Sprzedałeś właśnie samochód i chcesz odzyskać pieniądze za OC. Przecież polisa ważna jest jeszcze kilka miesięcy, a Ty już nie jeździsz tym autem. Jak to zrobić? Ile Ci się należy pieniędzy? Jak odzyskać OC po sprzedaży samochodu? Podpowiadamy.
Wielu właścicieli aut po ich sprzedaży zastanawia się, co dalej z polisą OC. Czy jest sposób na odzyskanie OC po sprzedaży samochodu? Albo zadaje sobie pytanie: sprzedałem samochód, jak wypowiedzieć OC? Po pierwsze, nie wypowiesz umowy OC, bo polisa twojego (byłego już) auta przechodzi na nowego właściciela pojazdu.
Z tego artykułu dowiesz się...
Wycofanie OC po sprzedaży – to niemożliwe…
… jeśli jesteś byłym właścicielem samochodu. Zgodnie z ustawą o ubezpieczeniach obowiązkowych ubezpieczenie OC zawsze przechodzi na nowego właściciela pojazdu. Ty, jako zbywca nie możesz wycofać ubezpieczenia po sprzedaży samochodu. Masz obowiązek przekazać wszystkie dokumenty OC do kupującego. To raz. A dwa – w ciągu 14 dni musisz powiadomić swoje towarzystwo o zmianie właściciela auta. Co więcej, na mocy prawa podajesz ubezpieczycielowi dane nowego posiadacza polisy OC. Jeśli tego nie zrobisz, ubezpieczyciel nie będzie wiedział, że pojazd zmienił właściciela i jeśli płaciłeś za obowiązkową polisę w ratach, to od ciebie będzie oczekiwał zapłaty za kolejną część składki.
Ubezpieczenie OC po sprzedaży samochodu może wypowiedzieć jedynie nowy właściciel auta.
Może to zrobić w dowolnym momencie i gdy tak się stanie to w ciągu 30 dni od złożenia wypowiedzenia OC, to ty jako sprzedający (a nie aktualny właściciel) dostaniesz od ubezpieczyciela zwrot składki za niewykorzystany okres ochrony z tytułu ubezpieczenia OC.
Jak odzyskać OC po sprzedaży samochodu?
Jak więc zrobić, by odzyskać opłatę za OC po sprzedaży samochodu. Metody są przynajmniej dwie. Pierwsza, w ramach ustalania ceny za auto dolicz niewykorzystaną kwotę ubezpieczenia. Przykładowo, OC kosztowało cię 1200 zł, ale po pół roku sprzedajesz pojazd. Dodaj proporcjonalną część składki – w naszym przykładzie będzie to 600 zł – do ustalonej ceny za samochód.
Drugim sposobem na odzyskanie części składki za obowiązkową polisę jest umówienie się z nowym właścicielem, że ten wypowie umowę OC. Bo wtedy to tobie ubezpieczyciel zwróci pieniądze za niewykorzystany czas działania ochrony. Kwota będzie policzona proporcjonalnie.
Towarzystwo w obliczaniu kwoty do zwrotu weźmie pod uwagę okres od dnia złożenia wypowiedzenia, a nie datę zmiany właściciela auta.
Druga rzecz, jeśli za polisę płaciłeś w ratach i wypowiedzenie OC zostało złożone idealnie w dniu kolejnej raty, nie licz na zwrot pieniędzy. Chyba że wcześniej opłaciłeś raty z góry. Ale to się statystycznie rzadko zdarza.
Zwrot ubezpieczenia po sprzedaży auta. Czy mi przysługuje?
AC, NNW czy assistance to umowy dobrowolne. Zasady wypowiedzenia umowy lub jej wygaśnięcia znajdziesz więc w OWU (ogólnych warunkach ubezpieczenia). Jedno jest pewne, te ubezpieczenia nie przechodzą na nowego właściciela. W przeciwieństwie do OC przypisane są one do konkretnej osoby, a nie pojazdu.
W przypadku polis dobrowolnych sprzedaż auta jest zazwyczaj tym przypadkiem, gdy umowa ubezpieczenia wygasa w dniu sprzedaży pojazdu. Towarzystwo, podobnie jak przy OC, policzy proporcjonalnie wartość składki za niewykorzystany okres i zwróci ci pieniądze. Oczywiście, żeby tak się stało, musisz o sprzedaży auta powiadomić ubezpieczyciela.
W wyjątkowych sytuacjach ubezpieczenia dobrowolne mogą być przeniesione na nowego właściciela. Potrzebna jest na to jednak zgoda ubezpieczyciela. Warto o to zawalczyć w przypadku AC, szczególnie jeśli kupiliśmy w miarę nowy, najwyżej kilkuletni samochód. Towarzystwa niechętnie bowiem sprzedają casco samodzielnie – nie w pakiecie z OC. Takie podejście wynika z ochrony przed nadużyciami. Zdarza się, że ktoś dlatego kupuje AC w trakcie trwania obowiązkowej polisy, bo chce wyłudzić odszkodowanie.
PODSUMOWANIE:
- Jeśli zadajesz sobie pytanie: „sprzedałem samochód jak wypowiedzieć OC?”, to odpowiedź jest jedna – ty tego nie możesz zrobić. OC jest regulowane ustawowo i z mocy prawa w momencie sprzedaży przechodzi na nowego właściciela. I dopiero on może, ale nie musi, wypowiedzieć polisę OC.
- Odzyskanie OC po sprzedaży samochodu jest możliwe na dwa sposoby. Albo koszt ubezpieczenia za pozostały czas jego obowiązywania doliczasz do rachunku za samochód. Albo umawiasz się z kupującym, że też niemal natychmiast wypowie OC. W ciągu 30 dni od daty wypowiedzenia dostaniesz zwrot niewykorzystanej części składki za OC bezpośrednio od ubezpieczyciela.
- Gdy zastanawiasz się, czy możliwe jest wycofanie ubezpieczenia po sprzedaży samochodu, ale chodzi ci o ubezpieczenie dobrowolne – odpowiedź brzmi: tak, jest to możliwe. Najczęściej w przypadku AC, NNW czy assistance polisy te wygasają w dniu sprzedaży pojazdu, a niewykorzystana część składki wraca na twoje konto.
Przeczytaj więcej na temat: zakup lub sprzedaż auta a ubezpieczenie
Audi
Audi
Młodzi na rynku nieruchomości
Młodzi na rynku nieruchomości
Ubezpieczenie OC pilota drona obowiązkowe
Ubezpieczenie OC pilota drona obowiązkowe
Samochód zastępczy z AC
Samochód zastępczy z AC
Wypadki drogowe w Polsce
Wypadki drogowe w Polsce
Karta EKUZ dla dziecka
Karta EKUZ dla dziecka
Napęd AWD
Napęd AWD
Napęd RWD
Napęd RWD