Dorota Bajorek
Dorota Bajorek
Aktualizowano: 17.07.2023 Komunikacyjne
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 13 minut.
Rate this post

Każdy, kto ma samochód lub motocykl, wie, że musi go ubezpieczyć. Obowiązek opłacania OC właściciele pojazdów mają zakodowany w świadomości bardzo mocno i starają się trzymać przepisów. Jednak czasem w praktyce zdarzają się sytuacje, kiedy z jakiegoś powodu nie zapłacimy za polisę w odpowiednim terminie. Co wtedy? O jakie konkretnie sytuacje chodzi? Jakie konsekwencje za to grożą? Co się stanie? Przyjrzyjmy się szczegółowo, z czym wiąże się opłata OC po terminie.

<3
Uzupełnij tylko 2 pola i poznaj cenę OC/AC od razu!Poznaj cenę OC
X

OC – obowiązkowe ubezpieczenie komunikacyjne

Każdy pojazd można ubezpieczyć pod różnym kątem i od różnego rodzaju ryzyka. Istnieją oczywiście polisy dobrowolne takie jak AC czy assistance, które mają na celu chronić auto i pomóc właścicielowi w razie zniszczenia czy awarii. To właściciel decyduje, czy chce je mieć. Jednak najważniejsze dla wszystkich pojazdów jest ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej czyli OC. Tu już nie ma dyskusji – trzeba zadbać o aktualną polisę.

Dlaczego przestrzeganie prawa w tym względzie jest tak ważne? Otóż na drodze zdarzyć się może wiele nieprzewidzianych sytuacji. Czasem ułamek sekundy, chwila nieuwagi, niekorzystna pogoda i nieszczęście gotowe. A co, jeśli jakiś inny pojazd albo, co gorsza, człowiek ucierpi w kolizji lub wypadku? Gdyby nie OC, musielibyśmy właśnie płacić za wszelkie związane z tym roszczenia z własnej kieszeni. Na szczęście polisa OC chroni całkowicie od finansowych konsekwencji szkody, którą wyrządzimy innym użytkownikom drogi.

Polisa OC – kilka podstawowych zasad

Poznajmy kilka najważniejszych informacji o polisie OC. Komunikacyjne ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej regulowane jest w naszym kraju ustawą z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych.

Wynika z niej, że zakres każdej polisy OC jest taki sam i zapewnia pokrycie szkód spowodowanych przez ubezpieczonego. Obligatoryjność tego ubezpieczenia powoduje, że musimy pilnować terminów opłacania składki. Standardowa umowa OC zawierana jest zazwyczaj na 12 miesięcy, a opłaty składki powinniśmy dokonać na dzień przed startem nowej polisy. Jak to jednak wygląda w praktyce? Czy możemy zapłacić za OC po terminie?

Opłata za OC – terminy

Jak już zostało wspomniane, umowę OC najczęściej zawieramy na rok i płacimy za nią z góry w momencie podpisywania dokumentu. Ale trzeba pamiętać, że to właśnie zawarcie umowy w odpowiednim terminie jest najważniejsze. A co w takim razie z samą opłatą za składkę? Jakie terminy obowiązują nas w tym przypadku? Czy nie można zapłacić za ubezpieczenie kilka dni później? Czy opłata OC po terminie za prawidłowo zawartą umowę będzie problemem? Przyjęło się oczywiście, że za nową polisę płacimy przed dniem, w którym ma zacząć działać ochrona.

Jednak wcale nie musi być to sztywną regułą. Ile więc w praktyce mamy czasu na opłacenie składki? Okazuje się, że wszystko zależy od ubezpieczyciela, z którym zawieramy umowę. A oto możliwości terminu opłacenia składki OC oferowane przez różne towarzystwa ubezpieczeniowe:

  • do dnia poprzedzającego start polisy
  • najpóźniej w dniu rozpoczęcia ochrony ubezpieczeniowej
  • w ciągu 7 dni od startu polisy.

Opłata OC po terminie – czy to możliwe?

Oczywiście, jeśli szybko się zorientujemy, że zapomnieliśmy zapłacić za OC w odpowiednim, wskazanym przez ubezpieczyciela terminie, sprawę da się jeszcze uratować. Przede wszystkim nie warto wpadać w panikę. Być może mamy na to te dozwolone 7 dni. Jeśli jednak nie, od razu należy się skontaktować ze swoim towarzystwem ubezpieczeniowym i zgłosić niedopatrzenie. Zapominalska osoba będzie mogła zapłacić za polisę i sprawa zostanie załatwiona.

