Weronika Cichocka
Weronika Cichocka
Aktualizowano: 15.03.2022 Komunikacyjne
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 7 minut.
Rate this post

Musisz pilnie wyjechać do pracy, wziąłeś wszystkie dokumenty, odpalasz silnik, ruszasz w drogę i zatrzymuje cię policja w ramach rutynowej kontroli. Pytanie, czy trzeba mieć ubezpieczenie auta przy sobie? Wyjaśniamy!

<3
Uzupełnij tylko 2 pola i poznaj cenę OC/AC od razu!Poznaj cenę OC
X

Kupując samochód musimy mieć na uwadze, że niezależnie od tego, czy chcemy, czy też nie, musimy wykupić jedną, podstawową polisę – OC. Bez obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego żaden pojazd zarejestrowany w Polsce nie ma prawa poruszać się po drogach, przepisy nie pozwalają nawet, aby auto mogło stać na przydomowym podwórku czy też w garażu. Za brak ubezpieczenia OC Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny nakłada kary finansowe.

Po co Ci obowiązkowe ubezpieczenia komunikacyjne?

Tego rodzaju polisa ma na celu ochronę właściciela pojazdu przed ewentualnymi roszczeniami osób potencjalnie poszkodowanych w ramach wypadków lub kolizji. Obowiązkowe ubezpieczenia komunikacyjne to wsparcie towarzystwa ubezpieczeniowego, jeżeli spowodujesz szkody na mieniu lub osobie. Do takich sytuacji może dojść w różny sposób: możesz jechać autem, wsiadać czy też wysiadasz z niego. Ubezpieczyciel uchroni Cię przed konsekwencjami finansowymi takich wydarzeń, a nawet będzie zobowiązany do wypłaty renty osobie poszkodowanej, na przykład na konieczną dla na niej rehabilitację.

Czy musisz czytać ogólne warunki ubezpieczenia kupując polisę OC?

Na pewno decydując się na zakup polisy, zawsze należy przeczytać dokument, który zamierzamy podpisać. W umowie znajdziemy bardzo istotne informacje, np. dotyczące numerów alarmowych ubezpieczalni, procedur powiadomienia o zdarzeniu itd. Jednak sama ochrona każdego z zakładów ubezpieczeń sprzedających w polisy w Polsce będzie dokładnie taka sama. Nie dzieje się tak przez przypadek. Zakres ochrony polisą obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego został określony szczegółowo w ramach Ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych z dnia 22 maja 2003 roku.

Czy trzeba mieć ubezpieczenie auta przy sobie?

Osoba kierująca pojazdem co do zasady powinna posiadać w pojeździe dokument potwierdzający zakup OC lub polisę OC w zależności od tego, jaki rodzaj dokumentu wystawia towarzystwo ubezpieczeniowe, w którym wykupiliśmy ochronę. Czy trzeba mieć ubezpieczenie auta przy sobie? Brak potwierdzenia OC to spory kłopot. Jeżeli jednak w wyniku pośpiechu czy też nieuwagi, zdarzyło ci się zapomnieć tego dokumentu, musisz wiedzieć, że zmieniły się przepisy!

Dotychczas, jeżeli podczas kontroli drogowej nie byłeś w stanie okazać dokumentu potwierdzającego dokupienie przez Ciebie obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego, musiałeś liczyć się z zatrzymaniem Twojego auta, dowodu rejestracyjnego i odholowaniem pojazdu na policyjny parking. Obecnie Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny uruchomił system informatyczny pozwalający służbom, w tym policji, na weryfikację posiadania polisy OC przez kierowcę poprzez bazę danych.

Zatem gdy kontrolujący sprawdzi, że faktycznie posiadamy ubezpieczenia komunikacyjne dla pojazdu, który prowadzimy, sprawa nie będzie wyglądała tak poważnie jak dotychczas. Zatem czy trzeba mieć ubezpieczenie auta przy sobie? Nie jest to obowiązkowe, ale lepiej jest je mieć pod ręką, aby nerwowo nie szukać takiego dokumentu w razie np. stłuczki.

Co stanie się jeśli faktycznie nie posiadasz obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego podczas kontroli?

Brak potwierdzenia OC to spory wydatek!

