Agata Wiśniewska
Agata Wiśniewska
Aktualizowano: 18.03.2022 Komunikacyjne
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 5 minut.
Rate this post

Wiele towarzystw zastrzega sobie prawo do inspekcji auta przy zakupie ubezpieczenia AC. Z kolei kierowcy zastanawiają się, na czym polegają oględziny pojazdu i po co właściwie są robione. No i najważniejsze – czy jest się czego bać? Sprawdzamy na czym tak naprawdę polega inspekcja auta do ubezpieczenia AC. 

Informacja o możliwości inspekcji auta do ubezpieczenia AC jest wpisana w OWU (ogólne warunki ubezpieczenia) tej polisy. Zazwyczaj odbywa się ona w ciągu 30 dni od dnia powiadomienia o oględzinach. Ale w praktyce zależy to od towarzystwa, które dość elastycznie podchodzi do tej zasady. Dokładna data i ich miejsce ustalane są z tobą, więc jedno jest pewne – nikt nie będzie sprawdzał twojego auta z zaskoczenia. Unikanie  inspekcji pojazdu, może skutkować rozwiązaniem umowy AC.

Oględziny pojazdu – po co są robione?

Najkrócej rzecz ujmując, inspekcja w samochodzie jest po to, by sprawdzić czy to, co podałeś we wniosku do ubezpieczenia AC jest prawdziwe. Cechy auta, wyposażenie i jego stan techniczny (w tym ewentualne uszkodzenia) decydują o wycenie auta, co za tym idzie o sumie ubezpieczenia (więcej o sumach ubezpieczenia piszemy tutaj: ). Dodatkowo stan pojazdu wpływa na ocenę ryzyka ubezpieczeniowego.  Na tej podstawie towarzystwo ustala wysokość składki za AC. 

Oględziny pojazdu są też sposobem walki towarzystw z wyłudzeniami odszkodowań z AC. Chodzi o to, żeby ktoś nie próbował ubezpieczyć uszkodzonego wcześniej auta, by potem z polisy casco zlikwidować szkodę. Pierwszym sygnałem, że coś może być na rzeczy, jest odmowa lub unikanie inspekcji w samochodzie. 

W przypadku, gdy nie chcesz dopuścić do oględzin towarzystwo może natychmiastowo zerwać umowę ubezpieczenia. Natomiast, gdy znajdzie nieprawidłowości nie zawsze kończy umowę. Może dać ubezpieczonemu czas na naprawę usterek. Lub, gdy w grę wchodzą różnice w parametrach technicznych czy specyfikacji pojazdu, zmieni sumę ubezpieczenia i ponownie przeliczy składkę za casco. 

Inspekcja auta do ubezpieczenia AC krok po kroku 

Jak pisaliśmy, model i stan auta są kluczowe dla warunków i ceny AC. Dlatego podczas oględzin przedstawiciel towarzystwa sprawdzi, jak działa auto i czy ma widoczne uszkodzenia. 

W szczegółach inspektor zwróci uwagę na:

 • markę, model i numery identyfikacyjne (rejestracyjny i VIN)
 • wyposażenie i zabezpieczenia antykradzieżowe
 • parametry techniczne
 • stan ogólny i techniczny 
 • dokumenty pojazdu (prawo jazdy, dowód rejestracyjny z ważnym badaniem okresowym, kartę pojazdu)

W trakcie oględzin pojazdu przedstawiciel zakładu ubezpieczeń może też zrobić dokumentację zdjęciową. I to nie tylko auta. Inspektor często też fotografuje prawo jazdy, dowód rejestracyjny, kartę pojazdu oraz kluczyki, też zapasowe.

Jeśli w czasie oględzin pojazdu inspektor znajdzie nieprawidłowości, mogą one być podstawą do natychmiastowego zerwania umowy AC przez towarzystwo. 

Oględziny pojazdu – na co trzeba uważać?

Masz zarysowane drzwi albo niewielkie wgniecenie na karoserii? To jeszcze nie powód do obaw. Drobne uszkodzenia nie niosą za sobą poważnych konsekwencji. Co innego, gdy np. w formularzu AC podaliśmy zupełnie inne wyposażenie auta lub parametry silnika. Inspekcja w samochodzie ma na celu wykrycie tzw. znaczących nieprawidłowości. 