Gorzej, jeśli ubezpieczyciel sam upomni się o opłacenie zaległej składki. Wówczas nie tylko chwilowy stres będzie dodatkową opłatą za luki w pamięci. Na pewno trzeba będzie opłacić składkę wraz z wszelkimi karnymi odsetkami. A w razie problemu ze ściągnięciem zaległości, w grę wchodzi windykacja. Jednak mimo tych dość przerażających wizji warto podkreślić bardzo ważną informację – nieopłacona składka nie zmienia faktu, że zawarta polisa OC nadal pozostaje aktualna.

Ważna polisa a ubezpieczenie auta po terminie

Jeśli chodzi o polisy obowiązkowego ubezpieczenia OC, to właściciele pojazdów mogą liczyć na znaczne ułatwienie. Jest nim fakt, że polisy komunikacyjnego ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej ulegają automatycznemu przedłużeniu. Jak to działa? Jeśli ubezpieczony właściciel danego pojazdu nie złożył wypowiedzenia polisy i nie zmienił ubezpieczonego auta lub motocykla, jego OC automatycznie się przedłuży na kolejny okres ubezpieczeniowy. To bardzo wygodne rozwiązanie. Niektórzy bardzo sobie je cenią, bo nie muszą poszukiwać nowych ofert.

Ubezpieczyciel wówczas przesyła odpowiednie dokumenty, przypomina o obowiązku i czeka na wpłatę składki.

Pozostaje więc tylko wniesienie opłaty za OC w odpowiednim terminie i sprawa załatwiona – kolejne 12 miesięcy z głowy. Jeśli jednak kierowca nie zapłaci w odpowiednim czasie, polisa bez względu na to będzie chronić jego pojazd. To właśnie z tej polisy zostaną wypłacone wszystkie odszkodowania, jeśli w tym czasie zapominalski właściciel auta spowoduje szkodę na drodze.

Opłata OC po terminie a szkoda      

Jak już zostało wspomniane, nieopłacona polisa OC wcale nie traci swojej ważności. W tym czasie właściciel może żyć w zupełnej nieświadomości, że nie ma opłaconego OC, ale może też konsekwentnie unikać opłacenia polisy z różnych powodów. Bez względu na okoliczności skutek spowodowanej przez niego szkody będzie ten sam. Oczywiście ubezpieczyciel pokryje z polisy OC wszelkie roszczenia osób poszkodowanych. Jednak będzie się to już wiązało dla ubezpieczonego, który nie opłacił polisy z poważnymi konsekwencjami. Otóż po wypłaceniu odszkodowań ubezpieczyciel zwróci się do ubezpieczonego o zwrot kosztów.

Kiedy polisa OC się nie wznowi?

Wszystkim, którzy żyją w błogim przekonaniu, że zawsze polisa OC wznowi się automatycznie, warto przypomnieć, że jednak są wyjątki od reguły. Przypomnienie to ma na celu uchronić przed doprowadzeniem do luki w ubezpieczeniu. W razie gdyby ktoś czekał na automatyczne wznowienie polisy, należy uświadomić, że nie zdarzy się to w przypadku:

  • polisy po poprzednim właścicielu pojazdu, z której możemy korzystać bez problemu do końca trwania tej umowy – wówczas trzeba pamiętać o zawarciu własnej kolejnej umowy
  • OC krótkoterminowego, które opłaca się w przypadku samochodów sprowadzanych
  • polisy, która nie została opłacona w całości – np. w razie niewpłacenia jednej raty za OC kupowane na raty
  • polisy konsekwentnie nieopłaconej przez całe 12 miesięcy.

Nieświadomość takich sytuacji i czekanie na wznowienie polisy może sprawić, że nieświadomie nie opłacimy OC, a za to grożą wysokie kary nakładana przez UFG.

Finansowe przyczyny braku ważnego OC

Zdecydowanie najczęstszą przyczyną nieopłaconej składki za polisę OC jest nieznajomość przepisów. Zdarza się ona znacznie częściej niż zła wola właściciela pojazdu, który nie chce wykupić polisy z pełną świadomością. Oczywiście zdarzają się też sytuacje, w których kierowca stwierdza, że wykupienie OC mu się nie opłaca albo po prostu go na tę polisę nie stać. Niektórzy myślą też, że przecież OC służy tylko poszkodowanym, a właściciel pojazdu na tym nie korzysta. Więc po co płacić?

