Anna Rychlewicz
Anna Rychlewicz
Aktualizowano: 15.03.2022 Komunikacyjne
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 5 minut.
5/5 - (1 vote)

Samochód już dawno przestał być luksusem. Lubimy i doceniamy swoją niezależność. Coraz częściej spotykamy się z sytuacją, gdy w jednym gospodarstwie domowym są co najmniej dwa samochody. Każdy z nich musi mieć oczywiście obowiązkowe ubezpieczenie OC. Czy ubezpieczenie drugiego samochodu w tej samej firmie niesie za sobą jakieś profity? Sprawdźmy! 

Jeden samochód to jedno ubezpieczenie OC. Dwa samochody – konieczność wykupienia dwóch ubezpieczeń odpowiedzialności cywilnej. Tego się nie dzieli, a mnoży. Czy mnożą się wobec tego wydatki związane z polisą komunikacyjną dla naszej domowej floty? Czy możemy liczyć na specjalne rabaty decydując się na ubezpieczenie drugiego samochodu u tego samego ubezpieczyciela? 

Czy ubezpieczenie drugiego samochodu jest tańsze? 

Na tak postawione pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Z jednej strony – owszem, możemy liczyć na specjalne oferty przy zakupie ubezpieczeń  w jednym i tym samym towarzystwie ubezpieczeniowym, ale warto wiedzieć, że niekoniecznie będą one dotyczyć dwóch polis obowiązkowego OC. 

Co do zasady, bardziej opłacalny jest zakup pakietu ubezpieczeń OC/AC czy chociażby dokupienie do obowiązkowej polisy, dodatku w postaci Assistance czy NNW. W finalnym rozliczeniu, wykupienie ubezpieczenia OC i AC u tego samego ubezpieczyciela może być nawet kilkaset złotych tańsze, niż wykupienie tych polis oddzielnie, w dwóch różnych towarzystwach. Bardzo często, kupując ubezpieczenie OC dla swojego auta możemy liczyć też na tańsze ubezpieczenie domu. Jednak ubezpieczenie drugiego samochodu w tej samej firmie ubezpieczeniowej nie sprawi, że składka OC będzie niższa. Dlaczego? Zniżki na pakiet ubezpieczeń komunikacyjnych działają jedynie w obrębie jednego, tego samego auta.

Czy warto ubezpieczyć drugie auto u tego samego ubezpieczyciela? 

Mimo tego, że wykupienie dwóch polis obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego w tym samym towarzystwie nie będzie wiązało się ze szczególnymi premiami, czasem jednak warto postawić na konkretne towarzystwo. Jeśli uda Ci się znaleźć najtańsze OC u sprawdzonego ubezpieczyciela, być może nie będzie sensu szukać “szczęścia” gdzie indziej.

Jeśli nie masz nic do zarzucenia dotychczasowemu ubezpieczycielowi, a stawki polis, które proponuje są najlepsze na rynku – możesz spokojnie powierzyć mu w opiekę swoje drugie auto. Przy zakupie OC rozważ jednak rozszerzenie ochrony o dobrowolną polisę Autocasco, Assistance czy NNW. W takiej sytuacji cena pakietu może okazać się naprawdę bardzo korzystna. 

Za co naliczane są zniżki za OC? 

Mogłoby się wydawać, że lojalność i wierność jednemu towarzystwu ubezpieczeniowemu popłaca i będzie skutkować niższą ceną ubezpieczenia. W rzeczywistości tak nie jest. Owszem, towarzystwa oferują tańsze dodatki do polisy wówczas, gdy zdecydujemy się na zakup pakietu ubezpieczeń, ale lojalność z pewnością nie przełoży się na zniżki na OC. Kliknij w link i przeczytaj, jak sprawdzić zniżki na OC!

Procedura zbierania zniżek na ubezpieczenie jest ustalana indywidualnie przez każdego ubezpieczyciela. Nie jest jednak zaskoczeniem fakt, że na najtańsze ubezpieczenie mamy szansę wówczas, gdy latami bezszkodowej jazdy uda nam się wypracować zniżki na OC. Zazwyczaj jeden rok bez stłuczki to 10 procent zniżki na koncie. Wobec tego, jeśli przez 6 lat będziesz przykładnym kierowcą, w historii którego, nie zostanie odnotowana żadna szkoda, możesz liczyć na 60 procent ulgi na ubezpieczenie. Co ważne, zniżki te przypisane są do konkretnego właściciela, a nie pojazdu – nie musisz się więc martwić, że znikną one na przykład wraz ze sprzedażą auta.

Anna Rychlewicz
Anna Rychlewicz

Absolwentka dziennikarstwa i zarządzania mediami. Na świat patrzy przez pryzmat tego, jakimi słowami może go opisać. Nieustannie poszerza horyzonty podejmując się tematów z zakresu turystyki, językoznawstwa czy tematyki kryminalnej. Od kilku lat związana z branżą ubezpieczeń. W wolnym czasie eksploruje otoczenie czytając i prowadząc bloga.

Dołącz do dyskusji

Budowa DK9
Budowa DK9 Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
GDDKiA zapowiedziała budowę nowego odcinka drogi krajowej DK9, który będzie kluczowym elementem poprawy ruchu na osi północ-południe w okolicach Rzeszowa. Ten imponujący fragment trasy rozciągnie się na 60 kilometrów, stanowiąc znaczący krok w ułatwieniu podróży dla kierowców w tym...
Czytaj dalej
Które auta mogą jeździć na E10
Które auta mogą jeździć na E10? Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
Od 1 stycznia 2024 roku, polskie stacje paliw wprowadzają rewolucyjną zmianę - benzynę silnikową 95-oktanową zawierającą do 10% biokomponentów, znaną jako E10. Ta przełomowa inicjatywa zastąpi obecną benzynę E5 o tej samej liczbie oktanowej. Co to oznacza dla kierowców i jak wpłynie...
Czytaj dalej