Anna Rychlewicz
Anna Rychlewicz
Aktualizowano: 15.03.2022 Komunikacyjne
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 5 minut.
Rate this post

Bierzesz udział w kolizji, w której uszkodzone zostało Twoje auto? Sprawca zdarzenia ma ważne ubezpieczenie, więc oddychasz z ulgą. Likwidacja szkody z OC powinna wszystko załatwić. Uwaga – aby ta miała miejsce, musisz podjąć pewne kroki! Jakie są etapy likwidacji szkody z OC? 

Ubezpieczenie OC w przypadku posiadaczy pojazdów mechanicznych to absolutna podstawa. Konieczność i obowiązek, od którego nie ma żadnych wyjątków. Skoro już wiemy, że każdy kierowca jest zobligowany do ubezpieczenia swojego auta, warto też wiedzieć, jak owe ubezpieczenie działa. Kiedy szkoda może zostać naprawiona z ubezpieczenia sprawcy? Jakie są etapy likwidacji szkody z OC? Sprawdźmy! 

Co to jest likwidacja szkody i na czym polega? 

Mianem likwidacji szkody nazywany jest ogół czynności wykonywanych po zdarzeniu ubezpieczeniowym, za które odpowiada towarzystwo ubezpieczeniowe.  Czynności te mają na celu ustalenie przyczyn i skutków zdarzenia oraz oszacowanie wartości szkód i wysokości ewentualnego odszkodowania. Oznacza to, że proces likwidacji szkody jest znacznie dłuższy, niż samo wypłacenie świadczenia osobie poszkodowanej. 

Jakie są etapy likwidacji szkody z OC? 

Na proces likwidacji szkody z OC składa się kilka etapów, począwszy od zgłoszenia szkody, aż na wypłaceniu świadczenia kończąc. Po drodze konieczne jest jednak wyjaśnienie przyczyn i skutków zdarzenia, a także samo ustalenie odpowiedzialności towarzystwa ubezpieczeniowego. Zadaniem tego jest ustalenie rozmiaru szkód, odpowiedzialności za szkodę osób trzecich oraz ustalenie wysokości należnego odszkodowania. To, co jednak najważniejsze – aby przejść całą tę drogę, pierwszy i podstawowy krok należy do nas samych, a jest nim zgłoszenie szkody do ubezpieczyciela. 

Jak zgłosić szkodę do ubezpieczyciela? 

Każda zdarzenie drogowe jest źródłem mniejszego lub większego stresu. Konieczne jest jednak zachowanie zimnej krwi i pamiętanie o etapach, jakie musimy przejść, by likwidacja szkody z OC miała miejsca. Zaczynamy więc od zgłoszenia samej szkody. Dopiero po poinformowaniu zakładu ubezpieczeń o zaistniałym zdarzeniu, możemy podjąć jakiekolwiek działania mające na celu ustalenie poziomu szkód.

Najprostszą i najszybszą drogą zgłoszenia szkody jest telefoniczny kontakt z ubezpieczycielem. Pamiętajmy, że zaistniała szkoda musi być wyczerpująco udokumentowana. W tym celu przydadzą się zdjęcia pozwalające stwierdzić rozmiar szkód oraz ich dokładny opis. Im bardziej precyzyjny on będzie, tym większe szanse na sprawne przeprowadzenie procesu likwidacji i uzyskanie odszkodowanie. 

Likwidacja szkody z OC od A do Z

Kolejnym etapem likwidacji szkody z OC jest wizyta rzeczoznawcy samochodowego. Jego zadaniem jest analiza szkody, ocena jej zakresu oraz wycena szacunkowej wartości odszkodowania. To właśnie na podstawie analizy rzeczoznawcy, towarzystwo ubezpieczeniowe podejmuje decyzję o wypłacie świadczenia i o jego wysokości. Może się jednak zdarzyć, że poszkodowany nie zgadza się z decyzją towarzystwa i zaproponowaną przez nie wyceną. W takiej sytuacji może wnioskować o powołanie niezależnego rzeczoznawcy, który od nowa oceni rozmiar szkód. 

Co jednak ciekawe – w przypadku mniejszych szkód ubezpieczyciele bardzo często pomijają etap rzeczoznawcy, a świadczenie wypłacają na podstawie opisu szkody zgłoszonego przez poszkodowanego. W świetle przepisów, mają oni dokładnie 30 dni na wypłatę odszkodowania od momentu zgłoszenia szkody. W wyjątkowych sytuacjach czas ten może ulec wydłużeniu. 

Anna Rychlewicz
Anna Rychlewicz

Absolwentka dziennikarstwa i zarządzania mediami. Na świat patrzy przez pryzmat tego, jakimi słowami może go opisać. Nieustannie poszerza horyzonty podejmując się tematów z zakresu turystyki, językoznawstwa czy tematyki kryminalnej. Od kilku lat związana z branżą ubezpieczeń. W wolnym czasie eksploruje otoczenie czytając i prowadząc bloga.

Dołącz do dyskusji
ubezpieczenie domu od pożaru
Ubezpieczenie domu od pożaru Autor Agata Wiśniewska Nieruchomości
Ogień jest jednym z najczęstszych zagrożeń dla nieruchomości. Chwila nieuwagi wystarczy, by twój dobytek poszedł z dymem. Nie zawsze można uniknąć nieszczęścia, ale można uchronić się przed znaczącą startą finansową. W takich przypadkach pomaga ubezpieczenie domu od pożaru. Co da...
Czytaj dalej
system e-toll
System e-TOLL Autor Dorota Bajorek Komunikacyjne
1 października 2021 roku zakończyła się era systemu via-Toll na polskich drogach. Systematycznie i etapami zastąpił poprzednie rozwiązanie zupełnie nowy system opłat drogowych czyli system e-TOLL. Jakie korzyści niesie on ze sobą? Jak działa ten system? Kto korzysta z tego rozwiązania? ...
Czytaj dalej