Anna Rychlewicz
Anna Rychlewicz
Aktualizowano: 14.03.2022 Komunikacyjne
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 10 minut.
3/5 - (2 votes)

Konieczność wykupienia obowiązkowego ubezpieczenia samochodu nie pozostawia żadnych wątpliwości. Już jeden dzień bez ważnego OC to wysokie kary finansowe dla właściciela pojazdu. Wielu z nas żyje w przekonaniu, że polisa OC przedłuży się automatycznie, a my zachowamy ciągłość ubezpieczenia. Tymczasem nie zawsze tak jest. Kiedy wygasa OC i w jakich sytuacjach musimy liczyć się z karami za brak ubezpieczenia? Co dzieje się z polisą po sprzedaży auta i kiedy może dojść do podwójnego OC? Sprawdźmy!

<3
Uzupełnij tylko 2 pola i poznaj cenę OC/AC od razu!Poznaj cenę OC
X

Automatyczne przedłużenie OC – na czym polega? 

Obowiązek ubezpieczenia OC dotyczy wszystkich właścicieli pojazdów mechanicznych. O konieczności posiadania ważnej polisy nie trzeba już przekonywać nikogo. Niemniej ważne od samego faktu obowiązkowego ubezpieczenia samochodu, jest zachowanie jego ciągłości. W tym pomóc może chociażby automatyczne przedłużenie OC, które – jak może się wydawać – zwalnia nas z obowiązku pilnowania terminów i dbałości zachowania kontynuacji umowy z ubezpieczycielem. 

Wypowiedzenie umowy ubezpieczenia OC z końcem okresu ubezpieczenia – pobierz wzór
Wypowiedzenie umowy ubezpieczenia OC przez nabywcę pojazdu – pobierz wzór
Wypowiedzenie umowy ubezpieczenia OC automatycznie wznowionej na kolejny rok – pobierz wzór

W świetle prawa, każdy ubezpieczyciel na 14 dni przed końcem obowiązującej umowy ma obowiązek poinformować posiadacza pojazdu o zbliżającym się końcu ochrony i przedstawić mu nowe warunki ubezpieczeniowe. W przypadku standardowej polisy ubezpieczeniowej zawartej na okres 12 miesięcy, jej wypowiedzenie możliwe jest najpóźniej na jeden dzień przed zakończeniem jej trwania. W przeciwnym razie, miejsce będzie miało automatyczne przedłużenie OC, czyli przedłużenie umowy o kolejny rok. Warunkiem automatycznego przedłużenia jest jednak uregulowanie wszystkich składek za mijający okres.

UWAGA: Automatyczne przedłużenie OC ma miejsce tylko i wyłącznie w przypadku, gdy pojazd pozostaje własnością tego samego kierowcy, a więc nie zmienił on właściciela w ciągu trwania umowy ubezpieczenia.

OC na raty: brak płatności za składkę a ubezpieczenie

Zastanawiasz się, kiedy wygasa OC? Czy w przypadku OC na raty ochrona wygasa ostatniego dnia końca umowy? Warto wiedzieć, że jednym z warunków automatycznego przedłużenia ubezpieczenia OC jest uregulowanie płatności za mijający okres ochrony. Nieco inaczej wygląda jednak kwestia ubezpieczenia na raty i braku płatności za składkę w trakcie okresu ubezpieczeniowego. Mogłoby się wydawać, że zapominalscy, którzy decydują się na zakup polisy na raty, a później mają problemy z terminową płatnością, muszą mierzyć się z nagłym końcem ochrony.

W rzeczywistości jednak ubezpieczyciel nie ma prawa wypowiedzieć umowy przed końcem jej trwania i musi zapewnić ochronę ubezpieczeniową do ostatniego dnia wskazanego w umowie.

Zatem w przypadku pytania: “czy OC wygasa w momencie braku płatności składki?” odpowiedź jest jednoznaczna – ochrona ubezpieczeniowa trwa nadal, jednak nie oznacza to, że posiadacz pojazdu zwolniony jest z obowiązku uregulowania składki. Na jego koncie naliczone zostaną odsetki karne, a w skrajnych przypadkach płatność może zostać wyegzekwowana na drodze sądowej. Warto jednak pamiętać, że w przypadku zaległości w spłacie rat, ubezpieczenie nie przedłuży się automatycznie. 

Sprzedaż samochodu: czy OC wygasa? 

Dopełniamy obowiązku kierowcy i wykupujemy ubezpieczenie OC na rok. W międzyczasie sprzedajemy jednak samochód, zastanawiając się jednocześnie, jak w takiej sytuacji wygląda kwestia opłacenia składki ubezpieczeniowej. Czy sprzedaż auta jest jedną z tych sytuacji, kiedy OC wygasa? 

