Agata Wiśniewska
Agata Wiśniewska
Aktualizowano: 23.05.2022 Komunikacyjne
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 6 minut.
5/5 - (1 vote)

Chcesz zrobić prawo jazdy na motor? W poniższym tekście znajdziesz wszystkie potrzebne informacje w tym temacie. Dowiesz się, ile kosztuje i jak wygląda kurs, kto może kierować jednośladem. Sprawdzimy też, jakie kategorie są wymagane i ile kosztuje prawo jazdy na motocykl.

<3
Uzupełnij tylko 2 pola i poznaj cenę OC/AC od razu!Poznaj cenę OC
X

Żeby legalne poruszać się jednośladem po drogach publicznych musisz spełniać trzy warunki: być w odpowiednim wieku, zaliczyć odpowiedni kurs szkoleniowy i pozytywnie zdać egzamin w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego (WORD). Jeśli chcesz wiedzieć, ile kosztuje prawo jazdy na motocykl 125 czy skuter, szczegóły znajdziesz poniżej.

Kategorie prawa jazdy na motocykl

Nie ma jednej wspólnej kategorii uprawnień dla jednośladów. Mamy cztery rodzaje praw jazdy na jednoślady oraz trójkołowce i czterokołowce.

Prawo jazdy AM (od 14 lat) pozwala na kierowanie motorowerami, skuterami oraz lekkimi czterokołowcami (o masie do 350 kg). Co ważne, pojazdy w tej kategorii nie mogą jeździć szybciej niż 45 km/h – taką mają konstrukcję.

Prawo jazdy A1 (od 16 lat) poza pojazdami z kategorii AM uprawnia też do prowadzenia motocykli o pojemności skokowej do 125 cm3, mocy do 15 KM oraz stosunku mocy do masy własnej, który nie przekracza 0,1 kW/kg. Z tym prawkiem można też prowadzić trójkołowce o mocy do 20 KM.

Uwaga: ci, którzy mają kategorię B od przynajmniej 3 lat automatycznie nabywają uprawnienia prawa jazdy A1.

Prawo jazdy A2 (od 18 lat) pozwala kierować motocyklami o mocy do 47,59 KM i stosunku mocy do masy własnej, który wynosi do 0,2 kW/kg.

Prawo jazdy A jest najwyższą kategorią uprawnień dla jednośladów i pozwala prowadzić wszystkie motocykle, skutery, motorowery i czterokołowce lekkie. O zdobycie tego prawa jazdy można się ubiegać po ukończeniu 24. roku życia. Chyba że od przynajmniej 2 lat masz kategorię A2 – wtedy możesz starać się o A po skończeniu 20 lat.

Ważne: to, ile kosztuje prawo jazdy na motocykl zależy od kategorii uprawnień.

Prawo jazdy krok po kroku

Pierwszym krokiem przyszłego kierowcy jednośladu jest uzyskanie numeru PKK, czyli Profilu Kandydata na Kierowcę. PKK jest niezbędny by rozpocząć kurs, a potem przystąpić do egzaminu na prawo jazdy. Stosowny wniosek składasz we właściwym dla swojego miejsca zamieszkania urzędzie miasta lub gminy. Dodatkowo potrzebna będzie aktualne zdjęcie i zaświadczenie lekarskie o zdolności do prowadzenia pojazdów.

Wydanie numeru PKK jest bezpłatne, ale na tym etapie dodatkowo zapłacisz za zrobienie zdjęcia zgodnego z wymaganiami urzędowymi. Średnio kosztuje to od 30 do 60 złotych. Drugim kosztem jest badanie wraz z zaświadczeniem lekarskim – ok. 200 złotych.

Jeśli masz numer PKK, kolejnym etapem jest zrobienie odpowiedniego kursu prawa jazdy oraz zaliczenie egzaminu w WORDzie. Ostatnim krokiem jest wydanie uprawnień przez twój wydział komunikacji.

Ile kosztuje kurs prawa jazdy na motocykl?

Ceny kursów są różne. Po pierwsze zależą od miejsca, w którym je robisz. Po drugie, na cenę wpływa też kategoria prawa jazdy, które chcesz uzyskać. W cenę kursu wliczona jest nauka teorii oraz praktyczny kurs kierowania jednośladem.

Większość szkół jazdy oferuje pakiety. Najbardziej typowym kursem jest pakiet 30 godzin lekcyjnych zajęć teoretycznych i 20 godzin zegarowych zajęć praktycznych. Całość trwa zazwyczaj 4 tygodnie.

W ramach opcji dodatkowych kursanci mogą skorzystać z dodatkowych lekcji praktycznych lub ćwiczyć takie umiejętności, jak nauka wyjścia z poślizgu, techniki jazdy po mokrej lub śliskiej nawierzchni czy jazda szybkim motocyklem.

