składki. Zmiana nazwiska nie wpływa na cenę OC (o tym szerzej piszemy w artykule „Zmiana nazwiska a polisa OC„). Przeprowadzka, zwiększona moc silnika czy przekwalifikowanie auta na taksówkę – żeby wymienić kilka przykładów – mają już jednak znaczenie.

Z brakiem korekty danych mogą się wiązać poważne konsekwencje finansowe. Chodzi o regres, czyli obciążenie cię kosztami wypłaconego poszkodowanemu świadczenia. Jeśli nie powiadomiłeś ubezpieczyciela o uszkodzeniach w aucie, oponach bez homologacji, ten może uznać że stan pojazdu przyczynił się do zdarzenia i na tej podstawie będzie domagał się od ciebie części lub całości wypłaconej kwoty.

Zmiana danych w polisie OC a składka

Już wiesz, że zmiana danych w polisie OC wpłynie na wysokość twojej składki. Czy zawsze? To zależy. Jeśli korekty dotyczą twoich danych osobowych, danych o formie płatności czy formach bieżącego kontaktu, twoja stawka za obowiązkowe ubezpieczenie się nie zmieni. Na stawkę nie wpłynie też nowy numer rejestracyjny.

Jeśli jednak dopisujesz nowego kierowcę lub właściciela, przeprowadziłeś się, wprowadziłeś zmiany konstrukcyjne w samochodzie, wykupiłeś leasingowany pojazd czy zrobiłeś cesję na bank – towarzystwo może ci ponownie przeliczyć składkę za OC. Może, ale nie musi to oznaczać dopłatę. Wszystko zależy od tego, jak dane towarzystwo podchodzi w swoich kalkulacjach do zmienionych parametrów.

Pamiętaj, że rekalkulacja dotyczy tylko okresu od dnia zmiany, a nie przed nią.

Z ponownym przeliczeniem stawki za obowiązkową polisę musisz się liczyć także wtedy, jeśli jesteś nowym ubezpieczonym i wraz z zakupem auta „przejąłeś” dotychczasowe OC bez wypowiadania go (o tym co, dzieje się z OC przy kupnie i sprzedaży samochodu więcej przeczytasz w artykule „Czy po kupnie samochodu trzeba przepisać OC„).

Są sytuacje, gdy możesz liczyć na zwrot pieniędzy za niewykorzystany okres ubezpieczenia. Dotyczy to takich okoliczności, jak:

 • złomowanie lub wyrejestrowanie pojazdu,
 • czasowe wycofanie pojazdu z ruchu,
 • sprzedaż auta, gdy nowy właściciel wypowie dotychczasową umowę ubezpieczenia OC.

PODSUMOWANIE:

 • Zmiana danych w polisie OC dotyczy takich sytuacji, jak: korekta danych osobowych, teleadresowych, dodanie lub usunięcie współwłaściciela czy użytkownika, zmiana ubezpieczającego lub właściciela pojazdu, zmiany konstrukcyjne, zmiany w dowodzie rejestracyjnym.
 • Korekta nieprawidłowych danych dotyczących ubezpieczającego, właściciela, użytkownika lub samochodu jest także powodem do zmiany w polisie OC.
 • Formalności związane ze zgłoszeniem i dokonywaniem zmian zależą do danego towarzystwa. Większość firm pozwala to zrobić online.
 • Zmiany danych polisie możesz dokonać też osobiście, pocztą lub mailem.

Agata Wiśniewska
Agata Wiśniewska

Pasjonatka komunikacji i dobrego contentu na temat ubezpieczeń. Od ponad 10 lat wspiera różne marki w skutecznym komunikowaniu się z otoczeniem. Jest przekonana, że o ubezpieczeniach można mówić prosto i ciekawie. Po godzinach: pochłania książki w każdej ilości i planuje kolejne podróże (backpaker to jej drugie imię ;) ). Pasjami chodzi po górach i odwiedza stare, często zrujnowane budynki, czyli … zamki wszelkiej maści.

Dołącz do dyskusji

Budowa DK9
Budowa DK9 Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
GDDKiA zapowiedziała budowę nowego odcinka drogi krajowej DK9, który będzie kluczowym elementem poprawy ruchu na osi północ-południe w okolicach Rzeszowa. Ten imponujący fragment trasy rozciągnie się na 60 kilometrów, stanowiąc znaczący krok w ułatwieniu podróży dla kierowców w tym...
Czytaj dalej
Które auta mogą jeździć na E10
Które auta mogą jeździć na E10? Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
Od 1 stycznia 2024 roku, polskie stacje paliw wprowadzają rewolucyjną zmianę - benzynę silnikową 95-oktanową zawierającą do 10% biokomponentów, znaną jako E10. Ta przełomowa inicjatywa zastąpi obecną benzynę E5 o tej samej liczbie oktanowej. Co to oznacza dla kierowców i jak wpłynie...
Czytaj dalej