Anna Rychlewicz
Anna Rychlewicz
Aktualizowano: 15.03.2022 Komunikacyjne
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 6 minut.
Rate this post

Kierowcy pod wpływem alkoholu nie stanowią niszy na polskich drogach. W 2019 roku policja zatrzymała ponad 100 tysięcy nietrzeźwych kierowców. Sankcje finansowe, które grożą kierowcy pod wpływem są jedną z najmniej dotkliwych konsekwencji. A czy przed nimi chroni jakakolwiek polisa? Co warto wiedzieć w kwestii “jazda po alkoholu a ubezpieczenie”? 

<3
Uzupełnij tylko 2 pola i poznaj cenę OC/AC od razu!Poznaj cenę OC
X

Pijani kierowcy to prawdziwa plaga na polskich drogach. Statystyki są zatrważające, a konsekwencje jazdy pod wpływem alkoholu nie wszystkim dają do myślenia. Według policyjnych statystyk, w 2019 roku nietrzeźwi kierowcy doprowadzili w Polsce do prawie 2 tysięcy wypadków, w których zginęło 180 osób, a ponad 2 tysiące osób zostało rannych. Konsekwencje finansowe, choć mogą być bardzo dotkliwe, są chyba jedną z delikatniejszych kar, jakie mogą ponieść kierowcy “na podwójnym gazie”. A przed nimi nie ochroni żadne ubezpieczenie… 

Co grozi za jazdę pod wpływem alkoholu? 

Kierowcy, którzy po spożyciu alkoholu decydują się wsiąść za kółko, nie mogą liczyć na taryfę ulgową. Polskie prawo wyróżnia dwa stany po spożyciu i to właśnie od nich uzależnia rodzaj i wymiar kary, z jaką muszą liczyć się zmotoryzowani “na podwójnym gazie”. 

Dopuszczalne stężenie alkoholu we krwi kierowcy w Polsce to 0,2 promila. Stan, kiedy stężenie alkoholu wynosi pomiędzy 0,2 a 0,5 promila, nazywany jest stanem po użyciu alkoholu. Poruszanie się pojazdem mechanicznym w takim stanie traktowane jest jako wykroczenie, za które kierowca może otrzymać 10 punktów karnych, dostać zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych na okres od 6 miesięcy do 3 lat lub otrzymać karę grzywny w wysokości nawet do 5 tysięcy złotych. 

Drugą stanem wyróżnionym przez polskie prawo jest tak zwany “stan nietrzeźwości” – mamy z nim do czynienia w przypadku, gdy stężenie alkoholu we krwi jest większe niż 0,5 promila. Prowadzenie samochodu w stanie nietrzeźwości klasyfikowane jest już jako przestępstwo, za które grozi 10 punktów karnych, kara grzywny, minimum 3-letni zakaz prowadzenia pojazdów, a nawet kara pozbawienia wolności do lat 2. 

Kiedy ubezpieczenie OC nie pokryje kosztów szkód?

Obowiązkowe ubezpieczenie OC gwarantuje pokrycie kosztów szkód oraz wypłatę rekompensaty osobom trzecim poszkodowanym w wypadku. Chroni ono ubezpieczonego kierowcę przed finansowymi konsekwencjami spowodowanego przez siebie zdarzenia. Czy to oznacza jednak, że nawet jeśli doprowadzi on do wypadku pod wpływem alkoholu, nie zapłaci za spowodowane szkody? Absolutnie nie! 

Zdarzenia, do których doszło pod wpływem alkoholu są zdarzeniami wyłączonymi spod odpowiedzialności ubezpieczyciela. Oznacza to, że w przypadku kierowcy, który spowodował wypadek będąc po spożyciu alkoholu, ubezpieczenie nie obejmie wyrządzonych przez niego szkód czy to osobowych czy majątkowych. Jeśli w wypadku poszkodowane zostaną osoby trzecie, które będą wymagały leczenia czy rehabilitacji – wszystkie wydatki z tym związane, sprawca zdarzenia będzie musiał pokryć z własnej kieszeni.

Regres od pijanego kierowcy: kiedy będzie zastosowany?

Zgodne z ustawą o ubezpieczeniach obowiązkowych, towarzystwo ubezpieczeniowe wypłaci rekompensatę osobom poszkodowanym, ale do samego sprawcy wypadku zwróci się z tak zwanym regresem, czyli żądaniem zwrotu wartości wypłaconego odszkodowania. Aby to zrobić musi jedynie udowodnić, że do zdarzenia doszło w momencie, gdy kierowca znajdował się pod wpływem alkoholu. W perspektywie wypadku, do którego wezwana została policja, to nie będzie trudne. Czy regresu można uniknąć? W przypadku nietrzeźwych kierowców nie będzie to możliwe – ubezpieczyciele skutecznie dochodzą zwrotu wypłaconych odszkodowań od pijanych kierowców. 

Więcej na ten temat przeczytasz w artykule „Regres ubezpieczeniowy. Na czym polega i jak go uniknąć?

Jazda po alkoholu a ubezpieczenie: kiedy kierowca traci zniżki OC?

Każdy kierowca, na którym spoczywa obowiązek ubezpieczenia OC, szuka sposobów na tańszą polisę. Każdy kierowca też wie, że bezszkodowa historia i zniżki na OC, to jedno ze sprawdzonych rozwiązań pozwalających zaoszczędzić co nieco na ubezpieczeniu. Bezpieczna jazda i czysta karta bez żadnych szkód, to nawet 60 procent zniżki na OC.

Zdobyć je wcale nie jest tak trudno, ale jeszcze łatwiej jest te zniżki stracić. Nie jest tajemnicą, że spowodowanie wypadku wiąże się z utratą części zniżek. Utrata zniżek to z kolei wyższa cena ubezpieczenia OC. Dodatkowo kierowca, w historii którego zostanie odnotowane zdarzenie, do którego doszło pod wpływem alkoholu, musi liczyć się z automatycznie wyższą ceną polisy. 

Zatem zanim wsiądziemy za kółko po lampce wytrawnego wypitego do kolacji, warto pomyśleć nie tylko o sobie, ale i o innych.

Anna Rychlewicz
Anna Rychlewicz

Absolwentka dziennikarstwa i zarządzania mediami. Na świat patrzy przez pryzmat tego, jakimi słowami może go opisać. Nieustannie poszerza horyzonty podejmując się tematów z zakresu turystyki, językoznawstwa czy tematyki kryminalnej. Od kilku lat związana z branżą ubezpieczeń. W wolnym czasie eksploruje otoczenie czytając i prowadząc bloga.

Dołącz do dyskusji

Zmiany w ITD
Zmiany w ITD Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
Ostatnie decyzje Rady Ministrów dotyczące Inspekcji Transportu Drogowego (ITD) zapowiadają gruntowną przebudowę tej instytucji. Projekt ustawy o zmianie ustawy o transporcie drogowym przewiduje zmiany, które mają zrewolucjonizować sposób funkcjonowania ITD. Kluczowe innowacje skupiają si�...
Czytaj dalej
Budowa DK9
Budowa DK9 Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
GDDKiA zapowiedziała budowę nowego odcinka drogi krajowej DK9, który będzie kluczowym elementem poprawy ruchu na osi północ-południe w okolicach Rzeszowa. Ten imponujący fragment trasy rozciągnie się na 60 kilometrów, stanowiąc znaczący krok w ułatwieniu podróży dla kierowców w tym...
Czytaj dalej