Agata Wiśniewska
Agata Wiśniewska
Aktualizowano: 18.03.2022 Komunikacyjne
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 5 minut.
Rate this post

Wiele towarzystw zastrzega sobie prawo do inspekcji auta przy zakupie ubezpieczenia AC. Z kolei kierowcy zastanawiają się, na czym polegają oględziny pojazdu i po co właściwie są robione. No i najważniejsze – czy jest się czego bać? Sprawdzamy na czym tak naprawdę polega inspekcja auta do ubezpieczenia AC. 

Informacja o możliwości inspekcji auta do ubezpieczenia AC jest wpisana w OWU (ogólne warunki ubezpieczenia) tej polisy. Zazwyczaj odbywa się ona w ciągu 30 dni od dnia powiadomienia o oględzinach. Ale w praktyce zależy to od towarzystwa, które dość elastycznie podchodzi do tej zasady. Dokładna data i ich miejsce ustalane są z tobą, więc jedno jest pewne – nikt nie będzie sprawdzał twojego auta z zaskoczenia. Unikanie  inspekcji pojazdu, może skutkować rozwiązaniem umowy AC.

Oględziny pojazdu – po co są robione?

Najkrócej rzecz ujmując, inspekcja w samochodzie jest po to, by sprawdzić czy to, co podałeś we wniosku do ubezpieczenia AC jest prawdziwe. Cechy auta, wyposażenie i jego stan techniczny (w tym ewentualne uszkodzenia) decydują o wycenie auta, co za tym idzie o sumie ubezpieczenia (więcej o sumach ubezpieczenia piszemy tutaj: ). Dodatkowo stan pojazdu wpływa na ocenę ryzyka ubezpieczeniowego.  Na tej podstawie towarzystwo ustala wysokość składki za AC. 

Oględziny pojazdu są też sposobem walki towarzystw z wyłudzeniami odszkodowań z AC. Chodzi o to, żeby ktoś nie próbował ubezpieczyć uszkodzonego wcześniej auta, by potem z polisy casco zlikwidować szkodę. Pierwszym sygnałem, że coś może być na rzeczy, jest odmowa lub unikanie inspekcji w samochodzie. 

W przypadku, gdy nie chcesz dopuścić do oględzin towarzystwo może natychmiastowo zerwać umowę ubezpieczenia. Natomiast, gdy znajdzie nieprawidłowości nie zawsze kończy umowę. Może dać ubezpieczonemu czas na naprawę usterek. Lub, gdy w grę wchodzą różnice w parametrach technicznych czy specyfikacji pojazdu, zmieni sumę ubezpieczenia i ponownie przeliczy składkę za casco. 

Inspekcja auta do ubezpieczenia AC krok po kroku 

Jak pisaliśmy, model i stan auta są kluczowe dla warunków i ceny AC. Dlatego podczas oględzin przedstawiciel towarzystwa sprawdzi, jak działa auto i czy ma widoczne uszkodzenia. 

W szczegółach inspektor zwróci uwagę na:

 • markę, model i numery identyfikacyjne (rejestracyjny i VIN)
 • wyposażenie i zabezpieczenia antykradzieżowe
 • parametry techniczne
 • stan ogólny i techniczny 
 • dokumenty pojazdu (prawo jazdy, dowód rejestracyjny z ważnym badaniem okresowym, kartę pojazdu)

W trakcie oględzin pojazdu przedstawiciel zakładu ubezpieczeń może też zrobić dokumentację zdjęciową. I to nie tylko auta. Inspektor często też fotografuje prawo jazdy, dowód rejestracyjny, kartę pojazdu oraz kluczyki, też zapasowe.

Jeśli w czasie oględzin pojazdu inspektor znajdzie nieprawidłowości, mogą one być podstawą do natychmiastowego zerwania umowy AC przez towarzystwo. 

Oględziny pojazdu – na co trzeba uważać?

Masz zarysowane drzwi albo niewielkie wgniecenie na karoserii? To jeszcze nie powód do obaw. Drobne uszkodzenia nie niosą za sobą poważnych konsekwencji. Co innego, gdy np. w formularzu AC podaliśmy zupełnie inne wyposażenie auta lub parametry silnika. Inspekcja w samochodzie ma na celu wykrycie tzw. znaczących nieprawidłowości. 