Naszym obowiązkiem jako sprzedającego, jest przekazanie nowemu właścicielowi ważnej polisy komunikacyjnej. Sam fakt sprzedaży auta nie definiuje tego, kiedy OC wygasa. W świetle prawa, w chwili nabycia pojazdu, to właśnie na nowego właściciela przechodzą wszelkie prawa i obowiązki wynikające z obowiązującej umowy ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej. Pamiętajmy, że ta przypisana jest do samochodu, a nie do osoby, więc pozbywając się auta, jednocześnie pozbywamy się także ubezpieczenia. Po wszystkim należy pamiętać o jednej bardzo ważnej kwestii – w naszej gestii leży także poinformowanie o zbyciu pojazdu, zarówno ubezpieczyciela, jak i urzędu, w którym pojazd był rejestrowany.

W przeciwnym razie, choć nie będziemy już właścicielami samochodu, kolejne raty za ubezpieczenie będą przypisane do naszego konta i egzekwowane właśnie od nas.

 A co z ubezpieczeniem może zrobić nowy właściciel pojazdu? Może on korzystać z ważnej umowy do końca jej trwania lub złożyć wypowiedzenie OC i skorzystać z oferty innego ubezpieczyciela. Warto jednak pamiętać, że w przypadku zmiany właściciela samochodu, ubezpieczyciel ma pełne prawo do przeprowadzenia rekalkulacji składki, której celem jest dostosowanie jej wysokości do ryzyka, jakie związane jest z nowym kierowcą.

A co w sytuacji, gdy wyliczenia nowej składki nie są dla nas satysfakcjonujące? W każdej chwili możemy zrezygnować z obowiązującego ubezpieczenia i podpisać nową umowę z kolejnym towarzystwem. Szukając ubezpieczenia dla swojego samochodu, warto sprawdzić, co w tej kwestii ma nam do zaproponowania Beesafe. Kalkulator OC/AC umożliwia błyskawiczne wyliczenie składki na podstawie zaledwie dwóch danych – daty urodzenia kierowcy oraz numeru rejestracyjnego pojazdu. 

UWAGA: W przypadku zakupu samochodu z ważnym OC, nowy właściciel pojazdu może korzystać z ubezpieczenia OC do końca trwania umowy. W tej sytuacji polisa OC nie przedłuży się automatycznie, a ochrona ubezpieczeniowa wygaśnie dokładnie ostatniego dnia trwania umowy. Dla zachowania ciągłości ubezpieczeniowej konieczne będzie podpisanie nowej umowy jeszcze tego samego dnia.

Ubezpieczenie krótkoterminowe – kiedy wygasa OC? 

Krótkoterminowe OC jest poniekąd przywilejem, który przysługuje kierowcom w kilku ściśle określonych przypadkach. Z ubezpieczenia na 30 dni mogą skorzystać między innymi właściciele pojazdów zarejestrowanych czasowo i właściciele pojazdów sprowadzonych z zagranicy, którym niezbędna jest ochrona na czas rejestracji samochodu.

Z prawa do ubezpieczenia krótkoterminowego skorzystać mogą także posiadacze pojazdów wolnobieżnych, historycznych czy właściciele aut sprzedawanych w komisach samochodowych. W każdym w powyższych przypadków należy pamiętać, że ubezpieczenie nie ulegnie automatycznemu przedłużeniu, a jedyną opcją chroniącą nas przed brakiem ochrony i karami z tym związanymi jest dopilnowanie terminów i zakupienie polisy OC przed końcem trwania umowy OC krótkoterminowego.

Podwójne OC: jak nie wpaść w pułapkę podwójnego ubezpieczenia? 

Za brak ubezpieczenia OC grożą wysokie kary finansowe, więc nie warto ryzykować. Nieco strat może przynieść także jego nadmiar – w końcu co za dużo, to niezdrowo. Kierowcy bardzo często wpadają w pułapkę podwójnego ubezpieczenia, kiedy to choć chronieni są dokładnie w takim samym zakresie, jak w przypadku jednej polisy, muszą opłacać składki za dwie. Jak to możliwe? Podwójne OC to sytuacja, w której do jednego pojazdu przypisane są dwie umowy ubezpieczeniowe.

Może dojść do tego w przypadku automatycznego przedłużenia umowy u jednego ubezpieczyciela i zawarcia drugiej umowy w innym towarzystwie. Dlatego warto pamiętać, że chcąc zrezygnować z ochrony dotychczasowego ubezpieczyciela, wypowiedzenie OC należy złożyć na co najmniej dzień przed końcem trwania umowy. W przeciwnym razie staniemy przed koniecznością opłacania składek wynikających z dwóch jednakowych umów. Co w sytuacji, kiedy już do tego dojdzie? Wówczas należy jak najszybciej zrezygnować z umowy ubezpieczenia, która uległa automatycznemu przedłużeniu. 

Kary za brak OC, czyli dlaczego warto wiedzieć, kiedy wygasa OC?

