Sprzedałeś właśnie samochód i chcesz odzyskać pieniądze za OC. Przecież polisa ważna jest jeszcze kilka miesięcy, a Ty już nie jeździsz tym autem. Jak to zrobić? Ile Ci się należy pieniędzy? Jak odzyskać OC po sprzedaży samochodu? Podpowiadamy.
Wielu właścicieli aut po ich sprzedaży zastanawia się, co dalej z polisą OC. Czy jest sposób na odzyskanie OC po sprzedaży samochodu? Albo zadaje sobie pytanie: sprzedałem samochód, jak wypowiedzieć OC? Po pierwsze, nie wypowiesz umowy OC, bo polisa twojego (byłego już) auta przechodzi na nowego właściciela pojazdu.
Z tego artykułu dowiesz się...
Wycofanie OC po sprzedaży – to niemożliwe…
… jeśli jesteś byłym właścicielem samochodu. Zgodnie z ustawą o ubezpieczeniach obowiązkowych ubezpieczenie OC zawsze przechodzi na nowego właściciela pojazdu. Ty, jako zbywca nie możesz wycofać ubezpieczenia po sprzedaży samochodu. Masz obowiązek przekazać wszystkie dokumenty OC do kupującego. To raz. A dwa – w ciągu 14 dni musisz powiadomić swoje towarzystwo o zmianie właściciela auta. Co więcej, na mocy prawa podajesz ubezpieczycielowi dane nowego posiadacza polisy OC. Jeśli tego nie zrobisz, ubezpieczyciel nie będzie wiedział, że pojazd zmienił właściciela i jeśli płaciłeś za obowiązkową polisę w ratach, to od ciebie będzie oczekiwał zapłaty za kolejną część składki.
Ubezpieczenie OC po sprzedaży samochodu może wypowiedzieć jedynie nowy właściciel auta.
Może to zrobić w dowolnym momencie i gdy tak się stanie to w ciągu 30 dni od złożenia wypowiedzenia OC, to ty jako sprzedający (a nie aktualny właściciel) dostaniesz od ubezpieczyciela zwrot składki za niewykorzystany okres ochrony z tytułu ubezpieczenia OC.
Jak odzyskać OC po sprzedaży samochodu?
Jak więc zrobić, by odzyskać opłatę za OC po sprzedaży samochodu. Metody są przynajmniej dwie. Pierwsza, w ramach ustalania ceny za auto dolicz niewykorzystaną kwotę ubezpieczenia. Przykładowo, OC kosztowało cię 1200 zł, ale po pół roku sprzedajesz pojazd. Dodaj proporcjonalną część składki – w naszym przykładzie będzie to 600 zł – do ustalonej ceny za samochód.
Drugim sposobem na odzyskanie części składki za obowiązkową polisę jest umówienie się z nowym właścicielem, że ten wypowie umowę OC. Bo wtedy to tobie ubezpieczyciel zwróci pieniądze za niewykorzystany czas działania ochrony. Kwota będzie policzona proporcjonalnie.
Towarzystwo w obliczaniu kwoty do zwrotu weźmie pod uwagę okres od dnia złożenia wypowiedzenia, a nie datę zmiany właściciela auta.
Druga rzecz, jeśli za polisę płaciłeś w ratach i wypowiedzenie OC zostało złożone idealnie w dniu kolejnej raty, nie licz na zwrot pieniędzy. Chyba że wcześniej opłaciłeś raty z góry. Ale to się statystycznie rzadko zdarza.
Zwrot ubezpieczenia po sprzedaży auta. Czy mi przysługuje?
AC, NNW czy assistance to umowy dobrowolne. Zasady wypowiedzenia umowy lub jej wygaśnięcia znajdziesz więc w OWU (ogólnych warunkach ubezpieczenia). Jedno jest pewne, te ubezpieczenia nie przechodzą na nowego właściciela. W przeciwieństwie do OC przypisane są one do konkretnej osoby, a nie pojazdu.
W przypadku polis dobrowolnych sprzedaż auta jest zazwyczaj tym przypadkiem, gdy umowa ubezpieczenia wygasa w dniu sprzedaży pojazdu. Towarzystwo, podobnie jak przy OC, policzy proporcjonalnie wartość składki za niewykorzystany okres i zwróci ci pieniądze. Oczywiście, żeby tak się stało, musisz o sprzedaży auta powiadomić ubezpieczyciela.
W wyjątkowych sytuacjach ubezpieczenia dobrowolne mogą być przeniesione na nowego właściciela. Potrzebna jest na to jednak zgoda ubezpieczyciela. Warto o to zawalczyć w przypadku AC, szczególnie jeśli kupiliśmy w miarę nowy, najwyżej kilkuletni samochód. Towarzystwa niechętnie bowiem sprzedają casco samodzielnie – nie w pakiecie z OC. Takie podejście wynika z ochrony przed nadużyciami. Zdarza się, że ktoś dlatego kupuje AC w trakcie trwania obowiązkowej polisy, bo chce wyłudzić odszkodowanie.
PODSUMOWANIE:
- Jeśli zadajesz sobie pytanie: „sprzedałem samochód jak wypowiedzieć OC?”, to odpowiedź jest jedna – ty tego nie możesz zrobić. OC jest regulowane ustawowo i z mocy prawa w momencie sprzedaży przechodzi na nowego właściciela. I dopiero on może, ale nie musi, wypowiedzieć polisę OC.
- Odzyskanie OC po sprzedaży samochodu jest możliwe na dwa sposoby. Albo koszt ubezpieczenia za pozostały czas jego obowiązywania doliczasz do rachunku za samochód. Albo umawiasz się z kupującym, że też niemal natychmiast wypowie OC. W ciągu 30 dni od daty wypowiedzenia dostaniesz zwrot niewykorzystanej części składki za OC bezpośrednio od ubezpieczyciela.
- Gdy zastanawiasz się, czy możliwe jest wycofanie ubezpieczenia po sprzedaży samochodu, ale chodzi ci o ubezpieczenie dobrowolne – odpowiedź brzmi: tak, jest to możliwe. Najczęściej w przypadku AC, NNW czy assistance polisy te wygasają w dniu sprzedaży pojazdu, a niewykorzystana część składki wraca na twoje konto.
Przeczytaj więcej na temat: zakup lub sprzedaż auta a ubezpieczenie
Ubezpieczenie auta przed rejestracją
Ubezpieczenie auta przed rejestracją
Sprzedaż auta a ubezpieczenie
Sprzedaż auta a ubezpieczenie
Ubezpieczenie auta po zakupie
Ubezpieczenie auta po zakupie
Czy ubezpieczenie auta przechodzi na nowego właściciela
Czy ubezpieczenie auta przechodzi na nowego właściciela
Zwrot składki OC.
Zwrot składki OC.
Kupiłem samochód co dalej?
Kupiłem samochód co dalej?
Kupno samochodu bez ważnego OC.
Kupno samochodu bez ważnego OC.