23/03/2020 1 czerwca, 2020 Komunikacyjne

Młody kierowca to dla zakładu ubezpieczeniowego spore ryzyko. Dlatego polisa OC dla młodych w skrajnym przypadku może być droższa od samego kupna używanego samochodu. Bez obowiązkowego ubezpieczenia jeździć nie wolno, może to powodować wiele nieprzyjemnych konsekwencji, od mandatu poczynając, na ogromnych wydatkach w sytuacji zdarzenia drogowego z naszej winy kończąc. Jak więc znaleźć najtańsze OC dla młodych kierowców?

Dlaczego młodzi kierowcy są w grupie większego ryzyka?

Statystycznie młody kierowca popełnia najwięcej wykroczeń drogowych i jest przyczyną największej ilości wypadków. Charakterystyczna dla młodych ludzi brawura, w połączeniu z brakiem doświadczenia, oraz często złym stanem technicznym tanich aut powoduje, że kierowcy przed 24. rokiem życia uważani są za najbardziej niebezpiecznych.

Nie mają zniżek za bezszkodową jazdę, co już na starcie stawia ich w bardzo nieciekawej sytuacji. Wielu ubezpieczycieli dokłada im wręcz zwyżki i OC dla młodego kierowcy, wchodzącego dopiero w dorosłe życie, staje się, paradoksalnie, najdroższym na rynku.

Zniżki OC – wiek

Towarzystwa ubezpieczeniowe premiują kierowców, którzy jeżdżą przez wiele lat nie powodując wypadków. Standardem na rynku jest, że po kilku latach bezszkodowej jazdy można liczyć na 60% zniżki względem wyjściowej ceny polisy. Ile dokładnie? Tego dowiesz się z naszego artykułu „Jak sprawdzić zniżki na OC?” Młodzi kierowcy, prosto po egzaminie na prawo jazdy, nie mogą z przyczyn oczywistych liczyć na taki przywilej. Gorzej, większość towarzystw ubezpieczeniowych dolicza im dodatkowe zwyżki z powodu młodego wieku i/lub krótkiego stażu.

Zależnie do firmy, kierowcy przed 24. lub 26. rokiem życia muszą się liczyć z dodatkowo droższym ubezpieczeniem OC. Niektórzy ubezpieczyciele idą w tej polityce jeszcze dalej – dla nich młody kierowca to ten poniżej 29 lat. To sprawia, że w skrajnym przypadku nawet ktoś posiadający prawo jazdy od ponad 10 lat musi się liczyć z wyższymi kosztami polisy.

Najtańsze OC dla młodych kierowców – sposoby

Młody kierowca ma jednak kilka sposobów na poprawę swojej sytuacji. Może kupić OC na raty, chociaż to nie zmniejsza ceny ubezpieczenia, a wręcz przeciwnie – całościowa cena często jest jeszcze wyższa. Co zrobić, żeby obniżyć cenę OC dla młodego kierowcy? Jest na to kilka sposobów.

Po pierwsze młody kierowca może, rejestrując pojazd na siebie, dopisać współwłaściciela do dowodu rejestracyjnego. Kogo? Kogoś posiadającego zniżki. Większość towarzystw ubezpieczeniowych uwzględni najkorzystniejszy wariant. Możemy wręcz zarejestrować samochód na osobę posiadającą zniżki, a siebie samego wpisać do dowodu rejestracyjnego jako współwłaściciela. Takie rozwiązanie prawdopodobnie będzie tańsze i ciągle umożliwi, żeby młody kierowca zaczął „kolekcjonować“ bezszkodowe lata na swoje własne zniżki. Warto pamiętać, że ubezpieczyciel, oprócz zniżek współwłaściciela, może, choć nie musi, doliczyć zwyżkę za niedoświadczonego kierowcę.

