Weronika Cichocka
Weronika Cichocka
Aktualizowano: 19.08.2022 Komunikacyjne
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 7 minut.
5/5 - (1 vote)

Jak co roku w wakacje decydujemy się na podróż samochodem. Wtedy do naszego pojazdu musimy zapakować wszystkich towarzyszy podróży, bagaże, a równie często sprzęt sportowy taki jak: rower, deski surfingowa czy nawet kajaki. Obecnie na rynku mamy dostępnych wiele sposobów na przewożenie sprzętu sportowego autem. Jak zatem przewozić sprzęt sportowy samochodem?

<3
Uzupełnij tylko 2 pola i poznaj cenę OC/AC od razu!Poznaj cenę OC
X

Jak przewozić rower samochodem?

Decydując się na przewożenie jednego lub kilku rowerów autem musimy przede wszystkim wziąć pod uwagę, do jakiego rodzaju mocowanie będzie, w przypadku naszego pojazdu, najbardziej korzystne. Mamy do wyboru kilka możliwości to jest: mocowanie bagażnika rowerowego na dachu, mocowanie na haku, jeśli samochód takowy posiada, oraz mocowanie bagażnika rowerowego na tylnej klapie pojazdu. 

Kierowcy bardzo często decydują się na zakupienie bagażnika mocowanego na hak auta. Tego rodzaju mocowanie jest niezwykle proste i wygodne w montażu, a często już w samej konstrukcji ma przewidzianą przestrzeń na widoczność tablicy rejestracyjnej. Należy zwrócić uwagę, że zgodnie z polskimi przepisami, jeżeli bagażnik w jakikolwiek sposób zasłaniałby widoczność tylnych tablic rejestracyjnych, to właściciel pojazdu zobowiązany jest do wystąpienia o trzecią tablice rejestracyjną, która mocowana jest na samym bagażniku. Niemałą wadą w bagażników mocowanych na haku jest łatwość demontażu –  niekoniecznie przez osoby powołane do tego. Podróżując z bagażnikiem doczepianym na hak musimy też wziąć pod uwagę miejsce do przechowywania bagażnika w momencie gdy dotrzemy do celu i będziemy już zwiedzać okolice poruszając się rowerami. W bagażniku montowanych na hak trzeba zwrócić uwagę na maksymalne obciążenie haka oraz maksymalną wagę, którą przewiduje bagażnik. Jest to o tyle istotne, że decydując się na transport roweru o napędzie elektrycznym może okazać się, że obciążenie będzie zbyt wysokie na to, aby zamontować więcej niż jeden lub dwa rowery tego rodzaju. 

Rowery podróżujące na haku brudzą się najbardziej. Na rynku dostępne są różnego rodzaju zapięcia i pokrowce, które w pewnym stopniu ograniczają zabrudzenie pojazdu w czasie podróży do miejsca docelowego, ale w praktyce należy stwierdzić, że jazda w każdego rodzaju bagażniku wiąże się zawsze z tym, że rower trzeba będzie odświeżyć. Jeśli decydujemy się na wieloetapową podróż i będziemy często korzystać z przedmiotów, które pozostawiamy w aucie, na przykład w bagażniku, musimy wziąć pod uwagę to, że dostęp do niego będzie znacznie utrudniony. Wszystko zależy od modelu bagażnika montowanego na hak, który wybierzemy, ale zwróćmy uwagę na to, w jaki sposób i w jakim stopniu odchyla się on, gdy otwieramy bagażnik i czy w ogóle jest taka możliwość.

Bagażnik na klapę

W przypadku bagażników montowanych na klapę tylną dostęp do przestrzeni, w której będziemy przechowywać nasze rzeczy, nie będzie możliwy. Jedyną opcją jest korzystanie z bagażnika samochodu z wnętrza pojazdu. Zazwyczaj jest to bardzo niepraktyczne, a montowanie roweru na klapę bagażnika często wiąże się z dużą ilością zarysowań, pękniętą szybą i drobnymi, ale z widocznymi, uszkodzeniami pojazdu. Rozwiązanie tego typu wymaga wprawy w montażu i uważności przy zakładaniu i zdejmowaniu rowerów na czas przejazdu. 

Bagażnik na dach 

Zdecydowanie najczęściej spotykanym rozwiązaniem jest podróżowanie z rowerami na dachu. Tego rodzaju przewóz sprzętu jest z pewnością najbardziej korzystny dla rowerów. Należy jednak pamiętać, że poruszając się w ten sposób po drogach nasze auto jest o wiele wyższe i trzeba mieć to na uwadze, jeśli zamierzamy podróżować przez miejsca lub do miejsc, gdzie wysokość pojazdu jest istotna. Warto również zwrócić uwagę na to że Podróżując z rowerami na dachu auto zyskuje niejako żagiel i Szczególnie przy silnym wietrze manewrowanie pojazdem dla osoby, która wcześniej nie jeździła z tego rodzaju obciążeniem, może być zaskakującym doświadczeniem kropka warto zawczasu podszkolić się z zachowań kierującego pojazdem, które ułatwią podróżowanie tego rodzaju obciążeniem. 

Przewieźć kajak samochodem?

