Agata Wiśniewska
Agata Wiśniewska
Aktualizowano: 18.03.2022 Komunikacyjne
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 5 minut.
Rate this post

Sprzedałeś właśnie samochód i chcesz odzyskać pieniądze za OC. Przecież polisa ważna jest jeszcze kilka miesięcy, a Ty już nie jeździsz tym autem. Jak to zrobić? Ile Ci się należy pieniędzy? Jak odzyskać OC po sprzedaży samochodu? Podpowiadamy. 

Wielu właścicieli aut po ich sprzedaży zastanawia się, co dalej z polisą OC. Czy jest sposób na odzyskanie OC po sprzedaży samochodu? Albo zadaje sobie pytanie: sprzedałem samochód, jak wypowiedzieć OC? Po pierwsze, nie wypowiesz umowy OC, bo polisa twojego (byłego już) auta przechodzi na nowego właściciela pojazdu. 

Wycofanie OC po sprzedaży – to niemożliwe…

… jeśli jesteś byłym właścicielem samochodu. Zgodnie z ustawą o ubezpieczeniach obowiązkowych ubezpieczenie OC zawsze przechodzi na nowego właściciela pojazdu. Ty, jako zbywca nie możesz wycofać ubezpieczenia po sprzedaży samochodu. Masz obowiązek przekazać wszystkie dokumenty OC do kupującego. To raz. A dwa – w ciągu 14 dni musisz powiadomić swoje towarzystwo o zmianie właściciela auta. Co więcej, na mocy prawa podajesz ubezpieczycielowi dane nowego posiadacza polisy OC. Jeśli tego nie zrobisz, ubezpieczyciel nie będzie wiedział, że pojazd zmienił właściciela i jeśli płaciłeś za obowiązkową polisę w ratach, to od ciebie będzie oczekiwał zapłaty za kolejną część składki.

Ubezpieczenie OC po sprzedaży samochodu może wypowiedzieć jedynie nowy właściciel auta.

Może to zrobić w dowolnym momencie i gdy tak się stanie to w ciągu 30 dni od złożenia wypowiedzenia OC, to ty jako sprzedający (a nie aktualny właściciel) dostaniesz od ubezpieczyciela zwrot składki za niewykorzystany okres ochrony z tytułu ubezpieczenia OC. 

Jak odzyskać OC po sprzedaży samochodu?

Jak więc zrobić, by odzyskać opłatę za OC po sprzedaży samochodu. Metody są przynajmniej dwie. Pierwsza, w ramach ustalania ceny za auto dolicz niewykorzystaną kwotę ubezpieczenia. Przykładowo, OC kosztowało cię 1200 zł, ale po pół roku sprzedajesz pojazd. Dodaj proporcjonalną część składki – w naszym przykładzie będzie to 600 zł – do ustalonej ceny za samochód. 

Drugim sposobem na odzyskanie części składki za obowiązkową polisę jest umówienie się z nowym właścicielem, że ten wypowie umowę OC. Bo wtedy to tobie ubezpieczyciel zwróci pieniądze za niewykorzystany czas działania ochrony. Kwota będzie policzona proporcjonalnie.

Towarzystwo w obliczaniu kwoty do zwrotu weźmie pod uwagę okres od dnia złożenia wypowiedzenia, a nie datę zmiany właściciela auta. 

Druga rzecz, jeśli za polisę płaciłeś w ratach i wypowiedzenie OC zostało złożone idealnie w dniu kolejnej raty, nie licz na zwrot pieniędzy. Chyba że wcześniej opłaciłeś raty z góry. Ale to się statystycznie rzadko zdarza. 

Zwrot ubezpieczenia po sprzedaży auta. Czy mi przysługuje?

AC, NNW czy assistance to umowy dobrowolne. Zasady wypowiedzenia umowy lub jej wygaśnięcia znajdziesz więc w OWU (ogólnych warunkach ubezpieczenia). Jedno jest pewne, te ubezpieczenia nie przechodzą na nowego właściciela. W przeciwieństwie do OC przypisane są one do konkretnej osoby, a nie pojazdu. 

