Agata Wiśniewska
Agata Wiśniewska
Aktualizowano: 28.02.2023 Komunikacyjne
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 7 minut.
2.3/5 - (23 votes)

Chcesz zrobić prawo jazdy na motor? Aby legalne poruszać się jednośladem po drogach publicznych, musisz spełniać trzy warunki: być w odpowiednim wieku, zaliczyć odpowiedni kurs szkoleniowy i pozytywnie zdać egzamin w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego (WORD). Jeśli chcesz zapisać się na kurs prawa jazdy i dowiedzieć się, ile kosztuje kurs jazdy na motor 125 czy skuter, szczegóły znajdziesz poniżej. Sprawdź, jakie kategorie są wymagane i ile kosztuje prawo jazdy na motocykl. 

<3
Uzupełnij tylko 2 pola i poznaj cenę OC/AC od razu!Poznaj cenę OC
X

Kategorie prawa jazdy na motor – A, A1, A2, AM

ile kosztuje prawo jazdy na motocykl

Zanim dowiesz się, ile kosztuje prawo jazdy na motocykl, przeczytaj o kategoriach, które uprawniają do prowadzenia tego pojazdu. Nie ma jednej wspólnej kategorii uprawnień dla jednośladów. Mamy cztery rodzaje praw jazdy na jednoślady oraz trójkołowce i czterokołowce.

  • prawo jazdy AM (od 14 lat) pozwala na kierowanie motorowerami, skuterami oraz lekkimi czterokołowcami (o masie do 350 kg). Co ważne, pojazdy w tej kategorii nie mogą jeździć szybciej niż 45 km/h – taką mają konstrukcję;
  • prawo jazdy A1 (od 16 lat) poza pojazdami z kat. AM uprawnia też do prowadzenia motocykli o pojemności skokowej do 125 cm3, mocy do 15 KM oraz stosunku mocy do masy własnej, który nie przekracza 0,1 kW/kg. Z tym prawkiem można też prowadzić trójkołowce o mocy do 20 KM;

Uwaga: ci kierowcy, którzy mają prawo jazdy kategorii B od przynajmniej 3 lat, automatycznie nabywają uprawnienia prawa jazdy A1.

  • prawo jazdy A2 (od 18 lat) pozwala kierować motocyklami o mocy do 47,59 KM i stosunku mocy do masy własnej, który wynosi do 0,2 kW/kg;
  • prawo jazdy A jest najwyższą kategorią uprawnień dla jednośladów i pozwala prowadzić wszystkie motocykle, skutery, motorowery i czterokołowce lekkie. Możesz ubiegać się o prawo jazdy tej kategorii, jeśli masz ukończone 24 lata. Chyba że od przynajmniej 2 lat masz kategorię A2 – wtedy możesz starać się o A po skończeniu 20 lat.

Ważne: to, ile kosztuje prawo jazdy na motocykl, zależy od kategorii uprawnień.

Jak uzyskać prawo jazdy krok po kroku?

ile kosztuje prawo jazdy na motocykl

Pierwszym krokiem przyszłego kierowcy jednośladu jest uzyskanie numeru PKK, czyli Profilu Kandydata na Kierowcę. PKK jest niezbędny, aby rozpocząć kurs, a potem przystąpić do egzaminu na prawo jazdy. Stosowny wniosek składasz we właściwym dla swojego miejsca zamieszkania urzędzie miasta lub gminy. Dodatkowo potrzebna będzie aktualne zdjęcie i zaświadczenie lekarskie o zdolności do prowadzenia pojazdów.

Ile kosztuje wyrobienie prawa jazdy?

ile kosztuje prawo jazdy na motocykl? Wydanie numeru PKK jest bezpłatne, ale na tym etapie dodatkowo zapłacisz za zrobienie zdjęcia zgodnego z wymaganiami urzędowymi. Średnio kosztuje to od 30 do 60 złotych. Drugim kosztem jest badanie wraz z zaświadczeniem lekarskim – ok. 200 złotych. Jeśli masz numer PKK, kolejnym etapem jest zrobienie odpowiedniego kursu prawa jazdy oraz zaliczenie egzaminu w WORDzie. Ostatnim krokiem jest wydanie uprawnień przez twój wydział komunikacji.

