Dorota Bajorek
Dorota Bajorek
Aktualizowano: 04.05.2023 Komunikacyjne
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 6 minut.
4.7/5 - (3 votes)

Z konieczności ubezpieczenia samochodu wszyscy zdajemy sobie sprawę. Podobnie jest z innymi pojazdami mechanicznymi takimi jak motocykl czy ciągnik. A co z przyczepą? Czy to jest w ogóle pojazd? Zwłaszcza osoby, które marzą o wyprawach w świat z własną przyczepą zastanawiają się, czy trzeba ją osobno ubezpieczyć. Dlatego warto dowiedzieć się, jak wygląda ubezpieczenie przyczepy kempingowej.

<3
Uzupełnij tylko 2 pola i poznaj cenę OC/AC od razu!Poznaj cenę OC
X

Przyczepa kempingowa – dom na kółkach

Jeśli ktoś nie miał z nią do czynienia, należy w ogóle wyjaśnić, czym jest przyczepa kempingowa. Otóż jest to pojazd drogowy bez własnego silnika ciągnięty przez inny pojazd silnikowy. Najczęściej jest to samochód. Przyczepa kempingowa wykorzystywana jest jako miejsce do mieszkania podczas wyjazdów. Okazuje się rewelacyjnym rozwiązaniem, ponieważ daje nie tylko mobilność, ale i niezależność od noclegów, co w dzisiejszych czasach okazuje się niezbędne.

Czytaj także: Jaką przyczepę można ciągnąć samochodem osobowym?

W czasie podróży z przyczepą można się zatrzymywać na kempingach, czyli specjalnie do tego wyznaczonych miejscach. Znajduje się tam odpowiednia podstawowa infrastruktura dla turystów takie jak woda. Natomiast sama przyczepa wyposażona jest w miejsce do spania, kuchenkę oraz łazienkę. Bywa, że taka przyczepa staje się stałym miejscem zamieszkania dla osób bezdomnych. Oczywiście wówczas ubezpieczenie przyczepy kempingowej raczej nie wchodzi w grę.

Przyczepa – pojazd czy nie?

Rodzajów przyczep jest sporo. Istnieje wiele sytuacji, w których przyczepa okazuje się niezbędna. Zaczynając od przewiezienia kilku worków cementu, przez zwiezienie zbiorów z pól, poprzez wielotonowe transporty towaru możemy wyliczyć mnóstwo zastosowań przyczep. Mamy więc odpowiednio lekkie przyczepki do samochodów osobowych, przyczepy rolnicze, przyczepy do samochodów ciężarowych. I oczywiście właśnie przyczepy kempingowe, w których można mieszkać w czasie podróży.

I teraz pytanie – skoro OC jest obowiązkowe w przypadku pojazdu mechanicznego, to co z przyczepą? Przecież nie ma silnika. Jednak prawo definiuje przyczepę jako pojazd, choć silnik, który ją napędza znajduje się w innym pojeździe. Trzeba ją też zarejestrować. Nie ma więc dyskusji – ubezpieczenie przyczepy kempingowej musi zostać opłacone. Zwłaszcza, że nawet przyczepa może zacząć żyć swoim życiem i wyrządzić szkody.

Dlaczego musimy opłacić ubezpieczenie przyczepy kempingowej?

Ubezpieczenie przyczepy kempingowej jest obowiązkowe oczywiście tylko w przypadku polisy OC. Jest to ubezpieczenie komunikacyjne, które chroni właściciela pojazdu od odpowiedzialności finansowej w przypadku szkód powstałych w związku z ruchem danego pojazdu. Czy to oznacza, że nawet sama przyczepa potrafi narobić szkód? Oczywiście. Wystarczy przecież, że odczepi się od samochodu podczas jazdy. Wówczas może uszkodzić inne samochody i spowodować spore niebezpieczeństwo.

Bywa też, że niewłaściwie zabezpieczona przyczepa kempingowa stoczy się z nierówności, jeśli na przykład stoi na kempingu na nierównym terenie. A do tego przecież dochodzą manewry samochodem z przyczepą. Cofanie, skręcanie – przecież może dojść wtedy do zahaczenia, uszkodzenia, stłuczki. Stąd ubezpieczenie przyczepy kempingowej to konieczność.

Przeczytaj także: Ubezpieczenie przyczepki samochodowej. Jaki koszt?

OC –  obowiązkowe ubezpieczenie przyczepy kempingowej

Była już mowa o tym, że przyczepa kempingowa musi zostać zarejestrowana. Formalności z tym związane nie różnią się od rejestracji samochodu. Polisę OC trzeba więc wykupić niezwłocznie w dniu rejestracji lub wprowadzenia jej do ruchu. Za brak OC grożą wysokie kary. Co ciekawe, polisa OC nie musi być wykupiona dla samochodu i przyczepy w tym samym towarzystwie. Kto więc będzie odpowiadał za ewentualną szkodę? To zależy od sytuacji. A mianowicie prawo mówi, że za szkodę odpowiada:

  • ubezpieczyciel pojazdu ciągnącego, jeśli wypadek spowodowała przyczepa złączona z pojazdem lub odłączona, ale pozostająca w ruchu
  • ubezpieczyciel przyczepy, jeśli przyczepa nie jest połączona z pojazdem albo odczepiła się i już nie jest w ruchu.