Jednak myślenie życzeniowe, że nikt się nie zorientuje, nie zadziała. Brak polisy na pewno nie pozwoli zaoszczędzić. Po pierwsze upomni się o takiego delikwenta UFG i wezwie do zapłaty bardzo wysokiej kary. Ale jeszcze gorsza sytuacja miałaby miejsce, gdyby kierowca bez OC spowodował szkodę. Wówczas co prawda wszelkie roszczenia osobom poszkodowanym spowodowane przez osobę nieubezpieczoną wypłaca UFG. Jednak potem UFG wystąpi o zwrot całej wypłaconej sumy. A mogą to być olbrzymie kwoty.

Najczęstsze przyczyny braku ważnego OC

Przejdziemy teraz do drugiej, znacznie częstszej przyczyny, dla której może się zdarzyć właścicielowi pojazdu opłata OC po terminie. Jest nią właśnie nieświadomość przepisów. Właściciele pojazdów przekonani, że polisa wznowi się sama albo jest już niepotrzebna, nie robią nic, aby zawrzeć odpowiednią umowę OC. Dzieje się tak przede wszystkim w sytuacjach gdy:

  • wygasa ubezpieczenie po poprzednim właścicielu pojazdu. Korzystanie z tej polisy wymaga od nabywcy wykupienia własnej polisy. Nieświadoma tego osoba może więc przegapić terminy i doprowadzić do luki w ubezpieczeniu
  • nie została uregulowana składka za poprzednią polisę. Dotyczy to zazwyczaj ubezpieczenia OC kupowanego na raty. Po zapłaceniu pierwszej części składki może umknąć konieczność opłacenia drugiej raty. Wówczas także polisa wygasa, czego ubezpieczony może być kompletnie nieświadomy.

Niesprawny pojazd a OC

Okazuje się też, że czasem właściciel myśli, że niesprawny pojazd może nie mieć opłaconego OC. Nic bardziej mylnego. To że auto się zepsuło i nie opłaca się go naprawiać lub nie jest nam już potrzebne, nie oznacza, że zostaje zwolnione z OC. Nawet jeśli schowamy gruchota na podwórku lub w szopie, nie schowamy go przed UFG. Jeśli właśnie kończy mu się termin ważności OC, musimy opłacić dla niego kolejną polisę.

Przepisy bowiem wyraźnie mówią, że ubezpieczenie OC dla danego pojazdu należy kontynuować do momentu wyrejestrowania lub jego sprzedaży. W przypadku auta, z którego już nie chcemy korzystać, można je oczywiście zezłomować i wyrejestrować. Można też samochód, którym nie jeździmy, sprzedać. Wtedy aktualną polisę OC przekazujemy nabywcy a zbycie zgłaszamy ubezpieczycielowi. Dopiero wtedy przestaje nas obowiązywać dbanie o aktualne OC dla danego pojazdu.

Opłata OC po terminie a brak OC  

Opłata OC po terminie może się więc niekiedy równać brakowi ważnego OC. A to skutkuje poważnymi konsekwencjami. To nie jest tak, że można nie wykupić polisy i myśleć, że nikt się nie zorientuje. To tak nie działa. Jeśli nie opłacisz dobrowolnej polisy np. AC – po prostu nie masz ubezpieczenia. Jeśli jednak nie opłacisz obowiązkowego ubezpieczenia, będą problemy. I to nie tylko wtedy, gdy podczas kontroli drogowej przyłapie cię policjant.

Nad obowiązkiem opłacania OC przede wszystkim czuwa Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. To ta instytucja na bieżąco kontroluje ustawowy obowiązek, a w przypadku wykrycia przerwy lub braku ważnej polisy nakłada karę, a następnie z całą surowością ją egzekwuje. Z roku na rok kary finansowe rosną.

Dzieje się tak dlatego, że grzywna zależy od ustalanej co roku przez rząd płacy minimalnej. Skoro od 1 stycznia 2021 roku wzrosła ona z 2600 do 2800 złotych, to i kara za brak ważnego OC skoczyła w górę.