Uwaga: kurs na kategorię AM trwa krócej. Obejmuje

Tabela szacunkowych kosztów kursu na prawo jazdy w zależności od kategorii:

Kategoria prawa jazdy na motocykl Szacunkowy koszt podstawowego pakietu
AM 500-1000 złotych
A1 1500-2700 złotych
A2 1500-2700 złotych
A 1800-2900 złotych

Uwaga: koszt dodatkowej godziny nauki jazdy wynosi średnio około 80 złotych.

Egzamin na prawo jazdy na motocykl

W przeciwieństwie do stawek za kursy, ceny egzaminów są stałe. Ich wysokość zależy od kategorii prawa jazdy, które chcesz wyrobić. Egzamin możesz zdawać w dowolnym WORDzie, niezależnie od miejsca zamieszkania. Składa się z dwóch części – teoretycznej i praktycznej, które możesz zdawać jednego dnia lub oddzielnie.

Na egzamin zapisujesz się osobiście w punkcie lub przez internet. Co ciekawe, ośrodków jest więcej niż województw, bo tego typu placówki znajdują się też w miastach, które miały status wojewódzki przed 1999 rokiem.

Tabela kosztów za egzamin na motocyklowe prawo jazdy:

Kategoria prawa jazdy Cześć teoretyczna Cześć praktyczna
AM 30 złotych 140 złotych
A1 30 złotych 180 złotych
A2 30 złotych 180 złotych
A 30 złotych 180 złotych

 

Ile kosztuje prawo jazdy na motocykl – zebrane koszty

Kategoria kosztu AM A1 A2 A
Zdjęcie 30-60 złotych 30-60 złotych 30-60 złotych 30-60 złotych
Badania lekarskie 200 złotych 200 złotych 200 złotych 200 złotych
Średnia cena kursu 500-1000 złotych 1500-2700 złotych 1500-2700 złotych 1800-2900 złotych
Egzamin teoretyczny 30 złotych 30 złotych 30 złotych 30 złotych
Egzamin praktyczny 140 złotych 180 złotych 180 złotych 180 złotych
Opłata za wydanie prawa jazdy 100,50 złotych 100,50 złotych 100,50 złotych 100,50 złotych
RAZEM 1000,50-1530,50 złotych 2040,50-3270 złotych 2040,50-3270 złotych 2340,50-3470,50 złotych

Pamiętaj: aby legalnie poruszać się motocyklem po polskich drogach nie wystarczy prawo jazdy. Musisz też mieć ważne OC dla maszyny, na której jeździsz.

PODSUMOWANIE:

  • Do kierowania jednośladami po drogach publicznych wymagane jest w Polsce prawo jazdy. W zależności od rodzaju maszyny mamy cztery kategorie: AM, A1, A2 i A.
  • Wymagania wiekowe dla przyszłych kierowców jednośladów zależą od kategorii – ukończone 14 lata dla AM, 16 lat dla A1, 18 lat dla A2 i 20 lub 24 lata dla A.
  • To, ile kosztuje prawo jazdy na motocykl, zależy od kategorii, którą jesteś zainteresowany. Na łączną opłatę składają się takie rzeczy, jak m.in.: cena kursu, koszt egzaminów oraz opłata za wydanie prawa jazdy.
Agata Wiśniewska
Agata Wiśniewska

Pasjonatka komunikacji i dobrego contentu na temat ubezpieczeń. Od ponad 10 lat wspiera różne marki w skutecznym komunikowaniu się z otoczeniem. Jest przekonana, że o ubezpieczeniach można mówić prosto i ciekawie. Po godzinach: pochłania książki w każdej ilości i planuje kolejne podróże (backpaker to jej drugie imię ;) ). Pasjami chodzi po górach i odwiedza stare, często zrujnowane budynki, czyli … zamki wszelkiej maści.

Dołącz do dyskusji
ubezpieczenie domu od pożaru
Ubezpieczenie domu od pożaru Autor Agata Wiśniewska Nieruchomości
Ogień jest jednym z najczęstszych zagrożeń dla nieruchomości. Chwila nieuwagi wystarczy, by twój dobytek poszedł z dymem. Nie zawsze można uniknąć nieszczęścia, ale można uchronić się przed znaczącą startą finansową. W takich przypadkach pomaga ubezpieczenie domu od pożaru. Co da...
Czytaj dalej
system e-toll
System e-TOLL Autor Dorota Bajorek Komunikacyjne
1 października 2021 roku zakończyła się era systemu via-Toll na polskich drogach. Systematycznie i etapami zastąpił poprzednie rozwiązanie zupełnie nowy system opłat drogowych czyli system e-TOLL. Jakie korzyści niesie on ze sobą? Jak działa ten system? Kto korzysta z tego rozwiązania? ...
Czytaj dalej