Anna Rychlewicz
Anna Rychlewicz
Aktualizowano: 14.03.2022 Komunikacyjne
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 5 minut.
Rate this post

Kupno samochodu za granicą, który został już wyrejestrowany wiąże się z obowiązkiem dopełnienia kilku formalności. Chcąc legalnie sprowadzić pojazd do Polski konieczne będzie ubezpieczenie OC niezarejestrowanego auta. Jakie ubezpieczenie będzie wymagane do przekroczenia granicy, a jak wygląda zawarcie standardowej polisy OC w przypadku samochodu, który po raz pierwszy będzie rejestrowany w Polsce? 

<3
Uzupełnij tylko 2 pola i poznaj cenę OC/AC od razu!Poznaj cenę OC
X

Kupno auto za granicą – formalności przed podróżą do Polski

Na sąsiednich rynkach możemy wyszperać prawdziwe perełki motoryzacji w przystępnych cenach. Nawet po doliczeniu wszelkich kosztów związanych ze sprowadzeniem auta do Polski, taka transakcja w dalszym ciągu może być dla nas opłacalna. Decydując się jednak na kupno samochodu za granicą i jego samodzielne sprowadzenie do Polski, warto pamiętać o kilku ważnych kwestiach. 

Jedną z nich będzie przede wszystkim obowiązkowe ubezpieczenie OC. Obowiązek ten pojawia się już w momencie, gdy chcemy wrócić nowym nabytkiem do kraju. Oczywiście w sytuacji, kiedy pojazd pozostaje zarejestrowany w dotychczasowym kraju i posiada ważne ubezpieczenie OC, które honorowane jest w Polsce, nie będzie problemu, by przekroczyć nim granicę kraju. A jak wygląda sytuacja w momencie, gdy samochód został już wyrejestrowany? Czy możliwe jest ubezpieczenie OC niezarejestrowanego auta?

Ubezpieczenie niezarejestrowanego auta: jaka polisa dla sprowadzanego pojazdu? 

Wyrejestrowanie samochodu w kraju pochodzenia oznacza, że pojazd nie posiada już obowiązkowej polisy odpowiedzialności cywilnej. Chcąc wyprowadzić go na ulicę, a co więcej przekroczyć granicę i zarejestrować dopiero w Polsce, konieczny będzie zakup tymczasowych tablic rejestracyjnych wywozowych oraz ubezpieczenia OC krótkoterminowego

Ubezpieczenie OC krótkoterminowe to ubezpieczenie, które przysługuje kierowcom jedynie w kilku określonych przypadkach. Jednym z nich jest sprowadzenie samochodu do Polski. Decydując się na import auta z zagranicy, możemy wykupić ubezpieczenie OC na 30 dni. W tym przypadku warto jednak dopilnować terminów i pamiętać, że taka polisa nie przedłuży się automatycznie, a ochrona auta wygaśnie dokładnie ostatniego dnia trwania umowy. Dla zachowania ciągłości ubezpieczenia konieczne będzie podpisanie nowej, standardowej już umowy ubezpieczenia na 12 miesięcy. 

UWAGA: Choć Prawo o ruchu drogowym nie definiuje konieczności dołączenia ubezpieczenia OC do wniosku o rejestrację pojazdu, w świetle obowiązujących przepisów, organy właściwe w sprawach rejestracji pojazdów mogą wymagać okazania dowodu zawarcia obowiązkowej umowy OC. Zarejestrowanie samochodu bez ważnego ubezpieczenia może więc okazać się niemożliwe.

Rejestracja pojazdu krok po kroku

Przekraczając granicę Polski samochodem zakupionym w innym państwie, pojazd musi posiadać wspomniane wcześniej tymczasowe tablice rejestracyjne oraz ubezpieczenie OC. Obowiązkiem nowego właściciela jest właściwa rejestracja pojazdu w Wydziale Komunikacji właściwym ze względu na miejsce zamieszkania. Mamy na to dokładnie 30 dni od momentu zakupu auta. Wśród dokumentów, jakie będą niezbędne do rejestracji możemy wymienić: 

 • wniosek o rejestrację pojazdu,
 • umowa kupna-sprzedaży lub faktura VAT,
 • karta pojazdu (jeśli była wydana),
 • zaświadczenie o pozytywnym wyniku badania technicznego pojazdu,
 • dowód tożsamości,
 • dowody wniesienia opłat rejestracyjnych,
 • dowód opłacenia akcyzy,
 • polisa OC.

UWAGA: Ubezpieczenie OC niezarejestrowanego auta zostanie sfinalizowane na podstawie numeru VIN, który jest charakterystyczny dla każdego pojazdu. Dopiero po właściwej rejestracji samochodu, powinniśmy zgłosić się do ubezpieczyciela z prośbą o uaktualnienie danych w zawartej polisie.

Ubezpieczenie OC niezarejestrowanego auta: kiedy nie jest konieczne? 

Ubezpieczenie OC jest ubezpieczeniem obowiązkowym dla każdego zarejestrowanego w Polsce pojazdu mechanicznego. Czy wobec tego auto, które zostało wyrejestrowane musi posiadać ochronę OC? Co do zasady, obecnie nie jest możliwe czasowe wyrejestrowanie samochodu osobowego. Faktem jest natomiast, że każdy wyrejestrowany pojazd, który wyłączony został z ruchu drogowego nie musi mieć ubezpieczenia OC. Wówczas warunkiem jest jednak takie jego zabezpieczenie, by uniemożliwić uruchomienie silnika osobom trzecim oraz przetrzymywać pojazd poza strefą ruchu.

PODSUMOWANIE: 

 • Kupno auta, które zostało już wyrejestrowane wiąże się z koniecznością wyrobienia tymczasowych tablic rejestracyjnych oraz ubezpieczenia krótkoterminowego. 
 • Nowy właściciel pojazdu ma 30 dni od momentu zakupu na zarejestrowanie samochodu w Polsce.
 • Podczas rejestracji konieczne może być okazanie dowodu ważnego ubezpieczenia OC. 
 • Ubezpieczenie OC niezarejestrowanego auta odbywa się na podstawie numeru VIN.

Anna Rychlewicz
Anna Rychlewicz

Absolwentka dziennikarstwa i zarządzania mediami. Na świat patrzy przez pryzmat tego, jakimi słowami może go opisać. Nieustannie poszerza horyzonty podejmując się tematów z zakresu turystyki, językoznawstwa czy tematyki kryminalnej. Od kilku lat związana z branżą ubezpieczeń. W wolnym czasie eksploruje otoczenie czytając i prowadząc bloga.

Dołącz do dyskusji

Budowa DK9
Budowa DK9 Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
GDDKiA zapowiedziała budowę nowego odcinka drogi krajowej DK9, który będzie kluczowym elementem poprawy ruchu na osi północ-południe w okolicach Rzeszowa. Ten imponujący fragment trasy rozciągnie się na 60 kilometrów, stanowiąc znaczący krok w ułatwieniu podróży dla kierowców w tym...
Czytaj dalej
Które auta mogą jeździć na E10
Które auta mogą jeździć na E10? Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
Od 1 stycznia 2024 roku, polskie stacje paliw wprowadzają rewolucyjną zmianę - benzynę silnikową 95-oktanową zawierającą do 10% biokomponentów, znaną jako E10. Ta przełomowa inicjatywa zastąpi obecną benzynę E5 o tej samej liczbie oktanowej. Co to oznacza dla kierowców i jak wpłynie...
Czytaj dalej