Weronika Cichocka
Weronika Cichocka
Aktualizowano: 10.01.2023 Komunikacyjne
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 4 minut.
4.2/5 - (4 votes)

Akcyza za samochód jest opłatą, którą musi ponieść każdy nowy właściciel pojazdu, który sprowadził go ze za granicy. Takie auta często są dostępne w atrakcyjnych cenach i mimo, że wiemy, że czekają na nas dodatkowe opłaty, to kalkulujemy, iż nadal będzie to mniejszy wydatek niż auto podobnej klasy zakupione na terenie Polski. Ale jak zapłacić akcyzę za samochód? Sprawdź!

<3
Uzupełnij tylko 2 pola i poznaj cenę OC/AC od razu!Poznaj cenę OC
X

Akcyza jest zawsze obowiązkowa, gdy sprowadzasz auto do naszego kraju z zagranicy!

Pamiętajmy koniecznie, że zawsze, gdy decydujemy się na sprowadzenie pojazdu czeka nas akcyza za auto – od tego podatku nie ma możliwość odstąpienia. W momencie, gdy sprowadzany pojazd, musimy go wpierw zarejestrować na terenie naszego kraju. Z tego powodu należy złożyć odpowiednią deklarację.

Czytaj także: Akcyza za samochód

Akcyza na samochody musi zostać potwierdzona stosownym dokumentem na przykład potwierdzeniem przelewu. Tego rodzaju podatkiem objęte są wszystkie samochody osobowe, których rejestracja na terenie naszego kraju odbywa się po raz pierwszy. Nie ma więc znaczenia to, że auto było już używane. 

Jak zapłacić akcyzę za samochód i jak obliczyć kwotę?

Na terenie każdego urzędu skarbowego możemy znaleźć specjalny wzór dokumentu, który pozwala na obliczenie wysokości akcyzy w przypadku naszego pojazdu jego modelu oraz marki. Instytucja ta opiera swoje wyliczenia na dwóch czynnikach po pierwsze jest to kwota, którą warte jest auto, a po wtóre jest to pojemność silnika pojazdu.

Naturalnie w momencie gdy kupujemy auto za granicą, zazwyczaj płacimy na przykład euro. W takiej sytuacji należy przeliczyć kwotę, którą zapłaciliśmy na polską walutę. Nie możemy tego jednak uczynić na podstawie przeliczników na przykład z naszego banku. Podobnie jak w innych sytuacjach, gdy rozliczamy się z urzędem skarbowym, przeliczenie powinno zawsze nastąpić na podstawie kursu dostępnego na stronie Narodowego Banku Polskiego. 

Jak zapłacić akcyzę za samochód przez internet? – akcyza online

Przez wiele lat akcyzę za zakupiony z zagranicy pojazd musieliśmy płacić w urzędzie celnym. Obecnie możemy zapłacić za samochód w urzędzie skarbowym. Z punktu widzenia nowego właściciela pojazdu sytuacja jest o tyle łatwiejsza, że i tak był on zmuszony do odprowadzenia w urzędzie skarbowym podatku w wysokości 2% wartości zakupionego pojazdu.

W przypadku akcyzy za samochód można skorzystać z platformy Usług Elektronicznych Skarbowo-Celnych – Platforma Usług Elektronicznych Służby Celnej – Ministerstwo Finansów. Jeśli zamierzasz skorzystać z tego systemu: nie zapomnij pobrać dokumentu poświadczającego to, że dokonałeś opłata akcyzy!

Należy również pamiętać, aby złożyć deklarację uproszczonego nabycia wewnątrzwspólnotowego czyli AKC-U (7) – w ciągu 14 dni od opłacenia akcyzy.  Warto pamiętać, że każdy ze współwłaścicieli musi złożyć swój osobny dokument! 

Na zapłatę akcyzy nowi właściciele pojazdu mają 30 dni.

Ile zapłacisz za akcyzę?

Wysokość akcyzy na pojazdy spalinowe wynosi 3,5%, jeżeli auto ma pojemność silnika nieprzekraczającą 2000 cm3 oraz 18,6%, jeżeli pojazd ma powyżej 2001 cm3 do 3500 cm3. 

Od 1 stycznia 2020 roku samochody hybrydowe mają niższą akcyzę. Zwykłe hybrydy (HEV) z pojemnością silnika do 2000 cm3 oznaczają do zapłaty 1,55% akcyzy, A te powyżej 2001 cm3  – 9,3%. Miękkie hybrydy(MHE W) również obowiązuje i wyżej wymieniona stawka. Natomiast hybrydy plug in do 2000 cm3 są całkowicie zwolnione z akcyzy, a te powyżej 2001 cm3 oznaczają opłatę w wysokości 9,3%. Sytuacja przedstawia się identycznie w przypadku aut elektrycznych z Rex.

PODSUMOWANIE:

  • Wszystkie samochody osobowe rejestrowane po raz pierwszy w Polsce objęte są akcyzą.
  • Wysokość akcyzy zależy od dwóch elementów to jest: pojemności silnika oraz wartości rynkowej auta. 
  • Akcyza na samochody hybrydowe jest mniejsza.
  • Hybrydy plug in obecnie są zwolnione z podatku akcyzowego do 1 stycznia 2021 roku.
  • Na zapłatę akcyzy mamy 30 dni.
  • Podatek akcyzowy możemy zapłacić w urzędzie skarbowym.
  • Akcyzę możemy zapłacić w Elektronicznym Systemie Skarbowo-Celnym.

