Anna Rychlewicz
Anna Rychlewicz
Aktualizowano: 25.01.2023 Komunikacyjne
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 5 minut.
5/5 - (1 vote)

Ubezpieczenie OC jest obowiązkowym ubezpieczeniem dla wszystkich posiadaczy pojazdów mechanicznych. Oznacza to, że jest obligatoryjne nie tylko dla właścicieli samochodów osobowych, ale i właścicieli motocykli. Ile wynosi kara za brak OC motocykla? Czy warto ryzykować brakiem polisy? 

Każdy kierowca doskonale zdaje sobie sprawę z tego, jak dotkliwe mogą być kary za brak ubezpieczenia OC. Wiemy, że to jest obligatoryjne, a z obowiązkiem jego posiadania nie ma co dyskutować. Nie każdy jednak wie, że dokładnie takie same przepisy obowiązują posiadaczy jednośladów. Niezależnie od tego, czy brak ubezpieczenia wynika z zapominalstwa czy celowego działania, kara za brak OC motocykla należy się zawsze! 

Ile wynosi kara za brak OC motocykla w 2023 roku? 

Kara za brak OC, czy to dla właścicieli aut osobowych czy motocykli, nakładana jest zgodnie z taryfikatorem. Jej wysokość ustalana jest każdego roku, a uzależniona od ustalanej corocznie przez rząd płacy minimalnej.

W 2023 roku czekają nas aż dwie podwyżki kar za brak OC. Związane jest to z planowanym zwiększeniem stawek płacy minimalnej po raz pierwszy dwa razy w ciągu jednego roku. Poniżej przedstawiamy wysokość kar za brak ważnego OC od 1.01.2023 r. i 1.07.2023 r.

Właściciele motocykli, którzy poruszają się nieubezpieczonym jednośladem poniżej 3 dni, za brak polisy zapłacą 230 złotych. W sytuacji, gdy brak ubezpieczenia będzie wynosił od 3 do 14 dni, kara wzrośnie już do 560, a później 580 złotych. Najwięcej zapłacą ci, którzy z ubezpieczeniem pojazdu spóźnią się powyżej 14 dni –  w ich przypadku kara będzie wynosiła już 1130, a później 1150 złotych. 

Stawki od 1 stycznia 2023 r. :

Okres bez ochrony ubezpieczeniowej Rodzaj pojazdu mechanicznego
Samochody osobowe Samochody ciężarowe Pozostałe pojazdy (np. motocykle)
Od 1 do 3 dni 1350 zł 2030 zł 230 zł
Od 3 do 14 dni 3380 zł 5070 zł 560 zł
Powyżej 14 dni  6770 zł 10150 zł 1130 zł

Stawki od 1 lipca 2023 r. :

Okres bez ochrony ubezpieczeniowej Rodzaj pojazdu mechanicznego
Samochody osobowe Samochody ciężarowe Pozostałe pojazdy (np. motocykle)
Od 1 do 3 dni 1380 zł 2070 zł 230 zł
Od 3 do 14 dni 3450 zł 5180 zł 580 zł
Powyżej 14 dni  6900 zł 10350 zł 1150 zł

Ubezpieczenie OC komunikacyjne: kiedy trzeba ubezpieczyć pojazd?

Stwierdzenie “spóźnią się z ubezpieczeniem pojazdu” nie zostało tutaj użyte przypadkiem. Warto pamiętać, że obowiązek ubezpieczenia pojazdu mechanicznego spoczywa na jego właścicielu. Musi on go spełnić niezwłocznie po zarejestrowaniu czy to samochodu czy motocykla. To, co najważniejsze – każdy zarejestrowany pojazd, niezależnie od tego czy i jak często jest używany, musi posiadać ważną polisę komunikacyjną.

Nawet jeśli motocykl wyprowadzany jest na drogę kilka razy w roku – musi posiadać polisę OC. Jeśli z kolei motocykl nie jest użytkowany, a sentyment nie pozwala na jego sprzedaż, pojazd można wyrejestrować. Tylko wtedy możliwe jest uniknięcie płacenia za ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej. Więcej na ten temat przeczytasz w artykule „Ubezpieczenie motocykla„.

Czy kary za brak OC motocykla można uniknąć? 

Wielu kierowców żyje w przeświadczeniu, że przy odrobinie szczęścia, kary za brak ubezpieczenia można uniknąć. Wierzą oni, że brak polisy może wyjść na jaw jedynie podczas kontroli drogowej, a jeśli będą poruszać się bocznymi ścieżkami, rosną szanse, że tej uda się uniknąć. W rzeczywistości wygląda to jednak zupełnie inaczej – najwięcej przypadków braku ubezpieczenia OC wychodzi na jaw bez ingerencji policji i samego zainteresowanego. Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny dysponując swoimi narzędziami, od dłuższego czasu namierza pojazdy bez ubezpieczenia i z jeszcze większym sukcesem ściąga należności za brak ochrony. A czy można uniknąć płacenia kary za OC, jeśli ta zostanie już na nas nałożona? 

Co do zasady, nie ma możliwości na uniknięcie płacenia należności. Prawo przewiduje jednak wyjątkowe sytuacji, w których dopuszczalne jest jej umorzenie. Może mieć to miejsce między innymi w przypadku trudnej sytuacji materialnej, bezrobocia poświadczonego przez Urząd Pracy czy zadłużenia w banku.

Anna Rychlewicz
Anna Rychlewicz

Absolwentka dziennikarstwa i zarządzania mediami. Na świat patrzy przez pryzmat tego, jakimi słowami może go opisać. Nieustannie poszerza horyzonty podejmując się tematów z zakresu turystyki, językoznawstwa czy tematyki kryminalnej. Od kilku lat związana z branżą ubezpieczeń. W wolnym czasie eksploruje otoczenie czytając i prowadząc bloga.

Dołącz do dyskusji

  • Arek pisze:

    Witam posiadam motorower z 1981r pojazd jest zarejestrowany lecz nie jest opłacane OC od 17 lat moje pytanie brzmi czy jak teraz opłace ubezpieczenie to zapłace karę?

Budowa DK9
Budowa DK9 Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
GDDKiA zapowiedziała budowę nowego odcinka drogi krajowej DK9, który będzie kluczowym elementem poprawy ruchu na osi północ-południe w okolicach Rzeszowa. Ten imponujący fragment trasy rozciągnie się na 60 kilometrów, stanowiąc znaczący krok w ułatwieniu podróży dla kierowców w tym...
Czytaj dalej
Które auta mogą jeździć na E10
Które auta mogą jeździć na E10? Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
Od 1 stycznia 2024 roku, polskie stacje paliw wprowadzają rewolucyjną zmianę - benzynę silnikową 95-oktanową zawierającą do 10% biokomponentów, znaną jako E10. Ta przełomowa inicjatywa zastąpi obecną benzynę E5 o tej samej liczbie oktanowej. Co to oznacza dla kierowców i jak wpłynie...
Czytaj dalej