W przypadku polis dobrowolnych sprzedaż auta jest zazwyczaj tym przypadkiem, gdy umowa ubezpieczenia wygasa w dniu sprzedaży pojazdu. Towarzystwo, podobnie jak przy OC, policzy proporcjonalnie wartość składki za niewykorzystany okres i zwróci ci pieniądze. Oczywiście, żeby tak się stało, musisz o sprzedaży auta powiadomić ubezpieczyciela. 

W wyjątkowych sytuacjach ubezpieczenia dobrowolne mogą być przeniesione na nowego właściciela. Potrzebna jest na to jednak zgoda ubezpieczyciela. Warto o to zawalczyć w przypadku AC, szczególnie jeśli kupiliśmy w miarę nowy, najwyżej kilkuletni samochód. Towarzystwa niechętnie bowiem sprzedają casco samodzielnie – nie w pakiecie z OC. Takie podejście wynika z ochrony przed nadużyciami. Zdarza się, że ktoś dlatego kupuje AC w trakcie trwania obowiązkowej polisy, bo chce wyłudzić odszkodowanie. 

PODSUMOWANIE:

  • Jeśli zadajesz sobie pytanie: „sprzedałem samochód jak wypowiedzieć OC?”, to odpowiedź jest jedna – ty tego nie możesz zrobić. OC jest regulowane ustawowo i z mocy prawa w momencie sprzedaży przechodzi na nowego właściciela. I dopiero on może, ale nie musi, wypowiedzieć polisę OC. 
  • Odzyskanie OC po sprzedaży samochodu jest możliwe na dwa sposoby. Albo koszt ubezpieczenia za pozostały czas jego obowiązywania doliczasz do rachunku za samochód. Albo umawiasz się z kupującym, że też niemal natychmiast wypowie OC. W ciągu 30 dni od daty wypowiedzenia dostaniesz zwrot niewykorzystanej części składki za OC bezpośrednio od ubezpieczyciela. 
  • Gdy zastanawiasz się, czy możliwe jest wycofanie ubezpieczenia po sprzedaży samochodu, ale chodzi ci o ubezpieczenie dobrowolne – odpowiedź brzmi: tak, jest to możliwe. Najczęściej w przypadku AC, NNW czy assistance polisy te wygasają w dniu sprzedaży pojazdu, a  niewykorzystana część składki wraca na twoje konto. 
Agata Wiśniewska
Agata Wiśniewska

Pasjonatka komunikacji i dobrego contentu na temat ubezpieczeń. Od ponad 10 lat wspiera różne marki w skutecznym komunikowaniu się z otoczeniem. Jest przekonana, że o ubezpieczeniach można mówić prosto i ciekawie. Po godzinach: pochłania książki w każdej ilości i planuje kolejne podróże (backpaker to jej drugie imię ;) ). Pasjami chodzi po górach i odwiedza stare, często zrujnowane budynki, czyli … zamki wszelkiej maści.