Decydując się na spływ kajakowy czy pływanie kajakiem po większym akwenie większość osób wypożycza tego rodzaju sprzętu na miejscu. Jednakże właściciele kajaków najchętniej zabierają swój sprawdzony sprzęt w drogę. Kajak możemy przewozić na dachu pojazdu w taki sam sposób jak rowery. W przypadku kajaków należy jednak sprawdzić, jaki ciężar jest w stanie unieść zarówno bagażnik, jak i samochód. Do bagażników montowanych na dachu dostępne są specjalne mocowania przystosowane do transportu kajaków. Dzięki nim bagaż nie będzie się obsuwał, a tym samym nie będzie stanowił zagrożenia na drodze dla innych pojazdów. Przewożąc tego rodzaju sprzęt musimy dobrze przypiąć kajak, ale jednocześnie nie na tyle mocno, aby uszkodzić jego powłokę i tym samym rozszczelnić go. Należy również zwrócić uwagę na to, jak określone zostało w przepisach maksymalne wystawanie ładunku przewożonego zarówno z tyłu auta, jak i z przodu. Ustawodawca wskazuje również, że należy tego rodzaju transport oznaczyć. Jeśli kajak wystaje z przodu należy przyczepić pomarańczową chorągiewkę lub dwa czerwone pasy tak, aby były one widoczne zarówno z przodu, jak i z boku pojazdu. Jeśli kajak wystaje z tyłu pojazdu oznacza się go pasami białymi i czerwonymi umieszczonymi bezpośrednio na ładunku lub na tarczy na jego tylnej płaszczyźnie albo na zawieszonej na końcu ładunku bryle geometrycznej (np. stożku, ostrosłupie); widoczna od tyłu łączna powierzchnia pasów powinna wynosić co najmniej 1000 cm2, przy czym nie może być mniej niż po dwa pasy każdej barwy; ponadto w okresie niedostatecznej widoczności na najbardziej wystającej do tyłu krawędzi ładunku umieszcza się czerwone światło i czerwone światło odblaskowe; przy przewozie drewna długiego zamiast oznakowania pasami białymi i czerwonymi dopuszcza się oznakowanie końca ładunku chorągiewką lub tarczą barwy pomarańczowej. ładunek wystający z tyłu samochodu osobowego lub przyczepy ciągniętej przez samochód osobowy może być oznaczony chorągiewką barwy czerwonej o wymiarach co najmniej 50 × 50 cm, umieszczoną przy najbardziej wystającej krawędzi ładunku.

Deska windsurfingowa w samochodzie

Chcąc przetransportować deski windsurfingowe nie musimy się stosować do żadnych dodatkowych przepisów. Wystarczy, że zastosujemy się do tych samych wskazówek, które przewidziane są w ramach na przykład wyżej opisanego przewozu kajaków na pojeździe. 

Możesz dostać mandat?

Jest zdecydujesz, aby przewozić swoim samochodem rowery, deski windsurfingowe czy kajaki musisz stosować się do obowiązujących w Polsce przepisów. Najczęściej kierowcy otrzymują mandaty za brak widoczności tablicy rejestracyjnej w przypadku bagażników montowanych na haku. Część kierowców przepisuje numery rejestracyjne na bagażnik rowerowy odręcznie. Jest to jednak niezgodne z przepisami i dla tego rodzaju działanie można również otrzymać mandat. 

 

PODSUMOWANIE:

  • Ładunek nie może powodować przekroczenia dopuszczalnej masy całkowitej lub dopuszczalnej ładowności pojazdu.
  • ładunek należy odpowiednio oznaczyć, jeśli wymagają tego przepisy.
  • Ładunek na pojeździe umieszcza się w taki sposób, aby:

a)  nie powodował przekroczenia dopuszczalnych nacisków osi pojazdu na drogę;

b)  nie naruszał stateczności pojazdu;

c)  nie utrudniał kierowania pojazdem;

d)  nie ograniczał widoczności drogi lub nie zasłaniał świateł, urządzeń sygnalizacyjnych, tablic rejestracyjnych lub innych tablic albo znaków, w które pojazd jest wyposażony.

 

Weronika Cichocka
Weronika Cichocka

Dziennikarka z wieloletnim doświadczeniem. Od lat pisząca o ubezpieczeniach, ekonomii i zdrowiu. Specjalista ds. PR i marketingu internetowego.

Zmiany w ITDKomunikacyjne

Zmiany w ITD

Ostatnie decyzje Rady Ministrów dotyczące Inspekcji Transportu Drogowego (ITD) zapowiadają gruntowną przebudowę tej instytucji. Projekt…
🕐 przeczytasz w 4 minut
Budowa DK9
Budowa DK9 Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
GDDKiA zapowiedziała budowę nowego odcinka drogi krajowej DK9, który będzie kluczowym elementem poprawy ruchu na osi północ-południe w okolicach Rzeszowa. Ten imponujący fragment trasy rozciągnie się na 60 kilometrów, stanowiąc znaczący krok w ułatwieniu podróży dla kierowców w tym...
Czytaj dalej
Które auta mogą jeździć na E10
Które auta mogą jeździć na E10? Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
Od 1 stycznia 2024 roku, polskie stacje paliw wprowadzają rewolucyjną zmianę - benzynę silnikową 95-oktanową zawierającą do 10% biokomponentów, znaną jako E10. Ta przełomowa inicjatywa zastąpi obecną benzynę E5 o tej samej liczbie oktanowej. Co to oznacza dla kierowców i jak wpłynie...
Czytaj dalej