Żeby określenie „znaczące” nie brzmiało tajemniczo, podpowiadamy, na co najczęściej trzeba uważać: 

 • zły stan techniczny auta
 • zmiany w autach tunningowanych, które wpływają na parametry techniczne – chodzi w szczególności o zmiany w budowie i mocy silnika, zawieszenia czy układu wydechowego
 • inne wyposażenie auta niż deklarowane
 • inny model pojazdu 
 • błędne numery identyfikacyjne 

Uwaga: może się też zdarzyć, że już po inspekcji, wprowadzamy zmiany w swoim aucie. Jeśli nie wiesz, czy wpłyną one na twoją polisę, skonsultuj to z ubezpieczycielem. Najczęściej ryzykujesz rekalkulacją składki. 

Zdjęcia do ubezpieczenia AC – czy możemy zrobić sami?

Inspekcja auta  nie zawsze jest obowiązkowa. Może, ale nie musi odbyć. Zamiast tego towarzystwo może cię poprosić o dokumentację zdjęciową pojazdu. A czy można kupić ubezpieczenie AC bez zdjęć. Tak. Najczęściej dzieje się tak, gdy ubezpieczasz fabrycznie nowe auto lub przedłużasz polisę AC w tym samym towarzystwie. 

Negatywny wynik oględzin pojazdu – co dalej?

Co robić, gdy inspekcja pojazdu nie skończyła się dla nas pomyślnie? To zależy, co zrobi ubezpieczyciel. Jeśli wezwał nas do naprawy uszkodzeń, to ochrona ubezpieczeniowa naszego casco zacznie działać po usunięciu usterek. 

W przypadku, gdy dane podane w formularzu do AC rażąco odbiegały od stanu faktycznego, towarzystwo może zaproponować nam zmianę sumy ubezpieczenia i nową składkę za polisę. AC zacznie działać po zmianie umowy i jej opłaceniu. 

Z kolei, gdy dojdzie do zerwania umowy, trzeba poszukać nowego towarzystwa, w którym ubezpieczymy auto. Warto jednak wcześniej dobrze wypełnić formularz i przygotować się do inspekcji w samochodzie. 

PODSUMOWANIE:

 • Gdy kupujesz ubezpieczenie AC, musisz się liczyć z oględzinami pojazdu przez przedstawiciela towarzystwa. 
 • Nie możesz odmówić inspekcji w samochodzie. Unikanie oględzin pojazdu jest podstawą do natychmiastowego zerwania umowy AC przez ubezpieczyciela. 
 • Inspekcja w samochodzie do ubezpieczenia AC służy sprawdzeniu, czy dane dotyczące auta i jego stanu technicznego podane w formularzu do ubezpieczenia, są zgodne ze stanem faktycznym. Stwierdzenie rażących nieprawidłowości może skończyć się zerwaniem umowy lub określeniem nowych warunków i ceny za ubezpieczenie.
 • Oględziny pojazdu przy ubezpieczeniu AC to także sposób, w jaki towarzystwa walczą z wyłudzeniami odszkodowań. 
Agata Wiśniewska
Agata Wiśniewska

Pasjonatka komunikacji i dobrego contentu na temat ubezpieczeń. Od ponad 10 lat wspiera różne marki w skutecznym komunikowaniu się z otoczeniem. Jest przekonana, że o ubezpieczeniach można mówić prosto i ciekawie. Po godzinach: pochłania książki w każdej ilości i planuje kolejne podróże (backpaker to jej drugie imię ;) ). Pasjami chodzi po górach i odwiedza stare, często zrujnowane budynki, czyli … zamki wszelkiej maści.

Dołącz do dyskusji
kombi
Kombi Autor Dorota Bajorek Komunikacyjne
Główną cechą nadwozia typu kombi jest to, że jego tylna część jest wydłużona. Zazwyczaj ta dodatkowa przestrzeń przeznaczona jest na bagażnik, co czyni ten rodzaj auta świetnym pojazdem rodzinnym lub transportowym. Można wręcz stwierdzić, że jest to najbardziej pakowny typ samochodu...
Czytaj dalej
hatchback
Hatchback Autor Anna Rychlewicz Komunikacyjne
Decydując się na wybór nowego samochodu, bierzemy pod uwagę wiele kryteriów. Jednym z nich jest rodzaj nadwozia. Jest to istotny czynnik, ponieważ ma bezpośredni wpływ na komfort jazdy oraz to, w jaki sposób samochód będzie mógł być użytkowany. Jednym z chętniej wybieranych rodzajów...
Czytaj dalej