Weronika Cichocka
Weronika Cichocka

Dziennikarka z wieloletnim doświadczeniem. Od lat pisząca o ubezpieczeniach, ekonomii i zdrowiu. Specjalista ds. PR i marketingu internetowego.

[vc_row type=”in_container” full_screen_row_position=”middle” column_margin=”default” scene_position=”center” text_color=”dark” text_align=”left” overlay_strength=”0.3″ shape_divider_position=”bottom” bg_image_animation=”none”][vc_column column_padding=”no-extra-padding” column_padding_position=”all” background_color_opacity=”1″ background_hover_color_opacity=”1″ column_link_target=”_self” column_shadow=”none” column_border_radius=”none” width=”1/1″ tablet_width_inherit=”default” tablet_text_alignment=”default” phone_text_alignment=”default” overlay_strength=”0.3″ column_border_width=”none” column_border_style=”solid” bg_image_animation=”none”]
[/vc_column][/vc_row][vc_row type=”full_width_background” full_screen_row_position=”middle” column_margin=”default” scene_position=”center” text_color=”dark” text_align=”left” top_padding=”4%” bottom_padding=”4%” color_overlay=”rgba(69,69,255,0.15)” overlay_strength=”0.3″ shape_divider_position=”bottom” bg_image_animation=”none” shape_type=””][vc_column column_padding=”no-extra-padding” column_padding_position=”all” background_color_opacity=”1″ background_hover_color_opacity=”1″ column_link_target=”_self” column_shadow=”none” column_border_radius=”none” width=”1/1″ tablet_width_inherit=”default” tablet_text_alignment=”default” phone_text_alignment=”default” overlay_strength=”0.3″ column_border_width=”none” column_border_style=”solid” bg_image_animation=”none”][vc_row_inner column_margin=”default” text_align=”left”][vc_column_inner column_padding=”no-extra-padding” column_padding_position=”all” background_color_opacity=”1″ background_hover_color_opacity=”1″ column_shadow=”none” column_border_radius=”none” bottom_margin=”2%” column_link_target=”_self” width=”1/1″ tablet_width_inherit=”default” overlay_strength=”0.3″ column_border_width=”none” column_border_style=”solid” bg_image_animation=”none”][vc_column_text]
Poradnik dla kierowców
Praktyczne informacje o ubezpieczeniu OC/AC
[/vc_column_text][/vc_column_inner][/vc_row_inner][vc_row_inner column_margin=”default” text_align=”left”][vc_column_inner column_padding=”padding-4-percent” column_padding_position=”all” centered_text=”true” background_color_opacity=”1″ background_hover_color_opacity=”1″ column_shadow=”none” column_border_radius=”none” column_link_target=”_self” width=”1/3″ tablet_width_inherit=”default” overlay_strength=”0.3″ column_border_width=”none” column_border_style=”solid” bg_image_animation=”none”][vc_column_text css=”.vc_custom_1673606981694{margin-top: 0px !important;margin-bottom: 0px !important;}”]

Ubezpieczenie samochodu

Co obejmuje ubezpieczenie OC

[/vc_column_text][/vc_column_inner][vc_column_inner column_padding=”padding-4-percent” column_padding_position=”all” background_color_opacity=”1″ background_hover_color_opacity=”1″ column_shadow=”none” column_border_radius=”none” column_link_target=”_self” width=”1/3″ tablet_width_inherit=”default” overlay_strength=”0.3″ column_border_width=”none” column_border_style=”solid” bg_image_animation=”none”][vc_column_text css=”.vc_custom_1675167557776{margin-top: 0px !important;margin-bottom: 0px !important;}”]

Kalkulator OC

Kalkulator OC bez podawania danych

[/vc_column_text][/vc_column_inner][vc_column_inner column_padding=”padding-4-percent” column_padding_position=”all” background_color_opacity=”1″ background_hover_color_opacity=”1″ column_shadow=”none” column_border_radius=”none” column_link_target=”_self” width=”1/3″ tablet_width_inherit=”default” overlay_strength=”0.3″ column_border_width=”none” column_border_style=”solid” bg_image_animation=”none”][vc_column_text css=”.vc_custom_1677793971799{margin-top: 0px !important;margin-bottom: 0px !important;}”]

Pozostałe porady

Eurotax – wycena samochodu

Historia pojazdu po numerze rejestracyjnym

[/vc_column_text][/vc_column_inner][/vc_row_inner][/vc_column][/vc_row]

Dołącz do dyskusji

Płatności bezgotówkowe w Policji
Płatności bezgotówkowe w Policji Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
Każdy kierowca może znaleźć się w sytuacji, w której otrzymuje mandat karny za wykroczenie w ruchu drogowym. Niezależnie od tego, czy popełniliśmy drobny błąd, czy też bardziej poważne naruszenie przepisów, konsekwencje w postaci mandatu karnego są nieuniknione. Jednak warto wiedzie...
Czytaj dalej
glamping
Glamping Autor Katarzyna Matusiak Turystyczne
Czy zastanawiałeś się kiedyś, jak to jest spać pod gwiazdami w luksusowych warunkach, nie rezygnując z komfortu własnego łóżka? Jeśli tak, to glamping jest dla Ciebie! Co to jest glamping? To pytanie krąży po głowach wielu, którzy słyszeli o tym trendzie, ale nie do końca wie...
Czytaj dalej