Ile trwa kurs prawa jazdy na motocykl?

Ile kosztuje prawo jazdy na motocykl i od czego zależy cena? Ceny kursów są różne. Po pierwsze zależą od miejsca, w którym chcesz zapisać się na kurs. Po drugie, na cenę wpływa też kategoria, na jaką chcesz uzyskać prawo jazdy. W cenę kursu wliczona jest kurs teoretyczny oraz praktyczny kurs kierowania jednośladem.

Większość szkół jazdy oferuje pakiety, które trwają 50 godzin zegarowych i lekcyjnych. Najbardziej typowym kursem jest pakiet 30 godzin lekcyjnych zajęć teoretycznych i 20 godzin zegarowych zajęć praktycznych. Całość trwa zazwyczaj 4 tygodnie.

W ramach opcji dodatkowych kursanci mogą skorzystać z dodatkowych jazd doszkalających lub ćwiczyć takie umiejętności jak nauka wyjścia z poślizgu, techniki jazdy po mokrej lub śliskiej nawierzchni czy jazda szybkim motocyklem.

Uwaga: kurs na kategorię AM trwa krócej. Obejmuje 6 godzin teoretycznych oraz 5 godzin jazd.

Tabela szacunkowych kosztów kursu na prawo jazdy w zależności od kategorii:

Kategoria prawa jazdy na motocykl Szacunkowy koszt podstawowego pakietu
AM 500-1000 złotych
A1 1500-2700 złotych
A2 1500-2700 złotych
A 1800-2900 złotych

Uwaga: koszt dodatkowej godziny nauki jazdy wynosi średnio około 80 złotych.

Egzamin na prawo jazdy na motocykl

ile kosztuje prawo jazdy na motocykl

W przeciwieństwie do stawek za kursy, ceny egzaminów są stałe. Ich wysokość zależy od kategorii prawa jazdy, które chcesz wyrobić. Egzamin państwowy możesz zdawać w dowolnym WORDzie, niezależnie od miejsca zamieszkania. Składa się z dwóch części – egzaminu teoretycznego i praktycznego, które możesz zdawać jednego dnia lub oddzielnie.

Na egzamin zapisujesz się osobiście w punkcie lub przez internet. Co ciekawe, ośrodków jest więcej niż województw, bo tego typu placówki znajdują się też w miastach, które miały status wojewódzki przed 1999 rokiem.

Tabela kosztów za egzamin na posiadanie prawa jazdy na motocykl. Zobacz, ile kosztuje prawo jazdy na motocykl:

Kategoria prawa jazdy Cześć teoretyczna Cześć praktyczna
AM 30 złotych 140 złotych
A1 30 złotych 180 złotych
A2 30 złotych 180 złotych
A 30 złotych 180 złotych

Ile kosztuje prawo jazdy na motocykl – tabela

Kategoria kosztu AM A1 A2 A
Zdjęcie 30-60 złotych 30-60 złotych 30-60 złotych 30-60 złotych
Badania lekarskie 200 złotych 200 złotych 200 złotych 200 złotych
Średnia cena kursu 500-1000 złotych 1500-2700 złotych 1500-2700 złotych 1800-2900 złotych
Egzamin teoretyczny 30 złotych 30 złotych 30 złotych 30 złotych
Egzamin praktyczny 140 złotych 180 złotych 180 złotych 180 złotych
Opłata za wydanie prawa jazdy 100,50 złotych 100,50 złotych 100,50 złotych 100,50 złotych
RAZEM 1000,50-1530,50 złotych 2040,50-3270 złotych 2040,50-3270 złotych 2340,50-3470,50 złotych

Pamiętaj: aby legalnie poruszać się motocyklem po polskich drogach nie wystarczy prawo jazdy. Musisz też mieć ważne OC dla maszyny, na której jeździsz.