Żeby określenie „znaczące” nie brzmiało tajemniczo, podpowiadamy, na co najczęściej trzeba uważać: 

 • zły stan techniczny auta
 • zmiany w autach tunningowanych, które wpływają na parametry techniczne – chodzi w szczególności o zmiany w budowie i mocy silnika, zawieszenia czy układu wydechowego
 • inne wyposażenie auta niż deklarowane
 • inny model pojazdu 
 • błędne numery identyfikacyjne 

Uwaga: może się też zdarzyć, że już po inspekcji, wprowadzamy zmiany w swoim aucie. Jeśli nie wiesz, czy wpłyną one na twoją polisę, skonsultuj to z ubezpieczycielem. Najczęściej ryzykujesz rekalkulacją składki. 

Zdjęcia do ubezpieczenia AC – czy możemy zrobić sami?

Inspekcja auta  nie zawsze jest obowiązkowa. Może, ale nie musi odbyć. Zamiast tego towarzystwo może cię poprosić o dokumentację zdjęciową pojazdu. A czy można kupić ubezpieczenie AC bez zdjęć. Tak. Najczęściej dzieje się tak, gdy ubezpieczasz fabrycznie nowe auto lub przedłużasz polisę AC w tym samym towarzystwie. 

Negatywny wynik oględzin pojazdu – co dalej?

Co robić, gdy inspekcja pojazdu nie skończyła się dla nas pomyślnie? To zależy, co zrobi ubezpieczyciel. Jeśli wezwał nas do naprawy uszkodzeń, to ochrona ubezpieczeniowa naszego casco zacznie działać po usunięciu usterek. 

W przypadku, gdy dane podane w formularzu do AC rażąco odbiegały od stanu faktycznego, towarzystwo może zaproponować nam zmianę sumy ubezpieczenia i nową składkę za polisę. AC zacznie działać po zmianie umowy i jej opłaceniu. 

Z kolei, gdy dojdzie do zerwania umowy, trzeba poszukać nowego towarzystwa, w którym ubezpieczymy auto. Warto jednak wcześniej dobrze wypełnić formularz i przygotować się do inspekcji w samochodzie. 

PODSUMOWANIE:

 • Gdy kupujesz ubezpieczenie AC, musisz się liczyć z oględzinami pojazdu przez przedstawiciela towarzystwa. 
 • Nie możesz odmówić inspekcji w samochodzie. Unikanie oględzin pojazdu jest podstawą do natychmiastowego zerwania umowy AC przez ubezpieczyciela. 
 • Inspekcja w samochodzie do ubezpieczenia AC służy sprawdzeniu, czy dane dotyczące auta i jego stanu technicznego podane w formularzu do ubezpieczenia, są zgodne ze stanem faktycznym. Stwierdzenie rażących nieprawidłowości może skończyć się zerwaniem umowy lub określeniem nowych warunków i ceny za ubezpieczenie.
 • Oględziny pojazdu przy ubezpieczeniu AC to także sposób, w jaki towarzystwa walczą z wyłudzeniami odszkodowań. 
Agata Wiśniewska
Agata Wiśniewska

Pasjonatka komunikacji i dobrego contentu na temat ubezpieczeń. Od ponad 10 lat wspiera różne marki w skutecznym komunikowaniu się z otoczeniem. Jest przekonana, że o ubezpieczeniach można mówić prosto i ciekawie. Po godzinach: pochłania książki w każdej ilości i planuje kolejne podróże (backpaker to jej drugie imię ;) ). Pasjami chodzi po górach i odwiedza stare, często zrujnowane budynki, czyli … zamki wszelkiej maści.