Można zwyczajnie zarejestrować auto na kierowcę z maksymalnymi zniżkami. Takie rozwiązanie, oprócz najlepszej ceny, ma swoje minusy. Młody kierowca, nie będąc współwłaścicielem pojazdu, nie będzie zbierał własnych zniżek za bezszkodową jazdę i za kilka lat dalej będzie w tej samej sytuacji. Powinno się też dopisać niedoświadczonego prowadzącego do polisy, co może podnieść jej cenę, a nie zrobienie tego, nie poinformowanie zakładu ubezpieczeń o tym, że autem będzie jeździł nowy kierowca, w razie wypadku może grozić problemami z wypłatą odszkodowania i dodatkowymi, wysokimi kosztami.

Utrata zniżek w razie wypadku

Ważna informacja – we wszystkich powyższych przypadkach w razie wypadku zniżki traci zarówno właściciel, jak i współwłaściciel pojazdu. W skrajnie niekorzystnej, choć możliwej przecież, szczególnie, gdy samochód prowadzi młody kierowca, sytuacji można doprowadzić do utraty zniżek swojego ojca czy starszego brata. Spowoduje to, że i oni staną w następnym roku przed problemem dużo wyższej składki OC. Warto też dodać, że dane z polisy ubezpieczeniowej muszą się zgadzać z dowodem rejestracyjnym, to znaczy właściciel i współwłaściciel muszą być tak samo zapisani zarówno na polisie OC, jak i w dokumentach samochodu.

Kolejnym sposobem na OC dla młodych kierowców jest zakup auta o jak najniższej pojemności silnika. Młody kierowca plus auto z wielkim silnikiem oznacza dla towarzystwa ubezpieczeniowego wielkie i, przyznajmy szczerze, uzasadnione zagrożenie. Taki kierowca z dużym prawdopodobieństwem prędzej czy później spowoduje jakiś wypadek, a firmy nie lubią podejmować takiego ryzyka. Kupując miejskiego „malucha“ można liczyć na znacznie lepszą cenę polisy, szczególnie jeśli chodzi o OC dla młodych.

Młody kierowca może zbierać zniżki OC wcześniej

Jest jeszcze jeden sposób na najtańsze OC dla młodych kierowców, chociaż to rozwiązanie trzeba sobie wcześniej zaplanować. Można zacząć zbierać zniżki już wcześniej, przed ukończeniem osiemnastego roku życia i zakupem auta. Wystarczy ubezpieczyć na przykład skuter, co kosztuje stosunkowo niewiele, i zbierać zniżki za kolejne lata bezszkodowej jazdy. Trzeba jednak pamiętać, że nie wszystkie towarzystwa ubezpieczeniowe uznają takie rozwiązanie, dlatego trzeba wcześniej zrobić porządne rozeznanie na rynku.

Tanie OC dla młodego kierowcy to nie jest prosta sprawa. Wszystkie rady mogą być bardzo przydatne w procesie wyboru polisy, ale najważniejsze jest poszukanie i porównanie jak największej ilości ofert. Każda z opisanych tutaj sytuacji może wyglądać inaczej u różnych ubezpieczycieli – u jednego jedna opcja będzie tańsza, u drugiego inna, jeden doliczy zwyżki, drugi nie policzy zniżek. Warto przed zakupem przebadać dokładnie oferty.

Jeśli mimo wszystko nie udało nam się znaleźć satysfakcjonującej ceny na ubezpieczenie OC dla młodych kierowców, to ostatnią poradą będzie – uzbroić się w cierpliwość. Z każdym rokiem bezszkodowej jazdy nasze zniżki będą coraz większe, my będziemy coraz starsi, a polisa OC coraz tańsza.

 

Bartłomiej Skrobol

Bartłomiej Skrobol

Z wykształcenia dziennikarz zajmujący się nowymi technologiami, z praktyki specjalista do spraw komunikacji internetowej i ubezpieczeń. Prywatnie fan motoryzacji, muzyki i gier komputerowych.