Dorota Bajorek
Dorota Bajorek
Aktualizowano: 15.03.2022 Komunikacyjne
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 8 minut.
Rate this post

Jeśli jesteś właścicielem pojazdu, co roku czeka cię nieunikniona konieczność opłacenia składki obowiązkowego ubezpieczenia OC. Poszczególne osoby w różny sposób podchodzą do tego obowiązku. Niektórzy czekają na ostatnią chwilę z wyborem polisy, inni z kolei poszukują korzystnych ofert i przygotowują się do zakupu już wcześniej. Czym skutkuje zakup OC z wyprzedzeniem? Czy i jakie korzyści się z tym wiążą? Przyjrzymy się temu bliżej.

<3
Uzupełnij tylko 2 pola i poznaj cenę OC/AC od razu!Poznaj cenę OC
X

OC – co to za polisa?

Na początek przypomnimy, o jakiego rodzaju polisę chodzi. Otóż OC czyli ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej jest obowiązkową polisą komunikacyjną regulowaną przez Ustawę z dnia 22 maja 2003 roku o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Każdy pojazd mechaniczny w Polsce dopuszczony do ruchu musi mieć aktualne ubezpieczenie OC.

Dlatego właściciele pojazdów zobowiązani są tego pilnować. Obowiązek ten kontroluje UFG i w przypadku braku ważnej polisy nakłada ogromne kary finansowe. Przypomnijmy – w przypadku samochodu osobowego w 2021 roku zapłacimy aż 1120 zł za lukę do 3 dni i aż 5600 zł, jeśli przerwa w OC trwała dłużej niż 14 dni.

Zakres i cena OC

A dlaczego ubezpieczenie OC jest tak ważne? Na pewno dlatego, że chroni ono przed finansowymi skutkami szkody, którą spowodujemy jako uczestnicy ruchu. OC reguluje go ustawa, a jego zakres bez wzglądu na to, u którego z ubezpieczycieli zostanie wykupione, jest identyczny. Czym więc się różnią od siebie polisy OC?

Każdy właściciel pojazdu ma świadomość, że przede wszystkim ceną. Okazuje się, że ubezpieczenie to można wykupić o kilkaset złotych drożej lub taniej. Na finalną cenę OC składa się wiele elementów, które są brane pod uwagę podczas kalkulowania składki. Są to przede wszystkim:

  • wiek i doświadczenie kierowcy oraz istotne informacje o właścicielu pojazdu (np. miejsce zamieszkania, zawód, stan cywilny)
  • wypracowane zniżki
  • szczegółowe dane pojazdu (np. pojemność silnika, przebieg).

Warto też wyraźnie podkreślić, że ceny OC nieustannie się wahają. Tendencje wzrostowe cen OC przeplatają się z chwilowymi spadkami. Od tego także zależy, ile zapłacimy za OC.

Czym kierujemy się podczas wyboru OC?

Nie ulega wątpliwości, że przy wyborze polisy OC kierujemy się jako właściciele pojazdów przede wszystkim ceną. Każdy chce kupić polisę jak najtaniej. Sposobów na oszczędzanie na OC jest sporo, a oto kilka z nich:

  • samochód z małym silnikiem
  • wypracowanie zniżek przez bezkolizyjną jazdę w ciągu kolejnych lat
  • zakup polisy u ubezpieczyciela z korzystną ofertą skierowaną dla danej grupy kierowców
  • zakupy przez Internet.

Czy oprócz tych najbardziej znanych sposobów można jeszcze w jakiś sposób zaoszczędzić na polisie? A czy zakup OC z wyprzedzeniem też się opłaca?

Zasady opłacania składki OC

Właściciele samochodów muszą pamiętać o kilku ważnych kwestiach związanych z corocznym zakupem polisy OC. Standardowa umowa ubezpieczenia OC zawierana jest na dany pojazd na 12 następnych miesięcy. Kolejną polisę należy wykupić najpóźniej w dniu wygaśnięcia polisy i zapłacić za nią do 14 dni od momentu zawarcia umowy.

Za przerwę w ubezpieczeniu grożą wysokie kary. Czy więc zaradny i przewidujący właściciel pojazdu może bez problemu wykupić OC z wyprzedzeniem? Okazuje się, że bez problemu. Dzięki temu ma pewność, że nie zapomni i nie narazi się na nieprzyjemności. Poza tym w pewnych okolicznościach może na tym sporo zyskać.

OC z wyprzedzeniem – o ile wcześniej możesz wykupić nową polisę?

Wiadomo, że wszystko drożeje. Jednak niestety nie ma szans, by wykupić na zapas od razu 5 polis na 5 następnych lat po niższej cenie. Istnieje natomiast spore ułatwienie – już w trakcie obowiązywania poprzedniego OC, można wykupić nową polisę. Oczywiście samo poszukiwanie nowego OC możesz rozpocząć w dowolnym momencie trwania aktualnej umowy. Dzięki temu porównasz ceny, przyjrzysz się aktualnym tendencjom na rynku OC. Przecież co jakiś czas średnie ceny OC rosną lub spadają.