UFG kary za brak OC – 2023 rok

UFG podaje, że mimo kar i grożących konsekwencji nadal po polskich drogach porusza się około 100 tysięcy nieubezpieczonych pojazdów. A ile w praktyce może zapłacić właściciel pojazdu za przerwę w ochronie ubezpieczeniowej OC? Bardzo dużo. Ale kara za brak OC zależy od rodzaju pojazdu oraz czasu trwania przerwy w trwaniu polisy. W przypadku samochodu osobowego kary finansowe wyglądają następująco w przypadku przerwy:

  • do 3 dni – 1380 zł
  • od 4 do 14 dni – 3450 zł
  • powyżej 14 dni – 6900 zł

Jeszcze drożej jest, jeśli chodzi o samochody ciężarowe. Tu odpowiednio właściciele zapłacą:

  • do 3 dni – 2070 zł
  • od 4 do 14 dni – 5180 zł
  • powyżej 14 dni – 10350 zł

Najmniej portfel właściciela ucierpi w przypadku innych pojazdów. Chodzi tu przede wszystkim o motocykle. Wówczas właściciel zapłaci w razie wykrycia braku OC:

  • do 3 dni – 230 zł
  • od 4 do 14 dni – 580 zł
  • powyżej 14 dni – 1150 zł.

PODSUMOWANIE:

  • Polisa OC jest obowiązkowym ubezpieczeniem komunikacyjnym, które chroni przed finansowymi skutkami szkody wyrządzonej osobom trzecim.
  • Opłata OC w większości przypadków ustalana jest przez ubezpieczycieli na dzień poprzedzający start nowej polisy, opłata OC po terminie może skutkować karnymi odsetkami.
  • Automatycznie wznowiona polisa OC nieopłacona terminie nie traci ważności, jednak jeśli dojdzie do szkody, ubezpieczyciel może domagać się zwrotu kosztów.
  • Najczęstszą przyczyną, dla której ma miejsce opłata OC po terminie, jest nieznajomość przepisów.
  • Obowiązek opłacania OC kontroluje UFG i za brak ważnej polisy nakłada na właścicieli pojazdów bardzo wysokie kary finansowe, które zależą od rodzaju pojazdu oraz czasu trwania przerwy w ubezpieczeniu.

Dorota Bajorek
Dorota Bajorek

Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego, autorka tekstów w Internecie. Dzięki pisaniu łączy przyjemne z pożytecznym. Miłośniczka natury, dobrej książki i sudoku.

Dołącz do dyskusji

  • Kwas pisze:

    To jest kurestwo że jeśli zapomnisz opłacić to kurwy biorą Cię za przestępcę i masz zapłacić 6800 kary.. A jak się kurwa w urzędzie pomyli to żadnej kary.. KUREWSKI RZĄD TO WYMYŚLIŁ. Można zapomnieć kilka dni i taka kara Chore gnidy to wymysły

  • Jacek pisze:

    Witam. W 2023 r koniec sierpnia zakupiłem auto. Właściciel nie mógł znaleźć dokumentu opłaty OC, ale wchodząc na UFG, auto było ubezpieczone, nie było tylko daty do kiedy. Poprzedni właściciel oznajmił że polisa jest do 2 – 3 października. Ja zawierając umowę OC, wstawiłem datę od 4.10.2023. Kilka dni temu przyszło pismo z UFG że auto kupione przeze mnie nie miało OC w dniach 27.09 -03.10 , do zapłacenia mam karę 3600. Co można z tym zrobić ? Jak się obronić .

Budowa DK9
Budowa DK9 Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
GDDKiA zapowiedziała budowę nowego odcinka drogi krajowej DK9, który będzie kluczowym elementem poprawy ruchu na osi północ-południe w okolicach Rzeszowa. Ten imponujący fragment trasy rozciągnie się na 60 kilometrów, stanowiąc znaczący krok w ułatwieniu podróży dla kierowców w tym...
Czytaj dalej
Które auta mogą jeździć na E10
Które auta mogą jeździć na E10? Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
Od 1 stycznia 2024 roku, polskie stacje paliw wprowadzają rewolucyjną zmianę - benzynę silnikową 95-oktanową zawierającą do 10% biokomponentów, znaną jako E10. Ta przełomowa inicjatywa zastąpi obecną benzynę E5 o tej samej liczbie oktanowej. Co to oznacza dla kierowców i jak wpłynie...
Czytaj dalej