Ubezpieczenie OC samochodu jest ubezpieczeniem obowiązkowym. Obowiązek ten dotyczy absolutnie każdego posiadacza pojazdu mechanicznego, bez wyjątków. Wyjątkiem nie są także kary za brak OC. Te bywają bardzo dotkliwe, a co najważniejsze – nie ominą żadnego kierowcy, który czy to z chęci oszczędności czy z roztargnienia, nie zadbał o obowiązkową polisę dla swojego samochodu. Brak OC wyjdzie na jaw wcześniej czy później, a nam za niewywiązanie się z obowiązku pozostanie zapłacić karę. Wysoką karę. Jak bardzo? 

Wysokość kary za brak OC uzależniona jest przede wszystkim od rodzaju pojazdu oraz od tego, przez jak długi czas pojazd pozostawał bez ubezpieczenia. Wpływ na wysokość kar ma także minimalne wynagrodzenie, jakie obowiązuje w danym roku. Co jednak najważniejsze – już jeden dzień bez ważnej polisy OC to wysokie kary pieniężne.

Okres bez ochrony ubezpieczeniowej Rodzaj pojazdu mechanicznego
Samochody osobowe Samochody ciężarowe Pozostałe pojazdy
Od 1 do 3 dni 1200 zł 1810 zł 200 zł
Od 3 do 14 dni 3010 zł 4520 zł 500 zł
Powyżej 14 dni  6020 zł 9030 zł 1000 zł

PODSUMOWANIE:

Najwyższe kary za brak OC przewidziane są dla właścicieli samochodów ciężarowych. Nie oznacza to jednak, że rezygnując z obowiązkowego ubezpieczenia posiadacze aut osobowych ryzykują mniej. Im także przyjdzie sporo zapłacić! W 2022 roku, za brak ważnego OC powyżej 14 dni będą musieli oni zapłacić aż 9030 zł. Warto jednak mieć na uwadze, że nawet jeden dzień bez ochrony to wydatek rzędu 1810 złotych.

  • Automatyczne przedłużenie OC ma miejsce jedynie w przypadku, gdy auto pozostaje własnością tej samej osoby, a umowa nie zostanie wypowiedziana. 
  • Obowiązkowe ubezpieczenie OC nie zostanie automatycznie przedłużone, gdy auto zmieniło właściciela czy nie zostały uregulowane wszystkie raty za polisę. Co więcej – ubezpieczenie krótkoterminowe jest kolejnym przypadkiem, kiedy wygasa OC, a ochrona nie przedłuży się automatycznie.
  • Brak płatności za jedną z rat nie skutkuje ustaniem ubezpieczenia – towarzystwo musi zagwarantować ochronę do ostatniego dnia trwania umowy. 
  • Ubezpieczenie OC przypisane jest do pojazdu, a nie osoby. W przypadku sprzedaży auta, wraz z pozbyciem się pojazdu, zbywamy się także ważnej polisy. 
  • Nowy właściciel samochodu może wypowiedzieć umowę OC w każdej chwili. 
  • Podwójne OC to sytuacja, w której do jednego pojazdu przypisane są dwie umowy ubezpieczeniowe. Wówczas, aby uniknąć opłacania podwójnej składki należy jak najszybciej wypowiedzieć umowę, która uległa automatycznemu przedłużeniu. 
  • W 2021 roku maksymalna kara za brak OC dla właścicieli samochodów osobowych wynosi 5600 zł. 

Anna Rychlewicz
Anna Rychlewicz

Absolwentka dziennikarstwa i zarządzania mediami. Na świat patrzy przez pryzmat tego, jakimi słowami może go opisać. Nieustannie poszerza horyzonty podejmując się tematów z zakresu turystyki, językoznawstwa czy tematyki kryminalnej. Od kilku lat związana z branżą ubezpieczeń. W wolnym czasie eksploruje otoczenie czytając i prowadząc bloga.

Dołącz do dyskusji

Budowa DK9
Budowa DK9 Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
GDDKiA zapowiedziała budowę nowego odcinka drogi krajowej DK9, który będzie kluczowym elementem poprawy ruchu na osi północ-południe w okolicach Rzeszowa. Ten imponujący fragment trasy rozciągnie się na 60 kilometrów, stanowiąc znaczący krok w ułatwieniu podróży dla kierowców w tym...
Czytaj dalej
Które auta mogą jeździć na E10
Które auta mogą jeździć na E10? Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
Od 1 stycznia 2024 roku, polskie stacje paliw wprowadzają rewolucyjną zmianę - benzynę silnikową 95-oktanową zawierającą do 10% biokomponentów, znaną jako E10. Ta przełomowa inicjatywa zastąpi obecną benzynę E5 o tej samej liczbie oktanowej. Co to oznacza dla kierowców i jak wpłynie...
Czytaj dalej