Jeżeli podczas kontroli i weryfikacji w systemie informatycznym, okaże się że nie mamy wykupionego, aktualnego OC, musimy się liczyć z dużo poważniejszymi konsekwencjami. Policjant tak jak dotychczas będzie mogło zatrzymać dowód rejestracyjny, a także odholować pojazd, którym się poruszamy, na parking policyjny. Za parking policyjny i holowanie będziesz musiał zapłacić. Oprócz tego czeka Cię uiszczenie grzywny za wystawiony przez policję mandat. To jednak nadal nie wszystko! Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny z całą pewnością wyślę do Ciebie korespondencję wzywającą do zapłacenia kary finansowej za poruszanie się pojazdem bez ważnego obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego.

Trzeba pamiętać że mandat otrzymany od policji i kara finansowa nałożona przez UFG to nie jest to samo. Kary nakładane przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny są naprawdę wysokie. Od 1 stycznia 2021 roku wynoszą one w Polsce nawet 5600 zł za brak OC przez 2 tygodnie! Jeżeli nie kupimy OC w ciągu 4 do 14 dni od zakończenia poprzedniej polisy, będziemy musieli uiścić aż 2800 zł. Jeżeli jednak zdecydujemy się na zakup OC do 3 dni, mandat będzie wynosił 1120 zł. Te mandaty dotyczą jednak tylko aut osobowych.

Za brak potwierdzenia OC właściciele samochodu ciężarowego, ciągnika czy autobusu może zapłacić aż 8400 zł, jeśli nie posiada OC przez 14 dni lub dłużej, od 4 do 14 dni grzywna wynosić będzie 4200 zł, a do 3 dni 1680 zł. Nie są to małe opłaty i często przewyższają one kwotę rocznego ubezpieczenia za pojazd.

Obecnie na rynku można skorzystać z kalkulatorów OC w Internecie, dzięki czemu nawet w dni wolne, czy późnym wieczorem, gdy zorientujemy się, że za chwilę mija nam termin ochrony dotychczasową polisą, możemy wykupić kolejną i tym samym uchronić się przed kłopotami. W przypadku gdy w ciągu 30 dni i znajdziemy bardziej korzystną ofertę, a kupiliśmy polisę przez telefon lub internet, mamy prawo do odstąpienia od umowy oraz wybrania korzystniejszego dla nas modelu wykupienie OC.

PODSUMOWANIE:

  • Czy trzeba mieć ubezpieczenie auta przy sobie? Nie, jeżeli dane będą widniały w systemie Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego i kontrolująca jednostka będzie w stanie potwierdzić posiadanie polisy.
  • Brak odnalezienia danych Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i jego systemie powoduje zatrzymanie dowodu rejestracyjnego i odholowanie pojazdu na parking policyjny, a także mandat.
  • Brak obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego, czyli OC to nie tylko mandat ze strony policji, ale również grzywna nałożona przez UFG, która od pierwszego stycznia 2021 roku w przypadku aut osobowych może wynosić nawet 5600 zł!

Weronika Cichocka
Weronika Cichocka

Dziennikarka z wieloletnim doświadczeniem. Od lat pisząca o ubezpieczeniach, ekonomii i zdrowiu. Specjalista ds. PR i marketingu internetowego.

Dołącz do dyskusji

Budowa DK9
Budowa DK9 Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
GDDKiA zapowiedziała budowę nowego odcinka drogi krajowej DK9, który będzie kluczowym elementem poprawy ruchu na osi północ-południe w okolicach Rzeszowa. Ten imponujący fragment trasy rozciągnie się na 60 kilometrów, stanowiąc znaczący krok w ułatwieniu podróży dla kierowców w tym...
Czytaj dalej
Które auta mogą jeździć na E10
Które auta mogą jeździć na E10? Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
Od 1 stycznia 2024 roku, polskie stacje paliw wprowadzają rewolucyjną zmianę - benzynę silnikową 95-oktanową zawierającą do 10% biokomponentów, znaną jako E10. Ta przełomowa inicjatywa zastąpi obecną benzynę E5 o tej samej liczbie oktanowej. Co to oznacza dla kierowców i jak wpłynie...
Czytaj dalej