[vc_row type=”in_container” full_screen_row_position=”middle” column_margin=”default” scene_position=”center” text_color=”dark” text_align=”left” overlay_strength=”0.3″ shape_divider_position=”bottom” bg_image_animation=”none”][vc_column column_padding=”no-extra-padding” column_padding_position=”all” background_color_opacity=”1″ background_hover_color_opacity=”1″ column_link_target=”_self” column_shadow=”none” column_border_radius=”none” width=”1/1″ tablet_width_inherit=”default” tablet_text_alignment=”default” phone_text_alignment=”default” overlay_strength=”0.3″ column_border_width=”none” column_border_style=”solid” bg_image_animation=”none”]
[/vc_column][/vc_row][vc_row type=”full_width_background” full_screen_row_position=”middle” column_margin=”default” scene_position=”center” text_color=”dark” text_align=”left” top_padding=”4%” bottom_padding=”4%” color_overlay=”rgba(69,69,255,0.15)” overlay_strength=”0.3″ shape_divider_position=”bottom” bg_image_animation=”none” shape_type=””][vc_column column_padding=”no-extra-padding” column_padding_position=”all” background_color_opacity=”1″ background_hover_color_opacity=”1″ column_link_target=”_self” column_shadow=”none” column_border_radius=”none” width=”1/1″ tablet_width_inherit=”default” tablet_text_alignment=”default” phone_text_alignment=”default” overlay_strength=”0.3″ column_border_width=”none” column_border_style=”solid” bg_image_animation=”none”][vc_row_inner column_margin=”default” text_align=”left”][vc_column_inner column_padding=”no-extra-padding” column_padding_position=”all” background_color_opacity=”1″ background_hover_color_opacity=”1″ column_shadow=”none” column_border_radius=”none” bottom_margin=”2%” column_link_target=”_self” width=”1/1″ tablet_width_inherit=”default” overlay_strength=”0.3″ column_border_width=”none” column_border_style=”solid” bg_image_animation=”none”][vc_column_text]
Poradnik dla kierowców
Praktyczne informacje o ubezpieczeniu OC/AC
[/vc_column_text][/vc_column_inner][/vc_row_inner][vc_row_inner column_margin=”default” text_align=”left”][vc_column_inner column_padding=”padding-4-percent” column_padding_position=”all” centered_text=”true” background_color_opacity=”1″ background_hover_color_opacity=”1″ column_shadow=”none” column_border_radius=”none” column_link_target=”_self” width=”1/3″ tablet_width_inherit=”default” overlay_strength=”0.3″ column_border_width=”none” column_border_style=”solid” bg_image_animation=”none”][vc_column_text css=”.vc_custom_1673606981694{margin-top: 0px !important;margin-bottom: 0px !important;}”]

Ubezpieczenie samochodu

Co obejmuje ubezpieczenie OC

[/vc_column_text][/vc_column_inner][vc_column_inner column_padding=”padding-4-percent” column_padding_position=”all” background_color_opacity=”1″ background_hover_color_opacity=”1″ column_shadow=”none” column_border_radius=”none” column_link_target=”_self” width=”1/3″ tablet_width_inherit=”default” overlay_strength=”0.3″ column_border_width=”none” column_border_style=”solid” bg_image_animation=”none”][vc_column_text css=”.vc_custom_1675167557776{margin-top: 0px !important;margin-bottom: 0px !important;}”]

Kalkulator OC

Kalkulator OC bez podawania danych

[/vc_column_text][/vc_column_inner][vc_column_inner column_padding=”padding-4-percent” column_padding_position=”all” background_color_opacity=”1″ background_hover_color_opacity=”1″ column_shadow=”none” column_border_radius=”none” column_link_target=”_self” width=”1/3″ tablet_width_inherit=”default” overlay_strength=”0.3″ column_border_width=”none” column_border_style=”solid” bg_image_animation=”none”][vc_column_text css=”.vc_custom_1677793971799{margin-top: 0px !important;margin-bottom: 0px !important;}”]

Pozostałe porady

Eurotax – wycena samochodu

Historia pojazdu po numerze rejestracyjnym

[/vc_column_text][/vc_column_inner][/vc_row_inner][/vc_column][/vc_row]

Dołącz do dyskusji

Napęd AWD
Napęd AWD Autor Katarzyna Matusiak Komunikacyjne
Napęd AWD (All-Wheel Drive), czyli napęd na wszystkie koła, to technologia, która zyskuje coraz większą popularność wśród kierowców. W przeciwieństwie do tradycyjnych systemów napędu na jedną oś (FWD – na przednią oś, RWD – na tylną oś), napęd AWD rozdziela moc na wszystkie...
Czytaj dalej
napęd RWD
Napęd RWD Autor Katarzyna Matusiak Komunikacyjne
Napęd RWD (Rear-Wheel Drive), czyli napęd na tylne koła, to rozwiązanie, w którym moc silnika jest przekazywana na tylne koła pojazdu. W odróżnieniu od napędu na przednie koła, w RWD to tylna oś odpowiada za napędzanie samochodu, podczas gdy przednie koła pełnią głównie funkcję ki...
Czytaj dalej