Agata Wiśniewska
Agata Wiśniewska
Aktualizowano: 06.06.2023 Komunikacyjne
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 8 minut.
3.8/5 - (39 votes)

Zarysowanie auta na parkingu, nawet nieumyślne, może sporo kosztować, jeśli sprawca oddali się z miejsca zdarzenia i nie zostawi do siebie kontaktu. Grozi za to mandat, a o ochronie własnego portfela za pomocą OC można zapomnieć. Jak się zachować, gdy spowodujesz tzw. szkodę parkingową? Co zrobić, kiedy ktoś zarysuje ci auto na parkingu? Zapraszamy do naszego tekstu.

<3
Uzupełnij tylko 2 pola i poznaj cenę OC/AC od razu!Poznaj cenę OC
X

Zarysowanie auta na parkingu, czyli tzw. szkoda parkingowa, wcale nie jest rzadkością. Liczysz na bezszkodową jazdę, bo codziennie dbasz o przestrzeganie przepisów i doskonale prowadzisz auto? Tak naprawdę uszkodzenie samochodu na parkingu może się przytrafić każdemu.

Ważne: odpowiedzialność za zarysowanie auta na parkingu spoczywa na właścicielu OC, nawet gdy do szkody doszło z winy pasażera (np. przy otwieraniu drzwi). Reguluje tę kwestię wyrok TSUE z 15 listopada 2018 roku.

Nie tylko my mamy wpływ na to, czy stłuczka parkingowa będzie miała miejsce.

Zarysowanie samochodu to szkoda parkingowa, która rodzi wiele nieprzyjemnych i kłopotliwych sytuacji. Dlaczego? Niestety, osoba będąca sprawcą kolizji często zamiast poczekać na właściciela uszkodzonego auta lub zostawić mu kontakt do siebie, decyduje się odjechać, opuszczając pospiesznie miejsce zdarzenia. To duży błąd, który może sporo kosztować.

Zarysowanie auta na parkingu – jak się zachować?

Cofałeś i uderzyłeś w auto z tyłu lub boku samochodu? A może zbyt ciasno wyjeżdżałeś z miejsca parkingowego i doszło do zarysowania czyjegoś pojazdu? Zdarza się i nie jest to powód do tragedii. Masz przecież OC, które jest po to, by ci pomóc między innymi właśnie w takich sytuacjach. Jak prawidłowo zachować się, gdy zarysowanie samochodu wynika z naszej winy?

Czytaj także: Oświadczenie o kolizji

Rzadko się zdarza, że w uszkodzonym samochodzie siedzi jego właściciel i czeka na pozostawieni kontaktu i na oświadczenie sprawcy kolizji z danymi obu stron. Co więc robić? Po pierwsze zrób zdjęcia uszkodzeń. To takie zabezpieczenie twoich interesów, gdyby druga strona już w trakcie zgłaszania szkody parkingowej, wpadła na pomysł jej powiększenia.

Po drugie, jeśli to ma sens, a ma przykładowo na parkingu przed sklepem, poczekaj na właściciela uszkodzonego pojazdu. Należy też spisać oświadczenia o zdarzeniu i przekaż swoje dane, np. adres zamieszkania i dane ubezpieczenia potrzebne, by likwidacja szkody przebiegła sprawnie.

Wzór oświadczenia o zdarzeniu parkingowym jest taki sam, jak przy każdej innej szkodzie. Można go pobrać ze strony ubezpieczyciela i mieć w samochodzie na wszelki wypadek. Można też takie oświadczenie wypisać ręcznie. Ważne, by znalazły się w nim takie informacje jak:

 • dana i miejsce zdarzenia,
 • okoliczności i opis uszkodzeń,
 • dane uczestników szkody parkingowej i ich samochodów,
 • dane polisy OC sprawcy.

Ważne: odpowiedzialność za zarysowanie auta na parkingu spoczywa na właścicielu OC, nawet gdy do szkody doszło z winy pasażera (np. przy otwieraniu drzwi). Reguluje tę kwestię wyrok TSUE z 15 listopada 2018 roku.

Ważne: odpowiedzialność za zarysowanie auta na parkingu spoczywa na właścicielu OC, nawet gdy szkoda parkingowa wynikała z winy pasażera (np. przy otwieraniu drzwi). Reguluje tę kwestię wyrok TSUE z 15 listopada 2018 roku.