[vc_row type=”in_container” full_screen_row_position=”middle” column_margin=”default” scene_position=”center” text_color=”dark” text_align=”left” overlay_strength=”0.3″ shape_divider_position=”bottom” bg_image_animation=”none”][vc_column column_padding=”no-extra-padding” column_padding_position=”all” background_color_opacity=”1″ background_hover_color_opacity=”1″ column_link_target=”_self” column_shadow=”none” column_border_radius=”none” width=”1/1″ tablet_width_inherit=”default” tablet_text_alignment=”default” phone_text_alignment=”default” overlay_strength=”0.3″ column_border_width=”none” column_border_style=”solid” bg_image_animation=”none”]
[/vc_column][/vc_row][vc_row type=”full_width_background” full_screen_row_position=”middle” column_margin=”default” scene_position=”center” text_color=”dark” text_align=”left” top_padding=”4%” bottom_padding=”4%” color_overlay=”rgba(69,69,255,0.15)” overlay_strength=”0.3″ shape_divider_position=”bottom” bg_image_animation=”none” shape_type=””][vc_column column_padding=”no-extra-padding” column_padding_position=”all” background_color_opacity=”1″ background_hover_color_opacity=”1″ column_link_target=”_self” column_shadow=”none” column_border_radius=”none” width=”1/1″ tablet_width_inherit=”default” tablet_text_alignment=”default” phone_text_alignment=”default” overlay_strength=”0.3″ column_border_width=”none” column_border_style=”solid” bg_image_animation=”none”][vc_row_inner column_margin=”default” text_align=”left”][vc_column_inner column_padding=”no-extra-padding” column_padding_position=”all” background_color_opacity=”1″ background_hover_color_opacity=”1″ column_shadow=”none” column_border_radius=”none” bottom_margin=”2%” column_link_target=”_self” width=”1/1″ tablet_width_inherit=”default” overlay_strength=”0.3″ column_border_width=”none” column_border_style=”solid” bg_image_animation=”none”][vc_column_text]
Poradnik dla kierowców
Praktyczne informacje o ubezpieczeniu OC/AC
[/vc_column_text][/vc_column_inner][/vc_row_inner][vc_row_inner column_margin=”default” text_align=”left”][vc_column_inner column_padding=”padding-4-percent” column_padding_position=”all” centered_text=”true” background_color_opacity=”1″ background_hover_color_opacity=”1″ column_shadow=”none” column_border_radius=”none” column_link_target=”_self” width=”1/3″ tablet_width_inherit=”default” overlay_strength=”0.3″ column_border_width=”none” column_border_style=”solid” bg_image_animation=”none”][vc_column_text css=”.vc_custom_1673606981694{margin-top: 0px !important;margin-bottom: 0px !important;}”]

Ubezpieczenie samochodu

Co obejmuje ubezpieczenie OC

[/vc_column_text][/vc_column_inner][vc_column_inner column_padding=”padding-4-percent” column_padding_position=”all” background_color_opacity=”1″ background_hover_color_opacity=”1″ column_shadow=”none” column_border_radius=”none” column_link_target=”_self” width=”1/3″ tablet_width_inherit=”default” overlay_strength=”0.3″ column_border_width=”none” column_border_style=”solid” bg_image_animation=”none”][vc_column_text css=”.vc_custom_1675167557776{margin-top: 0px !important;margin-bottom: 0px !important;}”]

Kalkulator OC

Kalkulator OC bez podawania danych

[/vc_column_text][/vc_column_inner][vc_column_inner column_padding=”padding-4-percent” column_padding_position=”all” background_color_opacity=”1″ background_hover_color_opacity=”1″ column_shadow=”none” column_border_radius=”none” column_link_target=”_self” width=”1/3″ tablet_width_inherit=”default” overlay_strength=”0.3″ column_border_width=”none” column_border_style=”solid” bg_image_animation=”none”][vc_column_text css=”.vc_custom_1677793971799{margin-top: 0px !important;margin-bottom: 0px !important;}”]

Pozostałe porady

Eurotax – wycena samochodu

Historia pojazdu po numerze rejestracyjnym

[/vc_column_text][/vc_column_inner][/vc_row_inner][/vc_column][/vc_row]

Dołącz do dyskusji

Płatności bezgotówkowe w Policji
Płatności bezgotówkowe w Policji Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
Każdy kierowca może znaleźć się w sytuacji, w której otrzymuje mandat karny za wykroczenie w ruchu drogowym. Niezależnie od tego, czy popełniliśmy drobny błąd, czy też bardziej poważne naruszenie przepisów, konsekwencje w postaci mandatu karnego są nieuniknione. Jednak warto wiedzie...
Czytaj dalej
glamping
Glamping Autor Katarzyna Matusiak Turystyczne
Czy zastanawiałeś się kiedyś, jak to jest spać pod gwiazdami w luksusowych warunkach, nie rezygnując z komfortu własnego łóżka? Jeśli tak, to glamping jest dla Ciebie! Co to jest glamping? To pytanie krąży po głowach wielu, którzy słyszeli o tym trendzie, ale nie do końca wie...
Czytaj dalej