Ile kosztuje prawo jazdy na motocykl? Podsumowanie

Wiesz już, od czego zależy to, ile kosztuje prawo jazdy na motocykl. Przeczytaj krótkie podsumowanie i zdecyduj, która kategoria prawa jazdy cię interesuje.

  1. Do kierowania jednośladami po drogach publicznych wymagane jest w Polsce prawo jazdy. W zależności od rodzaju maszyny mamy cztery kategorie: AM, A1, A2 i A.
  2. Wymagania wiekowe dla przyszłych kierowców jednośladów zależą od kategorii – kierowca musi mieć ukończone 14 lat dla AM, 16 lat dla kategorii A1, 18 lat dla prawa jazdy kategorii A2 i 20 lub 24 lata dla A.
  3. To, ile kosztuje prawo jazdy na motocykl, zależy od kategorii, którą jesteś zainteresowany. Na łączną opłatę składają się takie rzeczy, jak m.in.: cena kursu, koszt egzaminów oraz opłata za wydanie prawa jazdy.

Najczęściej zadawane pytania

Jaka kara za jazdę motocyklem z prawkiem kat. B?

Za brak ważnych uprawnień do prowadzenia motocyklu grozi kara pieniężna w wysokości od 1500 do 5000 złotych.

Ile kosztuje wyrobienie prawa jazdy na motor?

Cena kursu na prawo jazdy na motor zależy od kilku czynników  – przede wszystkim, od kategorii, jaką chcesz posiadać i miasta, w jakim decydujesz się na kurs. Koszty kursu wahają się najczęściej w przedziale 1100 do nawet 2000 złotych. Do tego musisz doliczyć opłatę wyrobienia dokumentu plus koszt zdjęcia i badania z zaświadczeniem lekarskim.

Ile kosztuje prawo jazdy na motocykl od 14 lat?

Koszt prawa jazdy kat. AM oscyluje w granicach 500 –1000 złotych. Dodatkowo za egzamin trzeba zapłacić łącznie 170 zł, a opłata za wydanie prawa jazdy wynosi 100,50 zł.

Czy ubezpieczenie OC motocykla jest obowiązkowe?

Tak, motocykle, podobnie jak inne zarejestrowane w naszym kraju pojazdy mechaniczne, muszą posiadać przynajmniej ubezpieczenie OC. W przypadku jego braku, właścicielowi jednośladu grożą surowe kary finansowe.

Agata Wiśniewska
Agata Wiśniewska

Pasjonatka komunikacji i dobrego contentu na temat ubezpieczeń. Od ponad 10 lat wspiera różne marki w skutecznym komunikowaniu się z otoczeniem. Jest przekonana, że o ubezpieczeniach można mówić prosto i ciekawie. Po godzinach: pochłania książki w każdej ilości i planuje kolejne podróże (backpaker to jej drugie imię ;) ). Pasjami chodzi po górach i odwiedza stare, często zrujnowane budynki, czyli … zamki wszelkiej maści.

Dołącz do dyskusji

Budowa DK9
Budowa DK9 Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
GDDKiA zapowiedziała budowę nowego odcinka drogi krajowej DK9, który będzie kluczowym elementem poprawy ruchu na osi północ-południe w okolicach Rzeszowa. Ten imponujący fragment trasy rozciągnie się na 60 kilometrów, stanowiąc znaczący krok w ułatwieniu podróży dla kierowców w tym...
Czytaj dalej
Które auta mogą jeździć na E10
Które auta mogą jeździć na E10? Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
Od 1 stycznia 2024 roku, polskie stacje paliw wprowadzają rewolucyjną zmianę - benzynę silnikową 95-oktanową zawierającą do 10% biokomponentów, znaną jako E10. Ta przełomowa inicjatywa zastąpi obecną benzynę E5 o tej samej liczbie oktanowej. Co to oznacza dla kierowców i jak wpłynie...
Czytaj dalej