Zarysowanie auta na parkingu i odjechanie z miejsca zdarzenia

Zdarza się, że z różnych względów nie możesz czekać na właściciela uszkodzonego przez siebie auta czy wymienić się danymi kontaktowymi. Wtedy zostaw kartkę z numerem telefonu z prośbą o kontakt. Upewnij się tylko, że kartkę z namiarami zostawiasz w widocznym miejscu i dobrze zabezpieczoną. Potem już telefonicznie możesz umówić się z poszkodowanym na spisanie oświadczenia i przekazanie danych potrzebnych do zgłoszenia szkody z Twojego OC i późniejszej likwidacji szkody.

Dodatkowo warto samemu zgłosić sprawę do ubezpieczyciela, u którego masz obowiązkową polisę. Zdarza się bowiem, że zostawiona karteczka z kontaktami do ciebie gdzieś przepadnie, jednak w toku czynności policyjnych zostaniesz uznany za sprawcę. Szkoda parkingowa wcześniej zgłoszona do towarzystwa jest dla ciebie zabezpieczeniem, że tego typu sytuacja nie będzie potraktowana jako ucieczka z miejsca zdarzenia.

Ważne: odpowiedzialność za zarysowanie auta na parkingu spoczywa na właścicielu OC, nawet gdy do szkody doszło z winy pasażera (np. przy otwieraniu drzwi). Reguluje tę kwestię wyrok TSUE z 15 listopada 2018 roku.

Pamiętaj: nawet, gdy decydujesz się na zostawienie do siebie kontaktów, by potem spisać oświadczenie, zrób fotograficzną dokumentację. Będzie to potwierdzenie zakresu uszkodzeń, których byłeś sprawcą.

Świadoma ucieczka z miejsca kolizji to najgorszy z pomysłów. Brak pozostawienia kontaktu sprawia, że sprawca naraża się na kilka nieprzyjemności, które po prostu mogą go sporo kosztować. Poszkodowany z pewnością zdecyduje się na zgłoszenie szkody na policję.

Jeśli za sprawą monitoringu lub zeznań świadków policji uda się ustalić, kto zrobił uszkodzenie, zapłaci on za koszty naprawy uszkodzonego auta. I to z własnej kieszeni. Odbędzie się to dwuetapowo. Najpierw ubezpieczyciel wypłaci poszkodowanemu odszkodowanie z polisy OC sprawcy. Następnie zaś przeprowadzi regres, czyli zwróci się do sprawcy o zwrot wypłaconej kwoty.

Zarysowanie auta na parkingu – ile kosztuje?

Drugą konsekwencją za ucieczkę z parkingu w przypadku finalnego wykrycia sprawcy przez policję jest mandat. Może on wynieść od 200 do 500 złotych. Do tego trzeba jeszcze doliczyć 6 punktów karnych. Ucieczka z miejsca zdarzenia najczęściej łączy się z najwyższym wymiarem kary.

A czy wzywać policję na parking, gdy sprawca jest znany i chce spisać oświadczenie? Można, choć, gdy sprawca przyznał się do zdarzenia, nie jest to konieczne. Wskazaniem może być sytuacja, gdy druga strona nie chce podać namiarów do swojego ubezpieczyciela lub jest pod wpływem alkoholu lub używek. Służby przesłuchają wtedy uczestników i świadków zdarzenia oraz nałożą na sprawcy mandat z art. 86 ust. 1 kodeksu wykroczeń (spowodowanie zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym). Winny może też dostać 6 punktów karny.

Zarysowanie auta na parkingu i odjechanie – nieznany sprawca

Wracasz na parking, a tu przykra niespodzianka w postaci porysowanego błotnika czy drzwi, a sprawca szkody parkingowej odjechał z miejsca zdarzenia? Nie jest to miła sytuacja, choć niewątpliwie częsta. Na początek ważne jest ustalenie sprawcy, więc należy wezwać policję i zgłoś szkodę parkingową. Służby przeprowadzą dochodzenie, sprawdzą monitoring jeśli był i przesłuchają świadków.