Jak znaleźć korzystne ubezpieczenie przyczepy kempingowej – polisa AC

Okazuje się, że nadal nie jest łatwo. A to dlatego, że oferta dla właścicieli przyczep nie jest szczególnie szeroka. Dlatego nie w każdym towarzystwie uda nam się wykupić ubezpieczenie przyczepy kempingowej. Pozostaje szukanie i porównanie ofert. A czym się kierować? Oczywiście w przypadku samego OC chodzi o jak najniższą cenę, a wysokość ubezpieczenia będzie zależał od dopuszczalnej ładowności przyczepy.

Jednak właściciele przyczep chętnie decydują się na ubezpieczenie AC domu na kółkach. Wówczas zdecydowanie należy sugerować się zakresem ochrony. Im wyższa cena, tym szersza ochrona przyczepy w razie zniszczenia czy kradzieży.  

PODSUMOWANIE:

  • Przyczepa kempingowa to pojazd drogowy służący do mieszkania, który nie ma własnego silnika i jest ciągnięty przez inny pojazd silnikowy.
  • Rejestracja i ubezpieczenie OC przyczepy kempingowej są obowiązkowe.
  • Polisę OC trzeba wykupić najpóźniej w dniu rejestracji przyczepy kempingowej.
  • Polisę OC można wykupić dla przyczepy można wykupić w innym TU niż polisę dla samochodu, który ją ciągnie.
  • W przypadku AC przyczepy należy zwrócić uwagę, by ochrona była jak najszersza.

Dorota Bajorek
Dorota Bajorek

Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego, autorka tekstów w Internecie. Dzięki pisaniu łączy przyjemne z pożytecznym. Miłośniczka natury, dobrej książki i sudoku.

Dołącz do dyskusji

  • Xyz pisze:

    Do d**y wasz kalkulator jak nie mozna sprawdzic przyczepki campingowej

  • Regions pisze:

    Czy potrzebujesz pożyczki, skontaktuj się z regionsbankplc007 Na gmail . com

  • Westlake Loan pisze:

    Czy potrzebujesz pożyczki, aby rozpocząć własną działalność gospodarczą? Masz niskie dochody i trudno Ci uzyskać pożyczkę od lokalnych banków i innych instytucji finansowych. Oto odpowiedź na niską stawkę pożyczki 2%, skontaktuj się z nami teraz pod adresem Loanwestlake@gmail.com

  • Mateusz T pisze:

    Cześć, jestem Mateusz. Szukasz pożyczki? Szukasz gdzie pożyczyć pieniądze? Czy jesteś zadłużony ze złą historią kredytową?
    Proszę o kontakt z Panią Anną-Marią Walecką, Pani oferuje pożyczki z elastycznym planem spłaty.
    Jej adres e-mail to waleckaannamariawalecka@gmail.com

  • Debergue pisze:

    Otrzymałem kredyt w ciągu 24 godzin
    Potrzebowałem kredytu na sfinansowanie osobistego projektu, który był bliski mojemu sercu. Próbowałem pożyczki w moim banku, ale warunki i protokoły są nieograniczone. Któregoś dnia szukając w Internecie natrafiłam na Panią Debergue, osobę uczciwą i poważną. Dała mi kwotę 40 000 euro bez najmniejszego protokołu!
    Jeśli chodzi o Twoje potrzeby kredytowe lub finansowe, nie mam nic lepszego do zaoferowania poza tym.
    Aby się z nią skontaktować: stelladebergue@gmail.com

Budowa DK9
Budowa DK9 Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
GDDKiA zapowiedziała budowę nowego odcinka drogi krajowej DK9, który będzie kluczowym elementem poprawy ruchu na osi północ-południe w okolicach Rzeszowa. Ten imponujący fragment trasy rozciągnie się na 60 kilometrów, stanowiąc znaczący krok w ułatwieniu podróży dla kierowców w tym...
Czytaj dalej
Które auta mogą jeździć na E10
Które auta mogą jeździć na E10? Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
Od 1 stycznia 2024 roku, polskie stacje paliw wprowadzają rewolucyjną zmianę - benzynę silnikową 95-oktanową zawierającą do 10% biokomponentów, znaną jako E10. Ta przełomowa inicjatywa zastąpi obecną benzynę E5 o tej samej liczbie oktanowej. Co to oznacza dla kierowców i jak wpłynie...
Czytaj dalej