A kiedy faktycznie możesz wykupić kolejne OC z wyprzedzeniem? Okazuje się, że wszystko zależy od ubezpieczyciela. Zdecydowana większość firm ubezpieczeniowych oferuje możliwość zakupu polisy na 30 dni przed końcem umowy. Nieliczne towarzystwa z kolei umożliwiają zakup OC z wyprzedzeniem 40, 60 lub 180 dni.

Kiedy zakup OC z wyprzedzeniem się opłaca?

Wszystko zależy od aktualnej tendencji na rynku. A ta bywa zmienna. W ostatnich latach ceny ubezpieczenia OC znacznie skoczyły w górę. Na szczęście w 2020 roku ustabilizowały się na w miarę przyjaznym poziomie. Jednak nigdy nie wiadomo, kiedy znowu zaczną rosnąć. Jaki wynika z tego wniosek dotyczący zakupu polis? Oczywiście ten, że wykupienie OC z wyprzedzeniem bardzo się opłaca jedynie wówczas, jeśli właśnie na rynku ubezpieczeń komunikacyjnych obserwujemy wzrost cen. Jeśli okazuje się, że ceny z dnia na dzień rosną, zakup OC z wyprzedzeniem pozwoli realnie zaoszczędzić. Oznacza to nawet oszczędności rzędu kilkudziesięciu złotych na polisie.

Czy zawsze OC z wyprzedzeniem się opłaca?

Czy zakup OC z wyprzedzeniem zawsze się opłaca? Na pewno tak pod tym względem, że nie zapomnisz o zawarciu umowy i nie doprowadzisz do luki w ubezpieczeniu. A czy zawsze się opłaca pod względem finansowym. Otóż nie do końca. Zdarzają się przecież chwilowe znaczne tendencje spadkowe w cenach ubezpieczeń. Ceny polis mogą wówczas spadać nawet o kilkadziesiąt złotych w ciągu kilku następujących po sobie miesięcy. Wtedy niestety może się okazać, że za wykupioną pół roku wcześniej polisę zapłacisz znacznie więcej i stracisz finansowo na OC z wyprzedzeniem. Podobnie, jeśli ceny polis są stabilne, także nie ma możliwości zaoszczędzenia na wcześniejszym zakupieniu polisy.

OC z wyprzedzeniem a spowodowanie szkody

A czy zakupienie OC z wyprzedzeniem chroni przed zwiększeniem składki w razie, gdyby tuż po zakupie zdarzyło ci się spowodować szkodę? Niestety, to tak nie działa. Ubezpieczyciel w każdej chwili ma wgląd do twojej historii ubezpieczenia. Jeśli więc wykupisz wcześniej nową polisę OC na starych warunkach z pełnymi zniżkami, a przed zakończeniem trwania poprzedniej umowy doszło do stłuczki z twojej winy, musisz być świadomy dwóch kwestii.

Po pierwsze od razu musisz zgłosić to zdarzenie swojemu ubezpieczycielowi. Po drugie każda szkoda, która zdarzyła się z winy ubezpieczonego, powoduje utratę jego zniżek. A to wpływa na znaczne podwyższenie składki za OC w następnym roku. Czyli oznacza to, że po zgłoszonej szkodzie ubezpieczyciel dokona rekalkulacji składki i będziesz musiał dopłacić do polisy zakupionej z wyprzedzeniem.

PODSUMOWANIE:

  1. OC to obowiązkowa dla każdego pojazdu mechanicznego polisa komunikacyjna, która chroni właściciela przed finansowymi skutkami spowodowanej przez niego szkody, za jego brak grożą wysokie kary finansowe.
  2. Zakres OC jest regulowany ustawą, a ceny polis zależą od wielu czynników i ogólnych warunków na rynku ubezpieczeń.
  3. Polisę należy wykupić najpóźniej w dniu wygaśnięcia poprzedniej umowy, ale można także kupić OC z wyprzedzeniem od 30 do 180 dni w zależności od warunków ubezpieczyciela.
  4. Zakup OC z wyprzedzeniem opłaca się w przypadku tendencji do wzrostu cen polis.
  5. Jeśli po zakupie OC z wyprzedzeniem spowodujesz szkodę, należy zawiadomić ubezpieczyciela, który dokona rekalkulacji składki.

Dorota Bajorek
Dorota Bajorek

Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego, autorka tekstów w Internecie. Dzięki pisaniu łączy przyjemne z pożytecznym. Miłośniczka natury, dobrej książki i sudoku.

Dołącz do dyskusji

Budowa DK9
Budowa DK9 Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
GDDKiA zapowiedziała budowę nowego odcinka drogi krajowej DK9, który będzie kluczowym elementem poprawy ruchu na osi północ-południe w okolicach Rzeszowa. Ten imponujący fragment trasy rozciągnie się na 60 kilometrów, stanowiąc znaczący krok w ułatwieniu podróży dla kierowców w tym...
Czytaj dalej
Które auta mogą jeździć na E10
Które auta mogą jeździć na E10? Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
Od 1 stycznia 2024 roku, polskie stacje paliw wprowadzają rewolucyjną zmianę - benzynę silnikową 95-oktanową zawierającą do 10% biokomponentów, znaną jako E10. Ta przełomowa inicjatywa zastąpi obecną benzynę E5 o tej samej liczbie oktanowej. Co to oznacza dla kierowców i jak wpłynie...
Czytaj dalej