Jeśli doprowadzi to do wykrycia sprawcy, szkodę naprawiasz z jego ubezpieczenia OC. W przeciwnym razie szkodę musisz pokryć z własnej kieszeni. Chyba że masz ubezpieczenie AC. Tego typu polisa chroni od skutków uszkodzeń spowodowanych przez osoby trzecie.

Czy UFG może mi pomóc?

W przypadku nieznanego sprawcy zdarzenia UFG pokrywa tylko koszty szkody osobowej. Tym samym przy szkodzie parkingowej nie możesz zgłosić roszczenia do Funduszu, chyba że w trakcie rysowania twojego samochodu sprawca zrobił ci krzywdę (np. potrącił) i następnie zbiegł z miejsca zdarzenia.

PODSUMOWANIE:

 • Gdy zdarzy ci się zarysować komuś auto na parkingu, poczekaj na właściciela pojazdu, spisz z nim oświadczenie o zdarzeniu i przekaż dane swoje i swojej polisy, warto wymienić się danymi kontaktowymi.
 • Jeśli nie możesz poczekać na kierowcę uszkodzonego auta, nie zapomnij pozostawić numeru telefonu.
 • Przy szkodzie parkingowej zawsze pamiętaj o zrobieniu dokumentacji fotograficznej uszkodzeń.
 • Koszty szkody parkingowej pokrywane są z polisy OC sprawcy.
 • Gdy sprawca uciekł z miejsca zdarzenia, koszty naprawy i likwidacji szkody uszkodzeń pokrywa się samodzielnie lub z tytułu polisy AC, jeśli taką ma właściciel auta.
 • Znalezienie właściciela samochodu, który dokonał szkody parkingowej jest trudne, ale możesz wtedy zgłosić szkodę na policję.

Agata Wiśniewska
Agata Wiśniewska

Pasjonatka komunikacji i dobrego contentu na temat ubezpieczeń. Od ponad 10 lat wspiera różne marki w skutecznym komunikowaniu się z otoczeniem. Jest przekonana, że o ubezpieczeniach można mówić prosto i ciekawie. Po godzinach: pochłania książki w każdej ilości i planuje kolejne podróże (backpaker to jej drugie imię ;) ). Pasjami chodzi po górach i odwiedza stare, często zrujnowane budynki, czyli … zamki wszelkiej maści.

Dołącz do dyskusji

 • Marianna pisze:

  Na parkingu w Niemczech zarysowałam auto wymieniliśmy się danymi pełne ubezpieczenie mam w Polsce jak to zrobić technicznie oby ona mogła ściągnąć z mojego ubezpieczenia proszę o pomoc

 • Gosia pisze:

  Mój samochód został wgnieciony i zarysowany przez innego właściciela samochodu podczas otwarcie i wysiadania drzwiami na parkingu miejskim. Pan widząc co zrobił natychmiast przeparkowal samochód w inne miejsce. Sprawę zgłosiłam na policję. Po obejrzeniu monitoringu został namierzony. Ale nie dostał ani mandatu ani punktów karnych. Po zgłoszeniu w firmie ubezpieczeniowej dostałam odmowę wypłaty za naprawiony samochód. Firma ubezpieczeniową przekazała że sprawca nie poczuwa się do wyrządzonej szkody bo nie dostał mandatu. Proszę o pomoc co z tym faktem mam zrobić bo samochód naprawiłam na własny koszt.

Budowa DK9
Budowa DK9 Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
GDDKiA zapowiedziała budowę nowego odcinka drogi krajowej DK9, który będzie kluczowym elementem poprawy ruchu na osi północ-południe w okolicach Rzeszowa. Ten imponujący fragment trasy rozciągnie się na 60 kilometrów, stanowiąc znaczący krok w ułatwieniu podróży dla kierowców w tym...
Czytaj dalej
Które auta mogą jeździć na E10
Które auta mogą jeździć na E10? Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
Od 1 stycznia 2024 roku, polskie stacje paliw wprowadzają rewolucyjną zmianę - benzynę silnikową 95-oktanową zawierającą do 10% biokomponentów, znaną jako E10. Ta przełomowa inicjatywa zastąpi obecną benzynę E5 o tej samej liczbie oktanowej. Co to oznacza dla kierowców i jak wpłynie...
Czytaj dalej